*

Αποστολέας Θέμα: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας  (Αναγνώστηκε 240467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 20, 2011, 07:13:40 μμ »

Για αυτό καλά λέει η domenica να ρωτάτε τι ακριβώς θέλουν σε κάθε υποκατάστημα ΟΑΕΔ.

@Lasid, με τις σημερινές πολλές ερωτήσεις των συναδέλφων (στις οποίες δίνεις πάντα επαρκείς απαντήσεις) διαπίστωσες το γιατί είμαι πάντα επιφυλακτική με την τακτική που ακολουθεί κάθε υποκατάστημα του ΟΑΕΔ. Για να μην αδικήσω τους υπαλλήλους του, πιστεύω πως το κύριο πρόβλημα είναι πως σε θέσεις-κλειδιά για την εξυπηρέτηση των ανέργων τοποθετούν προσωρινά κάποια πρόσωπα που δεν έχουν προλάβει (πιθανά) να ενημερωθούν επαρκώς για κάθε ζήτημα που αφορά τα επιδόματα..
Συγχαρητήρια και σε σένα Lasid και στους υπόλοιπους συναδέλφους που προσφέροντας έγκυρη πληροφόρηση γι' αυτό το ζήτημα, έχουν βοηθήσει όλους εμάς να παίρνουμε κατατοπιστικές απαντήσεις και μας έχουν γλυτώσει από πολύωρη ταλαιπωρία ..
Σε ευχαριστώ domenica. Νομίζω, όμως, ότι αν το θέμα της διαφορετικής αντιμετώπισης από υποκατάστημα σε υποκατάστημα του ΟΑΕΔ είναι ζήτημα κακής ενημέρωσης των υπαλλήλων, τότε είναι καλύτερα να ζητάμε κάποιον που είναι προϊστάμενος  για να γίνεται αυτό που ξέρουμε ότι ισχύει παντού. Ας μη φεύγουμε χωρίς να λάβουμε ακριβείς απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 20, 2011, 07:19:39 μμ »
Δεν είμαι φυσικά σε θέση να γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει , εντόπισα ίσως έναν κύριο παράγοντα και μόνο. Όσο για την πρόσβαση στον προϊστάμενο, το αυτονόητο είναι πως εκείνος γνωρίζει περισσότερα και μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικός στην εξυπηρέτηση μας αλλά γνωρίζεις καλά πως άλλο το αυτονόητο κι άλλο αυτό που συχνά συναντάμε ...

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 22, 2011, 10:20:55 πμ »
παιδιά μόλις γύρισα από οαεδ και μου είπανε οτι πρέπει να περάσουνε 40 μέρες για να δούμε αν εγκρίθηκε η αίτηση, δηλαδή να πάω 2 Αυγούστου... Και αν εγκρίθηκε θα πάρω χρήματα μετά τον 15Αυγουστο και εννοείται από Σεπτέμβρη μετά τίποτα γιατί ξεκινάνε πάλι τα σχολεία οπότε και παύει η κάρτα ανεργείας...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 22, 2011, 10:43:05 πμ »
παιδιά μόλις γύρισα από οαεδ και μου είπανε οτι πρέπει να περάσουνε 40 μέρες για να δούμε αν εγκρίθηκε η αίτηση, δηλαδή να πάω 2 Αυγούστου... Και αν εγκρίθηκε θα πάρω χρήματα μετά τον 15Αυγουστο και εννοείται από Σεπτέμβρη μετά τίποτα γιατί ξεκινάνε πάλι τα σχολεία οπότε και παύει η κάρτα ανεργείας...

Αν εγκριθεί η αίτηση σου , θα πάρεις κανονικά το επίδομα ανεργίας που δικαιούσαι για όλους τους μήνες που θα είσαι άνεργη. Όταν με το καλό προσληφθείς ξανά, θα παρουσιάσεις στον Οαεδ τη σύμβαση εργασίας κι έτσι θα διακόψεις την επιδότηση που μέχρι τότε θα παρέχεται κανονικά.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 22, 2011, 06:10:46 μμ »
Ο υπάλληλος  που  μου έβγαλε την   κάρτα ανεργίας,όταν του έδειξα τη δήλωση της εφορίας μου είπε να έχω μαζί μου την απόδειξη του ταχυδρομείου(είχα στείλει τη δήλωση ταχυδρομικά)  στον άλλο οαεδ για το επίδομα.

