*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127534 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #546 στις: Μάρτιος 14, 2013, 08:06:45 μμ »
Θα παρακαλούσα όποιος έχει ζητήσει από ΔΟΑΤΑΠ το χαρτί που δείχνει ότι αναγνωρίζεται το εν λόγω μεταπτυχιακό να μου το έστελνε σε προσ. μνμ σκαναρισμένο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #547 στις: Μάρτιος 14, 2013, 08:19:12 μμ »
Τελικά εσείς που παρακολουθείτε ήδη το μεταπτυχιακό,έχετε μάθει αν αναγνωρίζεται  από τον δοαταπ η επιλογή που σου δίνει το πανεπιστήμιο να μην κάνεις διπλωματική εργασία;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #548 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:22:11 μμ »
Τελικά εσείς που παρακολουθείτε ήδη το μεταπτυχιακό,έχετε μάθει αν αναγνωρίζεται  από τον δοαταπ η επιλογή που σου δίνει το πανεπιστήμιο να μην κάνεις διπλωματική εργασία;

Πώς θα αναγνωρίζεται, όταν είναι ξεκάθαροι στο ΔΟΑΤΑΠ ότι είναι απαραίτητη η διπλωματική;
Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση αμφιβολίας, αν κάποιος διαβάσει τα αποσπάσματα από τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ που παρέθεσα. Και αν κάποιος μπορέσει να βρει κάτι άλλο γραμμένο (και όχι λόγια ενός υπαλλήλου) ας το παραθέσει να το μάθω και εγώ, γιατί πολύ θα μου χρησίμευε....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #549 στις: Μάρτιος 15, 2013, 12:57:18 πμ »
Τελικά εσείς που παρακολουθείτε ήδη το μεταπτυχιακό,έχετε μάθει αν αναγνωρίζεται  από τον δοαταπ η επιλογή που σου δίνει το πανεπιστήμιο να μην κάνεις διπλωματική εργασία;

Πώς θα αναγνωρίζεται, όταν είναι ξεκάθαροι στο ΔΟΑΤΑΠ ότι είναι απαραίτητη η διπλωματική;
Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση αμφιβολίας, αν κάποιος διαβάσει τα αποσπάσματα από τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ που παρέθεσα. Και αν κάποιος μπορέσει να βρει κάτι άλλο γραμμένο (και όχι λόγια ενός υπαλλήλου) ας το παραθέσει να το μάθω και εγώ, γιατί πολύ θα μου χρησίμευε....

Επαναλαμβάνω 'οτι το ΔΟΑΤΑΠ αναγνώρισε τη δομή του μαστερ και με βάση την μεταπτυχιακή εργασία και με βάση χωρίς την μεταπτυχιακή εργασία. Και επίσης επαναλαμβάνω ότι σε όλα ατ εξασποαστασεως μαστερ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ υπάρχουν 2 επιλογές : η μία να κάνεις πτυχιακή ή άλλη να μην κάνεις και να παρακολοθούσεις extra μαθήματα τα οποία έχουν όμως ερευνητικές εργασίες. Ο ΔΟΑΤΑΠ μου είπε ότι είναι ok, σε τηλεφωνική επικοινωνία. Μπορεί να έκανε λάθος η υπάλληλος. Αλλά μου φαίνεται κουφό η απόφαση που αναγνωρίζει το μαστερ, να αναγνωρίσει μόνο αυτούς που πήραν διατριβή και τους άλλους όχι. Είναι πολύ κουφό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #550 στις: Μάρτιος 15, 2013, 09:10:07 πμ »
Κουφό ξεκουφό Φοίβο, έτσι είναι!

Τα μεταπτυχιακά είτε εξ αποστάσεως, είτε με φυσική παρουσία (πλήρους ή μερικής φοίτησης) αναγνωρίζονται ΜΟΝΟ με διπλωματική εργασία.

