*

Αποστολέας Θέμα: 11000 αναπληρωτές το 2013  (Αναγνώστηκε 190882 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:04:13 μμ »
Η κρίση αναγκάζει όλους να δουν τις πραγματικότητες,τις οποίες δεν ήθελαν να δουν στο παρελθόν.Αναπληρωτής σημαίνει εκπαιδευτικούς συμβασιούχους ορισμένου χρόνου,οι οποίοι καλύπτουν συγκεκριμένα και περιορισμένα κενά.Ακριβώς για αυτό τον λόγο ο αριθμός του πρέπει να είναι μικρός.Τα κενά είναι αποκλειστικά οργανικά,καθώς τα λειτουργικά καταργήθηκαν με τις αποφάσεις για την διαθεσιμότητα.Τα οργανικά κενά καλύπτονται αποκλειστικά με διορισμούς μονίμων,με τον τρόπο και στον αριθμό που θα αποφασίζει ο ευρωπαικός μηχανισμός ελέγχου των προυπολογισμών των κρατών της ευρωζώνης.Αυτό γίνεται στην Γερμανία και την Γαλλία,αυτό επιβάλλεται και στην Ελλάδα,τώρα πλέον και στην Κύπρο.Ότι άλλο συνέβεναι κατα το παρελθόν το ξεχνάμε άπαξ και διαπαντός.Αυτή είναι η πραγματικότητα και σ αυτήν πρέπει να προσαρμοστούμε!Η εναλλακτική είναι η πτώχευση,όπως περίτρανα αποκάλυψε η κυπριακή κρίση.
Κατά συνέπεια ξέχνα τον διορισμό σου γιατί πολύ απλά έτσι  αποφασίζει ο ευρωπαϊκός μηχανισμός ελέγχου των προϋπολογισμών των κρατών της ευρωζώνης.
Σαφώς και δεν χρειάζεται πλεονάζοντες  δικηγόρους η εκπαίδευση.
Ότι άλλο συνέβαινε κατά το παρελθόν το ξεχνάς άπαξ και διαπαντός. Αυτή είναι η πραγματικότητα και σ αυτήν πρέπει να προσαρμοστείς  :-* :-* :-*
Έχεις δίκιο κοπελιά.Με μεταπτυχιακό πλέον στην δημόσια διοίκηση,τι να κάνω στο σχολείο;Προτιμώ μια διευθυντική θέση σε κάποια δευτεροβάθμια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:28 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:21:26 μμ »
Μαθαίνω ότι σκέπτονται να μην προχωρήσουν σε αλλαγές των πινάκων αναπληρωτών ενώ δεν σκοπεύουν να κάνουν διορισμούς. Αναρωτιέμαι ποιος δουλεύει ποιον;  Δηλαδή για τα 3 επόμενα χρόνια θα ευνοείται η επετηρίδα  που δημιουργήθηκε το 2010; Ο 3848 τι θα γίνει θα εφαρμοστεί το 2015; Στην Ελλάδα της αξιολόγησης ο 24 μηνιτης+ασεπ ο Ασεπιτης είναι υπό της προϋπηρεσίας; Είστε τραγελαφικοί!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:27:49 μμ »
Μαθαίνω ότι σκέπτονται να μην προχωρήσουν σε αλλαγές των πινάκων αναπληρωτών ενώ δεν σκοπεύουν να κάνουν διορισμούς. Αναρωτιέμαι ποιος δουλεύει ποιον;  Δηλαδή για τα 3 επόμενα χρόνια θα ευνοείται η επετηρίδα  που δημιουργήθηκε το 2010; Ο 3848 τι θα γίνει θα εφαρμοστεί το 2015; Στην Ελλάδα της αξιολόγησης ο 24 μηνιτης+ασεπ ο Ασεπιτης είναι υπό της προϋπηρεσίας; Είστε τραγελαφικοί!
