*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127746 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #868 στις: Ιούλιος 18, 2013, 12:32:53 πμ »
Κάντε μεταπτυχιακό στην Ελλάδα..αφήστε την Κύπρο! Δώστε εξετάσεις με σωστό διάβασμα θα περάσετε. Δεν είναι με μέσον ή τουλάχιστον όχι όλες οι θέσεις!
Λέτε να μη θέλουμε να κάνουμε στην Ελλάδα?? Προσωπικά το επέλεξα και το έχω πει πολλές φορές για τον λόγο ότι είναι εξ αποστάσεως. Έχοντας ένα μικρό παιδάκι και οικογένεια. Κατοικώντας σε ένα χωρίο της Κρήτης πως μπορώ να τους αφήσω και να πάω σε άλλο μέρος της Ελλάδος και να πλωρώνω και ενοίκια?? Συνάντησα τυχαία μία γνωστή μου χτες η οποία έκανε μεταπτυχιακό στη Ρόδο. Απο Κρήτη και αυτή. Σας πληροφορώ ότι απο 5000 που ήταν  με τα πηγαινε και έλά της πήγε 10000 και κάθε λίγο και λιγάκι έλεγε τα παρατάω καθώς δεν ήταν ευχαριστημένη καθόλου. Λοιπόν κάθομαι απο το σπίτι μου και το κάνω χωρίς πήγαινε και έλα και εχώ και το εξεταστικό κέντρο 40 λεπτά απο το σπίτι μου. Για το επίπεδο σπουδών το έχω ξαναπεί ότι είμαι ευχαριστημένη μιας και αυτό μετράει στο τέλος
΄Εχω κι εγώ την ίδια άποψη.
Στην Ελλάδα είναι πρακτικά αδύνατο για κάποιον που επιθυμεί να κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή να τα καταφέρει. Διότι ο αριθμός είναι αυστηρά περιορισμένος (20 έως 30 άτομα) και οι εξετάσεις δεν είναι πάντα αδιάβλητες .
Όσο αφορά την ποιότητα  των ΠΜΣ στην ειδική αγωγή ανά την Ελλάδα νομίζω ότι  της Θεσσαλονίκης υπερέχει σε όλα τα επίπεδα (καθηγητές, πρόγραμμα σπουδών κλπ.).
Για τα ΠΜΣ ειδικής αγωγής σε άλλα  παιδαγωγικά τμήματα, οι απόψεις  μάλλον δεν είναι μόνο θετικές.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #869 στις: Ιούλιος 18, 2013, 01:09:09 πμ »
Όσοι ττελειώνουν το Γενάρη του 2014, θα έχουν προλάβει να το αναγνωρίσουν μέχρι τον Αύγουστο, που θα είναι η εγκύκλιος γιια την ένταξη στους πίνακες ειδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #870 στις: Ιούλιος 18, 2013, 01:12:13 πμ »
Καλησπέρα!Μπορεί κάποιος που έχει παρακολουθήσει το 511 να μας ενημερώσει για το ύφος της τελικής εξέτασης;Τι είδους θέματα μπήκαν αν ήταν επαρκής ο χρόνοσ κτλ;Γενικά υπήρξαν άτομα που απέτυχαν και θα χρειαστεί να ξαναεξεταστούν;
Επίσης, τα 510 και 512 και αφορούν κι αυτά σε έρευνα μήπως έχουν το ίδιο βιβλίο;Και τι δραστηριότητες έχουν;
Ευχαριστώ!

