*

Αποστολέας Θέμα: 11000 αναπληρωτές το 2013  (Αναγνώστηκε 190849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #798 στις: Αύγουστος 14, 2013, 04:53:10 μμ »
Θα μας το δίνουν γιατί πλέον οι αναπληρωτές θα είναι ελάχιστοι. Είναι βέβαιο ότι μας κάνουν και χάρη, αφού αναφέρονται έστω και στην ύπαρξή μας. Φοβάμαι όμως μην μας ζητήσουν και αναδρομικά τους μισθούς μας, αφού καλύπταμε ανύπαρκτες ανάγκες και δεν είχαμε προσληφθεί και με αξιοκρατικές διαδικασίες οι περισσότεροι. Γι' αυτό μην μιλάς και πολύ γιατί μπορεί να μας βρουν και χειρότερα...σύμφωνα με τις αντιλήψεις που επικρατούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #799 στις: Αύγουστος 14, 2013, 05:01:26 μμ »
Θα μας το δίνουν γιατί πλέον οι αναπληρωτές θα είναι ελάχιστοι. Είναι βέβαιο ότι μας κάνουν και χάρη, αφού αναφέρονται έστω και στην ύπαρξή μας. Φοβάμαι όμως μην μας ζητήσουν και αναδρομικά τους μισθούς μας, αφού καλύπταμε ανύπαρκτες ανάγκες και δεν είχαμε προσληφθεί και με αξιοκρατικές διαδικασίες οι περισσότεροι. Γι' αυτό μην μιλάς και πολύ γιατί μπορεί να μας βρουν και χειρότερα...σύμφωνα με τις αντιλήψεις που επικρατούν.


θελω να πιστευω οτι αστειευεσαι κ τα λες ειρωνικα, ειδικα εκεινο το " μη μιλας κ πολυ"  !!!!!!!!!!  γιατι αλλιως λεω να παραιτηθουμε κ να κανουμε πιο ευκολη την διαδικασια εξαφανισης μας !!!!!!! πως σου φαινεται αυτο??????????
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 05:03:34 μμ από dorakigia »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #800 στις: Αύγουστος 14, 2013, 05:46:12 μμ »
Μα έχουμε παραιτηθεί ήδη. Έχουμε παραιτηθεί από τις διεκδικήσεις του συνόλου, από το κοινό καλό. Έχουμε εγκλωβιστεί στον εαυτό μας, έχουμε θεοποιήσει τις προσωπικές μας προσπάθειες, απαξιώνοντας τους συναδέλφους μας και συνεχίζοντας οι ίδιοι την πολιτική αυτών που έχουν συμφέρον να μας διαχωρίσουν. Δεν μιλάμε και περιμένουμε "να μην πειράξουν εμάς", όπως έχω ακούσει πολλούς να λένε, όχι μόνο στον κλάδο μας αλλά και γενικά. Το μεγάλο κρίμα όμως σε εμάς είναι ότι είμαστε εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #801 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:05:58 μμ »
δεν ειναι ετσι!!!!!!!! παντα θα υπαρχουν οι μελισσες, αλλα κ οι κηφηνες !! παντα θα υπαρχουν οι αγωνιστες αλλα κ οι προδοτες .........  το θεμα ειναι που δεν θελει να ανηκει ο καθενας!!!!!  μπορει να μην ειναι στην πρωτη γραμμη των εργασιων αλλα οχι κ να αναπαραγουμε την ηττοποθεια μεταξυ μας κ να ανοιγουμε το δρομο να περασουν τα αρπαχτικα ανενοχλητα...........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:51 »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #802 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:23:30 μμ »
Αγαπητή dorakigia εννοείται ότι αυτά τα λέω αστειευόμενη. Απλά αποτυπώνω τον γενικό τρόπο σκέψης που μας έχει φθάσει σε αυτό το σημείο. Αλλά έχεις δίκιο. Έστω και κάτι ελάχιστο να κάνει ο καθένας τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #803 στις: Αύγουστος 14, 2013, 07:49:31 μμ »
καλα οι ανθρωποι ( στους κυβερνωντες μας αναφερομαι) εκτος του οτι ειναι αδιστακτοι κ κυνικοι προκειται κ για ξεπεσμενα κλεφτρονια της φακης ! οι αναπληρωτες απο σεπτεμβριο θα παιρνουν το επιδομα ευθυνης ενω δεν ισχυει αναδρομικα για οσους εργαστηκαν τα δυο προηγουμενα χρονια σε παρομοια θεση (τουλαχιστον δεν αναφερει κατ ,ιΑΛΛΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ??????  οτι θα μας τα επιστρεψουν????)  ημουν σε μονοθεσιο με 22 παιδια δυσπροσιτο  κ απο το νομο επρεπε να παρω 100 ευρω επιπλεον! μας ελεγαν οτι ΜΑΛΛΟΝ θα ισχυσει αναδρομικα..... οι αναπληρωτες της κερκυρας ηδη εχουν παει το θεμα νομικα κ το ιδιο θα κανω κ εγω πια .... το μισθο μας ξερουν μια χαρα να τον κρατανε αναδρομικα!!!!!!!!!!! οταν ειναι να μας δωσουν, οτι δουλεψαμε κανουνε τον κινεζο  λες κ μας τα χαριζουνε οι κακομοιροι.... λιγη ντροπη δεν εχουν δηλαδη ελεος !!!! καταργουν κατι για να μαζεψουν λεφτα, με τη τζαμπα δουλεια αναπληρωτων κ μετα το επαναφερουν κ τους λεμε κ ευχαριστω απο πανω !!!  εχω τετοια οργη μεσα μου που ντρεπομαι για αυτα που νοιωθω για αυτους που κυβερνανε αυτη τη χωρα............
Νομίζω ότι όταν το κατάργησαν το επίδομα τα πήραν πίσω αναδρομικά. Έτσι μου χε πει γνωστός μου.Δεν  ξέρω αν ισχύει.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #804 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:28:57 μμ »
Τρεχετε κοροϊδα στα κορφοβουνια για μια ζωη αναλωσιμοι-αναπληρωτες
Εδω ειναι η Ελλαδα: http://www.mikresagelies.gr/limeniko/

