*

Αποστολέας Θέμα: Εφαρμογή ωραρίου 8-2  (Αναγνώστηκε 30682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:15:27 πμ »
δεν διαβάζεις φαίνεται αρκετό καιρό αυτο το φόρουμ.
 
Υπήρξα εκπαιδευτικός για πολλά χρόνια - όσα έχεις εσύ ως τώρα - και μάλιστα ενεργή εκπαιδευτικός με΄ολη τη σημασια της λέξης. Δούλεψα σε δύσκολα σχολειά με δύσκολες συνθηκες και μηδενικές υποδομές και τα κατάφερα περίφημα. Έχω ακόμα, χρόνια μετά επαφή με μαθητές μου και μου το επιβεβαιώνουν κάθε μέρα.

Για αρκετά χρόνια επισης είμαι διοικητικός. Με μετάταξη ,΄ετσι για να μην αναρωτιέσαι ( και για λόγους υγείας  μεταξύ αλλων) . Και αν διαβάσεις προσεκτικά όσα γράφω θα δεις πως το κατέχω το αντικείμενό μου, δεν βαράω σφραγίδες νυχθημερόν, δεν βαριέμαι να δουλέψω και κύριως..... δεν έρχομαι σπιτι και ξεχνάω τη δουλειά του γραφείου ( κι αυτό μια ωραία καραμελίτσα ειναι ).

προσπάθησε καλέ μου να κάνεις μία βδομάδα -όχι παραπάνω - τη δουλειά του φούρναρη της γειτονιάς σου και μετά έλα να μου κάνεις τον μάγκα περί "ανωτερότητας της φυλής των εκπαιδευτικών". Ανώτερος δεν είσαι επειδή τελείωσες μια σχολή  - ενίοτε μια σχολή των 12.000 μορίων , δεν ειναι όλες οι σχολές πολυτεχνεία ή αγγλική φιλολογία .... -  ανώτερος όμως είσαι όταν ενώ έχεις τελείωσει  μια οποιαδήποτε σχολή βλέπεις με σεβασμό τους συνανθρώπους σου ανεξάρτητα αν αυτοί έχουν σπουδάσει ή όχι . Δυστυχώς για σένα, πέφτεις στα ίδια τα δικά σου συμπλέγματα.

Ως προς την ουσία τώρα ...σε λίγο καιρό και συ και όλοι οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί που ερμηνεύετε το νόμο κατά το δοκούν, θα λάβετε και την ερμηνευτική  του που θα ειναι ξεκάθαρη !.
Ψαχτείτε!...
( ως τότε βέβαια....ονειρα γλυκά )  ;)

isabella  ευχαριστώ για τα στοιχεία που παρέθεσες!!  I rest my case!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:20 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:20:37 πμ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ
αυτές οι αδικίες όμως υπήρχαν ανέκαθεν - δεν προέκυψαν τώρα !!
Ναι αλλά υποτιθεται τώρα ότι το ενιαίο μισθολόγιο φτιάχτηκε για να εξαφανίσει τέτοιου είδους αδικίες!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:30:58 πμ »
Διακρίνω μια δυσκολία αντίληψης αυτών που γράφω.Δεν υποτίμησα κανένα επάγγελμα.Αντίθετα εσύ ανέφερες πως η κοινωνία μας χαρακτηρίζει τεμπελχανάδες!!! Γι'αυτό μάλλον θέλεις να κλειστούμε ως τις 2 στο σχολείο και μετά φαγητό και προετοιμασία για την επόμενη μέρα,μην τυχόν και μας σχολιάσουν.

Εγώ απλώς είπα πως δε με ενδιαφέρει η γνώμη τους γιατί δεν ξέρουν τι κάνω και πόσο δουλεύω.Εσύ φυσικά κατάλαβες ό,τι ήθελες.

