*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14  (Αναγνώστηκε 191090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #392 στις: Αύγουστος 21, 2013, 03:53:04 μμ »
μειον 30.000 εκπαιδευτικοι την τελευταια τετραετια....
ποσο ακομα να κοψει ρε παιδια?? και ειδικα στην πρωτοβαθμια όπου 1 εκπαιδευτικος = 1 ταξη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:39 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #393 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:13:50 μμ »
μειον 30.000 εκπαιδευτικοι την τελευταια τετραετια....
ποσο ακομα να κοψει ρε παιδια?? και ειδικα στην πρωτοβαθμια όπου 1 εκπαιδευτικος = 1 ταξη!
Αυτή η λογική σκέψη μας σώζει απ' την παλαβομάρα της αναμονής!
σε καμία περίπτωση δεν θα αυξηθούν οι θέσεις παιδιά,μη λέμε παλαβομάρες
είναι δυνατόν να γίνεται σφαγή στη δευτεροβάθμια και σε εμάς να ανοίξουν θέσεις?
ό,τι αλλάξει δεν θα είναι για καλό,δυστυχώς
Να σου πω κι εμένα μου φαίνεται κουφό να δημιουργήσει θέσεις αν είναι να πληρώνει τους αναπληρωτές από το ΓΛΚ, αλλά έχει μια λογική η σκέψη να δημιουργήσουν θέσεις που θα πληρώνονται από το ΕΣΠΑ. Και όλ' αυτά προέκυψαν από την ανακοίνωση του Συντονιστικού Νηπιαγωγών, δεν είναι πληροφορία ίσως είναι "πρόβλεψη" του συντονιστικού και μόνο έτσι μπορούμε να την εκλάβουμε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #394 στις: Αύγουστος 21, 2013, 05:26:24 μμ »
Όχι, δυστυχώς! Είχε δημοσιεύσει ο Μπράτης μία πληροφορία από το υπουργείο το Δεκέμβριο του 2012 ότι θα ξεκινούσε να εφαρμόζεται (κανείς δεν ήξερε πότε) αυτό το διευρυμένο πρόγραμμα για τα νηπιαγωγεία. Αλλά από 'κει και πέρα κανένα νεότερο.
K όμως θυμάμαι οτι σε ένα σεμινάριο που μας είχε κάνει σύμβουλος φέτος μου είχαν δείξει μια συνάδελφο που δούλευε σε διευρυμένου ωραρίου μέχρι της 2. Μάλιστα η προϊσταμένη μου (που ασχολείται με τα συνδικαλιστικα) μου σχολίασε οτι "έρχεται το τέλος μας" καθώς κάποια στιγμή θα καταργηθεί το ολοήμερο και θα δουλεύουμε όλες 8-2. Το ωράριο αυτό θα το καλύπτει ένα άτομο που σημαίνει οτι απο τις μόνιμες που υπάρχουν καλύπτονται όλα τα κενά στη χώρα και περισσεύουν και μόνιμοι που θα απολυθούν. Ήδη φέτος έβγαλε πχ η Β Αθήνας υπεράριθμες 70 + άτομα. Τώρα αν όλα αυτά είναι ράδιο αρβύλα δεν μπορώ να το ξέρω! Το μόνο που μπορώ να τσεκάρω απο Σεπτέμβρη είναι αν όντως η συγκεκριμένη συνάδελφος δούλευε σε διευρυμένο ή εγώ μες τη νύστα μου δεν κατάλαβα καλά. Πάντως οτι υπάρχει πρόθεση εκ μέρους του Υπουργείου για το παραπάνω κάκιστο σενάριο το έχω ακούσει κ απο άλλους συνδικαλιστές και προσωπικά είχα πέσει σε κατάθλιψη...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #395 στις: Αύγουστος 21, 2013, 06:10:11 μμ »
και να πεσει μετεωριτης αυριο στη γη....ειναι επισης ενα σεναριο.....κακιστο!

