*

Αποστολέας Θέμα: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ  (Αναγνώστηκε 99736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 15, 2013, 07:46:04 μμ »
Στη β' ¨το ζήτημα της διαχειρισης των πολιτισμικών διαφορών. ποια σταση εχουν οι εκπαιδευτικοι (καπως έτσι) και τι αποψεις υπαρχουν στη βιβλιογραφία. να ασκείσετε κριτική και να προτείνετε μια παιδαγωγική προσέγγιση για τη διαχείρηση της πολυπολιτισμικότητας.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mariloukar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 15, 2013, 07:53:24 μμ »
Σίγουρα ο καθένας θα έγραψε τα δικά του & πραγματικά δεν ξέρω ποια είναι η σωστή απάντηση για εκείνους. Έγραψα γενικά τι παιδαγωγικές προτείνει ο Cummins, τις αρχές που διέπουν την διαπολιτισμική, πως συμπεριφέρονται οι εκπαιδευτικοί στο σήμερα & πως θεωρώ ότι θα έπρεπε να συμπεριφέρονται. κάπως έτσι  :o & ο Θεός βοηθός.. Δεν ξέρω αν στη Θεσσαλονίκη σας έδωσαν κάποια παραπάνω επεξήγηση, στη Ρόδο πάντως όχι  :) (τουλάχιστον στο τι παραδείγματα ήθελαν από την βιβλιογραφία)

Αποσυνδεδεμένος μικα15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 16, 2013, 03:36:01 μμ »
παει κ αυτο....καλα αποτελεσματα σε ολους!!

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 16, 2013, 05:47:58 μμ »
Καλα απαοτελεσματα να εχετε.Μπορει καποιος να γραψει τα θεματα οπως επεσαν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 16, 2013, 06:32:43 μμ »
για την Α κατευθυνση.Το θέμα ζητουσε τη διάγνωση μιας περίπτωσης ενός μαθητή ο οποίος προτάθηκε για εξέταση δυσλεξιας. στην πρωτη ερώτηση έπρεπε να σκιαγραφησεις και να διαγνωσεις το πρόβλημα, στη δευτερη να προτεινεις τις ακριβεις διδακτικες αρχές και μεθοδους που θα χρησιμοποιούσες και τελος να προτείνεις σε ποιο γενικότερο πλαίσιο θα ήταν πιο ευκολα υλοποιησιμο το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει.
Τώρα η διάγνωση μαλλον παγιδα. σχεδον σε καθοδηγουσε να πεις δυσλεξια αρ ολα αυτα εγω εγραψα οριακη νοητικη ανεπαρκεια. ενδεχομενως να ηταν και διαταραχη λογου κατι απο τα 3 σιγουρα πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος ftsiotsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 16, 2013, 06:59:38 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι ήταν εξελικτική διαταραχή λόγου και συγκεκριμένα εκφραστικου τύπου. Το παιδί κατανοούτε αλλα δεν μπορούσε να αποδώσει εκφραστικά το νόημα είτε να χρησιμοποιήσει στρατηγικές επίλυσης προβλημάτων. Κατά την άποψη μου τα υπόλοιπα προβλήματα στην ανάγνωση, στον γραπτό λόγο και και στα μαθηματικά ήταν το αποκύημα και η εξέλιξη της συγκεκριμένης διαταραχής σε μαθησιακές δυσκολίες στη σχολική ηλικία.
"ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας τον μαθητή του να φτίαξει δικές του γέφυρες"
(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος EVANGELIA-PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 16, 2013, 07:49:59 μμ »
Εγω σας τα χα πει οτι εχει εμμονες με τις διαταραχες λογου ,δεν σας τα χα πει?Ειχα δωσει τα δυο προηγουμενα χρονια και καταλαβα τη λογικη της.Επισης η Τζουριαδου βαζει παγιδες.Πχ περσυ  στη μελετη περιπτωσης το παιδι ειχε διαγνωση απο το Κεδδυ για διαταραχες λογου ενω ηθελε να βρουμε οτι ειχε νοητικη καθυστερηση κτλ(νομιζω οτι βοηθουσε να το καταλαβουμε για τη νοητικη απο το γεγονος οτι το παιδι δεν μπορουσε να ολοκληρωσει τους ανθρωπους που σχεδιαζε στις ζωγραφιες του ) Εγω παλι γιατι μπηκα στο θεμα αυτο?Θελεις απο περιεργια θελεις επειδη οι κακες συνηθειες δεν κοβονται...Καλη επιτυχια σε ολες κοριτσια

Αποσυνδεδεμένος evagelina81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:08:00 μμ »
Καλησπέρα.Εγώ έγραψα για μαθησιακές δυσκολίες ,προβλήματα λόγου και προβλήματα στην εργαζόμενη μνήμη.Τι λέτε?και στο Γ΄θέμα έγραψα για παράλληλη στήριξη.Πάντως είχε όντως παγίδες.Αποτελέσματα πότε να περιμένουμε λέτε?

