*

Αποστολέας Θέμα: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας  (Αναγνώστηκε 243277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 01, 2011, 02:42:17 μμ »
Χαίρεται χαίρεται
σήμερα πήγα στον οαεδ νεάπολης θεσσαλονίκης με:
απόλυση, ένσημα του 2010 (από το ικα της περιοχής μου-σταυρούπολη), τα ένσημα του 2011 που μου έδωσαν από τη δευτεροβάθμια (δε θέλουν επικύρωση από φέτος), φωτοτυπία το εκκαθαριστικό της φορολογικής μου δήλωσης (αλλιώς το ε1 ζητάνε) ταυτότητα (όχι φωτοτυπία) και φωτοτυπία λογαριασμού εθνικής με εμένα δικαιούχο και έβγαλα κάρτα ανεργίας και έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας..και στις 23/8 θα βγει η απόφαση (εάν θα πάρω ή όχι το επίδομα)
και ναι είμαι άνεργη!!καλό μήνα σε όλους!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:12:45 μμ »
Χαίρεται χαίρεται
σήμερα πήγα στον οαεδ νεάπολης θεσσαλονίκης με:
απόλυση, ένσημα του 2010 (από το ικα της περιοχής μου-σταυρούπολη), τα ένσημα του 2011 που μου έδωσαν από τη δευτεροβάθμια (δε θέλουν επικύρωση από φέτος), φωτοτυπία το εκκαθαριστικό της φορολογικής μου δήλωσης (αλλιώς το ε1 ζητάνε) ταυτότητα (όχι φωτοτυπία) και φωτοτυπία λογαριασμού εθνικής με εμένα δικαιούχο και έβγαλα κάρτα ανεργίας και έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας..και στις 23/8 θα βγει η απόφαση (εάν θα πάρω ή όχι το επίδομα)
και ναι είμαι άνεργη!!καλό μήνα σε όλους!!
Καλωσήρθες στο club. Στον ΟΑΕΔ Νεάπολης έκανα κι εγώ τα χαρτιά μου φέτος και είναι όλα μια χαρά!
Ούτε καθυστερήσεις, ούτε τίποτα περίεργα. Καλό μήνα και σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:23:03 μμ »
Χαίρεται χαίρεται
σήμερα πήγα στον οαεδ νεάπολης θεσσαλονίκης με:
απόλυση, ένσημα του 2010 (από το ικα της περιοχής μου-σταυρούπολη), τα ένσημα του 2011 που μου έδωσαν από τη δευτεροβάθμια (δε θέλουν επικύρωση από φέτος), φωτοτυπία το εκκαθαριστικό της φορολογικής μου δήλωσης (αλλιώς το ε1 ζητάνε) ταυτότητα (όχι φωτοτυπία) και φωτοτυπία λογαριασμού εθνικής με εμένα δικαιούχο και έβγαλα κάρτα ανεργίας και έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας..και στις 23/8 θα βγει η απόφαση (εάν θα πάρω ή όχι το επίδομα)
και ναι είμαι άνεργη!!καλό μήνα σε όλους!!
Καλωσήρθες στο club. Στον ΟΑΕΔ Νεάπολης έκανα κι εγώ τα χαρτιά μου φέτος και είναι όλα μια χαρά!
Ούτε καθυστερήσεις, ούτε τίποτα περίεργα. Καλό μήνα και σε σένα!
ευχαριστώωω..κοίτα μια αναμονή 1,5 ώρα την είχα αλλά δεν πειράζει..πότε θα πας για την απόφαση;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:30:54 μμ »
Χαίρεται χαίρεται
σήμερα πήγα στον οαεδ νεάπολης θεσσαλονίκης με:
απόλυση, ένσημα του 2010 (από το ικα της περιοχής μου-σταυρούπολη), τα ένσημα του 2011 που μου έδωσαν από τη δευτεροβάθμια (δε θέλουν επικύρωση από φέτος), φωτοτυπία το εκκαθαριστικό της φορολογικής μου δήλωσης (αλλιώς το ε1 ζητάνε) ταυτότητα (όχι φωτοτυπία) και φωτοτυπία λογαριασμού εθνικής με εμένα δικαιούχο και έβγαλα κάρτα ανεργίας και έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας..και στις 23/8 θα βγει η απόφαση (εάν θα πάρω ή όχι το επίδομα)
και ναι είμαι άνεργη!!καλό μήνα σε όλους!!
Καλωσήρθες στο club. Στον ΟΑΕΔ Νεάπολης έκανα κι εγώ τα χαρτιά μου φέτος και είναι όλα μια χαρά!
Ούτε καθυστερήσεις, ούτε τίποτα περίεργα. Καλό μήνα και σε σένα!
ευχαριστώωω..κοίτα μια αναμονή 1,5 ώρα την είχα αλλά δεν πειράζει..πότε θα πας για την απόφαση;
Εγώ έχω βρεί τη λύση για να μην περιμένω. Μην πας νωρίς. Πήγαινε 12:30-13:00 να δεις τι ωραία που είναι δεν έχει κανέναν να περιμένεις.  ;) Για την απόφαση θα έπρεπε να πάω 28/7, επειδή έκανα αίτηση 13/6, αλλά θα εμφανιστώ 3 ή 4 Αυγούστου, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:37:47 μμ »
Πάντως βλέπω ότι από υποκατάστημα σε υποκατάστημα η διαφορά είναι τεράστια! Εγώ στο Καλαμάκι πήγα σήμερα 9:30 το πρωί και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν άλλα νούμερα για σήμερα! Μου είπαν ότι πρέπει να πάς Δευτέρα από τις 7:30 και να περιμένεις σε ουρά έξω από τον ΟΑΕΔ για να πάρεις νούμερο να εξυπηρετηθείς κάποια στιγμή μέχρι τις 1:30 το μεσημέρι.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:38:27 μμ »