ελατε ρε παιδια να σοβαρευτουμε....... εδω μιλαμε για αυξηση ωραριου 10 ωρες καθαρές, και κανοντας αναγωγή σε διδακτικά 45λεπτα, για πάνω από 13 ωρες! ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!
Καλά οσον αφορα τις 70+ υπεραριθμες στη Β'ΑΘΗΝΑΣ, ουτε ο Μινχαουζεν τετοια ψεμματα!

Ασχολειται και με τα συνδικαλιστικα....??? καταλαβα.... μιλαμε "σοβαρη" πληροφορηση!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:39 »

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #396 στις: Αύγουστος 21, 2013, 06:14:56 μμ »
και να πεσει μετεωριτης αυριο στη γη....ειναι επισης ενα σεναριο.....κακιστο!

ελατε ρε παιδια να σοβαρευτουμε....... εδω μιλαμε για αυξηση ωραριου 10 ωρες καθαρές, και κανοντας αναγωγή σε διδακτικά 45λεπτα, για πάνω από 13 ωρες! ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!
Καλά οσον αφορα τις 70+ υπεραριθμες στη Β'ΑΘΗΝΑΣ, ουτε ο Μινχαουζεν τετοια ψεμματα!

Ασχολειται και με τα συνδικαλιστικα....??? καταλαβα.... μιλαμε "σοβαρη" πληροφορηση!
Επιτέλους και μια λογική τοποθέτηση!!!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #397 στις: Αύγουστος 21, 2013, 06:29:02 μμ »
Ενω το να λέμε οτι στον κλάδο μας θα ανοίξουν θέσεις είναι σοβαρό και λογικό....με τα διδασκαλεία κλειστά, τις καταργήσεις νηπιαγωγείων και τις συγχωνεύσεις που έχουν ήδη γίνει και με άρθρα στον τύπο που αναφέρουν οτι έρχονται μελλοντικές απολύσεις εκπαιδευτικών, με το ΕΣΠΑ για τα ολοήμερα να έχει λήξει και με το μελλοντικό 8-2(θα λειτουργήσουν και ολοήμερα παράλληλα;;  :P :P )


Δείτε εδω λοιπόν τις θέσεις που χάθηκαν σε ένα μικρό κομμάτι της Β Αθήνας (όχι σε όλη), καθόλου ψέμματα λοιπόν...

https://sites.google.com/site/syllekpaidevtikvngseferis/

ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΝΕΑ ΟΔΗΓΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ

Και μακάρι να βγω λάθος, αλλά θεωρώ οτι δεν μπορεί κανεις να βρει και εγκυρότερη πληροφόρηση απο αυτή που του δίνει ο σύλλογος του και οι συνδικαλιστές

 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 06:32:35 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #398 στις: Αύγουστος 21, 2013, 06:48:07 μμ »
Καταρχας ουτε και εγω πιστευω οτι θα ανοιξουν νεες θεσεις νηπιαγωγων..... ειδικα τις εποχες που διανυουμε!
Κατα δευτερον ο κλαδος των νηπιαγωγων ειναι απο τους πλεον εξορθολογισμενους οσον αφορα το μονιμο διδακτικο προσωπικο και αυτο φαινεται απο τον μεγαλο αριθμο αναπληρωτων και τον μικρο αριθμο αποσπασμενων σε διοικητικες θεσεις.

Οσον αφορα το blog που παραπεμπεις, εγω ξερω οτι η οργανικοτητα καθοριζεται απο εγκυκλιους και υπουργικες αποφασεις, και οχι απο excelακια σε blogs, οπου ο καθε συνδικαλιστης ερμηνευει κατα το δοκουν!

