*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136128 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #686 στις: Μάιος 19, 2013, 08:01:28 μμ »
Σε ευχαριστω elia! βασικα δε θα επαιρνα σε καμια περιπτωση πολλα μαθηματα και για λογους οικονομικους αλλα και γιατι δε θελω να αρρωστησω. εχω ενα διχρονο κοριτσακι και περιμενα το καλοκαιρι για να την χαρω αλλα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα ειναι αναγκαιο το μεταπτυχιακο. ειμαι διορισμενη δασκαλα σε συνηθισμενο σχολειο αλλα με τις αξιολογησεις σκουραινουν τα πραγματα. ποτε δεν ξερεις. γιαυτο διαλεξα να κανω μεταπτυχιακο. συν την επιστημονικη γνωση σε θεματα ειδικης αγωγης. εχω συναντησει παιδια που εχουν ιδιαιτεροτητες και θα θελα να ξερω πως μπορω να τα ενταξω στη συνηθισμενη ταξη. και μαλιστα το 526 μαθημα στα επιλογης που αναφερεται στη διδασκαλια παιδιων με ειδικες εκπ/κες αναγκες στο συνηθισμενο σχολειο νομιζω οτι ειναι απο τα μαθηματα που σιγουρα θελω να μελετησω. μεσα στη βδομαδα λογικα θα μαθω. αλλα σε καμια περιπτωση δε θα παιρνα 3+1 σεμιναριο. ελεγα να ξεκινησω με 2 για αρχη. θα με ξεχασει η κορη μου κ ο ο αντρας μου!το να μη με ωφελησει επαγγελματικα εννοεις με τον ΔΟΑΤΑΠ ή σε σχεση αν ηθελα να με παρουν σε ειδικα σχολεια?
Ναι, δεν ήξερα ότι ήσουν μόνιμη! Εγώ προσωπικά είμαι αναπληρώτρια (πληροφορικός σε δημοτικό), αλλά και εγώ δεν ενδιαφέρομαι γα ειδικό σχολείο. Αφού σε ενδιαφέρει τόσο το θέμα της ένταξης παιδιών στην τάξη σου δήλωσε και το 621 αν έχει θέσεις .... είναι υποχρεωτικό οπότε αργά ή γρήγορα θα πρέπει να το πάρεις. Βέβαια είναι θεωρητικό μάθημα, δεν δίνει πρακτικές μεθόδους που να μπορείς άμεσα να χρησιμοποιήσεις, όμως είναι πολύ ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #687 στις: Μάιος 19, 2013, 09:22:21 μμ »
αυτο σκεφτομουν. να παρω ενα οπωσδηποτε υποχρεωτικο και μετα ή απο τα επιλογης ή του κορμου.αναλογα με τη διαθεσιμοτητα.απλα τρομοκρατηθηκα λιγο.εσυ που εισαι της πληροφορικης δε θα συναντησες λογικα τοσες δυσκολιες στο θεμα του moodle. εμενα με αγχωνει κ αυτο! δεν ειναι σαν το πανεπιστημιο που εχεις τους συμφοιτητες κ ολο και βρισκεις καποια ακρη. εδω ο,τι κανεις μονη σου. το παρηγορο ειναι οτι βρηκα αυτο το φορουμ κ παραγματικα ενιωσα οτι θα χω καποια βοηθεια. διαδικτυακοι συμφοιτητες! :)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #688 στις: Μάιος 19, 2013, 10:19:58 μμ »
αυτο σκεφτομουν. να παρω ενα οπωσδηποτε υποχρεωτικο και μετα ή απο τα επιλογης ή του κορμου.αναλογα με τη διαθεσιμοτητα.απλα τρομοκρατηθηκα λιγο.εσυ που εισαι της πληροφορικης δε θα συναντησες λογικα τοσες δυσκολιες στο θεμα του moodle. εμενα με αγχωνει κ αυτο! δεν ειναι σαν το πανεπιστημιο που εχεις τους συμφοιτητες κ ολο και βρισκεις καποια ακρη. εδω ο,τι κανεις μονη σου. το παρηγορο ειναι οτι βρηκα αυτο το φορουμ κ παραγματικα ενιωσα οτι θα χω καποια βοηθεια. διαδικτυακοι συμφοιτητες! :)
Ούτε το moodle να μη σε τρομάζει, ένα λίγο πιο περίπλοκο φόρουμ είναι και αυτό. Είναι χωρισμένο σε μαθήματα, όπου εκτός από συζητήσεις έχει και εκπαιδευτικό υλικό. Το πανεπιστήμιο έχει ανεβάσει και tutorials για τη χρήση του. Τους διαδικτυακούς συμφοιτητές θα τους βλέπεις και στο moodle - για κάθε μάθημα χωριστά βέβαια - και θα μπορείς να συζητάς μαζί τους. Κάποια μαθήματα έχουν και ομαδικές δραστηριότητες.

