*

Αποστολέας Θέμα: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας  (Αναγνώστηκε 240822 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα και από μένα!!!!Μπράβο σε όλους όσους απαντούν και ασχολούνται....πραγματικά όλα όσα διάβασα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα!!! Θέλω να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου το εξής: Απολύθηκα στισ 15.6.11 και έκανα τα χαρτιά μου στις 16.6.11, η απόφαση μου είπαν πως θα βγει στις 26.7.11 αλλά επειδή εγώ θα απουσιάζω θα πάω στις 2.8.11 θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πότε θα πάρω τα λεφτά? Εν τω μεταξύ θα πρέπει να ανανεώσω την κάρτα που μου έδωσαν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:41:39 πμ »
Καλημέρα και από μένα!!!!Μπράβο σε όλους όσους απαντούν και ασχολούνται....πραγματικά όλα όσα διάβασα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα!!! Θέλω να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου το εξής: Απολύθηκα στισ 15.6.11 και έκανα τα χαρτιά μου στις 16.6.11, η απόφαση μου είπαν πως θα βγει στις 26.7.11 αλλά επειδή εγώ θα απουσιάζω θα πάω στις 2.8.11 θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πότε θα πάρω τα λεφτά? Εν τω μεταξύ θα πρέπει να ανανεώσω την κάρτα που μου έδωσαν?

Αν η απόφαση ορίζει πως θα παίρνεις τακτικό επίδομα ανεργίας, αυτό σημαίνει πως στις ημερομηνίες που θα αναγράφονται στο σχετικό χαρτί που θα σου δώσουν θα παρουσιάζεσαι στον ΟΑΕΔ και θα πιστώνεται στο λογαριασμό σου το ποσό που σου αντιστοιχεί. Δεν υπάρχει πρόβλημα στο να παρουσιαστείς στις 2-8 .Σχετικά με την κάρτα ανεργίας συνήθως (για εμας τους εκπαιδευτικούς) μας ζητούν τρίμηνη ανανέωση για να μην πηγαινοερχόμαστε κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ , όμως αν δεν σου διευκρίνησαν κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να ρωτήσεις ξανά στον ΟΑΕΔ.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:48:02 πμ »
Καλημέρα και από μένα!!!!Μπράβο σε όλους όσους απαντούν και ασχολούνται....πραγματικά όλα όσα διάβασα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα!!! Θέλω να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου το εξής: Απολύθηκα στισ 15.6.11 και έκανα τα χαρτιά μου στις 16.6.11, η απόφαση μου είπαν πως θα βγει στις 26.7.11 αλλά επειδή εγώ θα απουσιάζω θα πάω στις 2.8.11 θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πότε θα πάρω τα λεφτά? Εν τω μεταξύ θα πρέπει να ανανεώσω την κάρτα που μου έδωσαν?
Αν εγκριθεί η αίτησή σου, δε χρειάζεται να ανανεώνεις την κάρτα σου μέχρι τη λήξη της επιδότησης. Ουσιαστικά την κάρτα ανεργίας την ανανεώνουμε μόνο την περίοδο που δεν επιδοτούμαστε.

Λογικά δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αν πας στον ΟΑΕΔ στις 2/8/2011. Αν δε σου κάνει κόπο δοκίμασε να πας στις 22/7/2011 Παρασκευή, μπορεί να έχει ήδη ελεγχθεί η αίτηση σου μέχρι τότε (αν σε βολεύει φυσικά και αν δε βρεις κανέναν τυπικό υστερικό υπάλληλο που πήγες 2 εργάσιμες νωρίτερα)

Άφησα τελευταία τα καλά νέα: Τα χρήματα κατατίθενται άμεσα στο λογαριασμό σου στις 2/8/2011 εφόσον φυσικά πας πρωί στον ΟΑΕΔ, αλλιώς θα φαίνονται στο λογαριασμό της Εθνικής την επόμενη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:52:13 πμ »
Σχετικά με την κάρτα ανεργίας συνήθως (για εμας τους εκπαιδευτικούς) μας ζητούν τρίμηνη ανανέωση για να μην πηγαινοερχόμαστε κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ , όμως αν δεν σου διευκρίνησαν κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να ρωτήσεις ξανά στον ΟΑΕΔ.
Εμένα ποτέ δε μου ζήτησαν να ανανεώνω την κάρτα ανεργίας. Πέρσι που έπαιρνα την επιδότηση από τις 12 Ιουνίου 2010 μέχρι της 17 Ιανουαρίου 2011 εμφανιζόμουν στον ΟΑΕΔ μια φορά το μήνα για να μου βάλουν τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Μέσα σε 7 μήνες επιδότησης δεν μου είπαν καμιά φορά να ανανεώσω την κάρτα μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2011, 12:14:36 μμ »

Αν εγκριθεί η αίτησή σου, δε χρειάζεται να ανανεώνεις την κάρτα σου μέχρι τη λήξη της επιδότησης. Ουσιαστικά την κάρτα ανεργίας την ανανεώνουμε μόνο την περίοδο που δεν επιδοτούμαστε.