Όσο για τις προβλέψεις σου για το μέλλον, μη χαίρεσαι(συγγνώμη αλλά διακρίνω μια χαιρεκακία).Φυσικά αν όλοι είχαμε τη δική σου νοοτροπία,θα εφαρμοζόταν το 8-5 ή και ακόμα χειρότερα.Και θα το υπηρετούσαμε βέβαια με αξιοπρέπεια και αυταπάρνηση για να μη βρεθεί κανένας φούρναρης και μας αποκαλέσει τεμπελχανάδες.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 11, 2013, 02:49:08 πμ »
H isabella έχει δίκιο. Υπάρχει απαξίωση του εκπαιδευτικού σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες σε σχέση με τα υπόλοιπα επαγγέλματα. Επιστήμονες άνθρωποι είστε καταλαβαίνετε ελπίζω 2-3 λόγους, κοινωνικούς, ως και βιολογικούς θα λεγα.
Το να δικαιολογείς όμως τον βασανιστή σου ονομάζεται συνδρομο της ................... ?
Πολλοί είμαστε περήφανοι που καταφέραμε παλεύοντας με καθαρούς τρόπους, ισότιμα, να πάρουμε θέση εκπαιδευτικού, χωρίς να υπολογίζουμε τα λεφτά. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Αλλά είμαστε όλοι ίσοι. Δεν μπορώ να ακούω να με συκοφαντούν ότι τριγυρνάω βόλτες, όταν δουλεύω όλη μέρα. ΚΑι δεν ντρέπομαι τον φούρναρη που μετάνιωσε τις επιλογές του. Τον καταλαβαίνω όμως γιατί και εμένα μου λέει ασ μην το επέλεγες κύριε, τώρα φάτα.
Η αλήθεια όμως είναι ότι ο φούρναρης είναι ένα από τα αφεντικά μου, το πολύ συνέταιρος. Αναρωτιέμαι δεν υπάρχουν εργατικοί νόμοι που να προστατεύουν τους εργαζόμενους από καταχραστικά αφεντικά. Πολύς λόγος γίνεται για τα λαμόγια παλιότερους συναδέλφους μας που κρύβονται πίσω από τους νέους που φάγαν σε μεγαλύτερο ποσοστό από ότι οι καβαντζωμένοι το εκδικητικό μίσος της κοινής γνώμης και των κομματόσκυλων συμβούλων/golden kids. Αλλά κάποτε πρέπει να αρχίσουν να φοβούνται και τα αφεντικά. Ξέρουμε τις βρωμιές τους, ξέρουμε και τους αγώνες τους. ΚΑι ούτε αυτοί είναι όλοι ίδιοι. Αλλά πάλι είμαστε όλοι ίσοι. Αλίμονο αν δεν παλέψουμε.
Ψηφοφόροι, ρουσφετάδες, τιμολόγια,μαύρα, φακελάκια, διορισμένοι, λευκοφυλίτες, καταραμένοι, εξαρτημένοι όλοι καταλαβαίνουν ποιοί πρέπει να είναι στο δημόσιο και πόσο πρέπει να ανταμοίβονται. Αλλά σιγά μην εμπιστευτώ τους απατεώνες να διορθώσουν τα πράγματα. Αυτοί που γραψαν το νόμο ποιοί είναι; Πως χώθηκαν εκεί;
Θα υπακούσω στον νόμο μέχρι να τον αλλάξουμε. Αλλά είναι άδικος. Είναι για τις εποχές που ο δάσκαλος ανοιγε το βιβλίο μέσα στην τάξη και το διάβαζε. Άντε να διάβαζε και 2 ώρες σπίτι, να το 8ωρο. Η δουλειά τώρα είναι πολύ παραπάνω.
Η δουλειά ας είναι πολλή, αλλά πρώτον δεν θα με βρίζεις και δεύτερον δεν θα μου κόβεις τον μισθό για να διορίζεις στα νοσοκομεία ευλογημένες γραμματείς,κόρες του φούρναρη, ενώ δεν έχουν νοσοκόμοος και γιατρούς, ούτε στα ινστιτουτα νεολαίας συλλέκτες αποδείξεων, μην και πληρώσει το κράτος παραπάνω φαγητό σε καμια λέσχη, αχ και μετά πως θα περισσέψουν λεφτά για το μισθό του χρήσιμου συλλέκτη?
Ουφ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 02:55:58 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:20 »