Και παρεπιμπτόντως, δεν έχουν όλα τα μεταπτυχιακά του κόσμου αυτές τις 2 επιλογές! Το σύνηθες είναι να απαιτείται διπλωματική για να αποκτήσει τον τίτλο Master, αλλιώς λέγεται Diploma και αν κάνεις 1 6μηνο και για κάποιον λόγο δεν συνεχίσεις συνήθως το πανεπιστήμιο σου δίνει Certificate....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #551 στις: Μάρτιος 15, 2013, 12:18:10 μμ »
Ετσι ειναι.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #552 στις: Μάρτιος 17, 2013, 12:26:08 πμ »
Καταρχή έχουμε μπερδέψει μάλλον στην Ελλάδα τα αυγά με τα πασχάλια. Πρώτον μεταπτυχιακό δεν λέγεται κάτι το οποίο έχει οπωσδήποτε μεταπτυχιακή διατριβή. Κανένας κανονισμός πουθενά στο κόσμο δεν ορίζει ότι για να είναι κάτι ως μαστερ πρέπει να καταθέσει κάποιος μεταπτυχιακή διατριβή. Ψάξτε το όσο θέλετε, ντοκουμέντα για αυτό που σας λέω δεν πρόκειται να βρείτε.

Δεύτερον: μάλλον μπερδευουν κάποιοι ότι όταν το ΔΟΑΤΑΠ μιλάει για το τι είναι μεταπτυχιακός τίτλος ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΙΒΗ. Επίσης μπερδεύουν κάποιοι εδώ μέσα, ότι όταν το ΔΟΑΤΑΠ μιλάει για μεταπτυχιακές σπουδές αναφέρεται και στα διδακτορικά. Όταν το ΔΟΑΤΑΠ μιλάει για μεταπτυχαικές διατριβές, αναφέρεται και στις διδακτορικές διατριβές. Επίσης μπερδεύουν κάποιοι εδώ μέσα, ότι πράγματι σε όλο το κόσμο και σύμφωνα με το σύμφωνο της Μπολόνια ως διδακτορικό νοείται κάτι που έχει διατριβή. Έτσι λοιπόν και ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει ως διδακτορικό κάτι που υποχρεωτικά έχει διατριβή, Επειδή όμως τα διδακτορικά θεωρούνται μεταπτυχιακές σπουδές Β κύκλου, στο κατάλογο των δικαιολογητικών η μεταπτυχιακή διατριβή δεν είναι υποχρεωτικό να αναφέρεται στο μαστερ, αλλά στο διδακτορικό.

Αυτά περί μεταπτυχιακών και διατριβών. Επειδή στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει σε ένα σύστημα συγκεκριμένομ δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και σε όλο το κόσμο. Όσο αφορά τα certificate και τα λοιπά, δεν είναι κανόνας ότι κάτι είναι certificate επειδή δεν έχει διατριβήμ πιο πολύ ρόλο παίζουν άλλα.

Και να μην λέμε ότι μας κατεβαίνει, αυτά όλα αναφέρονται στο συμφωνο της Μπολόνια, το οποίο βαριέμαι τώρα να κατεβάζω και σύμφωνα με αυτό εναρμονίζονται όλα τα αναγνωρισμένα πανεπιστημια. Αν ψάξετε λοιπόν στα άρθρα του συμφώνου, θα διαπιστώσετε ότι ως μεταπτυχιακό ορίζεται κάτι το οποίο δεν είναι υποχρεωτικό να έχει μεταπτυχιακή διατριβή, αλλά συνήθως έχει, χωρίς όμως να είναι και υποχρεωτικό.

Αυτά για να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Επαναλάμβάνω σε κάτι το οποίο δεν απάντησες emmaki, ότι το ΔΟΑΤΑΠ αναγνώρισε ένα μαστερ ξέροντας ότι έχει 2 δομές. Άρα αυτό σημαίνει για εμένα ότι η διατριβή δεν είναι υποχρεωτική συν φυσικά με τις αποδείξεις που σας έδωσα παραπάνω.