Το 511 είχε 3 θέματα με 2 υποερωτήματα το καθένα. Επιτρέπονταν βιβλία και σημειώσεις αλλά τα θέματα ήτανε τόσο πολλά που δεν υπήρχε καθόλου χρόνος να κοιτάξεις ούτε το βιβλίο αλλά ούτε και τις σημειώσεις. Οι ερωτήσεις ήτανε αναμενόμενες και είχανε δοθεί ως sos από τον καθηγητή. Αφορούσαν τις διαφορές Ποιοτικής-Ποσοτικής και την Εγκυρότητα και Αξιοπιστία της έρευνας. Δεν τα θυμάμαι και καλά γιατί τον τελευταίο καιρό λόγω του μεταπτυχιακού υπάρχει καταιγισμός εισερχόμενων πληροφοριών με αποτέλεσμα να επικρατεί γενικότερη σύγχυση στο μυαλό μου.Έχω ακούσει πάντως ότι στο χειμερινό τετράμηνο είχανε κοπεί πολλοί και το ξαναδώσανε μαζί μας το καλοκαίρι (στο δικό μου τμήμα στις εξετάσεις ήτανε 5-6 άτομα που το δίνανε για 2η φορά). Για τις εξετάσεις του Ιουνίου δεν ξέρω τι έγινε. Εγώ πάντως το πέρασα!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Άννα και συγχαρητήρια!!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #871 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:21:16 πμ »
Είναι λογικό να εχουν ''περίεργη'' συμπεριφορά ορισμένοι καθηγητές και αυτό διότι οταν εχουν να διαχειριστούν μεταπτυχικούς φοιτητές στη Λευκωσία (δια ζωσης πληρους και μερικης φοιτησης, νεους και παλιους), καθως επισης και τους χιλιαδες που νομιζω πως εχουν εγγραφει στα εξ αποστασεως μαστερ της Λευκωσιας, ειναι απολυτα φυσιολογικο οι καθηγητές ''να τα εχουν παίξει'' και να μην ξερουν που να πρωτοαπαντησουν.

Ελπιζω να ειναι λογω αυτου κι οχι λογω αγχους για τη δουλεια τους και τη χωρα τους, εξαιτιας της προσφατης υποβαθμισης της Κυπρου που εκρουσε το καμπανακι γι'αυξημενη πιθανοτητα χρεωκοπιας προσεχως. Οσοι θελουμε να ξεκινησουμε τωρα το μεταπτυχιακο, ας ελπιζουμε το Πανεπιστημιο Λευκωσιας να μην εχει ολη του την περιουσια στην Τραπεζα Κυπρου (συζητανε κουρεμα καταθεσεων στο 47%!!), ωστε να μπορει να συνεχισει απροσκοπτα τη λειτουργια του. (τουλαχιστον να πληρωνει τους καθηγητες!)

Για την επιλογη μεταξυ των υποψηφιων, ειχα ρωτησει κι εγω την κοπελα στη Γραμματεια Εισδοχης, αλλά μου ειπε οτι ακομη και να παρουν περισσοτερους, απλά θα δημιουργησουν περισσοτερες ομαδες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #872 στις: Ιούλιος 19, 2013, 02:01:07 πμ »
Να ρωτήσω κάτι πιο πρακτικό; Πώς διαβάζετε; Σε αυτό το τετράμηνο σταμάτησα τις εκτυπώσεις για ευνόητους λόγους, και έχω γίνει ένα με το laptop :-\. Άρχισα όμως να πιάνομαι χέρια-πόδια (ειδικά το δεξί χέρι πάει για τενοντίτιδα) και γενικώς έχω πολλές πρακτικές δυσκολίες (και λόγω διακοπών και παιδιών). Υπάρχει κανείς που να χρησιμοποιεί τάμπλετ; Εξυπηρετεί στην αναζήτηση στη βιβλιοθήκη, αλλά κυρίως στην ανάγνωση των άρθρων, επισήμανση σημαντκών σημείων τους, copy-paste κ.τ.λ. που μπορεί να κάνουμε για τις εργασίες;

Και μία άλλη απορία οικονομικής φύσης : επεξεργάζομαι εναλλακτικά σενάρια πληρωμής των διδάκτρων και ένα από αυτά περιλαμβάνει την αποπληρωμή μαζεμένου προκαταβολικά όλου του ποσού για όλα τα μαθήματα που μου απομένουν. Έχει ρωτήσει κανείς τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, λέτε να έχω ελπίδα να κάνουν κάποιου τύπου έκπτωση; Θεωρείτε ότι είναι μεγάλο ρίσκο, να πτωχεύσουν μαζί με την Κύπρο και να τα χάσω τσάμπα και αυτά; (αν δεν θέλετε σε αυτά να απαντήσετε δημόσια, θα ήμουν ευγνώμων αν μου στέλνατε πμ)