Αυτό ισχύει αλλά μερικές φορές είναι καλό να επιβεβαιώνουμε το αυτονόητο (δε λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο σε όλα τα υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ και σίγουρα εξαρτάται από την ακριβή ενημέρωση του υπαλλήλου το να σε κατατοπίσει σωστά). Τολμώ να πω πως περισσότερες πληροφορίες έμαθα από συναδέλφους στο φόρουμ και από την προσωπική μου ενασχόληση με τα "περί επιδόματος" παρά από υπαλλήλους στον ΟΑΕΔ (φυσικά υπήρχαν και λαμπρές εξαιρέσεις).

Αυτός είναι και ο λόγος που όταν κάποιος συνάδελφος ρωτάει σχετικά, προτείνω να διευκρινίζουν κάποια θέματα. Δυστυχώς όλοι έχουμε υποστεί αγενή συμπεριφορά (από υπαλλήλους του ΟΑΕΔ) όταν κάποια πληροφορία δε δόθηκε με σαφήνεια ή όταν φύγαμε από εκεί χωρίς να πάρουμε τις απαραίτητες επεξηγήσεις.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος klairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2011, 04:03:40 μμ »
Πραγματικά και ειλικρινά χίλια ευχαριστώ σε όλους εσάς που μου απαντήσατε τόσο άμεσα κ τόσο κατατοπιστικά!!!!!!Μακάρι και οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ να ήταν τόσο εξυπηρετικοί όπως εσείς!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2011, 06:23:09 μμ »
Μια χρονια μου είχαν πει να πηγαίνω μια φορά το τρίμηνο για ανανέωση κάρτας.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2011, 06:33:56 μμ »
Μια χρονια μου είχαν πει να πηγαίνω μια φορά το τρίμηνο για ανανέωση κάρτας.

πηγαίνοντας για κάρτα και για την αίτηση επιδόματος το ρώτησα και μου είπαν ότι πλέον δεν ισχύει το 3μηνο, αλλά το "κάθε μήνα" όπως παλιότερα.
δεν βγάζω άκρη.  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 02:10:28 πμ από le »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2011, 08:50:38 μμ »
Για την ανανέωση της κάρτας τί χρειάζεται να κρατάμε μαζί μας;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2011, 08:58:20 μμ »
Για την ανανέωση της κάρτας τί χρειάζεται να κρατάμε μαζί μας;
Την κάρτα σου και την ταυτότητα. Δε νομίζω ότι απαιτείται κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2011, 09:04:46 μμ »
Για την ανανέωση της κάρτας τί χρειάζεται να κρατάμε μαζί μας;
Την κάρτα σου και την ταυτότητα. Δε νομίζω ότι απαιτείται κάτι άλλο.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:32:09 μμ »
Καλησπέρα! Μία ερώτηση γιατί είμαι λίγο άχετη και στον οαεδ που καλώ μία δεν το σηκώνει κανείς, μία είναι κατειλημμενο το τηλέφωνο.
Έβγαλα δελτίο ανεργίας 19/05. Κατέθεσα τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας για πρώτη φορά 20/05 και μου έδωσαν ένα χαρτί να περάσω από την υπηρεσία ξανά 27/06 για να μάθω αν μπαίνω τελικά ή όχι.

Είδα ότι το δελτίο ανεργίας γράφει πάνω ότι θέλει ανανέωση κάθε μήνα. Με συναδέλφους που μίλησα μου είπαν ότι δε χρειάζεται να το ανανεώσω και ότι κανονικά θα ξαναπάω στον οαεδ 27/06 και δε χρειάζεται τίποτε άλλο. Ισχύει αυτό; Δε θα τσεκάρουν αν έχω διαγραφεί από το σύστημα; Πήρα δύο συναδέλφους και μου είπαν το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:39:35 μμ »
αυτό ακριβώς μου τόνισαν.
να πάω για το επίδομα στις τάδε του μήνα, αλλά να μην ξεχάσω να πάω νωρίτερα στην ημερομηνία που πρέπει για την ανανέωση της κάρτας.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:50:17 μμ »
αυτό ακριβώς μου τόνισαν.
να πάω για το επίδομα στις τάδε του μήνα, αλλά να μην ξεχάσω να πάω νωρίτερα στην ημερομηνία που πρέπει για την ανανέωση της κάρτας.

Επομένως αφού έβγαλα το δελτίο ανεργίας 19/06 πρέπει να πάω μέχρι 23/06; Ισχύει το περιθώριο πέντε ημερών μετά την ημερομηνία ή το έχω ήδη χάσει; Αν πάω αύριο προλαβαίνω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.