*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3137474 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8414 στις: Αύγουστος 15, 2016, 12:00:01 μμ »
Καλημέρα σας και καλό μήνα! Ανάμεσα
καλημερα, ξέρω για το 526 ότι είναι πολύ εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8415 στις: Αύγουστος 15, 2016, 05:32:29 μμ »
Συνάδερφοι γεια σας,

Η παρακάτω διαμαρτυρία αφορά τη δημόσια διαβούλευση της τροπολογίας για ΕΑΕ στο σ/ν ''Ρυθμίσεις για την Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση'' και για το γεγονός ότι κόβονται πολλά σχόλια μας! Θα την στείλω  πριν την λήξη της διαβούλευσης στους βουλευτές που θα την ψηφίσουν, για να πάρουν και μια πρώτη γεύση των αντιδράσεων που υπάρχουν. Αν θέλετε υπογράψτε και κοινοποιήστε!

https://secure.avaaz.org/el/petition/Voyleytes_Diasfalisi_sostis_diadikasias_tis_dimosias_diavoyleysis/?aXWgZkb

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8416 στις: Αύγουστος 15, 2016, 05:44:04 μμ »
Παντα αγωνιστικος ο panatha, μπραβο καλα κανεις, μολις το υπεγραψα.

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8417 στις: Αύγουστος 15, 2016, 05:53:12 μμ »
Παντα αγωνιστικος ο panatha, μπραβο καλα κανεις, μολις το υπεγραψα.

Εδώ υπάρχει σχέδιο οργανωμένο να μας πετάξουν εκτός του χρόνου και να βάλουν μόνιμους στην ΕΑΕ και να δώσουν τα λεφτά του ΕΣΠΑ σε επιμορφωτές αντι να πάρουν καθηγητές και εμείς θα καθόμαστε και θα τους κοιτάμε; Πού λες να σε παρουν φέτος Wolowitz; Πλησιάζουν οι μέρες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8418 στις: Αύγουστος 15, 2016, 05:55:58 μμ »


ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΖΩ ... που προσπαθεί να περάσει ο χειρότερος υπουργός παιδείας.

Πίστευα ότι με το να τελειώσω το μεταπτυχιακό και να περάσω από ΔΟΑΤΑΠ και ΙΕΠ και να δω το όνομα στην λίστα των αναπληρωτών ειδικής αγωγής ότι τελικά δεν πήγε κάτι στραβά....

ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ για μένα που τελείωσα τον Φεβρουάριο, για εσάς που τελείωσαν τον Μάιο με την γλώσσα έξω δέκα πιθαμές και φυσικά για εσάς που είστε τώρα μέσα αλλά δεν ξέρετε τι σας ξημερώνει

ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ δεν θέλουν ανθρώπους ειδικά εκπαιδευμένους με μεταπτυχιακά κτλ... ΧΕ ΣΤΗ ΚΑΝ

όταν με βάση την τροπολογία τα κενά στην ειδική εκπαίδευση μπορούν να τα καλύψουν (αν διαβάζω σωστά)


4. Όταν δεν καλύπτονται τα κενά με μετάθεση ή διορισμό, αποσπώνται σε ΣΜΕΑΕ, Τμήματα Ένταξης, προγράμματα παράλληλης στήριξης, πρώιμης παρέμβασης και παροχής διδασκαλίας στο σπίτι, μόνιμοι εκπαιδευτικοί, ως ακολούθως:
....
γ) Αν εξακολουθεί να συντρέχει αδυναμία πλήρωσης των κενών διατίθενται εκπαιδευτικοί χωρίς κανένα από τα ανωτέρω προσόντα ή χαρακτηριστικά. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί συμμετέχουν υποχρεωτικά κατά προτεραιότητα σε προγράμματα επιμόρφωσης και εξειδίκευσης που υλοποιούνται από τους αρμόδιους φορείς για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών».



ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΥΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ... πλέον οι αρμόδιοι φορείς (και όχι τζάμπα) θα επιμορφώνουν στο π&φ ειδικούς παιδαγωγούς...

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ Συγκέντρωση γιατι μας αφορά όλους και εμάς που τελειώσαμε και εσάς που είστε τώρα στο μεταπτυχιακό....

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ

(σσ ευχαριστώ τον συνάδλεφο panatha για την ανάρτηση.... γιατί όταν είδα την τροπολογία δεν την διάβασα με την πρέπουσα σημασία.... άλλωστε αυτό θέλανε και την έφεραν μέσα στον αύγουστο)

Έτσι ακριβώς Σωκράτη, οργανωμένο σχέδιο να μην μάθει κανένας τίποτα μέσα στον Αύγουστο. Και γω όταν την διάβασα δεν έδωσα πολύ σημασία. Μόλις είδα αυτό το σημείο με τους μόνιμους και ρώτησα και κάπιους που ασχολούνται και μου εξηγησαν φρίκαρα!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8419 στις: Αύγουστος 15, 2016, 05:56:52 μμ »
Πολύ πιθανό πάλι στο νομό μου. Εσύ; Φυσικός δεν είσαι;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8420 στις: Αύγουστος 15, 2016, 11:43:57 μμ »
υπάρχει σχέδιο!! γι'αυτό θέλει δυναμική κινητοποιήση

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8421 στις: Αύγουστος 15, 2016, 11:53:37 μμ »
υπάρχει σχέδιο!! γι'αυτό θέλει δυναμική κινητοποιήση

Το σχέδιο είναι το μόνο σίγουρο. Όλοι να κάνουν όλα (ο μαθηματικός την ιστορία και ο φιλόλογος την βιολογία και αν είχε και καλούς βαθμούς στα μαθηματικά, τότε ας κάνει και τα μαθηματικά και την φυσική)... για να μειώσουν στο ελάχιστο το κόστος για αναπληρωτές και στα παπαρια τους η εκπαίδευση...

ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ... (που γίνεται γενική) και αύριο Η ΓΕΝΙΚΗ.... (ελπίζω να μην προλάβουν και να ξεκουμπιστούν)

ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ 25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8422 στις: Αύγουστος 16, 2016, 12:31:03 πμ »
Συνάδερφοι γεια σας,

Η παρακάτω διαμαρτυρία αφορά τη δημόσια διαβούλευση της τροπολογίας για ΕΑΕ στο σ/ν ''Ρυθμίσεις για την Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση'' και για το γεγονός ότι κόβονται πολλά σχόλια μας! Θα την στείλω  πριν την λήξη της διαβούλευσης στους βουλευτές που θα την ψηφίσουν, για να πάρουν και μια πρώτη γεύση των αντιδράσεων που υπάρχουν. Αν θέλετε υπογράψτε και κοινοποιήστε!

https://secure.avaaz.org/el/petition/Voyleytes_Diasfalisi_sostis_diadikasias_tis_dimosias_diavoyleysis/?aXWgZkb

Μπράβο σου panatha! Ας ελπίσουμε ότι θα υπογράψουν πολλοί, για να δουν πόσο κόσμο δυσαρεστούν.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_theo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8423 στις: Αύγουστος 16, 2016, 01:59:17 μμ »
Παιδιά Καλημέρα,  υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει δηλώσει διπλωματικη στο παρελθόν ή τώρα ?

Αποσυνδεδεμένος Fista

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8424 στις: Αύγουστος 16, 2016, 09:50:32 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με τη δυσκολία και τις απαιτήσεις των συγκεκριμένων μαθημάτων....Είναι τα 3 τελευταία μου και έχω πελαγώσει..



EDUC-527DL   01   Ανάπτυξη και Παθολογία της Γλώσσας σε Παιδιά με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες   
EDUC-621DL   10   Παιδαγωγική της Συμπερίληψης   
EDUC-624DL   09   Δυσλεξία: Έρευνες και Νεότερες Τάσεις

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8425 στις: Αύγουστος 17, 2016, 11:25:42 πμ »
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με τη δυσκολία και τις απαιτήσεις των συγκεκριμένων μαθημάτων....Είναι τα 3 τελευταία μου και έχω πελαγώσει..



EDUC-527DL   01   Ανάπτυξη και Παθολογία της Γλώσσας σε Παιδιά με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες   
EDUC-621DL   10   Παιδαγωγική της Συμπερίληψης   
EDUC-624DL   09   Δυσλεξία: Έρευνες και Νεότερες Τάσεις





Τη δυσλεξία την είχα στο εαρινό με την κ.Πίττα.Σαν μαθημα μου φάνηκε ενδιαφέρον και έμαθα πολλά πράγματα.Είναι όμως μάθημα με το οποίο πρέπει να ασχοληθείς όλο το τετράμηνο.Εχει δραστηριότητες κάθε εβδομαδα που για να τις απαντήσεις πρέπει να διαβάζεις την αντιστοιχη ύλη αλλα και να ψάχνεις βιβλιογραφία.Εχει 2 εργασίες σχετικά μικρές που τις κάνεις εύκολα.Οι εξετάσεις ήταν με ανοιχτά βιβλία,εύκολες ερωτήσεις,αν είχες κάνει κανονικά όλες τις δραστηριότητες τις ήξερες άνετα.
Για τα υπόλοιπα 2 δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8426 στις: Αύγουστος 17, 2016, 01:34:30 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με τη δυσκολία και τις απαιτήσεις των συγκεκριμένων μαθημάτων....Είναι τα 3 τελευταία μου και έχω πελαγώσει..



EDUC-527DL   01   Ανάπτυξη και Παθολογία της Γλώσσας σε Παιδιά με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες   
EDUC-621DL   10   Παιδαγωγική της Συμπερίληψης   
EDUC-624DL   09   Δυσλεξία: Έρευνες και Νεότερες Τάσεις

Το 621 είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα με εβδομαδιαίες δραστηριότητες και 1 μεγάλη εργασία βιβλιογραφικής ανασκόπησης. Άν και δείχνει εύκολο μάθημα, οι διδάσκοντες βαθμολογούν αυστηρά.

Αποσυνδεδεμένος mariamath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8427 στις: Αύγουστος 17, 2016, 06:46:30 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!! Μπορεί να μου πει κάποιος για το 523 που μας ζητάει ψυχομετρικό εργαλείο ποιό έχει κάνει? Ψάχνω το Αθηνά τέστ δεν βρίσκω πολύ υλικό. Ψάχνω το WISC III αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να αναφερθώ και στο ελληνικό και στο ξενόγλωσσο. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159738
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.