::) ::) ::) ::)Τι να πεις....δεν ξερω πως σκεφτονται και παροτι δεν εχω την μεγαλη προυπηρεσια(παρα μορια Ασεπ) ,ειναι αδικο γι'αυτους που δουλευουν μακρια ,τοσα χρονια...οσο για διορισμους ,ελαχιστοτατοι(αρκετα χειροτερα απο περσι),ετσι ακουγεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 06:46:09 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:45:40 μμ »
Από την τυχαία συνάντηση με τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ και τη συζήτηση μαζί του,η Β ΕΛΜΕ Έβρου εξέδωσε ενημερωτική ανακοίνωση για αρκετά θέματα,μεταξύ των οποίων,όπως παρατίθενατι στο πρωτότυπο:
2)   Αύξηση ωραρίου: Υπάρχει κάποια μελέτη για πόσες θέσεις θα εξοικονομηθούν με πιθανή αύξηση ωραρίου και τι προβλήματα θα δημιουργηθούν; Μας ενημέρωσε πως σε συζήτηση με τον υπουργό και τους περιφερειάρχες τέθηκε το θέμα της ορθολογικής κατανομής του εκπαιδευτικού δυναμικού, έτσι ώστε να μη γίνει αύξηση ωραρίου ή να μη χρειαστεί να γίνουν υποχρεωτικές μεταθέσεις. Δεν υπάρχει σχετική μελέτη.
10)   Προσλήψεις αναπληρωτών. Επιβεβαίωσε το γνωστό νούμερο των προσλήψεων που θα γίνουν τη νέα σχολική χρονιά.
Πώς συνδυάζονται αυτά τα δύο αγνοώ!Εκτός κι αν ο πρόεδρος εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία στάχτης στα μάτια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:28 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:49:03 μμ »
Από την τυχαία συνάντηση με τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ και τη συζήτηση μαζί του,η Β ΕΛΜΕ Έβρου εξέδωσε ενημερωτική ανακοίνωση για αρκετά θέματα,μεταξύ των οποίων,όπως παρατίθενατι στο πρωτότυπο:
2)   Αύξηση ωραρίου: Υπάρχει κάποια μελέτη για πόσες θέσεις θα εξοικονομηθούν με πιθανή αύξηση ωραρίου και τι προβλήματα θα δημιουργηθούν; Μας ενημέρωσε πως σε συζήτηση με τον υπουργό και τους περιφερειάρχες τέθηκε το θέμα της ορθολογικής κατανομής του εκπαιδευτικού δυναμικού, έτσι ώστε να μη γίνει αύξηση ωραρίου ή να μη χρειαστεί να γίνουν υποχρεωτικές μεταθέσεις. Δεν υπάρχει σχετική μελέτη.
10)   Προσλήψεις αναπληρωτών. Επιβεβαίωσε το γνωστό νούμερο των προσλήψεων που θα γίνουν τη νέα σχολική χρονιά.
Πώς συνδυάζονται αυτά τα δύο αγνοώ!Εκτός κι αν ο πρόεδρος εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία στάχτης στα μάτια.
Κατι σαν ''υπερωρια'' η αυξηση, με οικονομικες απολαβες( :P :P :P :P)  και οχι σ'ολες τις ειδικοτητες  :o ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:54:06 μμ »
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ βαρέθηκα...Βαρέθηκα κάθε τέτοια εποχή να χαλιέται η ψυχολογία μου για το αν θα εργάζομαι και πού από Σεπτέμβρη. Κουράστηκα να καλύπτω τρύπες στα κορφοβούνια και να με εμπαίζει διαρκώς ένα κράτος βλέποντάς με σαν "νούμερο". 2000, 3000, 5000 κτλ-κτλ-κτλ.. Βαρέθηκα να θεωρούμαι αναλώσιμη, βαρέθηκα να είμαι η "αναπληρώτρια", σαν τάχα να είμαι πολίτης β κατηγορίας, να τρέμει το καρδιοφύλλι μου μην τυχόν μου συμβεί κάτι πάνω από 15 μέρες και την κάτσω τη δουλειά..Βαρέθηκα όποτε του γουστάρει του "μόνιμου" (άραγε θα υπάρχουν κι αυτοί για πολύ ακόμη???) να γυρνάει στην οργανική του και να μαζεύω τα πράγματά μου ασχέτως αν έχω δώσει την ψυχή μου στις τάξεις μου και να φεύγω για άλλο βούλωμα τρύπας..Να μου δίνουν σε όλα τα σχολεία ό,τι θέλουν οι μόνιμοι να ξεφορτωθούν...κτλ-κτλ-κτλ...Αν το κράτος κρίνει ότι δεν χρειάζεται τους αναπληρωτές να μην τους προσλάβει. Μην θέλουν όμως να μας πείσουν ότι κάθε χρόνο μας κάνουν και χάρη και πρέπει να τους χρωστάμε και αιώνια ευγνωμοσύνη που δουλεύουμε..Γιατί μάλλον δουλευόμαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 10:13:14 μμ από eva7 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:20:10 μμ »
Μπραβο Ευα!!!!!!Να το δημοσιοποιησεις!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 09:50:37 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:27:22 μμ »
Θέλω να πω ότι οι άνθρωποι που υποτίθεται ότι εφαρμόζουν <<αξιολόγηση> θα έπρεπε να έχουν υπόψη τους ότι οι πιέσεις που δέχονται από την <<πελατεία>> μαθαίνεται .
