*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά  (Αναγνώστηκε 5584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:40:16 πμ »
Εδώ και 2 μήνες έχω ένα 3χρονο αγόρι που κάνουμε 2 ώρες τη βδομάδα δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά και, ενώ είναι σχεδόν η 1η μου σχετική εμπειρία (είχα αναλάβει και την ανιψιά μου 3,5 ετών), πιστεύω πως πηγαίνει θαυμάσια! Ο μικρός δεν αντέδρασε καθόλου όταν από την 1η συνάντηση, αφού συνεννοηθήκαμε με τους γονείς του στα ελληνικά, άρχισα να μιλάω αγγλικά. Επειδή αιφνιδιάστηκε από την απότομη στροφή στα αγγλικά, δε μιλούσε για κάποια λεπτά, απλά με κοιτούσε με απορία, με παρατηρούσε. Μετά από λίγα λεπτά το ξεπέρασε και συμπεριφερόταν σα να μην είχε συμβεί τίποτα, παίξαμε και κάναμε δραστηριότητες στα αγγλικά χωρίς ποτέ να μου ζητήσει να μιλήσω ελληνικά ή να με ρωτήσει γιατί μιλάω έτσι. Τα αποτελέσματα ήταν φοβερά, από τις πρώτες βδομάδες άρχισε να επαναλμβάνει λεξούλες και έδειχνε να καταλαβαίνει πολλά από αυτά που του έλεγα, ιδιαίτερα τις ερωτήσεις που του έκανα.

Το θέμα μου είναι ότι δέχτηκα να αναλάβω και να κάνω ακριβώς το ίδιο με ένα παιδί οικογενειακών φίλων, ένα τετράχρονο κορίτσι. Κάναμε μία φορά και δεν πήγε καθόλου καλά κατά την γνώμη μου. Αντέδρασε πάρα πολύ, δεν ήθελε να μιλάω αγγλικά, μου έλεγε καμιά 20αριά "δεν καταλαβαίνω τι λες" το λεπτό, μου είπε πως δεν ήταν σωστό και ευγενικό αυτό που έκανα, ότι έπρεπε να τη σέβομαι και να κάνω αυτό που θέλει εκείνη γιατί ήμουν στο δικό της σπίτι, άρα έπρεπε να μιλάω ελληνικά. Δεν καταλάβαινε, αλλά ήταν και απρόθυμη να προσπαθήσει να καταλάβει. Δύο ώρες τις περάσαμε διακόπτοντας συνέχεια το παιχνίδι ή ό,τι κάναμε εκείνη τη στιμγή για να μου πει τα ίδια και τα ίδια ξανά από την αρχή ("δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις, μη μιλάς αγγλικά", κτλ). Μετά νομίζω από την 1η ώρα και πολλή αντίδραση, "λύγισα" και προσπάθησα να την κάνω να συμβιβαστεί με μισά αγγλικά - μισά ελληνικά (bilingual), δηλαδή να μεταφράζω ό,τι λέω. Μου είπε πως και πάλι δεν καταλάβαινε, της είπα πως ό,τι έλεγα το μετέφραζα στα ελληνικά, οπότε δε γίνεται να μην καταλαβαίνει. Μου είπε πολλάκις πως δε θέλει καθόλου αγγλικά, θέλει πολύ να κάνουμε πράγματα μαζί αλλά μόνο στα ελληνικά! Και αυτό δεν ήταν παράκληση, αλλά απαίτηση.

Έκανα κάτι λάθος; Ξέρω πως διαφορετικά πράγματα έχουν αποτέλεσμα για το κάθε παιδί, οπότε φαντάζομαι πως δε μπορείς να χρησιμοποιείς την ίδια προσέγγιση σε όλα τα παιδιά. Το θέμα μου είναι τι προσέγγιση να κάνω σε αυτό το κορίτσι. Να κάνω ό,τι έκανα στην ανιψιά μου; Στην ανιψιά μου την 1η φορά της εξήγησα για τις διάφορες χώρες που υπάρχουν και τις ξένες γλώσσες, και έφερα παράδειγμα τα Αγγλικά και τα παιδάκια που μιλάνε Αγγλικά, κτλ. Και ύστερα μιλούσα μεν την περισσότερη ώρα στα ελληνικά, αλλά μαθαίναμε με παιχνίδι, καρτούλες και άλλα λεξούλες στα αγγλικά. Μήπως και στο άλλο κοριτσάκι πρέπει να το κάνω έτσι, συνεννόηση στα ελληνικά με την προϋπόθεση ότι θα μαθαίνουμε και αγγλικές λέξεις κάθε τόσο μέσα στο 2ωρο;

