*

Αποστολέας Θέμα: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 67785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« στις: Μάρτιος 07, 2013, 07:42:14 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει πόση αποζημίωση λαμβάνει ένας αναπληρωτής κατά την απόλυση του (για μη ληφθείσα καλοκαιρινή άδεια ή και ότι άλλο δικαιούται), ας πούμε για σύμβαση 8 μηνών, τουλάχιστον με βάση τα περσινά δεδομένα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2013, 08:47:08 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:09 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:06:15 μμ »
Εντελώς μπακαλίστικα. Αφού εργάστηκες τα 2/3 του έτους αν δεν πήρες καμία ημέρα άδεια όλο το χρόνο, δικαιούσαι τα 2/3 του ακθάριστου μισθού σου, αφού η αποζημίωση αδείας δεν έχει ασφαλιστικές εισφορές. Για λόγους τάξης να επισημάνω οτι δεν πρόκειται για αποζημίωση απόλυσης, αλλά για αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας. Στη σύμβαση ορισμένου χρόνου οι εργαζόμενοι δεν δικαιούνται αποζημίωση απόλυσης, πέρα από το γεγονός οτι πλέον με 8 μήνες ίσως να μην συμπληρώνει κάποιος δικαίωμα αποζημίωσης ακόμα και με σύμβαση αορίστου χρόνου. Η αποζημίωση έχει την έννοια οτι ένας εργαζόμενος από τον πρώτο μήνα εργασίας του δικαιούται άδεια. Όταν λήγει η σύμβαση και δεν έχεις κάνει χρήση των ημερών που δικαιούσαι πληρώνεσαι για τις ημέρες της άδειας που δεν έλαβες. Οπότε, όσοι παίρνουν άδεια λαμβάνουν μικρότερη αποζημίωση.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:17:19 μμ »
Το ότι από φέτος καταργείται το επίδομα καλοκαιρινής άδειας στο δημόσιο δεν αλλάζει τα πράγματα;

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:17:51 μμ »
Εντελώς μπακαλίστικα. Αφού εργάστηκες τα 2/3 του έτους αν δεν πήρες καμία ημέρα άδεια όλο το χρόνο, δικαιούσαι τα 2/3 του ακθάριστου μισθού σου, αφού η αποζημίωση αδείας δεν έχει ασφαλιστικές εισφορές. Για λόγους τάξης να επισημάνω οτι δεν πρόκειται για αποζημίωση απόλυσης, αλλά για αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας. Στη σύμβαση ορισμένου χρόνου οι εργαζόμενοι δεν δικαιούνται αποζημίωση απόλυσης, πέρα από το γεγονός οτι πλέον με 8 μήνες ίσως να μην συμπληρώνει κάποιος δικαίωμα αποζημίωσης ακόμα και με σύμβαση αορίστου χρόνου. Η αποζημίωση έχει την έννοια οτι ένας εργαζόμενος από τον πρώτο μήνα εργασίας του δικαιούται άδεια. Όταν λήγει η σύμβαση και δεν έχεις κάνει χρήση των ημερών που δικαιούσαι πληρώνεσαι για τις ημέρες της άδειας που δεν έλαβες. Οπότε, όσοι παίρνουν άδεια λαμβάνουν μικρότερη αποζημίωση.

φέτος θα μας δώσουν αποζημίωση ή κόπηκε και αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:09 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:21:08 μμ »
Νομίζω ότι από φέτος δε θα πάρουμε την αποζημίωση.....

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:27:00 μμ »
Νομίζω ότι από φέτος δε θα πάρουμε την αποζημίωση.....
Η αποζημίωση είναι για την άδεια του καλοκαιριού ή επειδή δεν έχουμε πάρει άδεια όλο το χρόνο;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:30:14 μμ »
Νομίζω για μη ληφθείσες άδειες :)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:37:48 μμ »
Ε, αν αφορά τη μη ληφθείσα άδεια κατά τη διάρκεια του χρόνου, γιατί να μην πάρουμε αποζημίωση;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:51:57 μμ »
Νομίζω ότι από φέτος δε θα πάρουμε την αποζημίωση.....
Η αποζημίωση είναι για την άδεια του καλοκαιριού ή επειδή δεν έχουμε πάρει άδεια όλο το χρόνο;

