*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 732128 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος helengeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1932 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:28:24 μμ »
tonik, θεωρώ πολύ πονηρή την κίνηση της Δυτικής. Δεν μπορεί η κάθε δευτεροβάθμια να κάνει ό,τι θέλει. Πιθανότατα για να μας πιέσουν να διαλέξουμε και να μην μπουν στη διαδικασία να μας ρωτήσουν, μας αναγκάζουν να πάμε τη Δευτέρα και να διαλέξουμε σχολεία. θεωρώ όμως ότι ο καθένας θα θέλει να δει τη σειρά του και στις δύο δευτεροβάθμιες και γιατί όχι να επιλέξει τι τον συμφέρει. Διαφορετικά ποια είναι η λογική των πολλών επιλογών, αν δεν μπορώ να επιλέξω; Δηλαδή στην Αθήνα η καθεμιά θα βγάλει τα ονόματα άλλη μέρα; Νομίζω ότι πρέπει να τηλεφωνήσουμε στο υπουργείο για να το διευκρινίσουμε. Η πρόσκληση έλεγε την Τρίτη θα βγουν τα ονόματα σε όλες τις Διευθύνσεις. Δε φτάνει που θα αρκεστούμε στα ψίχουλα, θα μας δώσουν και ό,τι θέλουν αυτοί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:38 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1933 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:37:04 μμ »
Συγγνώμη δηλαδή για να καταλάβω,εγώ πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο τη Δευτέρα το πρωί και τους ρώτησα αν μπορώ να κάνω αίτηση εφόσον δουλεύω στην κοινωφελή.Η υπάλληλος μουείπε πως δεν ήξερε και πως θα ρωτούσε τον προϊστάμενο.Πραγματικά σε μία ώρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως μπορώ να κάνω αίτηση κανονικά και να παραιτηθώ σε περίππτωση που με καλέσουν και να προσκομίσω το χαρτί της παραίτησης.Εσείς σε αυτό βρίσκετε δόλο από τον υπάλληλο του Υπουργείου;Είχε κάποιο λόγο να μου πει ψέμματα;

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1934 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:39:24 μμ »
Συγγνώμη δηλαδή για να καταλάβω,εγώ πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο τη Δευτέρα το πρωί και τους ρώτησα αν μπορώ να κάνω αίτηση εφόσον δουλεύω στην κοινωφελή.Η υπάλληλος μουείπε πως δεν ήξερε και πως θα ρωτούσε τον προϊστάμενο.Πραγματικά σε μία ώρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως μπορώ να κάνω αίτηση κανονικά και να παραιτηθώ σε περίππτωση που με καλέσουν και να προσκομίσω το χαρτί της παραίτησης.Εσείς σε αυτό βρίσκετε δόλο από τον υπάλληλο του Υπουργείου;Είχε κάποιο λόγο να μου πει ψέμματα;
Οχι δεν εχει δολο. Το ιδιο μοτυ ειπαν κ εμενα και με Mail. Αλλα εχετ υποψι σου οτι επισης μου ειπαν οτι η Εν. Διδ. ειναι μεχρι 15 Μαιου (μειον το ΠΑσχα), οποτε δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1935 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:43:43 μμ »
χεχεχε! μην είσαι τόσο σίγουρος ;D αν δεν μας βάζουν ΙΚΑ ούτε καν έχουν ζητήσει τον αριθμό μητρώου ασφάλισης μάλλον δεν θα μας εντοπίσει και κανένας... σε πρώτη φάση. Σε δεύτερη υποθέτω κάπου θα υπάρχουν όλοι οι "ωφελούμενοι"
από το ΕΚΤ. Το πού και ποιος τους ελέγχει μου διαφεύγει.

τώρα προσωπικά έθιξα το θέμα για να δείξω το άδικο-παράλογο της υπόθεσης να έχεις σύμβαση αλλά όχι δουλειά (τα ΚΔΒΜ ειναι μόνο για 25 ώρες οι οποίες πάνε και δεν έχει άλλες, πώς να το κάνουμε) και να σου στερούν και το δικαίωμα να κάνεις τουλάχιστον αίτηση  να βρεις κάτι άλλο (το έθιξε και κάποιος/α που δουλεύει σε 5μηνο, ο οποίος, τουλάχιστον, έχει δουλειά βέβαια).

Ας το κάνουν όπως με τα φροντιστήρια που δηλώνεις πως θα παραιτηθείς (και μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, δεν παραιτούνται όλοι από τα φροντιστήρια, απλά "διευθετούν" το θέμα). Και στο κάτω-κάτω καλά κάνουν, σου δίνουν 5 ώρες και σου λένε μην κάνεις τίποτα άλλο.



τεσπα, ζούμε στον παραλογισμό, μην βγάζουμε και χαιρεκακία μεταξύ μας. Δεν τέθηκε θέμα "πονηρούληδων" που θα παρανομήσουν νομίζω, απλά κάποιες ερωτήσεις κάναμε κι απλά βγάλαμε τα νεύρα μας (γι αυτό άλλωστε είναι τα φόρουμ ;)). Οπότε θα μπορούσες απλά να πεις "παιδια είναι ξεκάθαρο, δεν μπορείτε να κάνετε αίτηση". Και χαζούς να μας έλεγες δεν θα παρεξηγιόμουν τόσο.
τεσπα, φιλικά, καλη επιτυχία!