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!!! Θα κάνουμε ξανά δημιουργική απασχόληση αυτές τις μέρες και δεν ξέρω πώς θα το αντιμετωπίσω εάν μου αρχίσει τα της προηγούμενης φοράς..  ???  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:15:29 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:36:43 πμ »
Οποιαδήποτε άποψη, παρατήρηση, ιδέα, συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων για την όποια βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:43:18 πμ »
Αφού το bilingual και η μετάφραση δεν έπιασαν εγώ θα το γυρνούσα μόνο σε αγγλικά και ας παραπονιέται. Μια ιδέα θα ήταν να φτιάξετε κάποια χειροτεχνία ακολουθώντας βήματα που παρουσιάζονται στα αγγλικά σε κάποια βιντεοσκοπημένη εκπομπή. Δεν θα περίμενα να μην υπάρχει διαρκής γκρίνια. Θέλει πιστεύω επιμονή.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:44:43 πμ »
Αν της έφερνες κάποιο παιχνίδι ή κάτι αντίστοιχο, που να είναι οι οδηγίες του και το ταμπλώ μόνο στ' Αγγλικά και της έλεγες οτι δε το έχουν μεταφράσει στα ελληνικά? Εκ των πραγμάτων θ' "αναγκαζόσασταν" να παίξετε στ' αγγλικά, ή να βάζετε λέξεις αγγλικές, οπότε θ' αναγκαζόταν να "υποχωρήσει".
Αλλά πρέπει να είναι κάτι που θα της αρέσει πάρα πολύ, για να μη μπορεί να το "σνομπάρει".

Γενικά αν είναι κάτι που της αρέσει πολύ αλλά δεν είναι στ' Αγγλικά, θα δημιουργηθεί "ανάγκη" να χρησιμοποιήσει τη γλώσσα ή να μάθει λέξεις, προκειμένου να παίξει.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:15:29 »

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:51:51 πμ »
Εγω νομιζω οτι δεν πρεπει να την πιέσεις, είναι μικρούλα ακόμα...νομιζω οτι θα πρεπει να την αρχισεις στα ελληνικα όπως με την ανηωια σου, να της μιλησεις για το ποσα άλλα παιδακια μιλανε αγγλικα, να της δείξεις από περιοδικά, ιντερνετ παιδακια να μιλανε και να της πεις οτι μπορεις να την εχεις φιλη και να της στελνεις γραμματα μονο οταν μαθεις αγγλικα...ώστε να καταλαβει την σημασια των αγγλικών...νομιζω αν επιμενει κ την επομενη φορα μιλα στους γονεις για να της ξεκαθαρισουν οι ιδιοι τι κανετε μαζι γιατι αλλιως θα σε βλεπει σαν ενα ατομο που εχει για να παιξει....και το παιχνιδι που ανεφερε ο giannis1 ειναι πολυ ενδιαφερον.. :)
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2013, 01:22:11 μμ »
Ίσως σου φανεί αστείο, αλλά εμένα με τη μικρή μου (κόρη βέβαια και όχι μαθήτρια) με βοήθησε πολύ η Ντόρα η μικρή εξερευνήτρια, όπου λένε λεξούλες στα αγγλικά.
Ενώ ήταν πολύ αρνητική σε όσα έλεγα σε ξένη γλώσσα (γερμανικά), και έλεγε "όχι μαμά μπλα μπλα μπλα" και έκλεινε τα αυτιά, βλέποντας Ντόρα τα Σ/Κ άρχισε να επαναλαμβάνει μόνη αγγλικές λέξεις.
Τώρα σιγά σιγά της λέω καθημερινά αντικείμενα με "άλλη λέξη" και το επαναλαμβάνει, χωρίς καμμία πίεση!
Αν οι γονείς συμφωνούν, μπορείς να το δοκιμάσεις.