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #805 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:32:16 μμ »
καλα οι ανθρωποι ( στους κυβερνωντες μας αναφερομαι) εκτος του οτι ειναι αδιστακτοι κ κυνικοι προκειται κ για ξεπεσμενα κλεφτρονια της φακης ! οι αναπληρωτες απο σεπτεμβριο θα παιρνουν το επιδομα ευθυνης ενω δεν ισχυει αναδρομικα για οσους εργαστηκαν τα δυο προηγουμενα χρονια σε παρομοια θεση (τουλαχιστον δεν αναφερει κατ ,ιΑΛΛΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ??????  οτι θα μας τα επιστρεψουν????)  ημουν σε μονοθεσιο με 22 παιδια δυσπροσιτο  κ απο το νομο επρεπε να παρω 100 ευρω επιπλεον! μας ελεγαν οτι ΜΑΛΛΟΝ θα ισχυσει αναδρομικα..... οι αναπληρωτες της κερκυρας ηδη εχουν παει το θεμα νομικα κ το ιδιο θα κανω κ εγω πια .... το μισθο μας ξερουν μια χαρα να τον κρατανε αναδρομικα!!!!!!!!!!! οταν ειναι να μας δωσουν, οτι δουλεψαμε κανουνε τον κινεζο  λες κ μας τα χαριζουνε οι κακομοιροι.... λιγη ντροπη δεν εχουν δηλαδη ελεος !!!! καταργουν κατι για να μαζεψουν λεφτα, με τη τζαμπα δουλεια αναπληρωτων κ μετα το επαναφερουν κ τους λεμε κ ευχαριστω απο πανω !!!  εχω τετοια οργη μεσα μου που ντρεπομαι για αυτα που νοιωθω για αυτους που κυβερνανε αυτη τη χωρα............
Νομίζω ότι όταν το κατάργησαν το επίδομα τα πήραν πίσω αναδρομικά. Έτσι μου χε πει γνωστός μου.Δεν  ξέρω αν ισχύει.

δυστυχως δεν ισχυει........... ευρω δεν εχω παρει...........

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #806 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:32:11 μμ »
 Μήπως εννοεί οτι το κράτος πήρε πίσω το επίδομα αναδρομικά??
  

