*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127807 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #672 στις: Μάιος 05, 2013, 11:26:55 πμ »
Καλή ανάσταση και χρόνια πολλά σε όλους!!! Τα δικαιολογητικά τα σκανάρεις και τα στέλνεις με e-mail.Υπάρχει και η επιλογή του fax αλλα τα έγγραφα είναι αρκετά και θα πάρει χρόνο.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #673 στις: Μάιος 05, 2013, 06:45:06 μμ »
Χρόνια πολλά συνάδελφοι!Γνωρίζετε πότε μπορούμε να υποβάλουμε εκ νέου αιτήσεις για το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά ή στην ειδική αγωγή στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας?
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #674 στις: Μάιος 08, 2013, 07:31:57 μμ »
Έδωσε κανείς εξετάσεις στο 511 το προηγούμενο τετράμηνο για να μας δώσει μια ιδέα σχετικά με το τι θέματα βάλανε;

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #675 στις: Μάιος 08, 2013, 09:19:54 μμ »
Συνάδελφοι,θυμάστε σε πόσες μέρες σας απάντησαν αν γίνατε δεκτοί στο μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #676 στις: Μάιος 08, 2013, 10:08:15 μμ »
Συνάδελφοι,θυμάστε σε πόσες μέρες σας απάντησαν αν γίνατε δεκτοί στο μεταπτυχιακό.
Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν μπόλικες ... άσε που είχαν κάνει κάποιο λάθος με τις βεβαιώσεις μου. Οπότε δεν χάνεις τίποτα να τους πάρεις και ένα τηλέφωνο.

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #677 στις: Μάιος 08, 2013, 11:37:35 μμ »
Με e-mail τα είχες στείλει και εσύ;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #678 στις: Μάιος 09, 2013, 02:01:32 μμ »
Με e-mail τα είχες στείλει και εσύ;
Ναι, σε δύο δόσεις όμως λόγω αρχικού λάθους δικού μου, και το δεύτερο που τους έστειλα ενώ το παρέλαβαν μετά τα έμπλεξαν, με πήραν βέβαια μόνοι τους τηλέφωνο και μου το ζήτησαν.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #679 στις: Μάιος 15, 2013, 05:30:36 μμ »
Καλησπέρα!! Είναι κάποιος που γράφτηκε τώρα για το καλοκαιρινό τετράμηνο;;; Αν ναι ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα....

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #680 στις: Μάιος 18, 2013, 12:04:44 πμ »
Όποιος ενδιαφέρεται να γραφτεί στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Λευκωσίας, ας επικοινωνήσει μαζί μου. Σε περίπτωση που κάποιος ήδη φοιτητής του Πανεπιστημίου, συμβάλλει στην εγγραφή κάποιου νέου, υπάρχουν οικονομικά οφέλη (μείωση διδάκτρων) και για τους δυο...

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #681 στις: Μάιος 18, 2013, 12:19:03 πμ »
Ισχύει όμως μόνο για τα άλλα προγράμματα τελικά. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως δεν ισχύει αν γράψουμε κάποιον στο εξ αποστάσεως αλλά σε κάποια που είναι δια ζώσης στη Κύπρο προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #682 στις: Μάιος 18, 2013, 10:48:53 πμ »
Άλλο πάλι και αυτό. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η νέα ανακοίνωση-πρόσκληση....