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #689 στις: Μάιος 19, 2013, 10:33:02 μμ »
το διαβασα αυτο στις συζητησεις σας. λογικα αυτη τη βδομαδα περιμενω απαντηση. αφου τα μαθηματα αρχιζουν τον ιουνιο. εχω μπει κ εχω δει και τις περιγραφες των μαθηματων και εχω ηδη αποφασισει τα μαθηματα, ειδα λιγο και στο Moodle που εκανε μια παρουσιαση αλλα δεν το καταλαβα εξ ολοκληρου. βασικα μου θυμιζει μια πλατφορμα (moodlinka) που την εφαρμοζαν σε ενα μαθημα που ειχα διαλεξει στο introduction to e-learning στο  erasmus που εκανα. και εκει μεσω μιας πλατφορμας δινονταν οδηγιες για τις εργασιες και εμπαινες με κωδικους και εβρισκες ο,τι σχετικο ηταν με το μαθημα. ειχα φτιαξει κ ενα σαν βιβλιο εκει για τα επτανησα στα πλαισια παρουσιασης της ελλαδας. βεβαια εκει το χα διδαχθει ολο στα αγγλικα αλλα ημουν με αλλους ελληνες  συμφοιτητες και τη βρηκαμε την ακρη. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #690 στις: Μάιος 20, 2013, 10:45:10 πμ »
Αχ βρε Christimar! Πολύ έχεις αγχωθεί. Η elia όμως σου τα λέει πολύ σωστά και μπράβο της! Ξεκίνησα κι εγώ το Φλεβάρη το μεταπτυχιακό κι έχω πρωινή δουλειά και 2 παιδάκια (2,5 και 5 ετών). Ευτυχώς που διάλεξα μόνο 2 μαθήματα για αρχή. Έχει όντως αρκετό φόρτο εργασίας! Για το ποια μαθήματα θα επιλέξεις καλύτερα να συμβουλεύεσαι την ακαδημαϊκή σου σύμβουλο. Στη θέση σου θα ξεκινούσα με πιο θεωρητικά μαθήματα του Α, του Β ή του C κύκλου. Για παράδειγμα θεώρησα πολύ καλό που πήρα για αρχή το 511-Ποιοτική Έρευνα γιατί με βοήθησε να μάθω πώς να συλλέγω πληροφορίες για τις εργασίες και με ποια μορφή πρέπει να υπάρχουν οι βιβλιογραφικές αναφορές και άλλα τέτοια που θα χρειαστούν για τις εργασίες όλων των μαθημάτων. Τα μαθήματα ειδικότητας είναι αρκετά και ίσως είναι νωρίς να επιλέξεις από τώρα ποια θα πάρεις καθώς πολλά μαθήματα από τον τίτλο τους και μόνο δεν  καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται (όπως το 621 που μοιάζει σε περιεχόμενο με το 526 αλλά ίσως σε πιο θεωρητική μορφή). Όπως και να έχει να το συζητάς με τις συμβούλους πριν κάνεις την τελική επιλογή. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις!


