*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 757322 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sousourada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 10, 2013, 02:45:46 μμ »
δυστυχώς, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν μόνιμοι διορισμοί... από πού παίρνετε ελπίδες για να πάρω κι εγώ; το υπουργείο πάντως δε φαίνεται να έχει ζητήσει πιστώσεις για μόνιμους προς το παρόν. οι πιστώσεις από έσπα θα είναι μειωμένου ωραρίου ενώ οι πιστώσεις για αναπληρωτές από τον κρατικό προϋπολογισμό δεν ξέρουμε πού θα καταλήξουν. ρωτά κανεις εκπροσώπους της πρωτοβάθμιας, σου λένε η πρωτοβάθμια θα πάρει τους πιο πολλούς. ρωτάς της δευτεροβάθμιας, σου λένε η δευτεροβάθμια θα πάρει τους πιο πολλούς. τα παιδία παίζει στις πλάτες μας και με τις ζωές μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 10, 2013, 03:51:51 μμ »
Στους ΠΕ02 δεν υπαρχουν διοριστεοι ασεπ. Απο που θα παρει; Μονο  το υπολοιπο 24μηνο;
Δεν ειναι μονο οι βασικες ειδικοτητες που υπαρχουν....στις τεχνικες εχει να διορισει 3 χρονια...και εκει εχει πινακες κανονικα να διορισει.

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 10, 2013, 04:55:24 μμ »
Ετσι ειναι nikolopol...δεν μπορει να θυμομαστε το "ολοι μαζι" μονο οταν υπαρχει προβλημα σε μας....

Θα πρεπει να καταλαβουν και οι "των βασικων ειδικοτητων" οτι θα πρεπει να διριστουν και οι "συναδελφοι" τους απο τις τεχνικες ειδικοτητες....ας προσπαθησουν να μπουν λιγο στη θεση τους..

Ακομη περιμενουν επιτυχοντες - διοριστεοι (60%) και οι κατ' αντισοιχια με προυπηρεσια (40%).

Να μη ξεχναμε οτι αυτες ειναι οι θεσεις που προβλεποταν απο την προκυρηξη του ΑΣΕΠ2008....Οσοι λοιπον απο τους συναδελφους "βασικων ειδικοτητων" πιστευουν στην ενοτητα του χωρου των εκπαιδευτικων καλα θα κανουν να εχουν μια δευτερη περισσοτερο ψυχραιμη - δικαιοτερη σκεψη επι των θεματων.....

Αλλιως ας παραδεχτουμε οτι ο καθενας για τον εαυτουλη του...οτι και αν γινει...αργοτερα....

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 10, 2013, 05:09:57 μμ »
Ετσι ειναι nikolopol...δεν μπορει να θυμομαστε το "ολοι μαζι" μονο οταν υπαρχει προβλημα σε μας....

Θα πρεπει να καταλαβουν και οι "των βασικων ειδικοτητων" οτι θα πρεπει να διριστουν και οι "συναδελφοι" τους απο τις τεχνικες ειδικοτητες....ας προσπαθησουν να μπουν λιγο στη θεση τους..

Ακομη περιμενουν επιτυχοντες - διοριστεοι (60%) και οι κατ' αντισοιχια με προυπηρεσια (40%).

Να μη ξεχναμε οτι αυτες ειναι οι θεσεις που προβλεποταν απο την προκυρηξη του ΑΣΕΠ2008....Οσοι λοιπον απο τους συναδελφους "βασικων ειδικοτητων" πιστευουν στην ενοτητα του χωρου των εκπαιδευτικων καλα θα κανουν να εχουν μια δευτερη περισσοτερο ψυχραιμη - δικαιοτερη σκεψη επι των θεματων.....

Αλλιως ας παραδεχτουμε οτι ο καθενας για τον εαυτουλη του...οτι και αν γινει...αργοτερα....