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #683 στις: Μάιος 19, 2013, 02:57:22 μμ »
γεια σας συναδελφοι! εχω αγχωθει κ εχω απογοητευτει παρα πολυ απο οσα εχω διαβασει. Νομιζα οτι ηταν μια πολυ καλη ευκαιρια το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο για ολους εμας που εχουμε υποχρεωσεις οικογενειακες κ εργασιακες σε συνδυασμο με την αποσταση απο καποιο ελληνικο πανεπιστημιο. Με αυτη τη λογικη εκανα τα αδυνατα δυνατα να συγκεντρωσω ολα τα χαρτια που θελουν για να τους τα στειλω μεχρι αυριο. Ενω στο πρωτο τηλ που εκανα μου ειπαν μεχρι τις 20/5 στο δευτερο μου ειπαν οτι εχω περιθωριο μεχρι τα μισα αυτης της εβδομαδας να τα στειλω. οσο για τις συστατικες|(που υποχρεωθηκα για να τις αποκτησω|) ενω στην αιτηση λεει να ειναι εσωκλειστες κ σφραγισμενες σε εμενα ειπαν οτι δεν τους ενοχλει αν τις σκαναρω. Για την εισαγωγη μου στο τμημα μου μου ειπαν οτι θα εξετασουν οι καθηγητες τα προσοντα αξιοκρατικα κ ειναι πολυ πιθανο να με παρουν ακομα κ τελευταια στιγμη να με δεχτουν παρολο που εχει περιορισμενο αριθμο φοιτητων που δεχονται(απεφυγαν να μου πουν τον αριθμο). Απο οσα δαβασα εδω ομως ειναι οποιος κανει αιτηση τον δεχονται. αρα να περιμενω να με καλεσουν μεσα στην εβδομαδα. ομως με τα δεδομενα που εχω δει απο εσας θα ειμαι ατυχη αν με παρουν γιατι δε θα χω την επιλογη να διαλεξω τα μαθηματα που θελω αφου θα εχω μπει τελευταια κ θα πληρωσω τελευταια. Αυτο ειναι αδικο γιατι αφου πληρωνουμε ολοι ειναι υποχρεωμενοι να εχουμε ολοι τη δυνατοτητα να επιλεξουμε εφοσον μας δεχτηκαν. Χτες εκανα την αιτηση μου κ τα εστειλα ολα μεσω μειλ. τα 55 ευρω μου ειπαν  να μη με ανησυχουν κ αν με καλεσουν θα ρυθμιστει το θεμα. μετα την αιτηση ανακαλυψα αυτο το φορουμ και απογοητευτηκα πραγματικα. ενω ημουν τοσο χαρουμενη μετα επεσαν τα φτερα μου. εκανα ολο αυτο τωρα για να μπορεσω μεσα στο καλοκαιρι που δε θα εργαζομαι να απασχοληθω μονο με αυτο το θεμα που θα θελει ψαξιμο αρχικα. ομως αν ειναι να μου βγει η ψυχη, να χασω τα λεφτα μου αδικα τα οποια δε μου περισσευουν οπως στους περισσοτερους και να χασω στιγμες απο την οικογενεια μου χωρις αντικρυσμα και με μαθηματα που δε θα με ενδιαφερουν ειναι αδικος κοπος!οσο για το οτι αγοραζουμε και τα βιβλια εκει επαθα την πλακα μου! η για να βρουμε βιβλιογραφια θα χρειαστουμε και βιβλιοθηκη ενδεχομενως. εμενα η κοντινοτερη βιβλιοθηκη βρισκεται 80 χμ απο το σπιτι μου. αν ειναι να πληρωνω και βενζινες βραστα!κριμα...νομιζω οτι δε θελω να με δεχτουν τελικα... :-[ :-[ :-[ εσεις τι λετε?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 03:16:52 μμ από christimar11 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #684 στις: Μάιος 19, 2013, 06:47:58 μμ »
Μην απογοητεύεσαι ... στην αρχή με τις εγγραφές όντως επικρατεί ένα μπάχαλο, όντως τους δέχονται όλους (τουλάχιστον εδώ μέσα δεν είδα κανένα να μην τον δέχονται), αλλά αυτό δεν έχει καμία επίπτωση στο επίπεδο σπουδών. Τα τμήματα μοιράζονται ανά περίπου 25-30 άτομα σε έναν υπεύθυνο διδάσκοντα, οπότε σε οτιδήποτε χρειαστεί υπάρχει άμεση ανταπόκριση. Από ότι έχω δει ως τώρα τα μαθήματα είναι απαιτητικά αλλά και πολύ ενδιαφέροντα. Θα έχεις πρόσβαση στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου, και από εκεί θα βρίσκεις ότι άρθρο χρειάζεσαι για να ολοκληρώνεις τις εργασίες σου, επίσης στα μαθήματα που πήρα εγώ ως τώρα δίνουν πολύ εκπαιδευτικό υλικό σε ψηφιακή μορφή, το βιβλίο είναι πιο πολύ συμπληρωματικό, όχι βέβαια ότι δεν πρέπει να το πάρεις. Με τα μαθήματα είναι όντως ένα θέμα επειδή θες να πάρεις πολλά τώρα το καλοκαίρι. Από το επόμενο τετράμηνο δεν θα υπάρχει πρόβλημα όμως, στέλνουν mail σε όλους ταυτόχρονα για να δηλώσουν τα μαθήματα, και δεν άκουσα κανέναν να μην τον δέχτηκαν σε μάθημα, μάλλον με του πρωτο-εγγεγραμμένους γίνεται αυτό. Με την οικογένεια υπάρχει θέμα, ειδικά αν δεν υπάρχει βοήθεια ... και εγώ υπερεκτίμησα τις δυνάμεις μου και δήλωσα τρία μαθήματα, με αποτέλεσμα και να αρχίσω να τα αφήνω, και να αρρωστήσω από την εξάντληση. Τώρα πια άλλαξα τους στόχους μου και θα προσπαθήσω να το τελειώσω στους είκοσι μήνες (αν φυσικά δουλεύω και του χρόνου).
Τώρα όλα έχουν να κάνουν και με το πόσο πολύ θες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό, και φυσικά έτσι όπως είναι τα πράγματα, αν είσαι διατεθειμένη να πάρεις το ρίσκο ότι μπορεί και να μην σε ωφελήσει επαγγελματικά.

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #685 στις: Μάιος 19, 2013, 07:00:17 μμ »
Σε ευχαριστω elia! βασικα δε θα επαιρνα σε καμια περιπτωση πολλα μαθηματα και για λογους οικονομικους αλλα και γιατι δε θελω να αρρωστησω. εχω ενα διχρονο κοριτσακι και περιμενα το καλοκαιρι για να την χαρω αλλα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα ειναι αναγκαιο το μεταπτυχιακο. ειμαι διορισμενη δασκαλα σε συνηθισμενο σχολειο αλλα με τις αξιολογησεις σκουραινουν τα πραγματα. ποτε δεν ξερεις. γιαυτο διαλεξα να κανω μεταπτυχιακο. συν την επιστημονικη γνωση σε θεματα ειδικης αγωγης. εχω συναντησει παιδια που εχουν ιδιαιτεροτητες και θα θελα να ξερω πως μπορω να τα ενταξω στη συνηθισμενη ταξη. και μαλιστα το 526 μαθημα στα επιλογης που αναφερεται στη διδασκαλια παιδιων με ειδικες εκπ/κες αναγκες στο συνηθισμενο σχολειο νομιζω οτι ειναι απο τα μαθηματα που σιγουρα θελω να μελετησω. μεσα στη βδομαδα λογικα θα μαθω. αλλα σε καμια περιπτωση δε θα παιρνα 3+1 σεμιναριο. ελεγα να ξεκινησω με 2 για αρχη. θα με ξεχασει η κορη μου κ ο ο αντρας μου!το να μη με ωφελησει επαγγελματικα εννοεις με τον ΔΟΑΤΑΠ ή σε σχεση αν ηθελα να με παρουν σε ειδικα σχολεια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.