*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3143188 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3402 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 07:58:01 μμ »
στο δεύτερο σεμινάριο έχει πάρει κανείς βαθμολογία? μου κάνει εντύπωση. είναι δυνατόν να άργησε τόσο? μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πρέπει να επικοινωνήσω με τη διδάσκουσα? ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3403 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 08:05:23 μμ »
Νομίζω πως θα αγχωθούμε αν θα προσπαθούμε να δίνουμε και απαντήσεις.. Αλλά κάποιες ερωτήσεις λίγο πιο κριτικές που μπορεί να έχει σκεφτεί ο καθένας ή έχουν ειπωθεί μέσα στο τετράμηνο θα μπορούσαμε να τις συζητήσουμε.
Για παράδειγμα στο δικό μου τμήμα μια κοπέλα ρώτησε (παλιά ερώτηση εξετάσεων) αν δώσουμε σε παιδιά Α δημοτικού ένα τεστ δυσλεξίας θα διαλέγαμε ένα τεστ βασισμένο στο κριτήριο ή βασισμένο σε νόρμα;
Εγωπροσωπικά θεωρώ βασισμένο σε νόρμα γιατί θα πρέπει να είναι προσαρμοσμένο σε μια ομάδα στάθμισης που θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την ομάδα -στόχο ώστε τα αποτελέσματα να είναι έγκυρα και αξιόπιστα. Για παράδειγμα τεστ σταθμισμένο στην ίδια ηλικία και στο ίδιοι μορφωτικό επίπεδο..

Στα παιδιά που ρώτησαν για το σεμινάριο να ξέρετε πως αργούν πααααααααααρρρρραααααααα πολύ να διορθώσουν οι καθηγήτριες. Στο 3ο σεμινάριο μας είπε τέλη Ιανουαρίου πως θα μας παραδώσει βαιμολογίες "γιατί δεν προλαβαίνει".

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3404 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 08:47:02 μμ »
Νομίζω πως θα αγχωθούμε αν θα προσπαθούμε να δίνουμε και απαντήσεις.. Αλλά κάποιες ερωτήσεις λίγο πιο κριτικές που μπορεί να έχει σκεφτεί ο καθένας ή έχουν ειπωθεί μέσα στο τετράμηνο θα μπορούσαμε να τις συζητήσουμε.
Για παράδειγμα στο δικό μου τμήμα μια κοπέλα ρώτησε (παλιά ερώτηση εξετάσεων) αν δώσουμε σε παιδιά Α δημοτικού ένα τεστ δυσλεξίας θα διαλέγαμε ένα τεστ βασισμένο στο κριτήριο ή βασισμένο σε νόρμα;
Εγωπροσωπικά θεωρώ βασισμένο σε νόρμα γιατί θα πρέπει να είναι προσαρμοσμένο σε μια ομάδα στάθμισης που θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την ομάδα -στόχο ώστε τα αποτελέσματα να είναι έγκυρα και αξιόπιστα. Για παράδειγμα τεστ σταθμισμένο στην ίδια ηλικία και στο ίδιοι μορφωτικό επίπεδο..

Στα παιδιά που ρώτησαν για το σεμινάριο να ξέρετε πως αργούν πααααααααααρρρρραααααααα πολύ να διορθώσουν οι καθηγήτριες. Στο 3ο σεμινάριο μας είπε τέλη Ιανουαρίου πως θα μας παραδώσει βαιμολογίες "γιατί δεν προλαβαίνει".
εγώ πάλι πιστεύω πως είναι τεστ κριτηρίου...το κριτήριο μας είναι η δυσλεξία .. και όχι το επίπεδο των παιδιών.. γνώμη μου..

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3405 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 08:59:02 μμ »
εγώ πάλι πιστεύω πως είναι τεστ κριτηρίου...το κριτήριο μας είναι η δυσλεξία .. και όχι το επίπεδο των παιδιών.. γνώμη μου..
Ναι όμως δεν πρέπει να αναφέρεται και στις ικανότητες των μαθητών;; Το παιδί Α δημοτικού δεν ξέρει να γράφει επομένως δεν ξέρει καλή ορθογραφία.. Άρα αν του βάλεις να γράψει κάποιες λεξούλες λογικό είναι να κάνει ορθογραφικά λάθη άρα να μανεί από την χαμηλή επίδοσή του πως έχει δυσλεξία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3406 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 09:46:06 μμ »
Ναι όμως δεν πρέπει να αναφέρεται και στις ικανότητες των μαθητών;; Το παιδί Α δημοτικού δεν ξέρει να γράφει επομένως δεν ξέρει καλή ορθογραφία.. Άρα αν του βάλεις να γράψει κάποιες λεξούλες λογικό είναι να κάνει ορθογραφικά λάθη άρα να μανεί από την χαμηλή επίδοσή του πως έχει δυσλεξία!
Σε παιδί με δυσλεξία κ εγώ κριτηρίου θα έλεγα, γιατί η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή με ιδιαίτερα γνωρισματα κλπ κ δε γίνεται να συγκριθεί με κάποια άλλη ομάδα ατόμων,..
μια απάντηση βρήκα από άλλο foroum...