εγω συναδελφε το ξερω ...και το δικαιο ειναι να διοριστουν ολοι οι εναπομειναντες...απλα καποιοι νομιζουν οτι μονο οι βασικες ειδικοτητες υπαρχουν.Απο τεχνικες ειδικοτητες εχει να διορισει 3 χρονια. Ανθρωποι με επιτυχια ασεπ που ειναι διοριστεοι ακομα περιμενουν.Και περυσι πηγε και εξαντλησε μονο τις βασικες....ετσι καλο ειναι καποιοι να ξερουν οτι τωρα σειρα εχουν αυτοι που περιμενανε τοσα χρονια και βλεπανε να διοριζονται κατα 100αδες απο αλλες ειδικοτητες..τα παραπανω ειναι το δικαιο...δεν ειναι ουτε κακια ουτε θελω αντιπαραθεση με καποιους....μην ξεχνατε οτι στις βασικες ειδικοτητες υπαρχουν παρα πολλοι υπεραριθμοι οποτε το να γινουν διορισμοι εκει ειναι λιγο δυσκολο πια φετος..απο την αλλη στις τεχνικες δεν υπαρχουν και τοσοι υπεραριθμοι αν αναλογιστει κανεις οτι εχει συνταξιοδοτηθει κοσμος και 3 χρονια δεν μπηκε κανεις...οποτε εκει εχει καποια λογικη φετος να διορισει..Μην σκεφτομαστε ατομικα συναδελφοι πια ..δεν μας κανει καλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 10, 2013, 06:10:03 μμ »
Νομίζω  πως  όταν  μιλάνε  για  ΠΕ04, δεν  αναφέρονται  αποκλειστικά  σε  φυσικούς. Επίσης, λεπτομέρειες  από  ποιον  πίνακα  θα  αντλήσουν  δεν  λένε  (ίσως  γιατί  δεν  ξέρουν).

Εννοειται οτι δεν αναφερονται αποκλειστικα σε φυσικους (ΠΕ04.01), δεν υπεθεσα κατι τετοιο! Μαλιστα φυσιολογικα δεν επρεπε ν'αναφερονται καθολου σε φυσικους που βγηκαν οργανικα υπεραριθμοι σε ολη τη χωρα, αλλά μονο στις ειδικοτητες που εμφανισαν μεγαλα οργανικα κενα, δηλαδη βιολογους (ΠΕ04.04) και γεωλογους (ΠΕ04.05). Επειδη ομως το "φυσιολογικα" δεν ισχυει στην Ελλαδα, σιγουρα θα διορισουν και φυσικους επειδη εχουν τον πινακα του 24μηνου σε εκκρεμοτητα.

Στις αλλες ομως ειδικοτητες, που δεν υπαρχει τετοιος πινακας, παλι θα διορισουν πολυτεκνους χωρις ΑΣΕΠ+προϋπηρεσια, οταν υπαρχουν καθηγητες απο σχολεια που εκλεισαν λογω κρισης, με πολυ ουσιαστικοτερα προσοντα απο τον... αριθμο τεκνων; Κι ομως, αυτο εγινε περυσι στους διορισμους βιολογων. Συνεπως, μας εμπαιζουν οταν μιλανε για αξιοκρατικους διορισμους, αφου συνεχιζουν και διοριζουν αναξιοκρατικα!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 10, 2013, 06:15:53 μμ »
Nikolopol (μια και παρεθεσες το μηνυμα μου) και  chrko, βλεπετε εχθρους χωρις να υπαρχουν. Μια απλη ερωτηση εκανα η γυναικα...επειδη ειμαι φιλολογος και ενας/μια συναδελφος ειπε οτι ισως γινουν διορισμοι στους
ΠΕ 02/03/04 και ρωτησα. Δε σημαινει πως θελω να διοριστουν οι φιλολογοι εις βαρος αλλων ειδικοτητων, που εχουν ηδη κατοχυρωσει δικαιωμα διορισμου. Ασε που δεν υπαρχει καμια ελπιδα για μενα. Ρωτησα απλως επειδη μου φαινεται παραξενο να διορισουν απο εναν κλαδο που εχουν εξαντληθει οι ασεπιτες. Απλη περιεργεια. Τελος παντων. Το forum αυτο, οσο κι αν το εκτιμω, εχει καταντησει εξαιτιας καποιων που παραμονευουν στη γωνια για παρεξηγησεις και καβγα πολυ κουραστικο. Θα φοβομαστε να κανουμε ερωτησεις μην τυχον και κατηγορηθουμε ως παρτακηδες! Λιγη ψυχραιμια δε βλαπτει....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2013, 06:18:17 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 10, 2013, 06:29:38 μμ »
fotini18  δεν χρειάζεται να φοβάσαι να ρωτάς για τα συμπλέγματα του καθένα εδώ πέρα.
Αν με διόριζαν, σιγά που θα ένιωθα και τύψεις επειδή ξέμειναν από άλλες ειδικότητες κλπ.

Μάλλον μας ζηλεύουν που είμαστε "βασικές ειδικότητες"  ::)  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 10, 2013, 06:36:20 μμ »
Πραγματικα, Landau, εχει καταντησει πολυ κουραστικο και εκνευριστικο. Πριν μιλησουμε, πρεπει να κανουμε υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειμαστε εναντιον καποιας ειδικοτητας. Μετα μιλανε για ενοτητα. Μια ερωτηση απλη εκανα και μου την επεσαν και γραφουν ολοκληρα κατεβατα για τα δικαιωματα τους. Λες κι εγω θα αποφασισω ποιοι θα διοριστουν. Αντε γειαααα....
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 10, 2013, 07:03:00 μμ »
Ψυχραιμία!
Θα παρακαλούσα να διαβάζουμε με προσοχή τα μηνύματα πριν απαντήσουμε.Να μην βιαζόμαστε να δώσουμε απάντηση και να είμαστε ευγενικοί.


