*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 735183 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #336 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:49:12 μμ »
ρε παιδιά να είμαστε λογικοί, θα φύγει δηλαδή κάποιος να πάει για 10-15 ώρες μακριά από το σπίτι του όταν μένει τόσο μικρό διάστημα για να κλείσουν τα σχολεία ;

σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα με αυτό που πάει να γίνει και πρέπει να γίνει και για τους αναπληρωτές. Μια περιοχή στην περιοχή που μένεις, εντοπιότητα, τα παιδιά να έχουν σταθερούς εκπαιδευτικούς, οι ντόπιοι να δουλεύουν, οι μακρινοί να μην ξοδεύουν μια περιουσία. Όχι αυτό το μπάχαλο κάθε χρόνο και η γκρίνια, είναι ακριβά εκεί, οι ντόπιοι δεν μου αρέσουν, το κλίμα είναι κακό, μου λείπει η οικογένεια μου, μίρλα μίρλα και ξανά μίρλα. Σπιτάκι του ο καθένας και αν έχει δουλειά δουλεύει αν δεν έχει ψάχνει κάτι άλλο.
Μια χαρα προταση...εγω λεω να την εφαρμοσουμε και για τους μονιμους διορισμους (οσοι ελαχιστοι γινουν...)  Γιατι να διοριστει καποιος  για 2 χρονια 700 χλμ μακρια  απο το σπιτι του και να γκρινιαζει  κλπ κλπ και μετα τα 2 χρονια  απο 700 χλμ για αλλα 2 χρονια να βρισκεται στα 400 χλμ  και παλι γκρινια κλπ κλπ  Ε  ας διοριστει ο καθενας με κριτηριο την εντοπιοτητα ....να τελειωνουμε. Ελεος οτι να ναι γραφουμε ...
Υ.Γ sikat συμφωνω απολυτα μαζι σου το εχω γραψει και παραπανω ΔΙΔΕ ειναι το ορθο κι οχι ΣΚΕΔ!!

Δεν γράφω ότι να ναι nero. Το σύστημα με τους αναπληρωτές-μετανάστες είναι μιας άλλης εποχής. Ευκαιρία τώρα είναι να τελειώνουμε με αυτό το παιχνιδάκι. Ούτε λεφτά υπάρχουν ούτε κουράγια, ούτε τα παιδιά είναι πειραματόζωα να έχουν κάθε χρόνο και άλλο εκπαιδευτικό και ξανά από την αρχή. Και ναι και στους μόνιμους πρέπει να μετράει η εντοπιότητα. Ξέρω ένα σωρό συναδέλφους εγκλωβισμένους στην παραμεθόριο να μην μπορούν να πάνε σπίτι τους 5 χρόνια τώρα και δεν θα πάνε και έτσι όπως πάει...

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το ένα ΣΚΕΔ είναι λάθος και ότι θα έπρεπε να δηλώνουν 1 ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #337 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:12:01 μμ »
Δεν ειναι παιχνιδακι ο κοπος που εχει κανει ο καθενας ειδικα στις μερες μας ......βεβαια αν ειναι καποιος μονιμος μπορει εκ του ασφαλους να ισχυριζεται οτι θελει

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #338 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:30:19 μμ »
Δεν ειναι παιχνιδακι ο κοπος που εχει κανει ο καθενας ειδικα στις μερες μας ......βεβαια αν ειναι καποιος μονιμος μπορει εκ του ασφαλους να ισχυριζεται οτι θελει

πάντα αυτός που δεν έχει συμφέρον από μια κατάσταση βλέπει τα πράγματα αντικειμενικότερα

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #339 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:32:19 μμ »
Ωχού καθήστε βρε παιδια να γίνουμε μόνιμοι και τα λύνουμε τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #340 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:34:47 μμ »
και εκ του ασφαλους ακομα "πιο αντικειμενικα" να προσθεσω...
αντι ομως να συνεχισουμε το διαλογο απλα απλα παραθετω μια αλλη γνωμη πιο εγκυρη 

Αναξιοκρατική η εντοπιότητα σύμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ:  04/11/2009

 
Το κριτήριο της εντοπιότητας στις προσλήψεις στο Δημόσιο παραβιάζει την αρχή της αξιοκρατίας και τον κανόνα των κοινωνικών κριτηρίων, υποστηρίζει σε έκθεσή του ο Συνήγορος του Πολίτη και ζητεί την κατάργησή του. Οπως επισημαίνει η Αρχή σε ειδική έκθεσή της η εντοπιότητα τείνει να «αναχθεί» σε κυριότερο «προσόν» μετά το πτυχίο.