Βέβαια άποψή μου πως είναι πολύ μικρά τα παιδάκια για συστηματική και προγραμματισμένη εκμάθηση γλώσσας,εκτός και αν μεγαλώνουν σε δίγλωσσο περιβάλλον, οπότε θέλει ελάχιστη πίεση για να μην έχεις αντίθετα αποτελέσματα- καλό είναι να είναι ενήμεροι και οι γονείς για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2013, 12:49:23 μμ »
Οποιαδήποτε άποψη, παρατήρηση, ιδέα, συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων για την όποια βοήθεια!

σε καταλαβαινω απολυτα!!! τα ιδια επαθα κι εγω φετος!!! ξεκινησα με ενα κοριτσακι 4 χρονων δημιουργικη απασχοληση, η μαμα ομως ηθελε απο την αρχη να μιλαω μονο αγγλικα!!! ειχε πει στο κοριτσακι οτι η κυρια μιλαει μονο αγγλικα και πρεπει να μιλας κι εσυ! φανταζεσαι... στην αρχη δεν ηθελε να κανουμε τιποτα ηθελε μονο να παιζουμε, σκεψου ειχα παει για μαθημα και εφυγα γιατι δε καθοταν με τιποτα! σιγα σιγα ομως μπηκε στο κλιμα! αυτο που εκανα ειναι μια σειρα της express publising για nursery κι ετσι βρηκε ενδιαφερον! μαζι με φωτοτυπιες,ζωγραφιες,κατασκευες,τραγουδια,ιστοριουλες,παραμυθακια και παιχνιδια!!!!!!κατι τετοιο θα σου ελεγα να κανεις!!!
το προβλημα που εχω εγω ομως τωρα ειναι οτι η μαμα δε θελει να κανουμε τετοιες δραστηριοτητες αλλα να κανουμε μαθημα κανονικο! να μαθει επιπλεον λεξιλογιο!!!! εντωμεταξυ επειδη κανουμε 3 ωρες την εβδομαδα και κανει και στο νηπιαγωγειο αγγλικα εχει μαθει παρα  πολλα πραγματα,μη σου πω περισσοτερα κι απο παιδακια επιπεδου  pre-junior!!!!!και δε ξερω τι αλλο να κανω....   :(

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2013, 02:27:54 μμ »
σε καταλαβαινω απολυτα!!! τα ιδια επαθα κι εγω φετος!!! ξεκινησα με ενα κοριτσακι 4 χρονων δημιουργικη απασχοληση, η μαμα ομως ηθελε απο την αρχη να μιλαω μονο αγγλικα!!! ειχε πει στο κοριτσακι οτι η κυρια μιλαει μονο αγγλικα και πρεπει να μιλας κι εσυ! φανταζεσαι... στην αρχη δεν ηθελε να κανουμε τιποτα ηθελε μονο να παιζουμε, σκεψου ειχα παει για μαθημα και εφυγα γιατι δε καθοταν με τιποτα! σιγα σιγα ομως μπηκε στο κλιμα! αυτο που εκανα ειναι μια σειρα της express publising για nursery κι ετσι βρηκε ενδιαφερον! μαζι με φωτοτυπιες,ζωγραφιες,κατασκευες,τραγουδια,ιστοριουλες,παραμυθακια και παιχνιδια!!!!!!κατι τετοιο θα σου ελεγα να κανεις!!!
το προβλημα που εχω εγω ομως τωρα ειναι οτι η μαμα δε θελει να κανουμε τετοιες δραστηριοτητες αλλα να κανουμε μαθημα κανονικο! να μαθει επιπλεον λεξιλογιο!!!! εντωμεταξυ επειδη κανουμε 3 ωρες την εβδομαδα και κανει και στο νηπιαγωγειο αγγλικα εχει μαθει παρα  πολλα πραγματα,μη σου πω περισσοτερα κι απο παιδακια επιπεδου  pre-junior!!!!!και δε ξερω τι αλλο να κανω....   :(