Αποσυνδεδεμένος ageliki89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3407 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 10:17:06 μμ »
καλησπέρα
Εγώ πήρα βαθμό στο δεύτερο σεμινάριο, ίσως όμως να μην έχουμε τον ίδιο καθηγητή,εγώ είχα τον ξενοφώντος

Αποσυνδεδεμένος geonef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3408 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 10:18:04 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία!
nefeli13 είμαστε ομοιοπαθείς!!!!! δίνω ψυχομετρία και ποιοτική έρευνα... Απλώς δεν υπάρχει αυτή η κατάσταση... νιώθω ότι ο εγκέφαλος μου είναι έτοιμος να εκραγεί!!! Δίνω κι εγώ βάρος στις σημειώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορώ να γράψω 2 - 3 σελίδες απάντηση για κάθε ερώτηση...χμ! Για να δούμε...
Σου εύχομαι καλό κουράγιο, καλό διάβασμα και καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3409 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 12:27:23 μμ »
καλημερα παιδια και καλη επιτυχια στις εξετασεις ευχομαι! Μήπως γνωρίζει τίποτα κανείς για το μάθημα 511 τί μπαίνει στις εξετάσεις; Πάντως είναι πάρα πολυ βαρετό ;)

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3410 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 02:54:27 μμ »
511 το Σεπτεμβρη μας ειχε βαλει...βασικες αρχες ποιοτικης ερευνας, διαφορες ποιοτικης -ποσοτικης
λενε καποιοι οτι η ποιοτικη ερευνα ειναι υποκειμενικη , τι μπορουμε να κανουμε για να μειωσουμε την υποκειμενικοτητα, εγκυροτητα και αξιοπιστια
μας εδωσε ενα θεμα ερευνας και ελεγε τι θα κανουμε για να το απαντησουμε και αν καναμε συνεντευξη τι θα ρωτουσαμε...πολυ ευκολα θεματα

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3411 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 03:40:43 μμ »
σε ευχαριστω παρα πολυ

Αποσυνδεδεμένος ntinaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3412 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 10:56:57 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Στις εξετάσεις όσοι έχουμε δώσει κι άλλες φορές χρειαζόμαστε μόνο την πολιτική ταυτότητα και τη φοιτητική που μας έχουν δώσει;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3413 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 07:52:43 πμ »
Πως σας φάνηκαν τα θέματα στο 523??? εμένα σαν έκθεση ιδεών!!!

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3414 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 10:35:02 πμ »
Πως σας φάνηκαν τα θέματα στο 523??? εμένα σαν έκθεση ιδεών!!!
Γιωργο καλημερα!
Το πρωτο θεμα στο 523 ηταν καθαροτατα αποστηθιση..(αξιοπιστια,τα ειδη της και πηγες σφαλματος).
Το δευτερο ηταν μεταξυ αποστηθισης και προσωπικης κρισης του τι ξερει γενικα για το θεμα(αξιολογηση στο εκπαιδευτικο πλαισιο,χρηση τεστ στις εκπαιδευτικες αξιολογησεις και οι προκλησεις που συναντωνται).
Και το τρτο το θεωρησα παρα πολυ ασαφες θεμα οπου ο καθενας μπορουσε να το αναπτυξει διαφορετικα..Νομιζω πως ηταν υποκειμενικη η απαντηση αρα δεν ξερουμε και πως τα πηγαμε(πως οι προκαταληψεις επηρεαζουν την κατασκευη των τεστ κ της αξιολογησης γενικοτερα).

Χαιρομαι που μπηκε εστω μια σταθερη ερωτηση(αποστηθισης) και μπορω να πω πως εχω πετυχει τη μια..αλλα για τις αλλες δυο δεν ημασταν προετοιμασμενοι με τετοιες σημειωσεις..
Για να δουμε και τα αποτελεσματα!καλη επιτυχια!!

Υ.γ. Για οποιον ενδιαφερεται να γνωριζει την απαντηση στην ερωτηση που ειχα θεσει τις προαλες για το αν θα πρεπει ενα τεστ δυσλεξιας που θα δοθει σε μαθητες της Α δημοτικου να ειναι σταθμισμενο βαση νορμας ή κριτηριου η απαντηση (συμφωνα με αλλον καθηγητη γτ ο καθηγητης του μαθηματος δεν μας απαντησε) ειναι βασισμενο σε νορμα!! Η απαντηση βεβαια ηρθε αργα χθες το απογευμα αλλα μπηκε στον κοπο και θελησα να το ξερετε!! Καλη συνεχεια!!

Αποσυνδεδεμένος Annoulitsa1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3415 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 11:40:09 πμ »
Καλημέρα! Εσείς που είστε παλιοί ξέρετε η κ. Αβραμιδου στο 511 αν στην βαθμολόγια είναι επιεικής η αυστηρή?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159906
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.