ΥΓ: για τον υπάλληλο που είπε στον άλλο συμφορουμίτη να κάνει αίτηση και μετά μπορεί να παραιτηθεί, ε, μάλλον όποιος έχει μόνιμη θέση δεν νοιάζεται και πολύ να παραπληροφορήσει λίγο. Αυτό απαντάει και στην ερώτησή σου "ποιος σας είπε πως θα κάνετε αίτηση και μετά θα αποφασίσετε αν θα παραιτηθείτε για να εργαστείτε στην ενισχυτική"  ;D


Χαλοοοου?!?ΠΟΙΟ ΙΚΑ?!?!?στα ΚΔια Βιου Μαθ. ΔΕΝ εχουμε ΙΚΑ?!?!?
Εδω μπορουν να κανουν αιτηση ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ υπάλληλοι!?!??!και εσεις λες εμας πονηρουλδες που παιρνουμε 300 ευρώ σε 2 μηνες για ενα 25ωρο σεμιναριο στα κατσαβραχα?!?!?!??!και μετά τεελειώνει κ ουτε δεν εχουμε!?!?
ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:38 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1936 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:58:30 μμ »
Το ξέρω Μάριε ότι η ενισχυτική τελειώνει στις 15/5 αλλά έτσι κι αλλιώς η κοινωφελής τελειώνει 25 περίπου,οπότε δεν έχει μεγάλη διαφορά.Εμένα με έχει εξαντλήσει το ωράριο γιατί μετά έχω και μαθήματα ( τα οποία προέκυψαν μετά την υπογραφή στην κοινωφελή),διπλωματική να παραδώσω στο μεταπτυχιακό και ένα σκασμό υποχρεώσεις ακόμη...Οπότε όπως καταλαβαίνεις η ενισχ. θα ήταν δώρο ελάφρυνσης...

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1937 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:05:21 μμ »
Μέσω ΙΚΑ είναι η ασφάλιση για ενισχυτική.. (χεχεχε)  ::)

εννοούσα ότι δεν έχουμε ΙΚΑ από το ΚΔΒΜ να το διασταυρώσουν. Αυτό δεν είναι το θέμα? (χιχιχι, να συνεχίσω)

τεσπα, ελπίζω να έγινε κατανοητό το πνεύμα του ποστ μου, το οποίο ήταν και απάντηση σε κάτι συγκεκριμένο. Γιατί και ο Marios 1980, που στο ίδιο καζάνι με μένα βράζει, δεν κατάλαβα αν το κατάλαβε  :-\

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1938 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:51:43 μμ »

Αυτό είναι το θέμα βέβαια. Και δεν πρόκειται να κάνουν έλεγχο πριν από οποιαδήποτε πρόσληψη, να ψάξουν δηλαδή όλους όσους έχουν κάνει αίτηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1939 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:53:50 μμ »
αν μας προσλαβουν στα σκεδ και παραιτηθουμε θα εχουμε κυρωσεις;
μου ειπε καποιος Δ/ντης οτι εφοσον μας παιρνει απο τον πινακα αναπληρωτων και οχι των ωρομισθιων μας τσεκαρουν στον πινακα οπως οταν μας προσλαμβανουν αναπλήρωτες..
παγιδα μου μυριζεται...μιλαμε για ωρομισθιους στα σκεδ....


Δεν έχουμε κυρώσεις. Αυτή είναι η απάντηση του υπεύθυνου της ενισχυτικής. Αλλωστε, αυτό το πρόγραμμα δεν έχει σχέση με το πρωινό ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος helengeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1940 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 12:05:13 πμ »
Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο στο οποίο απευθυνόμαστε για τυχόν ερωτήσεις στο υπουργείο; Μπορείτε να το γράψετε; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1941 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 12:41:48 πμ »
Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο στο οποίο απευθυνόμαστε για τυχόν ερωτήσεις στο υπουργείο; Μπορείτε να το γράψετε; Ευχαριστώ!

2103442212, 2103442859.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1942 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 12:56:31 πμ »
17669/Γ7/7-2-2014 (ΑΔΑ: ΒΙΡ29-ΗΒΜ)
Με βάση την πρόσκληση για υποβολή αιτήσεων στην ενισχυτική.
Αν στείλετε ταχυδρομικά αίτηση, συμπληρώστε τα, όσοι την κάνετε αυτοπροσώπως, είναι έτοιμη η αίτηση στις διδε.
Εγώ επειδή είχα δικές μου εκτυπωμένες αιτήσεις το άφησα το σημείο αυτό κενό αλλά μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου.Δε ξέρω αν το πρόσεξαν.Πειράζει που δεν το συμπλήρωσα;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1943 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 02:17:14 πμ »
Αυτό πάλι τι σημαίνει...;;;
http://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/642487/periorismenes-oi-theseis-ton-filologon-stin-enishutiki-didaskalia-sti-larisa/
Οι μόνιμοι αυτοί, άραγε, συμπληρώνουν ωράριο υποχρεωτικά ή "τρώνε" θέσεις από αδιόριστους συναδέλφους...;;;

Οι μόνιμοι αυτοί, τι συμφέρον έχουν να "τρώνε" θέσεις από τους αδιόριστους συναδέλφους;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1944 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 02:27:46 πμ »
Καλή η ενισχυτική, όμως δε δίνει ψωμί  :(   jak 13 γνωρίζεις πόσους αναπληρωτές θα πάρουν στη φάση που αναμένεται στη δευτεροβάθμια;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2014, 02:42:01 πμ από piteroyl »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #1945 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 06:27:58 πμ »
Οι μόνιμοι αυτοί, τι συμφέρον έχουν να "τρώνε" θέσεις από τους αδιόριστους συναδέλφους;

Για έξτρα λεφτά, έστω και καθυστερημένα...Απλό...!!!
Εκτός αν υπάρχει κάποιος νόμος που δεν επιτρέπει σε μόνιμο να κάνει ενισχυτική και τον αγνοώ...

Καλημέρα σ όλους και όλες...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2014, 06:42:48 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159824
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.