Σε ευχαριστω elia! βασικα δε θα επαιρνα σε καμια περιπτωση πολλα μαθηματα και για λογους οικονομικους αλλα και γιατι δε θελω να αρρωστησω. εχω ενα διχρονο κοριτσακι και περιμενα το καλοκαιρι για να την χαρω αλλα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα ειναι αναγκαιο το μεταπτυχιακο. ειμαι διορισμενη δασκαλα σε συνηθισμενο σχολειο αλλα με τις αξιολογησεις σκουραινουν τα πραγματα. ποτε δεν ξερεις. γιαυτο διαλεξα να κανω μεταπτυχιακο. συν την επιστημονικη γνωση σε θεματα ειδικης αγωγης. εχω συναντησει παιδια που εχουν ιδιαιτεροτητες και θα θελα να ξερω πως μπορω να τα ενταξω στη συνηθισμενη ταξη. και μαλιστα το 526 μαθημα στα επιλογης που αναφερεται στη διδασκαλια παιδιων με ειδικες εκπ/κες αναγκες στο συνηθισμενο σχολειο νομιζω οτι ειναι απο τα μαθηματα που σιγουρα θελω να μελετησω. μεσα στη βδομαδα λογικα θα μαθω. αλλα σε καμια περιπτωση δε θα παιρνα 3+1 σεμιναριο. ελεγα να ξεκινησω με 2 για αρχη. θα με ξεχασει η κορη μου κ ο ο αντρας μου!το να μη με ωφελησει επαγγελματικα εννοεις με τον ΔΟΑΤΑΠ ή σε σχεση αν ηθελα να με παρουν σε ειδικα σχολεια?

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2013, 10:47:17 πμ από annap »

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #691 στις: Μάιος 20, 2013, 01:53:52 μμ »
Annap σε ευχαριστώ πάρα πολυύ για τις συμβουλές σου! Αν το λέει και μια μαμά με 2 παιδάκια(και το δικό μου κοντά στα 2,5 είναι) είναι σημαντικό. Και γω με 2 έλεγα να ξεκινήσω και όντως με το 511 ή 510 για αρχή για τον ίδιο λόγο που είπες κ εσύ. Χτες έστειλα τα χαρτιά μου μέσω mail και σήμερα με πήραν τηλέφωνο (ευγενεστατη οπως και τις άλλες 2 φορες που ειχα τηλ εγώ) να μου πει αν γίνεται να ξαναστείλω την αίτηση και την αναλυτική πτυχίου γιατί δεν άνοιγε το αρχείο τους.Μου είπε ότι δε χρειάζεται να τα στείλω και ταχυδρομικώς και γιατα 55 αν με δεχτούν θα μπουν στην προκαταβολή. Αν όχι τίποτα. Πάντως χαίρομαι που μιλάμε έτσι γιατί σίγουρα είναι μεγάλη βοήθεια έστω και διαδιχτυακώς να επικοινωνούμε. Σας ευχαριστώ και πάλι και τις 2!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #692 στις: Μάιος 21, 2013, 09:25:18 μμ »
christimar11 μάλλον πιο εξοικειωμένη στη χρήση του moοdle από ότι ήμουν εγώ είσαι, μην αγχώνεσαι καθόλου για αυτό!
Τώρα για το παιδί ..... δεν υπάρχει λύση! Από ότι βλέπω όλες οι μανάδες το ίδιο πρόβλημα έχουμε ... να δίνουμε ραντεβού σε παιδότοπους, να αμολάμε τα παιδιά να παίζουν παρέα και να διαβάζουμε συνεργατικά  ;D
Παρόλο που μεγάλωσαν λιγάκι τα δικά μου (3 και 4,5) μόνο σε παιδότοπους καταφέρνω και διαβάζω, ή με ξενύχτι  :P

Πέρα από την πλάκα όμως, καλοκαίρι με δύο μαθήματα πιστεύω ότι μια χαρά βγαίνει, κανείς δεν θα σε χάσει ... είπαμε θέλει δουλειά, αλλά όχι και οχτάωρο καθημερινά!