Αποσυνδεδεμένος katal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 23, 2011, 04:26:30 μμ »
Καλησπέρα! Φέτος εργαζόμουν ως αμω στην Πρωτοβάθμια. Χθές πηγα στον ΟΑΕΔ για εγγραφη στο ταμείο ανεργίας. Έδωσα ό,τι χαρτιά χρειάζονται κ μου είπαν να παρουσιαστώ 31 Αυγούστου!!! Θα πάρω λέει το επίδομα αναδρομικά λόγω αυξανόμενης ανεργίας!! Επίσης, μου είπαν να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας 21 Σεπτεμβρίου αν δεν έχω ξαναπροσληφθεί μέχρι τότε. Όλοι οι  άλλοι γνωστοί μου άμω που πήγαν κ αυτοί χθες (σε άλλους ΟΑΕΔ) τούς είπαν να παρουσιαστούν 2 Αυγούστου (ως είθισται 40 μέρες μετά την απόλυση). Ακόμη, στον ΟΑΕΔ δεν ήξεραν για πόσους μήνες δικαιούμαι επίδομα. Πέρυσι κ πρόπερσι τα θυμάμαι αλλιώς τα πράγματα.   Αφού υπολόγιζαν τα ένσημα επι τόπου μου έλεγαν αμέσως αν δικαιούμαι το επίδομα ή οχι κ μου έβγαζαν ένα χαρτί με τους μήνες που δικαιούμαι κ τις ημερομηνιές που επρεπε να παρουσιαστώ για πληρωμή. Η πρώτη πληρωμή ήταν 40 μέτα την εγγραφή στο ταμειο. Φέτος γιατι 2,5 μήνες μετά;;;;Την κάρτα ανεργίας δεν χρειαζόταν να την ανανεώσω. Φέτος γιατί;; Τι συμβαίνει;; Μπορεί κάποιος να με διαφωτισει;;; 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:50:35 μμ »
Καλησπέρα! Φέτος εργαζόμουν ως αμω στην Πρωτοβάθμια. Χθές πηγα στον ΟΑΕΔ για εγγραφη στο ταμείο ανεργίας. Έδωσα ό,τι χαρτιά χρειάζονται κ μου είπαν να παρουσιαστώ 31 Αυγούστου!!! Θα πάρω λέει το επίδομα αναδρομικά λόγω αυξανόμενης ανεργίας!! Επίσης, μου είπαν να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας 21 Σεπτεμβρίου αν δεν έχω ξαναπροσληφθεί μέχρι τότε. Όλοι οι  άλλοι γνωστοί μου άμω που πήγαν κ αυτοί χθες (σε άλλους ΟΑΕΔ) τούς είπαν να παρουσιαστούν 2 Αυγούστου (ως είθισται 40 μέρες μετά την απόλυση). Ακόμη, στον ΟΑΕΔ δεν ήξεραν για πόσους μήνες δικαιούμαι επίδομα. Πέρυσι κ πρόπερσι τα θυμάμαι αλλιώς τα πράγματα.   Αφού υπολόγιζαν τα ένσημα επι τόπου μου έλεγαν αμέσως αν δικαιούμαι το επίδομα ή οχι κ μου έβγαζαν ένα χαρτί με τους μήνες που δικαιούμαι κ τις ημερομηνιές που επρεπε να παρουσιαστώ για πληρωμή. Η πρώτη πληρωμή ήταν 40 μέτα την εγγραφή στο ταμειο. Φέτος γιατι 2,5 μήνες μετά;;;;Την κάρτα ανεργίας δεν χρειαζόταν να την ανανεώσω. Φέτος γιατί;; Τι συμβαίνει;; Μπορεί κάποιος να με διαφωτισει;;;
Προφανώς ο ΟΑΕΔ δτον οποίο ανήκεις έχει πολλές αιτήσεις για επιδότηση ανεργίας. Δε μας είπες σε ποιον ΟΑΕΔ σου τα είπαν αυτά. Εμένα μου ζήτησαν να περάσω 40 μέρες μετά την αίτησή μου, αλλά δε ζήτησαν να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας. Είναι ζήτημα που διαφέρει από υποκατάστημα σε υποκατάστημα του ΟΑΕΔ. Εσύ κάνε όπως σου είπαν. Δεν είναι και κάτι δύσκολο να πας να ανανεώσεις την κάρτα ανεργίας στις 21 Σεπτεμβρίου. Πάντως η ανανέωση της κάρτας ανεργίας έχει έννοια μόνο αν δεν δικαιούται κάποιος ταμείο ανεργίας, επειδή όταν επιδοτείται εμφανίζεται ούτως ή άλλως κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ για να μπουν τα λεφτά στο λογαριασμό του και η παρουσία του αυτομάτως δηλώνει ότι παραμένει άνεργος. Αν ήμουν στη θέση σας θα πήγαινα απευθείας στον προϊστάμενο της υπηρεσίας, αν άκουγα τέτοιες παράλογες οδηγίες από τον υπάλληλο. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν αργήσει η πληρωμή σου, το θέμα είναι ότι δε χάνεις χρήματα και ό,τι δικαιούσαι θα τα εισπράξεις αναδρομικά.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:46:37 μμ »
να σημειωθεί όμως ότι η ανανέωση της κάρτας πριν την καταβολή του επιδόματος, είναι απαραίτητη