Αποσυνδεδεμένος tina15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #873 στις: Ιούλιος 20, 2013, 12:38:59 μμ »
Κάντε μεταπτυχιακό στην Ελλάδα..αφήστε την Κύπρο! Δώστε εξετάσεις με σωστό διάβασμα θα περάσετε. Δεν είναι με μέσον ή τουλάχιστον όχι όλες οι θέσεις!
Λέτε να μη θέλουμε να κάνουμε στην Ελλάδα?? Προσωπικά το επέλεξα και το έχω πει πολλές φορές για τον λόγο ότι είναι εξ αποστάσεως. Έχοντας ένα μικρό παιδάκι και οικογένεια. Κατοικώντας σε ένα χωρίο της Κρήτης πως μπορώ να τους αφήσω και να πάω σε άλλο μέρος της Ελλάδος και να πλωρώνω και ενοίκια?? Συνάντησα τυχαία μία γνωστή μου χτες η οποία έκανε μεταπτυχιακό στη Ρόδο. Απο Κρήτη και αυτή. Σας πληροφορώ ότι απο 5000 που ήταν  με τα πηγαινε και έλά της πήγε 10000 και κάθε λίγο και λιγάκι έλεγε τα παρατάω καθώς δεν ήταν ευχαριστημένη καθόλου. Λοιπόν κάθομαι απο το σπίτι μου και το κάνω χωρίς πήγαινε και έλα και εχώ και το εξεταστικό κέντρο 40 λεπτά απο το σπίτι μου. Για το επίπεδο σπουδών το έχω ξαναπεί ότι είμαι ευχαριστημένη μιας και αυτό μετράει στο τέλος


Συμφωνώ κ εγώ. Ανήκω στην ίδια κατηγορία και ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό από απόσταση και έχω βρει μόνο αυτό και το Διοικηση στην Εκπαίδευση. Γνωρίζετε αν υπάρχει κτ άλλο από απόσταση σχετικό με Πληροφορική;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2013, 03:28:01 μμ από tina15 »

margardesk

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #874 στις: Ιούλιος 20, 2013, 04:36:21 μμ »
Η συζήτηση ξεκίνησε σήμερα

12:36am

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω για τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά..
1. αν οι εξετάσεις σ' αυτά τα προγράμματα γίνονται σαββατοκύριακα γιατί είμαστε εργαζόμενοι..και αν αποτύχεις πότε το ξαναδίνεις; Θέλω να  τελειώσω σε 1 χρόνο..το θεωρείτε ανέφικτo;
2. από τη στιγμή που το ολοκληρώσεις το πρόγραμμα..μπορείς να το καταθέσεις αμέσως στην υπηρεσία σου (δεν μιλάω για το ειδικής αγωγής..), ή πρέπει να περάσει από κάποια διαδικασία αναγνώρισης;
5. Υπάρχει έκπτωση για τους έλληνες υποψήφιους..κάπου το διάβασα κι αυτο..30-50%..τί πληρώνετε;
Σας παρακαλώ ενημερώστε με.. :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2013, 04:43:56 μμ από margardesk »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #875 στις: Ιούλιος 20, 2013, 04:49:47 μμ »
Η συζήτηση ξεκίνησε σήμερα

12:36am
Despina Margari

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω για τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά..
1. αν οι εξετάσεις σ' αυτά τα προγράμματα γίνονται σαββατοκύριακα γιατί είμαστε εργαζόμενοι..και αν αποτύχεις πότε το ξαναδίνεις; Θέλω να  τελειώσω σε 1 χρόνο..το θεωρείτε ανέφικτo;
2. από τη στιγμή που το ολοκληρώσεις το πρόγραμμα..μπορείς να το καταθέσεις αμέσως στην υπηρεσία σου (δεν μιλάω για το ειδικής αγωγής..), ή πρέπει να περάσει από κάποια διαδικασία αναγνώρισης;
5. Υπάρχει έκπτωση για τους έλληνες υποψήφιους..κάπου το διάβασα κι αυτο..30-50%..τί πληρώνετε;
Σας παρακαλώ ενημερώστε με.. :'(
1. Εξετάσεις Παρασκευοσαββατοκύριακα. Φροντίζεις να μην αποτύχεις, γιατί αν αποτύχεις έχεις κόστος επανεξέτασης και βαθμολογική επίπτωση. Αν πάντως σου μείνει μάθημα το ξαναδίνεις το Σπτέμβρη, ή στην επόμενη εξεταστική περίοδο (δεν έχω καταλάβει καλά). Το πότε θα το τελειώσεις εξαρτάται από τις δικές σου υποχρεώσεις και αντοχές.
2. Είναι πανεπιστήμιο του εξωτερικού συνεπώς πρέπει να περάσεις από τον ΔΟΑΤΑΠ
3. 6000 χωρίς τα βιβλία