Εγώ έχω βρεί τη λύση για να μην περιμένω. Μην πας νωρίς. Πήγαινε 12:30-13:00 να δεις τι ωραία που είναι δεν έχει κανέναν να περιμένεις.  ;) Για την απόφαση θα έπρεπε να πάω 28/7, επειδή έκανα αίτηση 13/6, αλλά θα εμφανιστώ 3 ή 4 Αυγούστου, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων  ;D ;D ;D

Δεν τα λένε αυτά δημόσια βρε Lasid! Και εγώ εφαρμόζω αυτό το κόλπο, αλλά αν μερικοί σαν εσένα συνεχίσουν τις "διαρροές" θα πρέπει να ξυπνάμε τον επόμενο χρόνο πουρνό - πουρνό... και τον μεθεπόμενο εγώ...
 εσύ διορίζεσαι.  :)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:46:23 μμ »
Χαίρεται χαίρεται
σήμερα πήγα στον οαεδ νεάπολης θεσσαλονίκης με:
απόλυση, ένσημα του 2010 (από το ικα της περιοχής μου-σταυρούπολη), τα ένσημα του 2011 που μου έδωσαν από τη δευτεροβάθμια (δε θέλουν επικύρωση από φέτος), φωτοτυπία το εκκαθαριστικό της φορολογικής μου δήλωσης (αλλιώς το ε1 ζητάνε) ταυτότητα (όχι φωτοτυπία) και φωτοτυπία λογαριασμού εθνικής με εμένα δικαιούχο και έβγαλα κάρτα ανεργίας και έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας..και στις 23/8 θα βγει η απόφαση (εάν θα πάρω ή όχι το επίδομα)
και ναι είμαι άνεργη!!καλό μήνα σε όλους!!

Συνάδελφοι, για όποιον δεν έχει λογαριασμό στην Εθνική αλλά σε άλλες τράπεζες, χρειάζεται να ανοίξει οπωσδήποτε και στην Εθνική; Εάν ναι, για να ανοίξει κάποιος νέο λογαριασμό θα πρέπει να καταθέσει το λιγότερο 300 €;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:51:24 μμ »

Εγώ έχω βρεί τη λύση για να μην περιμένω. Μην πας νωρίς. Πήγαινε 12:30-13:00 να δεις τι ωραία που είναι δεν έχει κανέναν να περιμένεις.  ;) Για την απόφαση θα έπρεπε να πάω 28/7, επειδή έκανα αίτηση 13/6, αλλά θα εμφανιστώ 3 ή 4 Αυγούστου, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων  ;D ;D ;D

Δεν τα λένε αυτά δημόσια βρε Lasid! Και εγώ εφαρμόζω αυτό το κόλπο, αλλά αν μερικοί σαν εσένα συνεχίσουν τις "διαρροές" θα πρέπει να ξυπνάμε τον επόμενο χρόνο πουρνό - πουρνό... και τον μεθεπόμενο εγώ...
 εσύ διορίζεσαι.  :)
Γεια σου ρε Πάνο, που σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Μακάρι να έχεις δίκιο ότι διορίζομαι φέτος και έγω υπόσχομαι να μη δημοσιεύω τα κόλπα και ζορίζεσαι από του χρόνου για να κάνεις αίτηση για ταμείο ανεργίας.
Από εδώ και πέρα εχεμύθεια. Αλλά από εδώ θα το ξέρουν εκπαιδευτικοί μόνο, οί υπόλοιποι θα εξακολουθούν να στήνονται στις ουρές από το πρωί, όταν εγώ ακόμα κοιμάμαι!  8)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:59:03 μμ »
Συνάδελφοι, για όποιον δεν έχει λογαριασμό στην Εθνική αλλά σε άλλες τράπεζες, χρειάζεται να ανοίξει οπωσδήποτε και στην Εθνική; Εάν ναι, για να ανοίξει κάποιος νέο λογαριασμό θα πρέπει να καταθέσει το λιγότερο 300 €;
Πρέπει να ανοίξεις οπωσδήποτε λογαριασμό στην Εθνική με πρώτο όνομα δικό σου. Εγώ πάλι που έτυχε να έχω ένα λογαριασμό στην Εθνική με δεύτερο όνομα δικο μου, δεν άνοιξα καινούριο, απλά ζήτησα από την υπάλληλο να αντιστρέψει τα ονόματα στον λογαριασμό και μου τύπωσε ένα νέο βιβλιάριο όπου το όνομά μου ήταν πρώτο.