Πριν απαντήσουμε, λοιπόν, ας έχουμε κατά νου τα εξης:

http://www.pde.gr/index.php?page=507
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 10, 2013, 07:12:32 μμ »
μια σκέψη να την έχουμε υπόψη μας που βγαίνει από ένα μικρό ρεζουμέ όσων έχουν συμβεί εως σήμερα
αφορά τους εναπομείναντες αδιόριστους του ΑΣΕΠ που έχουν φεκ με το όνομα τους.

την λέω περιληπτικά σύντομα και απλά δεν αναφέρω νόμους κτλπ
οι εναπομείναντες είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για τα σχέδια τους.
είτε για να περάσει στο νόμο της Διαμαντοπούλου χωρίς στην ουσία δεσμεύσεις καταργώντας τα πάντα
αλλά ακόμα και για το όσο υπάρχουν εναπομείναντες αδιόριστοι υπάρχει ένα τεράστιο νομικό κόλλημα όσο αφορά διαθεσιμότητες για της συγκεκριμένες ειδικότητες.

η περίοδος  διορισμών Αύγουστο-Σεπτέμβρη θα περάσει και δεν θα κουνηθεί τίποτα.
ανανέωση μεταβατικής περιόδου δεν θα γίνει (το κρατάμε αυτό)

απο το Φεβρουάριο ήδη είναι γνωστό ότι για να κάνει διορισμό μόνιμου προσωπικού αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσο ασεπ, οποιουδήποτε ασεπ για οποιαδήποτε θέση ανεξάρτητα ειδικότητας. Εφόσον δεν θέλει ειδικευμένο προσωπικό (π.χ γιατρό) τότε πρέπει να πάρει αυτόν που έχει ανεκπλήρωτο φεκ (το κρατάμε και αυτό)

ξαφνικά μια μέρα και πριν λήξη η μεταβατική θα καλεί τους φεκιτες να υποβάλουν αίτηση για κάτι άσχετο
π.χ  ειδικοί φρουροί, σε κεπ ,σε φυλακές, σε νοσοκομεία, λιμενικό, κ.α... όπου θεωρεί οτι χρειάζεται άμεσα προσωπικό ...ο διορισμός θα είναι σίγουρος και εξασφαλισμένος και άμεσος ....αλλα δεν θα είναι  βέβαια στην  σε εκπαίδευση.

εάν δεν κάνεις τα χαρτιά σου το φεκ θα λήξη με πλέον δική σου υπαιτιότητα
με την απορρόφηση έτσι τω ασεπιτων παρακάμπτει το 40% αφού ο διορισμός τους δεν έγινε στην εκπαίδευση και βασίζετε σε άλλο νόμο

και έρχεται την επομένη χρονιά  χωρίς υποχρεώσεις και νομικά κολλήματα βγάζει σε διαθεσιμότητα οποίους θέλει
ξεμπλοκάρει το θέμα 24+ασεπ και είτε δεν διορίζει κανένα είτε τους απορροφά και τελειώνει εκεί

πάει σε νέο ασεπ με το νόμο Διαμαντοπούλου και πλέον θα είμαστε σε μια ….άλλη φάση.
Κοροϊδία και αδικία στο μεγαλείο της. Είναι κάτι που ομως είναι εφικτό να κάνουν και με ένα τέτοιο τρόπο λύνουν πολλά από τα προβλήματα τους  θα κόβουν και ράβουν όπως θέλουν και μένει ένα πρόβλημα μόνο μετά αυτό του 30μηνο το οποίο έχει πάρει παράταση μέχρι το 2015 νομίζω.
Σκοπός μου δεν είναι η αντιπαράθεση με κανένα ούτε να αναλύσουμε το πόσο πουστια είναι ένα τέτοιο παιχνίδι. Είναι μια σκέψη ….επιστημονικής φαντασίας ή όχι…θα δείξει….
Η απορία μου είναι αν το έχει σκεφτεί και κάποιος άλλος ένα τέτοιο σενάριο