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #807 στις: Αύγουστος 15, 2013, 12:32:17 πμ »
Μήπως εννοεί οτι το κράτος πήρε πίσω το επίδομα αναδρομικά??
πραγματι.......... δεν στροφαρα!!!!! πρεπει να αποβαλλω να σκεφτομαι το αυτονοητο κ να ενταξω  το παραλογο σαν επικρατεστερη λυση............  σευχαριστω για τη νεα προοπτικη σκεψης ( πλακα κανω!) αν κ δεν εχω ακουσει να πω την αληθεια ουτε αυτο το παραλογο σεναριο να συνεβη.........

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #808 στις: Αύγουστος 17, 2013, 06:07:49 μμ »
καλα οι ανθρωποι ( στους κυβερνωντες μας αναφερομαι) εκτος του οτι ειναι αδιστακτοι κ κυνικοι προκειται κ για ξεπεσμενα κλεφτρονια της φακης ! οι αναπληρωτες απο σεπτεμβριο θα παιρνουν το επιδομα ευθυνης ενω δεν ισχυει αναδρομικα για οσους εργαστηκαν τα δυο προηγουμενα χρονια σε παρομοια θεση (τουλαχιστον δεν αναφερει κατ ,ιΑΛΛΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ??????  οτι θα μας τα επιστρεψουν????)  ημουν σε μονοθεσιο με 22 παιδια δυσπροσιτο  κ απο το νομο επρεπε να παρω 100 ευρω επιπλεον! μας ελεγαν οτι ΜΑΛΛΟΝ θα ισχυσει αναδρομικα..... οι αναπληρωτες της κερκυρας ηδη εχουν παει το θεμα νομικα κ το ιδιο θα κανω κ εγω πια .... το μισθο μας ξερουν μια χαρα να τον κρατανε αναδρομικα!!!!!!!!!!! οταν ειναι να μας δωσουν, οτι δουλεψαμε κανουνε τον κινεζο  λες κ μας τα χαριζουνε οι κακομοιροι.... λιγη ντροπη δεν εχουν δηλαδη ελεος !!!! καταργουν κατι για να μαζεψουν λεφτα, με τη τζαμπα δουλεια αναπληρωτων κ μετα το επαναφερουν κ τους λεμε κ ευχαριστω απο πανω !!!  εχω τετοια οργη μεσα μου που ντρεπομαι για αυτα που νοιωθω για αυτους που κυβερνανε αυτη τη χωρα............

Καλά βρε κοπελιά μην ταράζεσαι και τόσο..Δηλαδή αν έπαιρνες 950 αντί για 850 για τη δουλειά που έκανες πέρυσι στο μονοθέσιο θεωρείς ότι θα ήσουν καλοπληρωμένη? Για 800-900 ευρώ παραπάνω τη χρονιά? Εδώ θέλουν να μας έχουν μια ζωή αναπληρωτές, να τρέχουμε σε κάθε άκρη της Ελλάδας για ψωροδεκάρες και να μας έχουν κάθε χρόνο στην αβεβαιότητα...Αυτό δεν είναι χειρότερο από αυτό που περιγράφεις? Να μην μπορείς να σχεδιάσεις όπως θέλεις τη ζωή σου? ???

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #809 στις: Αύγουστος 17, 2013, 06:25:07 μμ »
καλα οι ανθρωποι ( στους κυβερνωντες μας αναφερομαι) εκτος του οτι ειναι αδιστακτοι κ κυνικοι προκειται κ για ξεπεσμενα κλεφτρονια της φακης ! οι αναπληρωτες απο σεπτεμβριο θα παιρνουν το επιδομα ευθυνης ενω δεν ισχυει αναδρομικα για οσους εργαστηκαν τα δυο προηγουμενα χρονια σε παρομοια θεση (τουλαχιστον δεν αναφερει κατ ,ιΑΛΛΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ??????  οτι θα μας τα επιστρεψουν????)  ημουν σε μονοθεσιο με 22 παιδια δυσπροσιτο  κ απο το νομο επρεπε να παρω 100 ευρω επιπλεον! μας ελεγαν οτι ΜΑΛΛΟΝ θα ισχυσει αναδρομικα..... οι αναπληρωτες της κερκυρας ηδη εχουν παει το θεμα νομικα κ το ιδιο θα κανω κ εγω πια .... το μισθο μας ξερουν μια χαρα να τον κρατανε αναδρομικα!!!!!!!!!!! οταν ειναι να μας δωσουν, οτι δουλεψαμε κανουνε τον κινεζο  λες κ μας τα χαριζουνε οι κακομοιροι.... λιγη ντροπη δεν εχουν δηλαδη ελεος !!!! καταργουν κατι για να μαζεψουν λεφτα, με τη τζαμπα δουλεια αναπληρωτων κ μετα το επαναφερουν κ τους λεμε κ ευχαριστω απο πανω !!!  εχω τετοια οργη μεσα μου που ντρεπομαι για αυτα που νοιωθω για αυτους που κυβερνανε αυτη τη χωρα............