Η οργανικοτητα ενος σχολειου μειωνεται μονο μεσα απο επισημες καταργησεις/συγχωνευσεις/υποβιβασμους και σιγουρα οχι μεσα απο blogs οπου ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του!
Αρα λοιπον αυτα περι -70 θεσεων στη Β'ΑΘΗΝΑΣ ειναι αποκυηματα φαντασιας καποιου ευφανταστου συνδικαλιστη!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #399 στις: Αύγουστος 21, 2013, 06:58:38 μμ »
To blog αυτό είναι το επίσημο του συλλόγου Σεφέρης στον οποίο ανήκω. Δεν είναι προσωπικό "κάποιου" συνδικαλιστή. Αν ψάξετε και σε άλλες σελίδες συλλόγων θα βρείτε και άλλες οργανικές χαμένες ανα σύλλογο. Δυστυχώς δεν είναι αριθμοί, είναι άνθρωποι που απο Σεπτέμβρη θα είναι στη διάθεση. Απο κει και πέρα και εγω θα ήθελα να μην ισχύσει τίποτα απο όολα αυτά που ακούγονται και να μην μειωθεί ούτε μια θέση. Προσωπικά αυτή την πληροφόρηση είχα, την θεωρώ έγκυρη (κ ας είμαι ο μάντης κακών οιωνών που δέχεται τις ειρωνείες των άλλων),  την μοιράστηκα μαζί σας κυρίως για να προσγειώσω όσους πιστεύουν οτι το πράγμα θα φτιάξει και να δουν και το χειρότερο σενάριο. Απο κει και πέρα δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω, το συγκεκριμένο θέμα μου είναι εξαιρετικά δυσάρεστο. Καλή συνέχεια στην κουβέντα σας.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #400 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:49:08 μμ »
Ο Μπράτης σχολιάζει στο facebook για μετατάξεις-σχολεία ΕΑΕΠ:

Μετατάξεων συνέχεια....Μεγάλη παραπληροφόρηση υπάρχει σχετικά με τα σχολεία ΕΑΕΠ..ότι δήθεν η λειτουργία τους σταματά το 2015 που τελειώνει το ΕΣΠΑ....Έτσι έλεγαν κάποιοι και για τα ολοήμερα σχολεία πως θα σταματούσαν το 2006...τα σχολεία ΕΑΕΠ ήταν 961 ,δημιουργήθηκαν άλλα 321 φέτος και εξ όσων γνωρίζω και άλλα που δεν έχουν ανακοινωθεί ,προκειμένου να δημιουργηθούν θέσεις για τις μετατάξεις...Πλέον το προσωπικό σ αυτά τα σχολεία θα είναι μόνιμο άρα καμιά χρηματοδότηση δεν χρειάζεται από κανένα ΕΣΠΑ...Εξάλλου σιγά -σιγά όλα τα σχολεία της ΠΕ γίνονται ΕΑΕΠ....Ποια κατάργηση ,λοιπόν,θα υπάρξει;Μιλώ πάντα με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή....Γιατί αύριο κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...μπορεί και να μας απολύσουν όλους!