Απλά θα σε συμβούλευα να αρχίσεις να δουλεύεις τις εργασίες από την αρχή ... εγώ είπα να αφήσω λίγο χρόνο για να μπω στο κλίμα, και μετά μου έπεσαν όλα μαζεμένα ... και όταν έχεις παιδιά δεν μπορείς να τα παρατήσεις και να πέσεις με τα μούτρα.


Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #693 στις: Μάιος 21, 2013, 11:33:06 μμ »
elia sorry που σε ζαλιζω αλλα οι εργασιες δεν ειναι καθε βδομαδα διαφορετικες? νομιζα οτι καθε βδομαδα εχεις συνεχεια διαφορετικες εργασιες. οσο για τους καθηγητες ειναι συζητησιμοι και βοηθοι σε ολο αυτο ή τους ψαχνεις και κανεις δεηση για να βρεις λυση; οχι τιποτα αλλο αλλα στο πανεπ. καπως ετσι λειτουργουσε το συστημα. τουλαχιστον αυτους που θα τους πληρωνουμε θα  ειναι περισσοτερο διπλα μας? στις εξετασεις σε κατευθυνουν λιγο στο τι απαιτουν ή παλι ο,τι να ναι; το διαβασμα την ημερα φτανει 3ωρο με 4ωρο την ημερα να υποθεσω για να πεις οτι εισαι συνεπης και δε θα τρεχει μετα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2013, 11:34:58 μμ από christimar11 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #694 στις: Μάιος 21, 2013, 11:54:58 μμ »
elia sorry που σε ζαλιζω αλλα οι εργασιες δεν ειναι καθε βδομαδα διαφορετικες? νομιζα οτι καθε βδομαδα εχεις συνεχεια διαφορετικες εργασιες. οσο για τους καθηγητες ειναι συζητησιμοι και βοηθοι σε ολο αυτο ή τους ψαχνεις και κανεις δεηση για να βρεις λυση; οχι τιποτα αλλο αλλα στο πανεπ. καπως ετσι λειτουργουσε το συστημα. τουλαχιστον αυτους που θα τους πληρωνουμε θα  ειναι περισσοτερο διπλα μας? στις εξετασεις σε κατευθυνουν λιγο στο τι απαιτουν ή παλι ο,τι να ναι; το διαβασμα την ημερα φτανει 3ωρο με 4ωρο την ημερα να υποθεσω για να πεις οτι εισαι συνεπης και δε θα τρεχει μετα?
Οι εργασίες είναι ανάλογα το μάθημα. Από αυτά που δήλωσα εγώ π.χ. το ένα έχει δύο μεγάλες εργασίες, το δεύτερο δύο μικρές και μία μεγάλη, και το τρίτο έχει ομαδικές δραστηριότητες σε κάθε ενότητα και μία μεγάλη εργασία στο τέλος. Οι καθηγητές είναι συζητήσιμοι και τους βρίσκεις εύκολα, αλλά για παρατάσεις στις εργασίες είναι πολύ αυστηροί. Οι προθεσμίες των εργασιών ανακοινώνονται από την αρχή του τετραμήνου και δεν αλλάζουν με τίποτα. Για τις εξετάσεις δεν έχω ακόμα πείρα, πάντως και στα δύο μαθήματα που δίνω εγώ θα είναι με ανοιχτά βιβλία, οπότε τουλάχιστον μας ενδιαφέρει η κατανόηση και όχι η αποστήθιση  ;) (τα σεμινάρια δεν έχουν εξετάσεις)
Τώρα για το διάβασμα δεν είμαι η κατάλληλη να σε κατατοπίσω, γιατί εγώ είμαι από αυτούς που τρέχουν μετά  :P