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:28:04 μμ »
έχεις δίκιο,κάτι τέτοια ξεσπάσματα τα έχω κι εγώ μια στο τόσο.Το πράγμα γίνεται ακόμη χειρότερο όταν ακούς τα μύριοα όσα ακόμα κι εδώ μέσα,σχόλια του τύπου εσείς φταίτε που δημιουργήθηκε αυτή η κατάσταση,κοιτάξτε να διορθωθεί κι ας είστε τα θύματα,δεν επιβραβεύετε τους καλούς συναδέλφους-είστε λοιπόν κατώτεροι των περιστάσεων, βλέπεις ο προτεσταντισμός της Μέρκελ έχει θιασώτες και στο φόρουμ.
Θα περάσει όμως κι αυτό,όπως πέρασαν τα χρόνια από το σωτήριο 2009 που ανέλαβε η πολυχρονεμένη Διαμαντοπούλου.Αλήθεια,πού είναι;Η Γιαννάκου;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 10:01:16 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:30:38 μμ »
Συμφωνω και επαυξάνω. Θέλω να ρωτήσω κάτια ακόμα:ποσους διορισμούς θα κάνει φέτος;Έχουμε καμια ενημέρωση;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 09:51:25 μμ από Stelios »
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:32:23 μμ »
..οσο για διορισμους ,ελαχιστοτατοι(αρκετα χειροτερα απο περσι),ετσι ακουγεται...

απο προηγουμενη μου παραθεση,αυτο ακουσα,τι να σας πω....

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:04:54 μμ »
Η κρίση αναγκάζει όλους να δουν τις πραγματικότητες,τις οποίες δεν ήθελαν να δουν στο παρελθόν.Αναπληρωτής σημαίνει εκπαιδευτικούς συμβασιούχους ορισμένου χρόνου,οι οποίοι καλύπτουν συγκεκριμένα και περιορισμένα κενά.Ακριβώς για αυτό τον λόγο ο αριθμός του πρέπει να είναι μικρός.Τα κενά είναι αποκλειστικά οργανικά,καθώς τα λειτουργικά καταργήθηκαν με τις αποφάσεις για την διαθεσιμότητα.Τα οργανικά κενά καλύπτονται αποκλειστικά με διορισμούς μονίμων,με τον τρόπο και στον αριθμό που θα αποφασίζει ο ευρωπαικός μηχανισμός ελέγχου των προυπολογισμών των κρατών της ευρωζώνης.Αυτό γίνεται στην Γερμανία και την Γαλλία,αυτό επιβάλλεται και στην Ελλάδα,τώρα πλέον και στην Κύπρο.Ότι άλλο συνέβεναι κατα το παρελθόν το ξεχνάμε άπαξ και διαπαντός.Αυτή είναι η πραγματικότητα και σ αυτήν πρέπει να προσαρμοστούμε!Η εναλλακτική είναι η πτώχευση,όπως περίτρανα αποκάλυψε η κυπριακή κρίση.