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 11, 2013, 03:03:51 πμ »
Άραγε τηρούνται οι στοιχειώδεις προυποθέσεις ώστε να λειτουργουμε στο χώρο του σχολείου ως επαγγελματίες;
Δεν το νομίζω! Από τη στιγμή που τα κριτήρια ελέγχου ειναι τα φιρμάνια της τρόικας και οχι οι αναγκες των μαθητών θεωρώ μάταιο να ψάχνουμε τι μπορεί να γίνει τώρα επί του πρακτέου. Κανεις δεν νοιάζεται αν τα θρανια ειναι κατεστραμμμένα, αν οι τοίχοι βαμμένοι, αν το πρόγραμμα μαθηματων είναι πλήρες από την αρχή της χρονιάς ,αν υπάρχει θέρμανση κλπ.
Οι υποκριτικές διακηρύξεις των κρατούντων δεν πείθουν πλεον.Όπως δεν θα επείθαν οι αποφάσεις ενός πατερ φαμίλια ο οποιος κηρύσσει λιτότητα στο σπίτι οχι γιατί  αντικειμενικά δεν γίνεται αλλιώς ,αλλά γιατί του τα τρώνε οι...ιερόδουλες!!
Αυτά τα ολιγα.
Βεβαια αν το δούμε το θεμα καθαρά πρακτικιστικά είναι πραγματικός εφιάλτης για τον Διευθυντή να ψάχνει πανικοβλητος καθηγητή με κενο στο προγραμμα για επείγουσα εργασία και να ανακαλύπτει πως ο τάδε και ο τάδε την έχουν κοπανήσει σε ανύποπτο χρόνο.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 04:36:03 πμ από Demo »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 11, 2013, 06:37:27 πμ »
Ας μας πουν όσοι ξέρουν τα γερμανικά σχολεία, όχι μόνο για το πλήθος μαθητών/τάξη, αλλα και για την πειθαρχία των μαθητών  και καθώς και για το ποσοστό των παιδιών που περνάνε την τάξη (Γερμανίδα γειτόνισσα μου είπε για τα 2/3 στην Δ' δημοτικού! δεν ξέρω σε ποιο κρατίδιο).  Επίσης οι εκ/κοι εκεί έχουν καρέκλες όλοι  για να κάθονται στο γραφείο?
(δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης, από ενδιαφέρον ρωτώ, για να δούμε σφαιρικά κάποια πράγματα και όχι μόνο μισθολογικά)

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 11, 2013, 08:20:42 πμ »
Στα γερμανικά σχολεία οι μαθητές δίνουν εξετάσεις στην 4η δημοτικού απότις οποίες καθορίζεται οτύπος του λυκείου που θα πάνε (Gymnasium,Realschule,Hauptschule).Υπόψιν ότι μόνο μια μειψηφία καταφέρνει να πάει στο Gymnasium από το οποίο μπόρει κανείς να πάει πανεπιστήμιο.Άρα σπουδάζουν οι λίγοι και αυτοί έχουν ξεχωρίσει αρκετά νωρίς οπότε καταλαβαίνει κανείς και το επίπεδο του σχολείου αυτού.Οι υπόλοιποι στρέφονται κατα βάση στην τεχνική εκπαίδευση όπου παράλληλα με το σχολείο κάνουν μαθητεία σε διάφορες επιχειρήσεις.Αποτέλεσμα?Σχεδόν όλοι στο τέλος έχουν δουλειά.Έτσι κάπως έχουν τα πράγματα.

Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσουν όλα αυτά αλλά η Γερμανία έχει ανεργία 6% ενώ η Ελλάδα 27%.Παράλληλα στη Ελλάδα υπάρχουν στρατιές ανέργων φιλολόγων,μαθηματικών ,γιατρών κλπ που ακόμα τους ζουν οι συνταξιούχοι γονείς τους διότι πού απλά όταν ακούγεται μια άποψη που υπερασπίζεται την κοινή λογική (πχ δραστικη μείωση εισακτέων)  αυτή καταγγέλεται από τους διάφορους αυτόκλητους σωτήρες της εκπαίδευσης.

Κατα τα άλλα μπορούμε να συζητήσουμε το φλέγον θέμα του αν θα μας υποχρεώσουν (ακουσον ακουσον) να πηγαίνουμε στην δουλειά μας για 6 ολόκληρες ώρες (εργασιακός μεσσαίωνας δηλαδη)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 11, 2013, 08:57:33 πμ »
1. Το θεωρώ ηθικά και παιδαγωγικά απαράδεκτο να γίνεται επιλογή παιδιών απο τα 10 τους. Είναι στα όρια του φασισμού. Και είναι βέβαιο ότι όσοι έχουν λεφτά, θα πληρώνουν για ιδιαίτερα. Και μην μου πει κανείς ότι αυτά δεν γίνονται στη Γερμανία...
2. Ο Γερμανός και ο Γάλλος που κάθονται στα σχολεία μέχρι τις 5 έχουν και τις ανάλογες υποδομές: γραφεία, βιβλιοθήκες κλπ. Εμείς παρακαλάμε να μπει ο συνάδελφος για μάθημα, μήπως και βρούμε καρέκλα να κάτσουμε.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 11, 2013, 09:28:06 πμ »
Ας μας πουν όσοι ξέρουν τα γερμανικά σχολεία, όχι μόνο για το πλήθος μαθητών/τάξη, αλλα και για την πειθαρχία των μαθητών  και καθώς και για το ποσοστό των παιδιών που περνάνε την τάξη (Γερμανίδα γειτόνισσα μου είπε για τα 2/3 στην Δ' δημοτικού! δεν ξέρω σε ποιο κρατίδιο).  Επίσης οι εκ/κοι εκεί έχουν καρέκλες όλοι  για να κάθονται στο γραφείο?
(δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης, από ενδιαφέρον ρωτώ, για να δούμε σφαιρικά κάποια πράγματα και όχι μόνο μισθολογικά)
Να ξεκινήσω από το βασικό: μισθός εκπαιδευτικού με πλήρες ωράριο σε "φτωχό" κρατίδιο της Γερμανίας: 2500 ευρώ. Το ωράριο δεν είναι αμιγώς διδακτικό - συνυπολογίζονται ώρες συνεργασίας με συναδέλφους κτλ. Ο εκπαιδευτικός έχει βοηθητικό προσωπικό στην τάξη, δε χρειάζεται να κάνει μόνος τον ζογκλέρ για να κουμαντάρει 25 και 30 παιδιά. Τα σχολεία έχουν πολύ καλύτερη υλικοτεχνική υποδομή και άνετα γραφεία για τους εκπαιδευτικούς. Και ναι, το γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι τρομερά ταξικό και απάνθρωπο, στιγματίζοντας τα παιδιά από την τετάρτη δημοτικού - και ο τρόπος που λειτουργούν οι γερμανοί συνάδελφοι πολύ πιο αποστασιοποιημένος...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 11, 2013, 09:53:31 πμ »
Και φυσικά στη Γερμανία δεν κάνουν ιδιαίτερα. Θεωρείται έως και ντροπή να χρειάζεται κάποιος φροντιστήριο. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν τα φροντιστήρια, απλά για περιπτώσεις μαθητών που έχουν πολύ μεγάλα προβλήματα επίδοσης.
Επίσης μπορεί και οι ίδιοι οι μαθητές αν είναι σε καλύτερο επίπεδο από άλλους να τους ανατεθεί από τον δάσκαλο να βοηθήσουν συμμαθητή τους ή να τον βοηθήσουν σε περίπτωση που λείπει.
Μπορεί ακόμη και ο ίδιος ο εκπαιδευτικός να αναλάβει (χωρίς καμία αμοιβή) να βοηθήσει μαθητές.
Βέβαια ας μην ξεχνάμε και την ελληνική ομογένεια στη Γερμανία. Εννοείται πως και εκεί η παραπαιδεία (αν και διαφωνώ με αυτόν τον όρο) ανθεί. Να φανταστείτε ανθούσε και πριν 20 χρόνια που ήμουν μαθήτρια. 2 χιλιάρικα για ενάμιση μήνα προετοιμασία για τις πανελλαδικές που για τους ομογενείς γίνονται το Σεπτέμβρη. Χρυσωρυχείο.
Αν και άσχετα όλα αυτά με το θέμα, δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό
Άσε που για τιμωρία ο μαθητής μπορεί να χρειαστεί να καθήσει μετά το σχόλασμα στο σχολείο και να κάνει ασκήσεις. Υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνει ποτέ στην Ελλάδα;
Στην Ελλάδα όμως του σήμερα δεν είμαι υπέρ της τήρησης του ωραρίου. Για πιο λόγο να καθήσω στο σχολείο; Για να σχολιάζω και να τσακώνομαι; Αν είχα το γραφείο μου, τον υπολογιστή μου και μπορούσα σαν σωστή εκπαιδευτικός να διαβάσω και να προετοιμάσω τα μαθήματα μου, θα συμφωνούσα. Όμως προς το παρόν και υπό της παρούσες συνθήκες μόνο καψώνι το αισθάνομαι.

