*

Αποστολέας Θέμα: 11000 αναπληρωτές το 2013  (Αναγνώστηκε 190870 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 26, 2013, 02:40:02 μμ »
Πρωτοβαθμια 1 ωρα ,Δευτεροβαθμια 2 ή 3 ,αυτα ψιθυριζονται......

Εκεινος ο συναδελφος μου που εχει 20 βιβλια στο εμποριο (στα Μαθηματικα) θα προλαβαινει να βρισκει χρονο για γραψιμο ο καημενουλης με την αυξηση του ωραριου τωρα; Ετσι ειμαι εγω ευαισθητος θελω να τους σκεφτομαι ολους... 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:35 »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 26, 2013, 04:13:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 26, 2013, 04:22:09 μμ »
Mόνιμοι ή αναπληρωτές είναι και οι δύο εργαζόμενοι και βάσει των ατομικών δικαιωμάτων έχουν δικαίωμα στην εργασία... Και επαναλαμβάνω.. αν αρχίσουν από τη δραστική μείωση των αναπληρωτών... δεν θα διστάσουν να εφαρμόσουν και πιο επώδυνα μέτρα.. Απλή λογική.... Καλό είναι οι συνάδελφοι να μην διαχωριζόμαστε σε μόνιμους ή μη... είμαστε όλοι εργαζόμενοι και οφείλουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον...
Χαίρομαι για την εύστοχη παρατήρηση που έκανες.. Μακάρι λοιπόν.. για το καλό όλων μας...
Καλό!Γιάννης κερνάει,Γιάννης πίνει!Με την τακτική της στρουθοκαμήλου δεν θα βγεί τίποτα.
Συγγνώμη το σχόλιό μου αναφερόταν σε σχόλιο συναδέλφου.. έκανα λάθος παράθεση

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 26, 2013, 05:30:14 μμ »
Mόνιμοι ή αναπληρωτές είναι και οι δύο εργαζόμενοι και βάσει των ατομικών δικαιωμάτων έχουν δικαίωμα στην εργασία... Και επαναλαμβάνω.. αν αρχίσουν από τη δραστική μείωση των αναπληρωτών... δεν θα διστάσουν να εφαρμόσουν και πιο επώδυνα μέτρα.. Απλή λογική.... Καλό είναι οι συνάδελφοι να μην διαχωριζόμαστε σε μόνιμους ή μη... είμαστε όλοι εργαζόμενοι και οφείλουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον...

Με την τακτική της στρουθοκαμήλου δεν θα βγεί τίποτα.
Όταν λέμε ότι η εκπαίδευση χρειάζεται χρήματα δεν είμαστε γκρινιάρηδες.
Είναι απόλυτη ανάγκη να εξασφαλιστούν τα βασικά.
Δεν μπορεί να λέει το υπουργείο :
ΟΚ. Ας αυξήσουμε το ωράριο. Τι να γίνει; έτσι θα μειωθούν οι θέσεις και θα φύγουν κάποιοι απ’ την εκπαίδευση.

Στην πραγματικότητα καμιά διάκριση δεν μπορεί να γίνει μεταξύ μόνιμου και δήθεν «αναπληρωτή» γιατί πρόκειται  για καιροσκοπική διάκριση που επέβαλε ως «μεταβατικό στάδιο» η Διαμαντοπούλου.
Οι αναπληρωτές για το υπουργείο αποτελούν την εφεδρική  σαβούρα  «για να μην γίνουν απολύσεις». Μια υστερόβουλη καθαρά τακτική του παλαιού διεφθαρμένου κομματισμού να διασώσει δικά του προνόμια εις βάρος  των φτωχών εκπαιδευτικών.
Το να αυξήσουν το ωράριο δεν θα ήταν τόσο τραβηγμένο  αν αυξάνονταν ταυτόχρονα και η διδασκαλία των μαθημάτων, γιατί αυτό θα είχε τουλάχιστον ωφέλεια για την εκπαίδευση.
Το να αυξήσει κανείς το ωράριο των εκπαιδευτικών για να κάνει απολύσεις είναι απαράδεκτο ειδικά όταν δεν έχει γίνει τίποτα με τα ρουσφετολογικά προνόμια εκείνων που συνεχίζουν να απομυζούν το δημόσιο.
Αυτό έλεγα σε προηγούμενη τοποθέτηση. Ναι, να βάλουν πλάτη και οι φουκαράδες οι εκπαιδευτικοί και να απολυθούν πιθανόν κάποιοι   ΑΛΛΑ αφού έχουν απολυθεί πρώτα οι επίορκοι και όσοι έχουν μπει με τον κομματικό τσαμπουκά  χωρίς να χρειάζονται πουθενά και που αμείβονται χωρίς λόγο.
Αυτή είναι τίμια στάση για  τον κλάδο των εκπαιδευτικών που στο σύνολό του δεν μπήκε με μέσον στην εκπαίδευση.
Αυτή είναι στάση επανόρθωσης της  εξουσία και της  κοινωνία που έχουν χάσει τον ηθικό προσανατολισμό τους  εθισμένες στην παραβίαση του νόμου .
Και πολύ σωστά το έθεσε η ΔΟΕ κάθε συζήτηση για το ωράριο είναι αιτία πολέμου! Ως εκπαιδευτικοί και ως άνθρωποι οφείλουμε να παλέψουμε κατά της αδικίας πολλώ μάλλον όταν αποδέκτες της είμαστε οι ίδιες.