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #695 στις: Μάιος 22, 2013, 09:41:54 πμ »
elia sorry που σε ζαλιζω αλλα οι εργασιες δεν ειναι καθε βδομαδα διαφορετικες? νομιζα οτι καθε βδομαδα εχεις συνεχεια διαφορετικες εργασιες. οσο για τους καθηγητες ειναι συζητησιμοι και βοηθοι σε ολο αυτο ή τους ψαχνεις και κανεις δεηση για να βρεις λυση; οχι τιποτα αλλο αλλα στο πανεπ. καπως ετσι λειτουργουσε το συστημα. τουλαχιστον αυτους που θα τους πληρωνουμε θα  ειναι περισσοτερο διπλα μας? στις εξετασεις σε κατευθυνουν λιγο στο τι απαιτουν ή παλι ο,τι να ναι; το διαβασμα την ημερα φτανει 3ωρο με 4ωρο την ημερα να υποθεσω για να πεις οτι εισαι συνεπης και δε θα τρεχει μετα?

Christimar, οι εργασίες είναι 1-2 για κάθε μάθημα. Αυτό που λες για κάθε εβδομάδα διαφορετικές, δεν υπάρχει! Απλά στο ένα μάθημα που έχω, σε κάθε νέα ενότητα (πο βγαίνει ανά 2-3 εβδομάδες) έχουμε μία μικρή δραστηριότητα να κάνουμε (μία ερώτηση κατανόησης του κεφαλαίου) πολύ περιορισμένης έκτασης (300 λέξεων) και σε συνεργασία με άλλα 5-6 άτομα με τα οποία είμαστε στην ίδια ομάδα. Οι καθηγητές είναι πολύ συζητήσιμοι και τους βρίσκεις ανά πάσα στιγμή. Για τις εξετάσεις δε δώσανε και πολλές κατευθύνσεις πέραν του ότι θα είναι με ανοιχτά βιβλία και τα ερωτήματα θα είναι σύνθεσης. Η ύλη είναι όλα όσα έχουμε κάνει και πίστεψέ με είναι αρκετά!!! Αν διαβάζεις 3 ώρες κάθε μέρα πάντως, θα αριστεύσεις!!! Εγώ, που θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά επιμελή, υπολογίζω ότι διαβάζω συνολικά 4-5 ώρες για κάθε μάθημα για κάθε ενότητα που βγαίνει (έχω 2 μαθήματα επομένως ασχολούμαι 10 ώρες περίπου στις 2-3 εβδομάδες). Τον περισσότερο χρόνο θα τον χρειαστείς για τις εργασίες, για τη συλλογή της βιβλιογραφίας και για τη συγγραφή της μελέτης σου. Οι καθηγητές είναι πρόθυμοι να τους παραδώσεις την εργασία και κάποιες μέρες πριν το deadline για να σου πούνε τη γνώμη τους και να σου συστήσουν αλλαγές που πρέπει να κάνεις. Άρα όπως λέει και η elia, εφόσον τις εργασίες τις ανακοινώνουνε από  πολύ νωρίς, πρέπει να προγραμματίσεις το χρόνο σου για να μη σου πέσουν όλα μαζί. Μην αγχώνεσαι...το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και επειδή σε βλέπω πολύ ορεξάτη για διάβασμα, είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις!!!

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #696 στις: Μάιος 22, 2013, 02:17:24 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής με χαλαρώσατε λίγο! Βασικά για τρελό διάβασμα δεν έχω 'ορεξη διότι ακόμα διαβάζω λόγω σχολείου. Ανυπομονούσα να ρθει το καλοκαίρι γιανα μην ξαναδιαβασω παρα μόνο λογοτεχνικό χαλαρά! Αλλά το σκασμένο το μεταπτυχιακό είναι αναγκαίο!Συν ότι το συγκεκριμένο από οσα έχω διαβασει φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον! Για να σας πω την αλήθεια αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι ότι με τον άντρα μου είχαμε αποφασίσει για 2ο παιδάκι και επειδή στην 1η εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα σε αυτή θα πρέπει να ξετιναχτώ στις εξετάσεις. Όσο για τις ώρες που λες ότι 3-4 είναι για να αριστεύσεις .... ας μην αριστεύσω! θα διαβαζω το δίωρο του του μεσημεριανού υπνου της κόρης μου!  ;) Τα μαθήματα θα τα παίρνω σιγά σιγα γιατι δε με αγχώνει να τελείωσω σε 1 χρόνο. Όσο για τις εξετασεις με ανοιχτο βιβλίο.... η πείρα μου λέει ότι κρύβει παγίδες! Τουλάχιστον δεν έχει αποστήθιση που την απεχθάνομαι! Μέσα στις επόμενες μέρες θα μάθω και αν με δέχτηκαν...