Αποσυνδεδεμένος isabella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 11, 2013, 10:04:03 πμ »
Πολύ σωστά λες ειναι πολύ σκληρό αυτή η διαλογή στο εξάμηνο της δ δημοτικου . Ευτυχώς πλέον σήμερα τον τελευταίο λόγο τον έχουν οι γονείς σε ποιο σχολείο το παιδί θα συνεχίσει εφόσον βέβαια εχει τον μέσω όρο βαθμολογίας.  Τα παιδια των μεταναστών ήταν αυτα που έχαναν κυρίως όμως λόγω της αντίληψης των γονιών καλύτερα να μάθει κάποιο επάγγελμα και δεν χρειάζονται σπουδές. Στους Ελληνες πάλι επικρατούσε η αντίληψη αφού θα γυρίσουμε κάποια στιγμή στην Ελλάδα δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα το γερμανικό σχολείο αλλα να στείλουν τα παιδια τους στα αμηγη σχολεία ή στα απογευματινά να καταλήξουν στα λύκεια  κι έτσι να έχουμε μαθητές που ούτε στο ούτε στο άλλο εκπαιδευτικό σύστημα να μπορούν να σταθούν. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια άλλαξαν κυρίως οι έλληνες κι έτσι περισσότεροι έλληνες μαθητές φοιτούν στα Γερμανικά γυμνάσια .
Για τις υποδομές επίσης μύθος . Τα σχολεία ειναι τεράστια  κάθε εκπαιδευτικός εχει την τάξη του όπου ειναι υπεύθυνος συνήθως εκεί υποδέχεται τους γονείς . Κανένας δεν εχει μονο μια ιδικοτητα , δηλαδή , μονο μαθηματικός ληστεία μονο φιλόλογος . Δεν υπάρχουν β αναθέσεις για καληψη ωραριου . Οι γονείς πληρώνουν τα έξοδα μετακίνησης των παιδιών τους στα σχολεία . Μαθητικό εισιτήριο βέβαια , αλλα πίστεψε με ειναι ακριβό αφού δεν υπάρχει σε κάθε περιοχή με εξαίρεση τα δημοτικά (α μέχρι γ τάξη) σχολειο οπότε τα παιδια διανύουν αποστάσεις .
Και κάτι τελευταίο . Οταν η κόρη μου ήταν μαθήτρια στο σχολείο έτυχε κάποιους χειμώνες να κάνουν μάθημα τα παιδια με κασκόλ και γάντια κι αυτό γιατι έπρεπε να κάνουν οικονομία στη θέρμανση . Ούτε ο διευθυντής του σχολειου μπορούσε να κάνει τίποτα . Την ευθύνη την έχουν οι δήμοι . Δεν υπάρχουν λεφτά δεν εχει θέρμανση. Και ξαναλέω σε ενα κρατηδιο όπου ειναι ενα απο τα πλούσια της Γερμανίας. Η λιτότητα σε όλο της το μεγαλείο .  Τελικά δεν ειναι ολα θετικά όπως βλέπεται . Οσο για την συμπεριφορά των μαθητών τι να πω τα παιδια παντού ειναι τα ίδια . Δεν υπάρχει όμως πράγματι η απαξίωση του εκπαιδευτικού εδω απο την κοινωνία . Αλλα και δεν θέλουν να γίνουν πολλοί εκπαιδευτικοί λόγω της μεγάλης διαρκείας και δυσκολίας σπουδών , των συνθηκών εργασίας αλλα και τις οικονομικές απολαβές .
 