Και τέλοσπάντων ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες και ας ψάξει, όπως ψάχνω και εγώ. Για εμένα ξέρω τι ισχύει. Αε ψάξετε και εσείς και αν δείτε πουθενά κάπου επίσημα γραμμένο ότι μεταπτυχιακό ορίζεται κάτι που πρέπει να έχει διατριβή, ελάτε να μου το πείτε και εμένα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2013, 12:28:09 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #553 στις: Μάρτιος 17, 2013, 02:46:43 μμ »
foibo ενα μεταπτυχιακο περιλαμβανει ερευνα!Η ερευνα δεν βασιζεται σε γραπτες εξετασεις.Αλλωστε το μαθημα μεθοδολογια ερευνας που υπαρχει σε ολα τα μαστερ εχει ως σκοπο την προετοιμασια των φοιτητων να μαθουν να διεξαγουν μια ερευνα ειτε ποιοτικη ειτε ποσοτικη. Η σελιδα του δοαταπ συγκεκριμενα για τις εξ αποστασεως σπουδες αναφερει πως για να αναγνωριστουν θα πρεπει να συντρεχουν οι ιδιες εκπαιδευτικες διαδιακσιες με το ελληνικο ανοικτο πανεπιστημιο. ως εκτουτου το ελληνικο ανοικτο πανεπθιστημιο για ΟΛΑ του τα μαστερ οριζει κατωτερο οριο φοιτησης 2,5 χρονια (2 χρονια σπουδες και 6μηνο πτυχιακης) και φυσικα τη συυγγραφη και παρουσιαση πτυχιακης εργασιας. Ακομη στα δικαιολογητικα του δοαταπ για αναγνωριση μαστερ τιτλου αναφερεται ρητα η υποβολη της πτυχιακης σου. Τωρα,αν η Λευκωσια εχει παρει αδεια και για τις δυο περιπτωσεις ειναι αλλο θεμα. Ας στειλει επισημο αιτημα ο καθε ενδιαφερομενος στο δοαταπ για να μαθει. Αλλα μην λες πως η thesis δεν ειναι υποχρεωτικη σε αλλα μαστερ. Σιγουρα θα υπαρχουν και μαστερ με μονο μαθηματα αλλα επαναλμβανω πως ο αντικειμενος σκοπος καθε μαστερ εκτος ολων των αλλων ειναι η καταρτιση επιστημονων ικανών να διεξαγουν μια επιστημονική ερευνα. Τελος, στη σελιδα του ΜΒΑ εξ αποστασεως αναφερει πως :

Οι απόφοιτοι του προγράμματος αναμένεται να:

εκτελούν σε βάθος ακαδημαϊκή έρευνα.

Αυτο ισχυει σε ολα τα μαστερ που ξερω..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #554 στις: Μάρτιος 17, 2013, 05:43:09 μμ »
Foivo, από ό,τι γνωρίζω (και διορθώστε με όλοι αν κάνω λάθος) το ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει αναγνωρίσει ακόμα το μεταπτυχιακό της Λευκωσίας.
Σε αίτημα του πανεπιστημίου είπε ότι αν τηρούνται οι όροι που θέτει (και είναι γραμμένοι στην ιστοσελίδα του ξεκάθαρα για να τους διαβάσουν όλοι, να μην του ξαναπαραθέτω) μπορεί όταν υποβληθούν  οι τίτλοι να αναγνωριστεί. Κάνω κάπου λάθος;;;;;


Στην τελική, ας λάβει ο καθένας που διαβάζει υπόψη του και τη δική σου γνώμη και τη δική μου γνώμη και μεπειρία από την αναγνώριση 2 μεταπτυχιακών, και ας πράξει όπως θεωρεί καλύτερα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #555 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:29:44 μμ »
Το μεταπτυχιακό της Λευκωσίας έχει αναγνωριστεί και μπορεί κανείς να το δει και στη λίστα αναγνωρισμέων ιδρυμάτων αλλοδαπής στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ όπου αναφέρεται ξεκάθαρα το εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής. Επίσης σε επικοινωνία με email με τον ΔΟΑΤΑΠ, μου είπανε ότι το μεταπτυχιακό έχει αναγνωριστεί σε όλες τις εκδοχές του (είτε κάνουμε μεταπτυχιακή εργασία είτε όχι, είτε το ολοκληρώσουμε σε 1,2,3 ή 4 χρόνια). Σας παραθέτω και την απάντηση του υπεύθυνου του ΔΟΑΤΑΠ την οποία μου έστειλε με email πριν λίγες μέρες.

"Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα που αναφέρετε έχει εγκριθεί από το ΔΣ του ΔΟΑΤΑΠ σε όλες τις μορφές του (χρονική διάρκεια, πιστωτικές μονάδες, εργασία). Συνεπώς, η μελλοντική αναγνώρισή του από τις υπηρεσίας μας αναμένεται να μην εμφανίσει προβλήματα, εφόσον βέβαια δεν υπάρξει ενδιάμεσα κάποια μεταβολή στα βασικά χαρακτηριστικά του προγράμματος".

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #556 στις: Μάρτιος 19, 2013, 02:34:00 μμ »
OK

Ο καθένας ας ζυγίσει τα πράγματα και ς πράξει όπως νομίζει.

Προσωπικά, έχοντας διαβάσει το τι χρειάζεται για να αναγνωριστεί ένα μεταπτυχιακό, ΔΕΝ θα ξεκινούσα να το κάνω χωρίς διπλωματική.

Αλλά αυτό είναι προσωπικό. Ο καθένας ας πράξει όπως νομίζει.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #557 στις: Μάρτιος 19, 2013, 02:56:58 μμ »
Δεν έχω ιδέα τα προαπαιτούμενα του ΔΟΑΤΑΠ ή του μεταπτυχιακού της Λευκωσίας. Αυτό που ξέρω είναι ότι παγκοσμίως δεν έχω δει μεταπτυχιακό χωρίς διπλωματική.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Παπαδόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #558 στις: Μάρτιος 20, 2013, 12:00:33 πμ »
Καλησπέρα. Καταρχήν αν και σε πολύ μεγάλο βαθμό τα μεταπτυχιακά έχουν διπλωματική εργασία υπάρχουν και μεταπτυχιακά (αναγνωρισμένα πάντα) που δεν έχουν διπλωματική. Το μεταπτυχιακό έχει αναγνωρισθεί είτε πάρουμε είτε δε πάρουμε. Τα συγκεκριμένα άτομα που γράφουν είναι τα ίδια που σχολιάζουν και στο forum για την ειδική αγωγή στη Βουλγαρία. Βέβαια εκεί καλά κάνουν καθώς έχουν ακουστεί και γίνει απίστευτα πράγματα τα οποία δεν χρειάζεται να ξανααναφέρω. Προφανώς αυτοί οι 3-4 δε θέλουν να αναγνωρισθεί οποιοδήποτε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής υπάρχει στον κόσμο. Άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που παλαιότερα τους έπαιρναν στα σχολεία με ένα απλό πτυχίο και στα ειδικά με ένα σεμινάριο και τώρα με το πρόσχημα της προυπηρεσίας σαν αναπληρωτές απαιτούν να γίνουν μόνιμοι (υποθέσεις δικές μου κάνω αλλά οι περισσότεροι αυτοί είστε). Όταν θα βρεθεί ένας έστω και ένας να μου πει πως ξεκίνησε και μιλάω και για τα γενικά σχολεία και πώς απέκτησε προυπηρεσία στην αρχή μέσω της ενισχυτικής διδασκαλίας δηλαδή μέσω βύσματος τότε το ξανασυζητάμε...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Παπαδόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #559 στις: Μάρτιος 20, 2013, 12:06:32 πμ »
Και ξανατονίζω προφανώς για να έχει πάρει αναγνώριση το μεταπτυχιακό με βάση τα στοιχεία που έχει δώσει στο δοατάπ  (δηλαδή πρόγραμμα σπουδών και τα λοιπά) αν υπήρχε πρόβλημα με το ότι είναι αναγκαία η εκπόνηση διπλωματικής  τότε απλά ο δοατάπ θα τους έλεγε αυτό το πράγμα και το πανεπιστήμιο θα έβαζε υποχρεωτικά την εκπόνηση διπλωματικής στο πρόγραμμα σπουδών. Τόσο απλά. Οπότε μη χαλιέστε άδικα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.