Καλά, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνεις κανονικό μάθημα σε παιδιά προσχολικής, δεν μπορούν να κάθονται πολλή ώρα στο ίδιο μέρος ή να είναι ώρα συγκεντρωμένα σε ένα πράγμα! Δεν μπορώ να φανταστώ τι έχει στο μυαλό της η μαμά της μαθήτριας σου. Μέχρι τώρα εγώ και τα παιδιά κάνουμε ό,τι δραστηριότητα διαλέγουν αυτά (τη μία θέλουν ζωγραφική, μετά από λίγο παιχνίδι με τα δικά τους παιχνίδια, μετά να δουν τις ιστορίες και τα βιβλία τους, κτλ) και απλά εγώ μιλάω μόνο στα αγγλικά και εκμεταλλεύομαι την παραμικρή ευκαιρία για να έρθουν σε επαφή με καινούργιο λεξιλόγιο, δομές, κτλ. Επίσης, πάντα φέρνω και δικό μου υλικό, δηλαδή έχω ένα προγραμματάκι για δραστηριότητες για κάθε φορά και άμα τους τραβήξει την προσοχή τότε το κάνουμε, φέρνω βιβλία, μαριονέτες, μάσκες, flashcards, colouring pages, κάθομαι και τραγουδάω τα αντίστοιχα βρετανικά παιδικά τραγουδάκια για το επίπεδό τους και την ηλικίας τους..

Ειλικρινά δε μου είχε περάσει καν από το μυαλό να κάνω τέτοιου είδους βιβλιαράκια από εκδοτικούς οίκους. Δεν ξέρω.. θα κάθονται;; Κι άμα δεν αρέσει στα συγκεκριμένα παιδιά;; Θα είναι πεταμένα λεφτά και δικά μου και των γονιών. Είναι αρκετά μεγάλο το ρίσκο. Εσύ ποιο της κάνεις; Το "Happy Hearts" που είδα στο internet; Ίσως το κοιτάξω.

Χτες είχα 2η φορά με την μικρή και πήγε πολύ καλύτερα. Απ' ό,τι μου είπε η μητέρα της δεν την είχε προετοιμάσει κατάλληλα την προηγούμενη φορά, της είχε πει ότι θα παίζουμε μαζί και θα κάνουμε δραστηριότητες αλλά τίποτα για το ότι εγώ θα μιλάω στα αγγλικά! Εγώ θα ήθελα πολύ να χρησιμοποιήσω και τεχνολογία στα πλαίσια της δημιουργικής απασχόλησης (χρήση υπολογιστή ή ipad), αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό στην παρούσα φάση.


Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2013, 07:05:18 μμ »
σε καταλαβαινω απολυτα!!! τα ιδια επαθα κι εγω φετος!!! ξεκινησα με ενα κοριτσακι 4 χρονων δημιουργικη απασχοληση, η μαμα ομως ηθελε απο την αρχη να μιλαω μονο αγγλικα!!! ειχε πει στο κοριτσακι οτι η κυρια μιλαει μονο αγγλικα και πρεπει να μιλας κι εσυ! φανταζεσαι... στην αρχη δεν ηθελε να κανουμε τιποτα ηθελε μονο να παιζουμε, σκεψου ειχα παει για μαθημα και εφυγα γιατι δε καθοταν με τιποτα! σιγα σιγα ομως μπηκε στο κλιμα! αυτο που εκανα ειναι μια σειρα της express publising για nursery κι ετσι βρηκε ενδιαφερον! μαζι με φωτοτυπιες,ζωγραφιες,κατασκευες,τραγουδια,ιστοριουλες,παραμυθακια και παιχνιδια!!!!!!κατι τετοιο θα σου ελεγα να κανεις!!!
το προβλημα που εχω εγω ομως τωρα ειναι οτι η μαμα δε θελει να κανουμε τετοιες δραστηριοτητες αλλα να κανουμε μαθημα κανονικο! να μαθει επιπλεον λεξιλογιο!!!! εντωμεταξυ επειδη κανουμε 3 ωρες την εβδομαδα και κανει και στο νηπιαγωγειο αγγλικα εχει μαθει παρα  πολλα πραγματα,μη σου πω περισσοτερα κι απο παιδακια επιπεδου  pre-junior!!!!!και δε ξερω τι αλλο να κανω....   :(