αρκετά με τον στρουθοκαμηλισμό  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 05:47:47 μμ από eugenia2 »
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:35 »

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 26, 2013, 06:29:01 μμ »

αρκετά με τον στρουθοκαμηλισμό  :P

Εγω θα ήθελα να μαθω σε ποιους αναφέρεσαι οταν μιλας για κομματικό τσαμπουκά; Διότι και αυτό στρουθοκαμηλισμός είναι... 8)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 26, 2013, 06:38:22 μμ »
Πρωτοβαθμια 1 ωρα ,Δευτεροβαθμια 2 ή 3 ,αυτα ψιθυριζονται......

Εκεινος ο συναδελφος μου που εχει 20 βιβλια στο εμποριο (στα Μαθηματικα) θα προλαβαινει να βρισκει χρονο για γραψιμο ο καημενουλης με την αυξηση του ωραριου τωρα; Ετσι ειμαι εγω ευαισθητος θελω να τους σκεφτομαι ολους... 8)
Ψιθυρίζεται επίσης ότι δεν τους βγαίνει η αύξη ωραρίου...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 26, 2013, 06:40:03 μμ »
Πρωτοβαθμια 1 ωρα ,Δευτεροβαθμια 2 ή 3 ,αυτα ψιθυριζονται......

Εκεινος ο συναδελφος μου που εχει 20 βιβλια στο εμποριο (στα Μαθηματικα) θα προλαβαινει να βρισκει χρονο για γραψιμο ο καημενουλης με την αυξηση του ωραριου τωρα; Ετσι ειμαι εγω ευαισθητος θελω να τους σκεφτομαι ολους... 8)
Ψιθυρίζεται επίσης ότι δεν τους βγαίνει η αύξη ωραρίου...
Για πες ,για πες Germanos....

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 26, 2013, 06:52:53 μμ »
Mόνιμοι ή αναπληρωτές είναι και οι δύο εργαζόμενοι και βάσει των ατομικών δικαιωμάτων έχουν δικαίωμα στην εργασία... Και επαναλαμβάνω.. αν αρχίσουν από τη δραστική μείωση των αναπληρωτών... δεν θα διστάσουν να εφαρμόσουν και πιο επώδυνα μέτρα.. Απλή λογική.... Καλό είναι οι συνάδελφοι να μην διαχωριζόμαστε σε μόνιμους ή μη... είμαστε όλοι εργαζόμενοι και οφείλουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον...

Με την τακτική της στρουθοκαμήλου δεν θα βγεί τίποτα.
Όταν λέμε ότι η εκπαίδευση χρειάζεται χρήματα δεν είμαστε γκρινιάρηδες.
Είναι απόλυτη ανάγκη να εξασφαλιστούν τα βασικά.
Δεν μπορεί να λέει το υπουργείο :
ΟΚ. Ας αυξήσουμε το ωράριο. Τι να γίνει; έτσι θα μειωθούν οι θέσεις και θα φύγουν κάποιοι απ’ την εκπαίδευση.