Καλά βρε κοπελιά μην ταράζεσαι και τόσο..Δηλαδή αν έπαιρνες 950 αντί για 850 για τη δουλειά που έκανες πέρυσι στο μονοθέσιο θεωρείς ότι θα ήσουν καλοπληρωμένη? Για 800-900 ευρώ παραπάνω τη χρονιά? Εδώ θέλουν να μας έχουν μια ζωή αναπληρωτές, να τρέχουμε σε κάθε άκρη της Ελλάδας για ψωροδεκάρες και να μας έχουν κάθε χρόνο στην αβεβαιότητα...Αυτό δεν είναι χειρότερο από αυτό που περιγράφεις? Να μην μπορείς να σχεδιάσεις όπως θέλεις τη ζωή σου? ???

Αν παίρναμε αναδρομικά όμως τα χρήματα για τα οποία δουλέψαμε όλοι όσοι είχαμε θέση ευθύνης, θα ήταν ένα ευσεβές ποσό. Πολλοί έτυχε να είναι προϊσταμενοι συνεχόμενα τα δύο αυτά έτη. Τα χρήματα κόπηκαν, αλλά κανένας δε σταμάτησε να κάνει όλη τη δουλειά και να αναλαμβάνει τις ευθύνες που έχει η θέση αυτή. Είναι τα δεδουλευμένα μας και τα δικαιούμαστε νόμιμα.  Τώρα τι να πω για το δικό σου συλλογισμό... Απλά πιστεύω δεν έχει καμία λογική. Εαν σου κάνουν εσένα αύριο μείωση μισθού, μην κάνεις τίποτα, πες έτσι κ αλλιώς δεν είμαι που δεν είμαι καλοπληρωμένος, ας το δεχτώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2013, 06:28:09 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #810 στις: Αύγουστος 17, 2013, 06:45:58 μμ »
Εντάξει 800 επι 2 χρόνια=1600 ευρώ. Γι' αυτά τα λεφτά οδύρεστε όλοι σας? Όταν μπήκαμε στο ενιαίο μισθολόγιο και μας έκοψαν 350-400 ευρώ μηνιαίως δεν άνοιξε μύτη...Δε λέω να τα διεκδικήσετε τα λεφτά σας και μακάρι να τα πάρετε, αλλά εδώ χάνεται το δάσος και κάποιοι κοιτάνε την πάρτη τους, εεε το δέντρο εννοώ...

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #811 στις: Αύγουστος 17, 2013, 07:06:10 μμ »
Εννοείται και έπρεπε να είχε γίνει μαζική αντίδραση για το ενιαίο μισθολόγιο. Είδες κανέναν να κάνει κάτι; Αυτό τι σημαίνει όμως; Για ότι γίνεται από δω και πέρα να μην αντιδράς; Αυτό που λες ήταν κάτι το ενιαίο. Το επίδομα θέσης ευθύνης, αν ήσουν μόνιμος, συνέχιζες να το παίρνεις, αν ήσουν αναπληρωτής όμως όχι. Λες και έκανες λιγότερα.. Μας λένε δηλαδή ότι αυτά τα δύο χρόνια δεν εκτελούσαμε τα καθήκοντά μας; Επίσης εδώ δεν έγινε οριστική διακοπή, έγινε ένα μικρό διάλειμμα. Από Σεπτέμβρη πάλι θα το δίνουν. Απόλυτα παράλογο και παράνομο. Επίσης το δάσος αποτελείται από δέντρα... Αν δεν τα κοιτάξεις κι αυτά μεμονωμένα, πάει το δάσος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161380
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.