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:11:21 μμ »
Για την 2η;;;
εγω ξεκινησα με μια αναδρομη στο παρελθον τα μοντελα κ πως εξελιχθηκαν, τι συμβαινει στην Ελλαδα κ τελος εκλεισα με το ρολο του εκπαιδευτικου. Δυστυχως δεν πολυαναφερθηκα σε βιβλιογραφια, μονο Essinger και Cummins.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 391
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:24:04 μμ »
Καλησπέρα.Εγώ έγραψα για μαθησιακές δυσκολίες ,προβλήματα λόγου και προβλήματα στην εργαζόμενη μνήμη.Τι λέτε?και στο Γ΄θέμα έγραψα για παράλληλη στήριξη.Πάντως είχε όντως παγίδες.Αποτελέσματα πότε να περιμένουμε λέτε?

Πάντως όπως είπε και η ίδια,θα μπορούσε να είναι ό,τι νομίζεις αρκεί να μπορείς να το στηρίξεις επιστημονικά(με κάποια θεωρία μάθησης ας πούμε).Δεν είχαμε πλήρη εικόνα ούτε για δείκτη νοημοσύνης,βλεμματική επαφή και τα συναφή.Θεωρώ παρακινδυνευμένη τη νοητική υστέρηση,από την άποψη πού να τη στηρίξεις;
Συνεκπαίδευση πρότεινα,αυτό άλλωστε πρεσβεύει το "Ένα σχολείο για όλους".




Αποσυνδεδεμένος jene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:31:33 μμ »
το στηριξα κυρίως σε ένα βασικο χαρακτηριστικο. αργησαν να φανουν τα συμπτωματα κατα την αποψη μου γ δημοτικου θα επρεπε να φαινεται και η δυσλεξια και η διαταραχη λογου. αντιθετα η οριακη ανεπαρκεια φαινεται λιγο μετα τα πρωτα μαθητικα χρονια ακριβως γιατι η εξελιξη στην οριακη ειναι φυσιολογικη αλλα αργη με αποτελεσμα το παιδι συχνα να συγκρινει την χαμηλη του αποδοση στο σχολειο με των αλλων παιδιων και αυτο λειτουργωντας ως φαυλος κυκλος ριχνει κι αλλα την επιδοση του. στο γ ερωτημα εγραψα κι εγω συνεκπαιδευση, πιθανοτερη απαντηση

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 391
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:37:26 μμ »
Παιδί από παιδί διαφέρει.. η οριακή νοημοσύνη θα έχει και συνοδά συμπτώματα κι άμα κάνεις πρώιμη παρέμβαση φαίνονται ακόμα και από το νηπιαγωγείο.Εδώ μας έδωσε χαοτικά κάποια πράγματα κι έπρεπε εμείς άλλα να τα δεχτούμε κι άλλα να τα απορρίψουμε.Εγώ έτσι το εξέλαβα,βέβαια μπορεί να είμαι και τελείως λάθος.Τεσπά ό,τι έγινε έγινε!
Καλά αποτελέσμτα και το κυριότερο: καλά μπάνια!

Αποσυνδεδεμένος μικα15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:51:32 μμ »
στη δευτερη κ εγω εγραψα για τα 5 μοντελα διαχειρισης της πολυπολιτισμικοτητας κ την κριτικη τους.δεν ειναι λαθος ε;γιατι ακουσα διαφορα... οπως κ να εχει καλα αποτελεσματα

Αποσυνδεδεμένος jene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» ΑΠΘ
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:54:12 μμ »
σιγουρα.. απλα νομιζω πως η οριακη νοημοσυνη δε διαχωριζεται ευκολα απο την απλη ανωριμοτητα στο λογο. προσοχη μιλαω για οριακη ανεπαρκεια οχι νοητικη καθυστερηση, και ακριβως επειδη οι δυσκολιες ειναι ηπιας μορφης αναγνωριζονται αργοτερα. μπορει να εχω πεσει κι εγω εξω βεβαια ο καθενας εχει και την αποψη του.καλα μπανια επισης και καλη επιτυχια σε ολους
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161958
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.