* και να υπενθυμισω οτι για αυτο το λογο καταργηθηκε

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2013, 07:36:24 μμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #341 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:44:35 μμ »
και εκ του ασφαλους ακομα "πιο αντικειμενικα" να προσθεσω...
αντι ομως να συνεχισουμε το διαλογο απλα απλα παραθετω μια αλλη γνωμη πιο εγκυρη 

Αναξιοκρατική η εντοπιότητα σύμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ:  04/11/2009

 
Το κριτήριο της εντοπιότητας στις προσλήψεις στο Δημόσιο παραβιάζει την αρχή της αξιοκρατίας και τον κανόνα των κοινωνικών κριτηρίων, υποστηρίζει σε έκθεσή του ο Συνήγορος του Πολίτη και ζητεί την κατάργησή του. Οπως επισημαίνει η Αρχή σε ειδική έκθεσή της η εντοπιότητα τείνει να «αναχθεί» σε κυριότερο «προσόν» μετά το πτυχίο.

* και να υπενθυμισω οτι για αυτο το λογο καταργηθηκε

όταν είσαι μόνιμος και ζητάς μετάθεση υπάρχει η εντοπιότητα και είναι λογικό γιατί θες να πας στο σπίτι σου

όταν είσαι αναπληρωτής είναι παράλογο το αντίστοιχο ; o συνήγορος δεν είναι μετανάστης, εγώ δεν μπορώ να ακούω συναδέλφους να είναι μέσα στην κατάθλιψη και στην μίρλα, να το ρίχνουν στο ποτό και να μην την παλεύουν, ο συνήγορος δεν τα ζει αυτά.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #342 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:49:01 μμ »
Μαλιστα   :)  εχει γεμισει ο τοπος απο αλκοολικους αναπληρωτες .Τελικα την αιτηση πρεπει να την κανουν στους Α.Α οι αναπληρωτες και οχι στις ΔΙΔΕ
Νομιζω οτι ξεφυγαμε δεν μπορω να σχολιασω αλλο τετοιες αποψεις.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #343 στις: Μάρτιος 15, 2013, 07:56:48 μμ »
Μαλιστα   :)  εχει γεμισει ο τοπος απο αλκοολικους αναπληρωτες .Τελικα την αιτηση πρεπει να την κανουν στους Α.Α οι αναπληρωτες και οχι στις ΔΙΔΕ
Νομιζω οτι ξεφυγαμε δεν μπορω να σχολιασω αλλο τετοιες αποψεις.

άστα αυτά ετοιμάζεσαι για να βγεις να τα πιεις

στο ερώτημα γιατί να μην δικαιούται ο αναπληρωτής το αντίστοιχο με τον μόνιμο, το έκανες γαργάρα, ελπίζω όχι με τσίπουρο ;D

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #344 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:06:15 μμ »
Δεν εκανα γαργαρα τιποτα διοτι δεν μιλησα για τους ηδη μονιμους μιλησα για οσους προσληφθουν( αν  γινουν προσληψεις ποτε  ...) Εξηγησε σε αυτον που ειναι πρωτος στον πινακα οτι θα χασει τη θεση του λογω μη εντοπιοτητας  επειδη το δημοσιο προληπτικα τον προστατευει και  φροντιζει να μην το ριξει στο ποτο κι οχι μονο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #345 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:08:58 μμ »
Δεν εκανα γαργαρα τιποτα διοτι δεν μιλησα για τους ηδη μονιμους μιλησα για οσους προσληφθουν( αν  γινουν προσληψεις ποτε  ...) Εξηγησε σε αυτον που ειναι πρωτος στον πινακα οτι θα χασει τη θεση του λογω μη εντοπιοτητας  επειδη το δημοσιο προληπτικα τον προστατευει και  φροντιζει να μην το ριξει στο ποτο κι οχι μονο.