Ρώτησα τον Μπράτη για τα 250 νηπιαγωγεία που ήταν να γίνουν ΕΑΕΠ και μου απάντησε ότι δεν έχει κάποια ενημέρωση. Οπότε μπορούμε να τα ξεχάσουμε και επισήμως.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 08:44:15 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #401 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:21:04 μμ »
Όχι, δυστυχώς! Είχε δημοσιεύσει ο Μπράτης μία πληροφορία από το υπουργείο το Δεκέμβριο του 2012 ότι θα ξεκινούσε να εφαρμόζεται (κανείς δεν ήξερε πότε) αυτό το διευρυμένο πρόγραμμα για τα νηπιαγωγεία. Αλλά από 'κει και πέρα κανένα νεότερο.
K όμως θυμάμαι οτι σε ένα σεμινάριο που μας είχε κάνει σύμβουλος φέτος μου είχαν δείξει μια συνάδελφο που δούλευε σε διευρυμένου ωραρίου μέχρι της 2. Μάλιστα η προϊσταμένη μου (που ασχολείται με τα συνδικαλιστικα) μου σχολίασε οτι "έρχεται το τέλος μας" καθώς κάποια στιγμή θα καταργηθεί το ολοήμερο και θα δουλεύουμε όλες 8-2. Το ωράριο αυτό θα το καλύπτει ένα άτομο που σημαίνει οτι απο τις μόνιμες που υπάρχουν καλύπτονται όλα τα κενά στη χώρα και περισσεύουν και μόνιμοι που θα απολυθούν. Ήδη φέτος έβγαλε πχ η Β Αθήνας υπεράριθμες 70 + άτομα. Τώρα αν όλα αυτά είναι ράδιο αρβύλα δεν μπορώ να το ξέρω! Το μόνο που μπορώ να τσεκάρω απο Σεπτέμβρη είναι αν όντως η συγκεκριμένη συνάδελφος δούλευε σε διευρυμένο ή εγώ μες τη νύστα μου δεν κατάλαβα καλά. Πάντως οτι υπάρχει πρόθεση εκ μέρους του Υπουργείου για το παραπάνω κάκιστο σενάριο το έχω ακούσει κ απο άλλους συνδικαλιστές και προσωπικά είχα πέσει σε κατάθλιψη...


Πάντως το παραπάνω σενάριο το έχω ακούσει και εγώ, αλλά από άλλους συναδέλφους είχα ακούσει ότι η μία νηπιαγωγός θα δουλέυει 8-12 και η άλλη 10-2 και θα έχουν ένα κοινό δίωρο μέσα στην τάξη.

Αποσυνδεδεμένος NITSA1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #402 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:41:03 μμ »
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και περιμένω τη γνώμη όποιων συναδέλφων γνωρίζουν: έχει κάποια λογική να κάνω τα χαρτιά μου ως αναπληρώτρια, αν πρόκειται να εργαστώ σε ιδιωτικό Νηπιαγωγείο (με διοριστήριο στο Υπουργείο Παιδείας); Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #403 στις: Αύγουστος 21, 2013, 09:13:55 μμ »
 Εάν δεν έχεις ξανακάνει ποτέ τα χαρτιά  σου ως αναπληρώτρια και είναι η πρώτη σου φορά, εάν τα κάνεις θα μπεις στον πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας και δεν  έχεις πιθανότητες να σε καλέσουν Διαφορετικά θα πρέπει να μας πει που  περίπου είσαι στον πίνακα των αναπληρωτών για να δούμε αν έχεις πιθανότητες να σε καλέσουν

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #404 στις: Αύγουστος 21, 2013, 10:20:15 μμ »
Παντως παιδια μη παμε μακρια . Τη σχ.χρονια2011-12 στους παιδικους σταθμους των δημων κανανε το 6ωρο που δουλευαν οι κοπελεεες 8ωρο μεσα σε μια νυχτα . Δε νομιζω οτι ειναι μακρια αυτο το σεναριο . Ασε που με οσες δελφους εχω μιλησει θεωρουν οτι ειναι σχεδον σιγουρο .
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος NITSA1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #405 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:00:49 μμ »
Εάν δεν έχεις ξανακάνει ποτέ τα χαρτιά  σου ως αναπληρώτρια και είναι η πρώτη σου φορά, εάν τα κάνεις θα μπεις στον πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας και δεν  έχεις πιθανότητες να σε καλέσουν Διαφορετικά θα πρέπει να μας πει που  περίπου είσαι στον πίνακα των αναπληρωτών για να δούμε αν έχεις πιθανότητες να σε καλέσουν
Υπάρχει μάλλον μικρή πιθανότητα να με καλέσουν (δεν είμαι στον πίνακα μηδενικής) λόγω των περιορισμένων επιλογών που ούτως ή άλλως θα κάνω. Ξέχασα να το αναφέρω. Έχεις δίκιο. Απλά δεν ξέρω αν κάποιος που πρόκειται να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα, έχει στην ουσία λόγο να κάνει τα χαρτιά του...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.