Στην πραγματικότητα καμιά διάκριση δεν μπορεί να γίνει μεταξύ μόνιμου και δήθεν «αναπληρωτή» γιατί πρόκειται  για καιροσκοπική διάκριση που επέβαλε ως «μεταβατικό στάδιο» η Διαμαντοπούλου.
Οι αναπληρωτές για το υπουργείο αποτελούν την εφεδρική  σαβούρα  «για να μην γίνουν απολύσεις». Μια υστερόβουλη καθαρά τακτική του παλαιού διεφθαρμένου κομματισμού να διασώσει δικά του προνόμια εις βάρος  των φτωχών εκπαιδευτικών.
Το να αυξήσουν το ωράριο δεν θα ήταν τόσο τραβηγμένο  αν αυξάνονταν ταυτόχρονα και η διδασκαλία των μαθημάτων, γιατί αυτό θα είχε τουλάχιστον ωφέλεια για την εκπαίδευση.
Το να αυξήσει κανείς το ωράριο των εκπαιδευτικών για να κάνει απολύσεις είναι απαράδεκτο ειδικά όταν δεν έχει γίνει τίποτα με τα ρουσφετολογικά προνόμια εκείνων που συνεχίζουν να απομυζούν το δημόσιο.
Αυτό έλεγα σε προηγούμενη τοποθέτηση. Ναι, να βάλουν πλάτη και οι φουκαράδες οι εκπαιδευτικοί και να απολυθούν πιθανόν κάποιοι   ΑΛΛΑ αφού έχουν απολυθεί πρώτα οι επίορκοι και όσοι έχουν μπει με τον κομματικό τσαμπουκά  χωρίς να χρειάζονται πουθενά και που αμείβονται χωρίς λόγο.
Αυτή είναι τίμια στάση για  τον κλάδο των εκπαιδευτικών που στο σύνολό του δεν μπήκε με μέσον στην εκπαίδευση.
Αυτή είναι στάση επανόρθωσης της  εξουσία και της  κοινωνία που έχουν χάσει τον ηθικό προσανατολισμό τους  εθισμένες στην παραβίαση του νόμου .
Και πολύ σωστά το έθεσε η ΔΟΕ κάθε συζήτηση για το ωράριο είναι αιτία πολέμου! Ως εκπαιδευτικοί και ως άνθρωποι οφείλουμε να παλέψουμε κατά της αδικίας πολλώ μάλλον όταν αποδέκτες της είμαστε οι ίδιες.

αρκετά με τον στρουθοκαμηλισμό  :P
Συναδέλφισσα,ξεχνάς πως την ιστορία με τους αναπληρωτές την συνέχισε το κομματικό κράτος που κατηγορείς.Απο το 2002 και μετά προβλεπόταν να μην υτπήρχαν ανπληρωτές,αλλά όλοι να διορίζονταν με ασεπ.Η πεαε και η ολμε συνέχισαν την ιστορία χωρίς συγκεκριμένο στόχο και έφτασαν τα πράγματα στο σημερινό αδιέξοδο.Γενικά άλλωστε,το γεγονός πως άλλα νομοθετούνταν και άλλα γίνονταν,μας έφερε στην πτώχευση.Προσωπικά,το έχω πει πολλές φορές πως το τέλος της ιστορίας θα είναι δραματικό.Η επιλογή είναι να αποφευχθούν οι απολύσεις μονίμων εκπαιδευτικών,οπότε αναπόφευκτα τα σπασμένα θα τα πληρώσουν οι αναπληρωτές.Το μη χείρον βέλτιστον!!!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 26, 2013, 07:34:37 μμ »
Η όλη ιστορία ξεκίνησε όταν κατήργησαν το 24μηνο, και δεν άνοιξε ρουθούνι. Από εκεί και πέρα, ήταν επόμενο να κάνουν ο,τι κάνουν. Και τους αναπληρωτές θα μειώσουν, και απολύσεις μονίμων θα κάνουν. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτικάποια άτομα που διορίστηκαν μέσω του 24μήνου, να λένε "καλά έκαναν και το κατήργησαν το 24μηνο" παραβλέποντας οτι χωρίς αυτό, ούτε κι εκείνοι θα ήταν διορισμένοι.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 26, 2013, 07:46:45 μμ »
Kαποιοι ειμαστε μια φουρνια που ηδη ''πληρωνει'' τα παρελθοντικα λαθη του υπουργειου ,τωρα που εφτασε η χωρα στο πατο θυμηθηκαν εξορθολογισμο του εκπαιδευτικου δυναμικου;Δηλαδη τα νουμερα διορισμων των προηγουμενων ετων πως βγαινανε, στο φλυτζανι;(βλ. physiko 13 περι φλυτζανουδες ;) ;D ;D ;D ;D)
Ετσι λοιπον εμεις τωρα πληρωνουμε τα ...''σπασμενα'' ,τα δικα τους ομως >:( >:( >:( >:( >:(!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 26, 2013, 07:59:26 μμ »
Η όλη ιστορία ξεκίνησε όταν κατήργησαν το 24μηνο, και δεν άνοιξε ρουθούνι. Από εκεί και πέρα, ήταν επόμενο να κάνουν ο,τι κάνουν. Και τους αναπληρωτές θα μειώσουν, και απολύσεις μονίμων θα κάνουν. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτικάποια άτομα που διορίστηκαν μέσω του 24μήνου, να λένε "καλά έκαναν και το κατήργησαν το 24μηνο" παραβλέποντας οτι χωρίς αυτό, ούτε κι εκείνοι θα ήταν διορισμένοι.
Δεν ξερω αν καταργηθηκε το 24μηνο ,αλλά φιλε μου ενα εχω μαθει οι κοινοι στοχοι ενωνουν τους ανθρωπους και οι διαφορετικοι τους ''τοποθετουν'' σε απεναντι οχθες  ;) ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:05:31 μμ »
Πρωτοβαθμια 1 ωρα ,Δευτεροβαθμια 2 ή 3 ,αυτα ψιθυριζονται......