γιατί ο πρώτος δεν έχει σπίτι κάπου, δεν έχει εντοπιότητα αυτός; δεν θέλει να πάει σπίτι του; δεν είναι μαζόχες οι εκπαιδευτικοί, νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #346 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:17:16 μμ »
Aυτα τα επιχειρηματα περι αλκοολισμου αποτοξινωσης και δεν ξερω εγω τι αλλο δεν θα τα σκεφτοταν ουτε κι οτελευταιος συμβουλος του υπουργου προκειμενου να δικαολογησει τετοιες αποψεις..Το λεω τελευταια φορα, το θεμα εδω ειναι τα ΣΚΕΔ !! Μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο θεμα και ας παραθεσουν ολοι τις αποψεις τους

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #347 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:18:14 μμ »
Είναι προφανές πως οι προσωπικές εμπειρίες μερικών συναδέλφων τους εμποδίζουν να κατανοήσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν κάποιοι άλλοι (λιγότερο τυχεροί).

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #348 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:22:32 μμ »
Aυτα τα επιχειρηματα περι αλκοολισμου αποτοξινωσης και δεν ξερω εγω τι αλλο δεν θα τα σκεφτοταν ουτε κι οτελευταιος συμβουλος του υπουργου προκειμενου να δικαολογησει τετοιες αποψεις..Το λεω τελευταια φορα, το θεμα εδω ειναι τα ΣΚΕΔ !! Μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο θεμα και ας παραθεσουν ολοι τις αποψεις τους

σιγά που το λες και για τελευταία φορά, ποιος είσαι ο Πάπας του φόρουμ; ένας παρωχημένος πρώην αυτοκράτορας της διεφθαρμένης ρωμαϊκής αυτοκρατορίας είσαι, για μην θυμηθώ τις οινοποσίες της εποχής σου....

Σοβαρά τώρα, η εμπειρία σου στην εκπαίδευση είναι προφανώς πολύ μικρή γιαυτό και δεν τα ξέρεις περί αλκοολισμού, δεν διαφέρεις από τους συμβούλους του υπουργού και αυτοί δεν ξέρουν την τύφλα τους. Και η γαργάρα συνεχίζετε...

Ορθά λοιπόν περιορίζουν την εφαρμογή τοπικά για τα ΣΚΕΔ, αρχίζουν και κάποιοι σκέφτονται λογικότερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2013, 08:28:07 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #349 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:23:38 μμ »
Στο μόνιμο η εντοπιότητα δεν μετράει για το διορισμό του, αλλά για την τοποθέτηση. Είναι διαφορετικό θέμα αυτό. Εγώ μπορεί να είμαι από την Κρήτη και να θέλω να δουλέψω στον Έβρο για τους δικούς μου λόγους. Αν υπερτερώ σε προϋπηρεσία, επιδόσεις στον ΑΣΕΠ και σε μεταπτυχιακά κλπ από κάποιον άλλο, γιατί η εντοπιότητα να λειτουργεί εις βάρος μου; Αν οι μισθοί των είχαν παραμείνει στα επίπεδα των 1300-1400 ευρώ για τους αναπληρωτές, όπως ήταν πριν 2 χρόνια, ούτε που θα την σκεφτόμασταν την εντοπιότητα. Προσωπικά υπηρετώ για 9η σχολική χρονιά μακριά από τον τόπο μου και ούτε πίνω, ούτε στενοχωριέμαι και χαίρομαι που είχα τη δυνατότητα να διοριστώ στην πρώτη μου επιλογή, επειδή είχα προυπηρεσία και καλή επίδοση στον ΑΣΕΠ σε σχέση με δεκάδες ντόπιους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160938
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.