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 10, 2013, 07:25:16 μμ »
Nikolopol (μια και παρεθεσες το μηνυμα μου) και  chrko, βλεπετε εχθρους χωρις να υπαρχουν. Μια απλη ερωτηση εκανα η γυναικα...επειδη ειμαι φιλολογος και ενας/μια συναδελφος ειπε οτι ισως γινουν διορισμοι στους
ΠΕ 02/03/04 και ρωτησα. Δε σημαινει πως θελω να διοριστουν οι φιλολογοι εις βαρος αλλων ειδικοτητων, που εχουν ηδη κατοχυρωσει δικαιωμα διορισμου. Ασε που δεν υπαρχει καμια ελπιδα για μενα. Ρωτησα απλως επειδη μου φαινεται παραξενο να διορισουν απο εναν κλαδο που εχουν εξαντληθει οι ασεπιτες. Απλη περιεργεια. Τελος παντων. Το forum αυτο, οσο κι αν το εκτιμω, εχει καταντησει εξαιτιας καποιων που παραμονευουν στη γωνια για παρεξηγησεις και καβγα πολυ κουραστικο. Θα φοβομαστε να κανουμε ερωτησεις μην τυχον και κατηγορηθουμε ως παρτακηδες! Λιγη ψυχραιμια δε βλαπτει....
Ακριβώς fotini18 και κουραστικό και αντισυναδελφικό γι αυτό αν παρατήρησες φέτος οι π[ερρισσότεροι του κλάδου  μας μιλάμε στο δικό μας φορουμ .ελάχιστοι εχουν μείνει εδώ.σε περιμένουμε.....ΜΕΝΟς ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΤΑ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 10, 2013, 07:42:48 μμ »
Συγγνώμη, να ρωτήσω κάτι; Λέτε πως σε τουτο εδω το φορουμ διακρίνετε μένος κατά των φιλολόγων.  Δηλαδή θέλετε το "γιάννης κερνάει, γιάννης πίνει;" Δεν πιστευω πως δεν υπαρχουν επιχειρήματα εκ μερους των φιλολογων και δεν πιστευω πως δεν θέλετε να ακουτε απόψεις συναδέλφων από αλλες ειδικότητες. Το προβλημα, οσα φόρα κι αν δημιουργηθουν, γιατι δεν ειναι το μοναδικο, δεν θα λυθει οταν δεν μαθουμε να συζητάμε με τις αρχες του διαλόγου και οταν δεν καταλαβουμε πως ενωμένοι ολοι οι εκπαιδευτικοι μπορουν να καταφερουν "κάτι".
Ειναι η δική μου αποψη, οχι απόλυτα τεκμηριωμένη, αλλά βιαστική/συντομη απαντηση σε ερωτημα που μου δημιουργήθηκε.
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2013, 07:49:59 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 10, 2013, 07:58:30 μμ »
Nikolopol (μια και παρεθεσες το μηνυμα μου) και  chrko, βλεπετε εχθρους χωρις να υπαρχουν. Μια απλη ερωτηση εκανα η γυναικα...επειδη ειμαι φιλολογος και ενας/μια συναδελφος ειπε οτι ισως γινουν διορισμοι στους
ΠΕ 02/03/04 και ρωτησα. Δε σημαινει πως θελω να διοριστουν οι φιλολογοι εις βαρος αλλων ειδικοτητων, που εχουν ηδη κατοχυρωσει δικαιωμα διορισμου. Ασε που δεν υπαρχει καμια ελπιδα για μενα. Ρωτησα απλως επειδη μου φαινεται παραξενο να διορισουν απο εναν κλαδο που εχουν εξαντληθει οι ασεπιτες. Απλη περιεργεια. Τελος παντων. Το forum αυτο, οσο κι αν το εκτιμω, εχει καταντησει εξαιτιας καποιων που παραμονευουν στη γωνια για παρεξηγησεις και καβγα πολυ κουραστικο. Θα φοβομαστε να κανουμε ερωτησεις μην τυχον και κατηγορηθουμε ως παρτακηδες! Λιγη ψυχραιμια δε βλαπτει....
Πραγματικα ψαχνω να βρω που εκανα επιθεση ή σε περιμενα στην γωνια..επισης συναδελφε σε ενημερωνω οτι ειμαι και στις βαδικες ειδικοτητες αλλα εξεφρασα μια αποψη..συγνωμη αν για καποιο λογο αθελα μου σε προσεβαλα

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 10, 2013, 07:59:47 μμ »
fotini18  δεν χρειάζεται να φοβάσαι να ρωτάς για τα συμπλέγματα του καθένα εδώ πέρα.
Αν με διόριζαν, σιγά που θα ένιωθα και τύψεις επειδή ξέμειναν από άλλες ειδικότητες κλπ.

Μάλλον μας ζηλεύουν που είμαστε "βασικές ειδικότητες"  ::)  :P
Συναδελφε και εγω φυσικος ειμαι οποτε δεν νομιζω οτι ζηλευω καποιον

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 553
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.