*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127283 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ρουλα!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #574 στις: Απρίλιος 01, 2013, 05:36:23 μμ »
καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουργια σε αυτο το φορουμ και θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν ειναι ευκολο. εχω τελειωσει ψυχολογια στην αγγλια και θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο! με ενδιαφερει πολυ το μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο της λευκωσιας εξ αποστασεως απλα εχω καποια ερωτηματα και θα ηθελα την βοηθεια σας. υπαρχει καποιος που εχει τελειωσει ψυχολογια και κανει αυτο το μεταπτυχιακο? κανω αυτη την ερωτηση γιατι θα ηθελα να ξερω αν θα μπορει το δοαταπ να μου αναγνωρισει το πτυχιο ψυχολογιας και ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη. μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι παρεμφερες το πτυχιο με το μεταπτυχιακο για να μου το αναγνωρισουν. υπαρχει καποιος που να ξερει καποιες πληροφοριες για αυτο??

ανυπομονω για να μαθω νεα..  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #575 στις: Απρίλιος 01, 2013, 07:46:51 μμ »
Καταρχας μιλας για 2 διαφορετικα πραγματα.  Εξ οσων γνωριζω( αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου) αλλο αναγνωριση μεταπτυχιακου και αλλο αναγνωριση συναφειας. Το πρωτο, αν πληροις ολες τις προυποθεσεις του ΔΟΑΤΑΠ (αν το κανεις εξωτερικο), γινεται ουτως η αλλως. Το δευτερο εχει σχεση με το τι το θες το μεταπτυχιακο και που θα το χρησιμοποιησεις. Αν ενδιαφερεσαι να εργαστεις ως ψυχολογος στην ειδικη αγωγη (δημοσιο η ιδιωτικο τομεα) εξυπακουεται οτι το μεταπτυχιακο σου ειναι απολυτα συναφες με την εργασια σου οποτε θα σου αναγνωριστει η συναφεια (και αρα παραπανω μορια και δυνατοτητα εργασιας σ'αυτον τον τομεα). Αν ομως ειχες αποφασισει να κανεις ενα μεταπτυχιακο π.χ. στη θεωρια των προσωκρατικων φιλοσοφων (δικος μου τιτλος) και επιθυμουσες να εργαστεις ως ψυχολογος σε σχολειο  τοτε δεν θα σου αναγνωριζοταν καμια συναφεια αφου ειναι προφανως ασχετο με το πρωτο πτυχιο σου ( αλλα θα μπορουσες να εργαστεις ως ψυχολογος απλως χωρις τα μορια της συναφειας και αν καποιος ειχε κανει μεταπτυχιακο πανω στον τομεα σου λογικα θα προκρινοταν εκεινος απο εσενα, λογω συναφειας. Με λιγα λογια ως μεταπτυχιακο θα σου αναγνωριζοταν, ως συναφες ομως οχι. Ολα αυτα ισχυουν αν εχεις ηδη αναγνωρισει το πρωτο πτυχιο σου στο ΔΟΑΤΑΠ και δεν εννοεις να κανεις το μεταπτυχιακο για να προστεθει ο απαιτουμενος τεταρτος χρονος για να σου αναγνωριστει το πρωτο σου πτυχιο και στην Ελλαδα.  Ελπιζω να σε καλυψα.

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #576 στις: Απρίλιος 07, 2013, 05:51:03 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,
κ εμένα με δέχτηκαν στο μεταπτυχιακό για το καλοκαιρινό εξάμηνο κ θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τελικά δίνουμε εκείνα τα 55 ευρώ Τέλος αίτησης ή αν αυτά συμπεριλαμβάνονται στα 400 που δίνουμε για προκαταβολή..