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #697 στις: Μάιος 22, 2013, 08:41:38 μμ »
Τελικά συνάδελφοι σε ποιες πόλεις θα λειτουργήσουν εξεταστικά κέντρα;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #698 στις: Μάιος 22, 2013, 10:00:31 μμ »
Τελικά συνάδελφοι σε ποιες πόλεις θα λειτουργήσουν εξεταστικά κέντρα;
Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο.

Για να είμαι ειλικρινής με χαλαρώσατε λίγο! Βασικά για τρελό διάβασμα δεν έχω 'ορεξη διότι ακόμα διαβάζω λόγω σχολείου. Ανυπομονούσα να ρθει το καλοκαίρι γιανα μην ξαναδιαβασω παρα μόνο λογοτεχνικό χαλαρά! Αλλά το σκασμένο το μεταπτυχιακό είναι αναγκαίο!Συν ότι το συγκεκριμένο από οσα έχω διαβασει φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον! Για να σας πω την αλήθεια αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι ότι με τον άντρα μου είχαμε αποφασίσει για 2ο παιδάκι και επειδή στην 1η εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα σε αυτή θα πρέπει να ξετιναχτώ στις εξετάσεις. Όσο για τις ώρες που λες ότι 3-4 είναι για να αριστεύσεις .... ας μην αριστεύσω! θα διαβαζω το δίωρο του του μεσημεριανού υπνου της κόρης μου!  ;) Τα μαθήματα θα τα παίρνω σιγά σιγα γιατι δε με αγχώνει να τελείωσω σε 1 χρόνο. Όσο για τις εξετασεις με ανοιχτο βιβλίο.... η πείρα μου λέει ότι κρύβει παγίδες! Τουλάχιστον δεν έχει αποστήθιση που την απεχθάνομαι! Μέσα στις επόμενες μέρες θα μάθω και αν με δέχτηκαν...
Αν κοιμάται το μεσημέρι και μάλιστα δίωρο είσαι μια χαρά ....... ζηλεύω   ;)
Η εξέταση με ανοιχτό βιβλίο είναι πάντα πολύ πιο απαιτητική, αλλά εγώ τη θεωρώ πιο σωστή, δίκαιη και ουσιώδη. Και θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να χάνεις χρόνο για αποστήθιση (που για εμένα είναι πάρα πολύ δύσκολη και ανούσια).
Καλά αποτελεματα!

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #699 στις: Μάιος 22, 2013, 10:37:39 μμ »
Αν την πηγαινω και για μπανιο το πρωι μπορει να ρίξει και 3ωρο!Βεβαια θα μαι λασπη απο το κυνηγητο που θα ριχνω αλλα χαλαλι της!Οσο για αποστηθιση... απλα σκοτωσε με! Ουτε ποιημα δεν ημουν ικανη να μαθω! Αλλα εχοντας κανει τοσες εργασιες φανταζομαι θα χουμε μπει στο πνευμα του τι θελουν! Ενω στο πανεπ. σε ενα μαθημα  στο 2ο εξαμηνο που ειχαμε ανοιχτο βιβλιο την πατησαμε ολοι!Βεβαια δεν ξεραμε τι σημαινει εργασια!Ο,τι είναι να γίνει ας γίνει για καλο! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.