Η άδεια είναι δικαίωμα κάθε εργαζόμενου, με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, κατοχυρώνεται με κάθε μήνα εργασίας και η χρήση της μπορεί να γίνει οποιαδήποτε εποχή του χρόνου.
Για τους αναπληρωτές είναι διαφορετικά επειδή τον Ιούνιο λήγει η σύμβαση εργασίας.
Η αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας δεν έχει σχέση με τα λοιπά καταργούμενα επιδόματα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:56:39 μμ »
Νομίζω ότι από φέτος δε θα πάρουμε την αποζημίωση.....
Η αποζημίωση είναι για την άδεια του καλοκαιριού ή επειδή δεν έχουμε πάρει άδεια όλο το χρόνο;

Η άδεια είναι δικαίωμα κάθε εργαζόμενου, με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, κατοχυρώνεται με κάθε μήνα εργασίας και η χρήση της μπορεί να γίνει οποιαδήποτε εποχή του χρόνου.
Για τους αναπληρωτές είναι διαφορετικά επειδή τον Ιούνιο λήγει η σύμβαση εργασίας.
Η αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας δεν έχει σχέση με τα λοιπά καταργούμενα επιδόματα.
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:03:19 μμ »
Έτσι είναι. ΑΠοζημιώνεσαι, γιατί δεν έλαβες την άδεια που δικαιούσαι. Η άδεια είναι αμοιβόμενη μην το ξεχνάς. Σκέψου το τελείως απλοϊκά. Τελειώνει η σύμβαση σου και ενώ δικαιούσαι 16 ημέρες άδεια δεν έλαβες καμία. Κανονικά θα πρέπει να παραμείνεις στην υπηρεσία άλλες 16 ημέρες, σε καθεστώς άδειας όμως και να πληρώνεσαι κανονικά. Επειδή δεν γίνεται αυτό και η σύμβαση σου έληξε πληρώνεσαι αυτές τις ημέρες. Τις πληρώνεσαι όμως ακαθάριστες, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν κερδίζεις ούτε ένσημα, ούτε τίποτα και παίρνεις τα χρήματα στο χέρι. Αν όμως πχ έχεις λάβει 3-4 από τις δικαιούμενες ημέρες άδειας, τότε αυτές θα αφαιρεθούν από την αποζημίωση αδείας σου. Αυτό που δεν θα πάρει κανείς, είναι το επίδομα πάσχα και το επίδομα αδείας.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:06:24 μμ »
Δεν νομίζω ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια αν ένας αναπληρωτής είχε πάρει κάποιες μέρες αδεια, αφαιρούσαν ένα ποσό από την αποζημίωσή του. Είστε σίγουροι για αυτό που λέτε; Δηλαδή αν είχε πάρει όλες τις ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούται, και οι οποίες είναι λιγότερες από του μόνιμου, δεν λάμβανε καθόλου αποζημίωση; Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση. Μήπως αφορά μόνο την καλοκαιρινή άδεια την οποία εκ των πραγμάτων δεν θα πάρει αφού έχει ήδη λήξει η σύμβασή του τέλη Ιουνίου;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2013, 03:13:27 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:48:01 μμ »
Δεν νομίζω ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια αν ένας αναπληρωτής είχε πάρει κάποιες μέρες αδεια, αφαιρούσαν ένα ποσό από την αποζημίωσή του. Είστε σίγουροι για αυτό που λέτε; Δηλαδή αν είχε πάρει όλες τις ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούται, και οι οποίες είναι λιγότερες από του μόνιμου, δεν λάμβανε καθόλου αποζημίωση; Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση. Μήπως αφορά μόνο την καλοκαιρινή άδεια την οποία εκ των πραγμάτων δεν θα πάρει αφού έχει ήδη λήξει η σύμβασή του τέλη Ιουνίου;

Ω, ναι, αυτο συμβαινει. Μου συνεβη περυσι  :-\

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση κατά την απόλυση αναπληρωτή
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:10:10 μμ »
Δηλαδή εμένα μου με ανάγκασαν να πάρω από την κανονική μου άδεια για τις εξέτασεις της ΑΣΠΑΙΤΕ γιατί αρνήθηκαν να μου δώσουν εκπαιδευτική (την οποία έδωσαν κανονικά σε συναδέλφους αποφοίτους ΤΕΙ, γιατί τους θεωρούν ακόμα απόφοιτους κατώτερης βαθμίδας από τα ΑΕΙ), θα μου κόψουν και από την αποζημίωση μου για τις μέρες που αυτοί με ανάγκασαν να πάρω; Είμαστε καθόλου σοβαροί;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2013, 08:46:46 πμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.