Καλά, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνεις κανονικό μάθημα σε παιδιά προσχολικής, δεν μπορούν να κάθονται πολλή ώρα στο ίδιο μέρος ή να είναι ώρα συγκεντρωμένα σε ένα πράγμα! Δεν μπορώ να φανταστώ τι έχει στο μυαλό της η μαμά της μαθήτριας σου. Μέχρι τώρα εγώ και τα παιδιά κάνουμε ό,τι δραστηριότητα διαλέγουν αυτά (τη μία θέλουν ζωγραφική, μετά από λίγο παιχνίδι με τα δικά τους παιχνίδια, μετά να δουν τις ιστορίες και τα βιβλία τους, κτλ) και απλά εγώ μιλάω μόνο στα αγγλικά και εκμεταλλεύομαι την παραμικρή ευκαιρία για να έρθουν σε επαφή με καινούργιο λεξιλόγιο, δομές, κτλ. Επίσης, πάντα φέρνω και δικό μου υλικό, δηλαδή έχω ένα προγραμματάκι για δραστηριότητες για κάθε φορά και άμα τους τραβήξει την προσοχή τότε το κάνουμε, φέρνω βιβλία, μαριονέτες, μάσκες, flashcards, colouring pages, κάθομαι και τραγουδάω τα αντίστοιχα βρετανικά παιδικά τραγουδάκια για το επίπεδό τους και την ηλικίας τους..

Ειλικρινά δε μου είχε περάσει καν από το μυαλό να κάνω τέτοιου είδους βιβλιαράκια από εκδοτικούς οίκους. Δεν ξέρω.. θα κάθονται;; Κι άμα δεν αρέσει στα συγκεκριμένα παιδιά;; Θα είναι πεταμένα λεφτά και δικά μου και των γονιών. Είναι αρκετά μεγάλο το ρίσκο. Εσύ ποιο της κάνεις; Το "Happy Hearts" που είδα στο internet; Ίσως το κοιτάξω.

Χτες είχα 2η φορά με την μικρή και πήγε πολύ καλύτερα. Απ' ό,τι μου είπε η μητέρα της δεν την είχε προετοιμάσει κατάλληλα την προηγούμενη φορά, της είχε πει ότι θα παίζουμε μαζί και θα κάνουμε δραστηριότητες αλλά τίποτα για το ότι εγώ θα μιλάω στα αγγλικά! Εγώ θα ήθελα πολύ να χρησιμοποιήσω και τεχνολογία στα πλαίσια της δημιουργικής απασχόλησης (χρήση υπολογιστή ή ipad), αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό στην παρούσα φάση.


κι εγω σε τετοιες περιπτωσεις αυτα περιπου κανω!!! ισως επειδη δεν ηταν προετοιμασμενο το κοριτσακι να ειχε αντιδρασει,αλλα σιγουρα θα παει καλυτερα απο εδω και περα!
η δικια μου περιπτωση ειναι περιεργη... η μαμα θελει να παει το παιδι σε αγγλοφωνο δημοτικο και θα περασει απο interview!!!!!!! γι αυτο και θελει το κοριτσακι να κανει κανονικο μαθημα!!!!!!οσο κανονικο μπορει να γινει! το κορυφαιο ειναι οτι προχθες μου ειπε οτι δε θελει να κανουμε καθολου ζωγραφικη και να παιζουμε αλλα να κανουμε ασκησεις (προφορικα) και listening.... γι αυτο κι αρχισαμε να δουλευουμε τα happy hearts και πηρε και βιβλια που κανουμε στην a-b junior!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161828
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.