Εκεινος ο συναδελφος μου που εχει 20 βιβλια στο εμποριο (στα Μαθηματικα) θα προλαβαινει να βρισκει χρονο για γραψιμο ο καημενουλης με την αυξηση του ωραριου τωρα; Ετσι ειμαι εγω ευαισθητος θελω να τους σκεφτομαι ολους... 8)

 Δυστυχώς στο ψιθύρισμα έχω μείνει... επιπλέον με όλους αυτούς γύρω μας.. Τροικανούς και Eurogroup... τίποτα δεν έχω πια σίγουρο....
 Ψιθυρίζεται επίσης ότι δεν τους βγαίνει η αύξη ωραρίου...
Για πες ,για πες Germanos....

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1720
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:09:06 μμ »
νομίζω οτι ο νόμος 3848 δεν  καταργεί το 24 μηνο. Αυτός είναι ουσιαστικά ένας από τους λόγους που δεν ανοίγουν οι πίνακες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 08:10:44 μμ από infinity_kos »
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:10:25 μμ »
Mόνιμοι ή αναπληρωτές είναι και οι δύο εργαζόμενοι και βάσει των ατομικών δικαιωμάτων έχουν δικαίωμα στην εργασία... Και επαναλαμβάνω.. αν αρχίσουν από τη δραστική μείωση των αναπληρωτών... δεν θα διστάσουν να εφαρμόσουν και πιο επώδυνα μέτρα.. Απλή λογική.... Καλό είναι οι συνάδελφοι να μην διαχωριζόμαστε σε μόνιμους ή μη... είμαστε όλοι εργαζόμενοι και οφείλουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον...

Με την τακτική της στρουθοκαμήλου δεν θα βγεί τίποτα.
Όταν λέμε ότι η εκπαίδευση χρειάζεται χρήματα δεν είμαστε γκρινιάρηδες.
Είναι απόλυτη ανάγκη να εξασφαλιστούν τα βασικά.
Δεν μπορεί να λέει το υπουργείο :
ΟΚ. Ας αυξήσουμε το ωράριο. Τι να γίνει; έτσι θα μειωθούν οι θέσεις και θα φύγουν κάποιοι απ’ την εκπαίδευση.