Δε χρειάζεται να βάλεις χρήματα για να ανοίξεις λογαριασμό όταν πρόκειται για επιδότηση από τον ΟΑΕΔ.
Απλά τους λες τον λόγο και σου ανοίγουν λογαριασμό χωρίς κεφάλαιο κατάθεσης.
Δε νομίζω να σου κάνουν "νερά", αλλά αν πούνε τίποτα πες τους περιμένετε από έναν άνεργο να βρει 300 € για να ανοίξει βιβλιάριο στο οποίο θα κατατίθεται το επίδομα ανεργίας του;;;;  :o :o :o

Πιστεύω ότι θα λογικευτούν, γιατί πρέπει να υπάρχει και σχετική διάταξη. Πήγαινέ τους και την κάρτα ανεργίας για πειστήριο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 01, 2011, 09:46:03 μμ »

Εγώ έχω βρεί τη λύση για να μην περιμένω. Μην πας νωρίς. Πήγαινε 12:30-13:00 να δεις τι ωραία που είναι δεν έχει κανέναν να περιμένεις.  ;) Για την απόφαση θα έπρεπε να πάω 28/7, επειδή έκανα αίτηση 13/6, αλλά θα εμφανιστώ 3 ή 4 Αυγούστου, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων  ;D ;D ;D

Δεν τα λένε αυτά δημόσια βρε Lasid! Και εγώ εφαρμόζω αυτό το κόλπο, αλλά αν μερικοί σαν εσένα συνεχίσουν τις "διαρροές" θα πρέπει να ξυπνάμε τον επόμενο χρόνο πουρνό - πουρνό... και τον μεθεπόμενο εγώ...
 εσύ διορίζεσαι.  :)
Γεια σου ρε Πάνο, που σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Μακάρι να έχεις δίκιο ότι διορίζομαι φέτος και έγω υπόσχομαι να μη δημοσιεύω τα κόλπα και ζορίζεσαι από του χρόνου για να κάνεις αίτηση για ταμείο ανεργίας.
Από εδώ και πέρα εχεμύθεια. Αλλά από εδώ θα το ξέρουν εκπαιδευτικοί μόνο, οί υπόλοιποι θα εξακολουθούν να στήνονται στις ουρές από το πρωί, όταν εγώ ακόμα κοιμάμαι!  8)

σσσσσ..κι εγώ το ίδιο κάνω απλώς σήμερα είχα κι άλλες δουλειές..χαχα ;D ;D ;D ;D ;D
περί νευαραλγικών θέσεων..στο πανεπιστημίο κάθε φορά που πήγαινα στη γραμματεία καθόμουν και λίγο παραπάνω ενημέρωνα τους νεότερους για πράγματα που ήξερα..
η γνώση πρέπει να διοχετεύεται..εκτός κάποιων εξαιρέσεων ε;;; :P :P
 λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων: δε σε ξέρω αλλά καλά να περάσεις.. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 02, 2011, 05:57:14 μμ »
έχω ένα άγχος για τη Δευτέρα στον ΟΑΕΔ....μπορεί να λέτε πως το μεσημέρι δεν έχει κόσμο, αλλά δεν μπορώ να περιμένω...θα πάω από τις 8... :'(

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 02, 2011, 06:20:10 μμ »
έχω ένα άγχος για τη Δευτέρα στον ΟΑΕΔ....μπορεί να λέτε πως το μεσημέρι δεν έχει κόσμο, αλλά δεν μπορώ να περιμένω...θα πάω από τις 8... :'(
Εντάξει πήγαινε στις 8 να περιμένεις ώρες στην ουρά να επιτείνεις το άγχος σου!
Μα γιατί αγχώνεσαι; Μια βόλτα θα κάνεις, θα τους δώσεις τα δικαιολογητικά και θα φύγεις.
Τι σας πιάνει και παθαίνετε τέτοιο ταράκουλο όταν μπαίνετε σε δημόσια υπηρεσία;
Αυτοί είναι εκεί για να μας εξυπηρετήσουν...δεν είναι ανακριτική επιτροπή...ούτε εκτελεστικό απόσπασμα!

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 02, 2011, 07:04:01 μμ »
Ειδικά όταν μπαίνεις στον ΟΑΕΔ δεν ξέρεις πώς θα βγεις.Με εγκεφαλικό ή έμφραγμα;

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 02, 2011, 08:09:11 μμ »
Ειδικά όταν μπαίνεις στον ΟΑΕΔ δεν ξέρεις πώς θα βγεις.Με εγκεφαλικό ή έμφραγμα;

στον οαεδ λαμιας παντως τα παθαινεις σιγουρα ολα αυτα, ασε που δεν ξεμπερδευεις με την πρωτη μερα. γι αυτο κι εγω φετος θα δοκιμασω να παω σε καποιο οαεδ της αθηνας οπου και δουλευα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.