margardesk

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #876 στις: Ιούλιος 20, 2013, 05:19:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ που απάντησες..δηλαδή μπορεί να πάρει μήνες μέχρι να αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ..σωστά;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #877 στις: Ιούλιος 20, 2013, 11:25:30 μμ »
Νομίζω ως 2-3 μήνες, αλλά δεν το έχω ψάξει και άλλοι μάλλον θα είναι πιο κατάλληλοι να μας απαντήσουν σε αυτό. Το ότι το πανεπιστήμιο έχει ήδη πάρει αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ για τα μεταπτυχιακά του προγράμματα νομίζω ότι θα επιταχύνει τις διαδικασίες. Θα τα δούμε βέβαια αυτά όταν θα τελειώσουν οι πρώτοι απόφοιτοι.
Αλήθεια, τώρα το Σεπτέμβρη δεν τελειώνουν οι πρώτοι; Ξέρει κανείς να μας πει με σιγουριά;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #878 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:07:42 πμ »
Γύρω στους 4-5 μήνες να υπολογίζετε.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #879 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:36:55 πμ »
4 μήνες έκανε το δικό μου μεταπτυχιακό από πανεπιστήμιο που είχε ήδη αναγνωριστεί πολλές φορές.

Η πρώτη αναγνώριση σίγουρα παίρνει περισσότερο χρόνο, εξαρτάται όμως και από τη χρονική περίοδο (υπάρχει ΔΣ; είναι καλοκαίρι; Υπάρχουν υπάλληλοι ή είναι σε διαθεσιμότητα;)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #880 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:54:08 πμ »
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #881 στις: Ιούλιος 21, 2013, 01:43:42 πμ »
Η συζήτηση ξεκίνησε σήμερα

12:36am
Despina Margari

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω για τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά..
1. αν οι εξετάσεις σ' αυτά τα προγράμματα γίνονται σαββατοκύριακα γιατί είμαστε εργαζόμενοι..και αν αποτύχεις πότε το ξαναδίνεις; Θέλω να  τελειώσω σε 1 χρόνο..το θεωρείτε ανέφικτo;
2. από τη στιγμή που το ολοκληρώσεις το πρόγραμμα..μπορείς να το καταθέσεις αμέσως στην υπηρεσία σου (δεν μιλάω για το ειδικής αγωγής..), ή πρέπει να περάσει από κάποια διαδικασία αναγνώρισης;
5. Υπάρχει έκπτωση για τους έλληνες υποψήφιους..κάπου το διάβασα κι αυτο..30-50%..τί πληρώνετε;
Σας παρακαλώ ενημερώστε με.. :'(
1. Εξετάσεις Παρασκευοσαββατοκύριακα. Φροντίζεις να μην αποτύχεις, γιατί αν αποτύχεις έχεις κόστος επανεξέτασης και βαθμολογική επίπτωση. Αν πάντως σου μείνει μάθημα το ξαναδίνεις το Σπτέμβρη, ή στην επόμενη εξεταστική περίοδο (δεν έχω καταλάβει καλά). Το πότε θα το τελειώσεις εξαρτάται από τις δικές σου υποχρεώσεις και αντοχές.
2. Είναι πανεπιστήμιο του εξωτερικού συνεπώς πρέπει να περάσεις από τον ΔΟΑΤΑΠ
3. 6000 χωρίς τα βιβλία
κόστος για να ξαναδώσεις το μάθημα απο ότι έχω ρωτήσει 30 ευρω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.