Αποσυνδεδεμένος katal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:01:14 μμ »
Αυτά μου τα είπαν στον ΟΑΕΔ Ν.Ιωνίας (Αθήνα). Αυτό για την ανανέωση της κάρτας στις 21/9 υπέθεσα ότι, επειδή γενικότερα τα πράγματα έχουν γίνει πιο αυστηρά, το κάνουν για να ελέγξουν αν συνεχίζεις να είσαι άνεργος και ότι δεν έχεις επαναπροσληφθεί σε σχολείο κ εισπράτεις το επίδομα παράλληλα. Δεν ξερω.... 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2011, 09:07:45 μμ από katal »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:07:08 μμ »
να σημειωθεί όμως ότι η ανανέωση της κάρτας πριν την καταβολή του επιδόματος, είναι απαραίτητη
Εγώ παίρνω 8 χρόνια τώρα επίδομα ανεργίας κάθε καλοκαίρι και δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες!
Δε λέγεται ανανέωση κάρτας ανεργίας. πρόκειται για την παρουσία μου εκεί για να χορηγήσουν την ηλεκτρονική έγκριση στην Εθνική τράπεζα να περάσει το επίδομα στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Τώρα αν η ανανέωση γίνεται σιωπηλά με την παρουσία μου στην υπηρεσία για να πληρωθώ, τότε αυτό γίνεται κάθε μήνα για κάποιον που επιδοτείται. Για αυτό υποστηρίζω ότι μόνο εκείνος που δεν παίρνει ταμείο ανεργίας πάει για ανανέωση κάρτας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:10:27 μμ »
Αυτά μου τα είπαν στον ΟΑΕΔ Ν.Ιωνίας (Αθήνα). Αυτό για την ανανέωση της κάρτας στις 21/9 υπέθεσα ότι, επειδή γενικότερα τα πράγματα έχουν γίνει πιο αυστηρά, το κάνουν για να ελέγξουν αν συνεχίζεις να είσαι άνεργος και ότι δεν έχεις επαναπροσληφθεί σε σχολείο κ εισπράτεις το επίδομα παράλληλα.   
Συνάδελφοι τίποτα δεν άλλαξε το σχολείο που εργάζομαι τα τελευταία τρία χρόνια είναι του υπουργείου εργασίας, δηλαδή ΟΑΕΔ και στο ίδιο κτίριο δίπλα βρίσκεται και η υπηρεσία ΚΠΑ του ΟΑΕΔ. Αν υπήρχε κάποια αλλαγή πιστεύω ότι θα το μάθαινα!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:42:09 μμ »
να σημειωθεί όμως ότι η ανανέωση της κάρτας πριν την καταβολή του επιδόματος, είναι απαραίτητη
Εγώ παίρνω 8 χρόνια τώρα επίδομα ανεργίας κάθε καλοκαίρι και δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες!
Δε λέγεται ανανέωση κάρτας ανεργίας. πρόκειται για την παρουσία μου εκεί για να χορηγήσουν την ηλεκτρονική έγκριση στην Εθνική τράπεζα να περάσει το επίδομα στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Τώρα αν η ανανέωση γίνεται σιωπηλά με την παρουσία μου στην υπηρεσία για να πληρωθώ, τότε αυτό γίνεται κάθε μήνα για κάποιον που επιδοτείται. Για αυτό υποστηρίζω ότι μόνο εκείνος που δεν παίρνει ταμείο ανεργίας πάει για ανανέωση κάρτας.