Στην πραγματικότητα καμιά διάκριση δεν μπορεί να γίνει μεταξύ μόνιμου και δήθεν «αναπληρωτή» γιατί πρόκειται  για καιροσκοπική διάκριση που επέβαλε ως «μεταβατικό στάδιο» η Διαμαντοπούλου.
Οι αναπληρωτές για το υπουργείο αποτελούν την εφεδρική  σαβούρα  «για να μην γίνουν απολύσεις». Μια υστερόβουλη καθαρά τακτική του παλαιού διεφθαρμένου κομματισμού να διασώσει δικά του προνόμια εις βάρος  των φτωχών εκπαιδευτικών.
Το να αυξήσουν το ωράριο δεν θα ήταν τόσο τραβηγμένο  αν αυξάνονταν ταυτόχρονα και η διδασκαλία των μαθημάτων, γιατί αυτό θα είχε τουλάχιστον ωφέλεια για την εκπαίδευση.
Το να αυξήσει κανείς το ωράριο των εκπαιδευτικών για να κάνει απολύσεις είναι απαράδεκτο ειδικά όταν δεν έχει γίνει τίποτα με τα ρουσφετολογικά προνόμια εκείνων που συνεχίζουν να απομυζούν το δημόσιο.
Αυτό έλεγα σε προηγούμενη τοποθέτηση. Ναι, να βάλουν πλάτη και οι φουκαράδες οι εκπαιδευτικοί και να απολυθούν πιθανόν κάποιοι   ΑΛΛΑ αφού έχουν απολυθεί πρώτα οι επίορκοι και όσοι έχουν μπει με τον κομματικό τσαμπουκά  χωρίς να χρειάζονται πουθενά και που αμείβονται χωρίς λόγο.
Αυτή είναι τίμια στάση για  τον κλάδο των εκπαιδευτικών που στο σύνολό του δεν μπήκε με μέσον στην εκπαίδευση.
Αυτή είναι στάση επανόρθωσης της  εξουσία και της  κοινωνία που έχουν χάσει τον ηθικό προσανατολισμό τους  εθισμένες στην παραβίαση του νόμου .
Και πολύ σωστά το έθεσε η ΔΟΕ κάθε συζήτηση για το ωράριο είναι αιτία πολέμου! Ως εκπαιδευτικοί και ως άνθρωποι οφείλουμε να παλέψουμε κατά της αδικίας πολλώ μάλλον όταν αποδέκτες της είμαστε οι ίδιες.

αρκετά με τον στρουθοκαμηλισμό  :P
Συναδέλφισσα,ξεχνάς πως την ιστορία με τους αναπληρωτές την συνέχισε το κομματικό κράτος που κατηγορείς.Απο το 2002 και μετά προβλεπόταν να μην υτπήρχαν ανπληρωτές,αλλά όλοι να διορίζονταν με ασεπ.Η πεαε και η ολμε συνέχισαν την ιστορία χωρίς συγκεκριμένο στόχο και έφτασαν τα πράγματα στο σημερινό αδιέξοδο.Γενικά άλλωστε,το γεγονός πως άλλα νομοθετούνταν και άλλα γίνονταν,μας έφερε στην πτώχευση.Προσωπικά,το έχω πει πολλές φορές πως το τέλος της ιστορίας θα είναι δραματικό.Η επιλογή είναι να αποφευχθούν οι απολύσεις μονίμων εκπαιδευτικών,οπότε αναπόφευκτα τα σπασμένα θα τα πληρώσουν οι αναπληρωτές.Το μη χείρον βέλτιστον!!!
Εάν ξεκινήσουν από τη δραστική μείωση των αναπληρωτών δεν πρόκειται να σταματήσουν εκεί..
 Για να επαναφέρουμε στη μνήμη μας συμβάντα που γνωρίζουμε πολύ καλά..
 Καθηγήτρια Λογιστικής δεν έχει ούτε 1 ώρα στο σχολείο που βρίσκεται και εκτελεί χρέη γραμματείας..
 Καθηγητής ηλεκτρολογίας κάνει μάθημα σε μαθητές 3 ατόμων..
Θεολόγος διδάσκει μόνο ιστορία... γιατί στο σχολείο που εργάζεται είναι υπεράριθμος...
 και πολλά πολλά άλλα παραδείγματα...
 Μόνο η συναδελφικότητα θα μας σώσει.. το να κοιτάμε όσους απολύονται νιώθοντας ικανοποίηση γιατί εμείς έχουμε δουλειά μου θυμίζει ρωμαϊκό στάδιο...
 Και το ερώτημά μου είναι μέχρι πότε θα έχουμε μόνιμη εργασία όταν επιτρέπουμε να μας καταπατούν κάθε εργασιακό δικαίωμα...
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161385
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.