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #577 στις: Απρίλιος 07, 2013, 06:22:08 μμ »
Περιλαμβάνονται στα 400. Θα σου δώσουν σύντομα σαφείς οδηγίες από το Πανεπιστήμιο. Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #578 στις: Απρίλιος 07, 2013, 06:52:17 μμ »
Πείτε μας συνάδελφοι τις πρώτες σας εντυπώσεις από το μεταπτυχιακό.Οι εργασίες είναι πολύ απαιτητικές;

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #579 στις: Απρίλιος 08, 2013, 12:01:03 πμ »
Περιλαμβάνονται στα 400. Θα σου δώσουν σύντομα σαφείς οδηγίες από το Πανεπιστήμιο. Καλή αρχή!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Απλά μου είπαν ότι πρέπει να βάλω 55 ευρώ + τα 400 κ διάβασα εδώ στο forum οτι συμπεριλαμβάνονται γι'αυτό δεν ξέρω τι να κάνω!

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #580 στις: Απρίλιος 08, 2013, 10:24:23 πμ »
Πείτε μας συνάδελφοι τις πρώτες σας εντυπώσεις από το μεταπτυχιακό.Οι εργασίες είναι πολύ απαιτητικές;
Γενικώς το πρόγραμμα είναι απαιτητικό. Σε κάθε ενότητα ανεβαίνει νέο υλικό στην πλατφόρμα (βιντεοσκοπημένες παρουσιάσεις, σημειώσεις  και ύλη από το βιβλίο - 100 σελίδες περίπου τη φορά) τα οποία πρέπει να καλύψουμε σε διάστημα 3 εβδομάδων περίπου. Κάποια μαθήματα, εκτός της τελικής εργασίας, έχουνε και επιμέρους δραστηριότητες σε κάθε ενότητα. Οι εργασίες για το ένα μάθημα που έχω είναι 3000 λέξεις και για το άλλο έχουμε δύο εργασίες να κάνουμε των 2000 λέξεων η καθεμία και να διεξάγουμε και μία συνέντευξη με εκπαιδευτικό την οποία θα απομαγνητοφωνίσουμε. Θέμα επιλέγουμε εμείς με βάση το περιεχόμενο του κάθε μαθήματος. Το απαιτητικό κομμάτι των εργασιών έγκειται στη βιβλιογραφία που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και πρέπει να περιλαμβάει τουλάχιστον 20 αναφορές από τις οποίες οι περισσότερες να προέρχονται από άρθρα ακαδημαϊκών περιοδικών δημοσιευμένα τα τελευταία χρόνια. Άντε να βρεις τώρα αυτά τα άρθρα! Τα περισσότερα παρέχονται στο Internet μόνο με συνδρομή. Διαφορετικά πρέπει να έχει πρόσβαση κανείς σε καμιά βιβλιοθήκη ελληνικού πανεπιστημίου. Παρέχει βέβαια και το Πανεπιστήμιου Λευκωσίας ηλεκτρονική πρόσβαση σε βιβλία της βιβλιοθήκης του αλλά αυτά είναι σχετικα λίγα και δεν μπορεί κανείς να βρεί ποικιλία. Από εκέι και πέρα συνεργάζεται και με κάποιες άλλες βάσεις στις οποίες έχουμε πρόσβαση και μπορούμε να βρούμε άρθρα ξενόγλωσσα μόνο. Γενικώς έχει λίγο τρέξιμο η συλλογή της βιβλιογραφίας όπως καταλαβαίνεις. Πάντως, αν κρίνω από την περίπτωση μου, που έχω και άλλες υποχρεώσεις, δε θα πρότεινα σε κάποιον με φορτωμένο πρόγραμμα να επιλέξει την πλήρη φοίτηση. Εγώ επέλεξα το δεκαοχτάμηνο και είμαι ήδη πιεσμένη αλλα τουλάχιστον λίγο πιο χαλαρή από τους υπόλοιπους που απ'ό,τι μαθαίνω τρέχουνε και δε φτάνουνε! Η επιλογή είναι του καθενός όμως! Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία σε όσους το ξεκινήσετε. Είναι πολύ καλό πρόγραμμα και σίγουρα θα πάρετε πολλά από αυτό (θα δώσετε βέβαια κιόλας!!!  :P )