Κατά συνέπεια ξέχνα τον διορισμό σου γιατί πολύ απλά έτσι  αποφασίζει ο ευρωπαϊκός μηχανισμός ελέγχου των προϋπολογισμών των κρατών της ευρωζώνης.
Σαφώς και δεν χρειάζεται πλεονάζοντες  δικηγόρους η εκπαίδευση.
Ότι άλλο συνέβαινε κατά το παρελθόν το ξεχνάς άπαξ και διαπαντός. Αυτή είναι η πραγματικότητα και σ αυτήν πρέπει να προσαρμοστείς  :-* :-* :-*
Έχεις δίκιο κοπελιά.Με μεταπτυχιακό πλέον στην δημόσια διοίκηση,τι να κάνω στο σχολείο;Προτιμώ μια διευθυντική θέση σε κάποια δευτεροβάθμια!!!

 Μία αθώα ερώτηση.. Με τόσο σκληρότητα μιλάς στους μαθητές σου;...

 Και κάτι άλλο... Διευθυντική θέση.. ο Διευθυντής πρέπει να είναι αποδεκτός και σεβάσμιος από τους συναδέλφους.. Με τέτοιες απόψεις.. νομίζω ότι δεν θα είσαι ιδιαίτερα αρεστός στους συναδέλφους σου.. Γιατί ακόμη και αν γίνεις διευθυντής .. οι συνάδελφοι δεν παύουν να υπάρχουν... αντίθετα.. τότε τους έχεις περισσότερο ανάγκη για να διατελέσεις δημιουργικά το έργο σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 09:14:26 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:10:29 μμ »
Από την τυχαία συνάντηση με τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ και τη συζήτηση μαζί του,η Β ΕΛΜΕ Έβρου εξέδωσε ενημερωτική ανακοίνωση για αρκετά θέματα,μεταξύ των οποίων,όπως παρατίθενατι στο πρωτότυπο:
2)   Αύξηση ωραρίου: Υπάρχει κάποια μελέτη για πόσες θέσεις θα εξοικονομηθούν με πιθανή αύξηση ωραρίου και τι προβλήματα θα δημιουργηθούν; Μας ενημέρωσε πως σε συζήτηση με τον υπουργό και τους περιφερειάρχες τέθηκε το θέμα της ορθολογικής κατανομής του εκπαιδευτικού δυναμικού, έτσι ώστε να μη γίνει αύξηση ωραρίου ή να μη χρειαστεί να γίνουν υποχρεωτικές μεταθέσεις. Δεν υπάρχει σχετική μελέτη.
10)   Προσλήψεις αναπληρωτών. Επιβεβαίωσε το γνωστό νούμερο των προσλήψεων που θα γίνουν τη νέα σχολική χρονιά.
Πώς συνδυάζονται αυτά τα δύο αγνοώ!Εκτός κι αν ο πρόεδρος εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία στάχτης στα μάτια.
Όπως σας είπα ψιθυρίζεται ότι δεν θα γίνει αύξηση του ωραρίου ... γιατί δεν τους βγαίνουν τα νούμερα.. για παράδειγμα οι τεχνικές ειδικότητες τι θα διδάξουν; οι θεολόγοι, οι ξενόγλωσσοι, οι γυμναστές; Σε πόσα σχολεία θα τους πάνε και πού θα τα βρουν με την αύξηση του ωραρίου;..
 Αν είναι να γίνει αύξηση ωραρίου να γίνει.. ώστε να μην τρέχουμε από το πρωί ως το μεσημέρι για να προλάβουμε.. να έχουμε και 3 ωρούλες να ασχοληθούμε με την εργασία του μαθητή, με τους διαγωνισμούς, με τη θεατρική ομάδα... γιατί ασχολούμαστε και με όλα αυτά... έχοντας 21 ώρες... ενώ στην ουσία δουλεύουμε περισσότερες.. α.. ξέχασα.. απουσίες, εκθέσεις εκδρομών, εκθέσεις διαγωνισμών.. .....

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:32:55 μμ »
μαζι σου ευα....σου μιλαει μια αιωνια αναπληρωτρια νηπιαγωγος!!!!!!!!εκτη χρονια φετος.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 09:52:07 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.