*

Αποστολέας Θέμα: Εφαρμογή ωραρίου 8-2  (Αναγνώστηκε 30702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:34:05 μμ »
Και εμείς σήμερα στο σχολείο πήγαμε όλοι 8-2,για τα Γιάννενα μιλάω, γιατί μας πήρε τηλέφωνο χθες ένας αιρετός και μας είπε για τους ελέγχους...απλά θεωρούσα πως ήταν ράδιο αρβύλα...εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω μιας που δεν έχω ποτέ τις δύο πρώτες ώρες είμαι υποχρεωμένη να πάω στις 8 ή στις 8:15...όχι ότι το τέταρτο κάνει τη διαφορα,αλλά αν πάω την ώρα που χτυπάει το κουδούνι μπορούν να μου πουν γιατί άργησες;
Βέβαια λόγω της ειδικότητάς μου σχεδόν πάντα πάω νωρίτερα και φεύγω τελευταία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:49 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:34:32 μμ »
Σωστά, κάντε επώνυμη καταγγελία για τον διευθυντή σας (καλύτερα όχι μεμονωμένα).

Όσον αφορά, το τι ισχύει από το νόμο, ακόμα κι αν δεν ισχύει η υποχρεωτική παραμονή 8-2, καιρός να αλλάξει ο νόμος. Ο εργασιακός χώρος του εκπαιδευτικού είναι το σχολείο του, και πρέπει να βρίσκεται εκεί ολόκληρο το ωράριο, και όχι μόνο το διδακτικό, για πολλούς και διάφορους λόγους. Και οποιαδήποτε ολιγόωρη απουσία, για προσωπικούς ή επαγγελματικούς λόγους, θα πρέπει να γίνεται με έγγραφη άδεια του διευθυντή (υπηρεσιακό σημείωμα κλπ), ο οποίος επίσης πρέπει να ελέγχεται αν τηρεί τη νομοθεσία.
Να κάνω καταγγελία στο διευθυντή που θα με αξιολογήσει μεθαύριο; Άσε που δε θα προλάβω καν να φτάσω μέχρι τη διαδικασία της αξιολόγησης, αφού αυτός, γνωστό κομματόσκυλο με άκρες, θα βρει τρόπο να καλυφθεί και μετά θα μου τραβήξει και μία ωραία μήνυση και θα βγω σε αυτοδίκαιη αργία...
Να μείνω στο σχολείο 8-2 για να κάνω τι, όταν δεν έχω μάθημα ή άλλα καθήκοντα; Στο γραφείο δε χωράμε καλά καλά να καθήσουμε. Τι θα προσφέρει αυτό στην εκπαίδευση;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:39:29 μμ »
Θα σε αξιολογήσει το "κομματόσκυλο" που κάνει επίσκεψη guest star και σχολάει 12.25' .
Μάλιστα.Σιγά ...

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:42:38 μμ »
Εντάξει το καταλάβαμε το νόημα. Ηρθε η τρόικα χτες και κάνουν φιέστες....
Γιατί δεν μας βγάζουν όλους σε διαθεσιμότητα με το 75% του μισθού μας; Ετσι και αλλιώς ένας Νόμος είναι
Πλάκα θα είχε....
Να μην δουλεύει κανένας σε αυτή τη χώρα....να μην έχει να δώσει συντάξεις....
Ετσι ρε αδελφέ να νιώσω και εγώ μια χρονιά συνταξιούχος πότε ξανά θα έχω τέτοια τύχη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:49 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:43:17 μμ »
Όντως έχουν βγεί στη γύρα,
http://www.pde.gr/index.php?topic=28503.msg659368;topicseen#new
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:44:26 μμ »
Εντάξει το καταλάβαμε το νόημα. Ηρθε η τρόικα χτες και κάνουν φιέστες....
Γιατί δεν μας βγάζουν όλους σε διαθεσιμότητα με το 75% του μισθού μας; Ετσι και αλλιώς ένας Νόμος είναι
Πλάκα θα είχε....
Να μην δουλεύει κανένας σε αυτή τη χώρα....να μην έχει να δώσει συντάξεις....
Ετσι ρε αδελφέ να νιώσω και εγώ μια χρονιά συνταξιούχος πότε ξανά θα έχω τέτοια τύχη;

Σωστός...