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #581 στις: Απρίλιος 08, 2013, 08:52:28 μμ »
Καλησπέρα. Απευθύνομαι σε όσους παρακολουθούν το μεταπτυχιακό αν μπορούν να μου πουν ποια βιβλία χρειάζονται σε συγκεκριμένα μαθήματα επειδή τα έχω δηλώσει για το επόμενο εξάμηνο. Αν θελετε να μου στέλετε προσωπικό μνμ.
Θέλω να μου πείτε για τα εξής: 521 , 523 και 623. Ευχαριστώ.... :-)

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #582 στις: Απρίλιος 09, 2013, 05:55:52 μμ »
Ευχαριστώ πολύ annap για την απάντηση,με βοηθάς αρκετά.Όσον αφορά τις επιμέρους δραστηριότητες σε κάθε ενότητα,τι ακριβώς εννοείς;Τις εργασίες χρειάζεται να τις παρουσιάσεις κιόλας.Επίσης σχετικά με την πληρωμή, χρεώνεσαι κάθε εξάμηνο ανάλογα με τα μαθήματα που έχεις πάρει ή πληρώνεις πάγια κάποιο ποσό κάθε μήνα.Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν σε κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #583 στις: Απρίλιος 09, 2013, 06:47:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ annap για την απάντηση,με βοηθάς αρκετά.Όσον αφορά τις επιμέρους δραστηριότητες σε κάθε ενότητα,τι ακριβώς εννοείς;Τις εργασίες χρειάζεται να τις παρουσιάσεις κιόλας.Επίσης σχετικά με την πληρωμή, χρεώνεσαι κάθε εξάμηνο ανάλογα με τα μαθήματα που έχεις πάρει ή πληρώνεις πάγια κάποιο ποσό κάθε μήνα.Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν σε κούρασα.

πληρώνεις 434 ευρώ το μήνα αν επιλέξεις πλήρης φοίτηση (12μηνο)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #584 στις: Απρίλιος 09, 2013, 07:31:44 μμ »
Ευχαριστώ πολύ annap για την απάντηση,με βοηθάς αρκετά.Όσον αφορά τις επιμέρους δραστηριότητες σε κάθε ενότητα,τι ακριβώς εννοείς;Τις εργασίες χρειάζεται να τις παρουσιάσεις κιόλας.Επίσης σχετικά με την πληρωμή, χρεώνεσαι κάθε εξάμηνο ανάλογα με τα μαθήματα που έχεις πάρει ή πληρώνεις πάγια κάποιο ποσό κάθε μήνα.Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν σε κούρασα.
Για μερική φοίτηση πληρώνεις ανάλογα με το πόσα μαθήματα έχεις δηλώσει. Εγώ π.χ. για τρία μαθήματα πληρώνω 340.


Καλησπέρα. Απευθύνομαι σε όσους παρακολουθούν το μεταπτυχιακό αν μπορούν να μου πουν ποια βιβλία χρειάζονται σε συγκεκριμένα μαθήματα επειδή τα έχω δηλώσει για το επόμενο εξάμηνο. Αν θελετε να μου στέλετε προσωπικό μνμ.
Θέλω να μου πείτε για τα εξής: 521 , 523 και 623. Ευχαριστώ.... :-)
Για το 623, υποχρεωτική βιβλιογραφία : Κάκουρος, Ε & Μανιαδάκη, Κ. (2002) Ψυχοπαθολογία παιδιών και εφήβων-αναπτυξιακή προσέγγιση. Αθηνα: τυπωθήτω.
Για τα άλλα δύο δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #585 στις: Απρίλιος 09, 2013, 08:33:47 μμ »
Για μερική φοίτηση ενδιαφέρομαι και εγώ.340 είναι τον μήνα ή για κάθε μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #586 στις: Απρίλιος 09, 2013, 09:30:01 μμ »
Για μερική φοίτηση ενδιαφέρομαι και εγώ.340 είναι τον μήνα ή για κάθε μάθημα.
Τον  μήνα.

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #587 στις: Απρίλιος 09, 2013, 10:01:32 μμ »
Ευχαριστώ πολύ elia.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.188 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.