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 11, 2013, 10:12:29 πμ »
Βέβαια οι περισσότεροι απ' αυτούς που θα μπορούσαν να απαντήσουν στο ερώτημά μου εργάζονται τώρα αλλά τέλος πάντων...
Ας πούμε ότι αύριο έχετε μάθημα τις 4 πρώτες ώρες και μετά δεν έχετε καμία άλλη υπηρεσία ούτε κάποια άλλη δουλειά στο σχολείο.
Κανονικά απ' ότι διαβάζω θα φεύγατε από το σχολείο.
Ας πούμε πάλι ότι γνωρίζατε μετά πάσης βεβαιότητας ότι το κλιμάκιο Δημόσιας Διοίκησης θα επισκεπτόταν το σχολείο σας αύριο κάποια στιγμή.
Τι θα κάνατε; Θα φεύγατε με το πέρας του 4ώρου (διδασκαλίας) ή θα παραμένατε μέχρι τις 2;

Αποσυνδεδεμένος isabella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 11, 2013, 10:20:46 πμ »
Ρώτησα τον γιο μου , καθαρό διδακτικο ωραριο 26 ωρες , στη τάξη μάθημα . Συνεργασίες μετα . Υπάρχει η γραμματεία για διάφορα δικαιολογία όπως βεβαιώσεις . Κοστίζει κάθε βεβαίωση που θα ζητήσεις 2,5 ευρώ . Τι βοηθό εννοείς ότι μαζί με τον εκπαιυτικο μέσα στν τάξη υπάρχει βοηθος; Μονο οι δοκιμοι εκπαιδευτικοί έχουν λιγότερο ωράριο , υπάρχει στην αρχή κάποιος μαζί τους στην τάξη που τον αξιολογεί συνέχεια . Αλλα πληρώνονται κι αντίστοιχα . Ο γιος μου ήταν δοκιμος 1,5 χρόνια ο μισθός του ήταν 1200 καθαρά . Ηταν δοκιμος απο το Γενάρη του 2011 μέχρι τον Ιούλιο του 2012. Δοκιμοι ειναι όλοι οι εκπαιδευτικοί που έχουν τελείωσει το πανεπιστήμιο κι έχουν δώσει εξετάσεις ξεχωριστές για να τους δοθεί η άδεια εξάσκησης του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 11, 2013, 10:26:04 πμ »
Το θέμα αφορά το ωράριο και μόνο αυτό.
Μπορείτε να γράψετε ό,τι άλλο σε κάποιο από τα χιλιάδες άλλα θέματα του φόρουμ ή να δημιουργήσετε ένα νέο.
Δεν θα γίνει άλλη προειδοποίηση.
Μηνύματα που είναι πρωτίστως άσχετα θα διαγράφονται άμεσα.

Ευχαριστούμε ( ; ) για τις πληροφορίες περί Γερμανίας,
στο συγκεκριμένο θέμα μπορείτε να μας πληροφορήσετε για το ωράριο των συναδέλφων εκεί.
Τελεία.

Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.