και για'μένα αυτό ήταν νέο φρούτο.
να το εξηγήσω λίγο καλύτερα ... "ελάτε στις 28/7 για το επίδομα αλλά να μην ξεχάσετε στις 11-15/7 να έρθετε για ανανέωση της κάρτας".
ρώτησα για την 3μηνη ανανέωση και μου είπαν δεν ισχύει και ότι φυσικά βόλευε και τους ίδιους και τους άνεργους.
από την άλλη έχω φίλο με κάρτα μόνο, που την ανανεώνει κάθε 3μηνο στον ίδιο οαεδ.  :o

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:51:51 μμ »
Στον ΟΑΕΔ στο Ιλιον χθες (22/06) επικράτησε πανικός καθώς είχε πάει 1:30 και περιμέναμε αρκετοί εκπαιδευτικοί που θα μας γύριζαν στα σπίτια μας άπραγους. Κατόπιν παρέμβασης του Διευθυντή, εξυπηρετηθήκαμε όλοι όσοι περιμέναμε. Ημερομηνία που δόθηκε για την έγκριση τυχόν επιδόματος/βοηθήματος: 3/8/2011 και με την απόφαση αυτή θα πάμε για ανανέωση της κάρτας στις 17~21 Σεπτεμβρίου.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 24, 2011, 09:04:13 πμ »
να σημειωθεί όμως ότι η ανανέωση της κάρτας πριν την καταβολή του επιδόματος, είναι απαραίτητη
Εγώ παίρνω 8 χρόνια τώρα επίδομα ανεργίας κάθε καλοκαίρι και δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες!
Δε λέγεται ανανέωση κάρτας ανεργίας. πρόκειται για την παρουσία μου εκεί για να χορηγήσουν την ηλεκτρονική έγκριση στην Εθνική τράπεζα να περάσει το επίδομα στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Τώρα αν η ανανέωση γίνεται σιωπηλά με την παρουσία μου στην υπηρεσία για να πληρωθώ, τότε αυτό γίνεται κάθε μήνα για κάποιον που επιδοτείται. Για αυτό υποστηρίζω ότι μόνο εκείνος που δεν παίρνει ταμείο ανεργίας πάει για ανανέωση κάρτας.

και για'μένα αυτό ήταν νέο φρούτο.
να το εξηγήσω λίγο καλύτερα ... "ελάτε στις 28/7 για το επίδομα αλλά να μην ξεχάσετε στις 11-15/7 να έρθετε για ανανέωση της κάρτας".
ρώτησα για την 3μηνη ανανέωση και μου είπαν δεν ισχύει και ότι φυσικά βόλευε και τους ίδιους και τους άνεργους.
από την άλλη έχω φίλο με κάρτα μόνο, που την ανανεώνει κάθε 3μηνο στον ίδιο οαεδ.  :o
Εγώ υπέβαλλα τα δικαιολογητικά στον ΟΑΕΔ 22/6/2011 και μου είπαν το την ίδια ημερομηνία 28/7/2011 να περάσω για το επίδομα, αλλά με την βασική διαφορά ότι δεν μου ανάφεραν καν το πότε πρέπει να πάω για ανανέωση της κάρτας.. Μπάχαλο.......
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.