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:47:32 μμ »
Laundau θα σου θέσω την εξής περίπτωση...Προκύπτει κενό απο αναρρωτική άδεια.Το ΠΥΣΔΕ στέλνει 2 καθηγήτριες μόνιμες που κάνουν 2 διδακτικές ώρες (για 10 και 8 αντίστοιχα) Τις υπόλοιπες τις συμπληρώνουν στη βιβλιοθήκη(που έτσι λειτουργεί με τις ευλογίες του ΠΥΣΔΕ παρατύπως).Η μόνιμη που εγώ αναπληρώνω, αισθάνεται αδικημένη που πρέπει να ξεκουνήσει την κ...αρα της και κάνει ένσταση(με την σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή) στην οποία ζητά πίσω την οργανική της.Το ΠΥΣΔΕ την εγκρίνει ομόφωνα και ένα μήνα πριν τη λήξη των μαθημάτων η πτωχή πλην τίμια αναπληρώτρια βρίσκεται σε καινούργιο σχολείο και κάνει 150 χλμ την εβδομάδα.Η ΕΛΜΕ με στηρίζει ''ηθικά''αλλά σκύβει το κεφάλι.ΠΥΣΔΕ-Δ Β/θμια-διευθυντής-μποχλάδω ικανοποιημένοι.Αυτη είναι η πραγματικότητα-δυστυχώς

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:50:44 μμ »
Σωστά, κάντε επώνυμη καταγγελία για τον διευθυντή σας (καλύτερα όχι μεμονωμένα).

Όσον αφορά, το τι ισχύει από το νόμο, ακόμα κι αν δεν ισχύει η υποχρεωτική παραμονή 8-2, καιρός να αλλάξει ο νόμος. Ο εργασιακός χώρος του εκπαιδευτικού είναι το σχολείο του, και πρέπει να βρίσκεται εκεί ολόκληρο το ωράριο, και όχι μόνο το διδακτικό, για πολλούς και διάφορους λόγους. Και οποιαδήποτε ολιγόωρη απουσία, για προσωπικούς ή επαγγελματικούς λόγους, θα πρέπει να γίνεται με έγγραφη άδεια του διευθυντή (υπηρεσιακό σημείωμα κλπ), ο οποίος επίσης πρέπει να ελέγχεται αν τηρεί τη νομοθεσία.
Να κάνω καταγγελία στο διευθυντή που θα με αξιολογήσει μεθαύριο; Άσε που δε θα προλάβω καν να φτάσω μέχρι τη διαδικασία της αξιολόγησης, αφού αυτός, γνωστό κομματόσκυλο με άκρες, θα βρει τρόπο να καλυφθεί και μετά θα μου τραβήξει και μία ωραία μήνυση και θα βγω σε αυτοδίκαιη αργία...
Να μείνω στο σχολείο 8-2 για να κάνω τι, όταν δεν έχω μάθημα ή άλλα καθήκοντα; Στο γραφείο δε χωράμε καλά καλά να καθήσουμε. Τι θα προσφέρει αυτό στην εκπαίδευση;

Ως προς το πρώτο, είναι ένα γενικότερο πρόβλημα της κρατικής δομής της χώρας μας, οπότε εν μέρει το καταλαβαίνω.
Ως προς το τελευταίο, πολύ απλά πρέπει να βρίσκεται κάποιος στο χώρο εργασίας του για ό,τι προκύψει. Π.χ. κάποιος συνάδελφός σου αρρώστησε, εσύ που έχεις 1-2 ώρες κενό, μπορεί - με εντολή διευθυντή - να απασχολήσεις την τάξη (όπως γίνεται σε αρκετές χώρες του εξωτερικού), αντί να αφήνουν τους μαθητές να κόβουν βόλτες στο προαύλιο (στην καλύτερη, συνήθως και εκτός σχολείου). Κι έφερα μόνο ένα παράδειγμα.



madonna mia καταλαβαίνω την πραγματικότητα, δεν ήρθα από τον Άρη  :D
Απλά προσπάθησα να κάνω μία γενικότερη κουβέντα για το όλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2013, 11:52:41 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:52:23 μμ »
Θα σε αξιολογήσει το "κομματόσκυλο" που κάνει επίσκεψη guest star και σχολάει 12.25' .
Μάλιστα.Σιγά ...
Αμφιβάλλεις ότι αυτός θα με αξιολογήσει;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:53:29 μμ »
Και εμείς σήμερα στο σχολείο πήγαμε όλοι 8-2,για τα Γιάννενα μιλάω, γιατί μας πήρε τηλέφωνο χθες ένας αιρετός και μας είπε για τους ελέγχους...απλά θεωρούσα πως ήταν ράδιο αρβύλα...εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω μιας που δεν έχω ποτέ τις δύο πρώτες ώρες είμαι υποχρεωμένη να πάω στις 8 ή στις 8:15...όχι ότι το τέταρτο κάνει τη διαφορα,αλλά αν πάω την ώρα που χτυπάει το κουδούνι μπορούν να μου πουν γιατί άργησες;
Βέβαια λόγω της ειδικότητάς μου σχεδόν πάντα πάω νωρίτερα και φεύγω τελευταία...
[/qu

τελικα ηρθαν για ελεγχο??????για το ωραριο νηπιαγωγειου τι ισχυει???

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:55:45 μμ »
@Landau

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα καθόμαστε από τις 8 έως τις 2.
Το πρόβλημα είναι ότι ήρθαν οι ρουφιανοχαφιέδες και παίρναν σημειώσεις με ονόματα καταπατώντας ένα Νόμο.
Ας αλλάξει ο Νόμος και μετά να με ελέγξουν αν είμαι συνεπής ή όχι.

ΥΓ. Να μην ξεχάσω αύριο να κάνω ανανέωση στο διαβατήριο. Δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2013, 11:57:19 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:58:38 μμ »
Σωστά, κάντε επώνυμη καταγγελία για τον διευθυντή σας (καλύτερα όχι μεμονωμένα).

Όσον αφορά, το τι ισχύει από το νόμο, ακόμα κι αν δεν ισχύει η υποχρεωτική παραμονή 8-2, καιρός να αλλάξει ο νόμος. Ο εργασιακός χώρος του εκπαιδευτικού είναι το σχολείο του, και πρέπει να βρίσκεται εκεί ολόκληρο το ωράριο, και όχι μόνο το διδακτικό, για πολλούς και διάφορους λόγους. Και οποιαδήποτε ολιγόωρη απουσία, για προσωπικούς ή επαγγελματικούς λόγους, θα πρέπει να γίνεται με έγγραφη άδεια του διευθυντή (υπηρεσιακό σημείωμα κλπ), ο οποίος επίσης πρέπει να ελέγχεται αν τηρεί τη νομοθεσία.
Να κάνω καταγγελία στο διευθυντή που θα με αξιολογήσει μεθαύριο; Άσε που δε θα προλάβω καν να φτάσω μέχρι τη διαδικασία της αξιολόγησης, αφού αυτός, γνωστό κομματόσκυλο με άκρες, θα βρει τρόπο να καλυφθεί και μετά θα μου τραβήξει και μία ωραία μήνυση και θα βγω σε αυτοδίκαιη αργία...
Να μείνω στο σχολείο 8-2 για να κάνω τι, όταν δεν έχω μάθημα ή άλλα καθήκοντα; Στο γραφείο δε χωράμε καλά καλά να καθήσουμε. Τι θα προσφέρει αυτό στην εκπαίδευση;

Ως προς το πρώτο, είναι ένα γενικότερο πρόβλημα της κρατικής δομής της χώρας μας, οπότε εν μέρει το καταλαβαίνω.
Ως προς το τελευταίο, πολύ απλά πρέπει να βρίσκεται κάποιος στο χώρο εργασίας του για ό,τι προκύψει. Π.χ. κάποιος συνάδελφός σου αρρώστησε, εσύ που έχεις 1-2 ώρες κενό, μπορεί - με εντολή διευθυντή - να απασχολήσεις την τάξη (όπως γίνεται σε αρκετές χώρες του εξωτερικού), αντί να αφήνουν τους μαθητές να κόβουν βόλτες στο προαύλιο (στην καλύτερη, συνήθως και εκτός σχολείου). Κι έφερα μόνο ένα παράδειγμα.

Το τελευταίο παράδειγμα που αναφέρεις συνιστά παραβάση του διδακτικού μου ωραρίου. Δε θα ήθελα να κάνω σύγκριση με το εξωτερικό, γιατί γνωρίζω από πρώτο χέρι και τις αμοιβές και την υλικοτεχνική υποδομή των σχολείων. Όταν γίνουμε όπως στο εξωτερικό σε αυτούς τους τομείς, τότε ευχαρίστως να συζητήσουμε και για θέματα ωραρίου, αναπληρώσεων κτλ...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 05, 2013, 11:59:10 μμ »
Κ στο δικο μου σχολειο που δεν εχουμε επταωρα λογω ελλειψης καθηγητων ο ελεγχος δημ διοικησης θα τραβηξει το αυτακι κ του υπουργειου ή μονο το δικο μας που δεν καθομαστε εκει αφου ολοι εχουμε τελειωσει!οσο για τον ελεγχο ειναι γελοιος αφου αυτοι που εχουν τις διασυνδεσεις ξερουν πολυ καλα ποτε -περιπου-θα ερθει!στο δικο μας σχολειο που ο διευθυντης ερχεται οταν το θυμηθει την τελευταια εβδομαδα ειναι συνεχεια εκει!τυχαιο,δεν νομιζω!ας κατεβουμε λοιπον απο το ροζ συνεφακι οσοι πιστευουμε -κ βαζω κ τον εαυτο μου μεσα- οτι θα τιμωρηθουν οι λουφαδοροι!αυτοι εχουν τον τροπο τους,αυτος που θα την πληρωσει-νομος του μερφυ- ειναι αυτος που θα φυγει νωριτερα μια μερα!

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 06, 2013, 12:00:18 πμ »
INDI δεν ήρθαν τελικά,απλά η διευθύντρια είναι τόσο ευτυχισμένη που μας έχει όλους στο σχολείο από το πρωί μέχρι το σχόλασμα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.