*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 756833 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1960 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 04:42:04 μμ »
Και ειδικά γι' αυτούς που έχουν οικογένεια και παιδιά που έχουν να ρυθμίσουν πολλά θέματα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:04 »

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1961 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 07:15:31 μμ »
Συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολη η άμεση μετακίνηση όλων όσων διορίζονται και σε αυτή τη φάση εργάζονται ώς αναπληρωτές, αλλά να θέσω κι ένα ερώτημα στον αντίποδα ίσως αφελές; Είναι δυνατή και δίκαιη η ανάληψη υπηρεσίας και τοποθέτηση στα σχολεία ορισμένων μόνο διορισμένων και όχι όλων σε κάθε νομό; Το Φεκ διορισμού λογικά θα πρέπει να έχει ίδια ημερομηνία για όλους.Προκύπτουν πολλά ζητήματα και εύλογα ερωτήματα: 1. Με ποια κριτήρια θα γίνει η τοποθέτηση ορισμένων μόνο στα σχολεία, χωρίς τη φυσική παρουσία όλων ώστε να γίνει η διαδικασία αξιοκρατικά βάσει μορίων; Οι πρώτοι θα επιλέξουν σχολεία τώρα ενώ όσοι παρουσιαστούν στο τέλος της χρονιάς θα πάρουν ό,τι απομείνει κι ας είναι πρώτοι λόγω μορίων; 2. Με την προυπηρεσία όσων δουλεύουν τώρα ως αναπληρωτές τι θα γίνει; Ενώ θα υπάρχει το φεκ διορισμού τους σε ισχύ, μέχρι το καλοκαίρι θα δουλεύουν ως αναπληρωτές; Αυτοί δηλ δε θα λαμβάνουν προυπηρεσία ως μόνιμοι και άρα μόρια από το μέρος διορισμού τους ώς το τέλος του σχολικού έτους;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1962 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 07:19:49 μμ »
 Για μία ακόμη φορά τα ετοιμάζουν όλα στο πόδι!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος nanakimou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1963 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 07:31:27 μμ »
Μήπως σου είπαν και πότε θα ανακοινωθούν οι διορισμοί;
Δεν ρωτησα αλλα ουτε πιστευω οτι θα ηξεραν να μου απαντησουν,αλλωστε το ποτε θα υπογραψει ο υπουργος ουτε ο ιδιος ο θεος δεν ξερει! :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:04 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1964 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 07:34:49 μμ »
Ολα είναι έτοιμα.Απλά όπως είπε και ο Λάζαρος, θα δίνουν προθεσμία που θα περιλαμβάνει και ΣΚ μέσα προκειμένου να μετακινηθεί ο εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος nanakimou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1965 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 07:45:12 μμ »
Συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολη η άμεση μετακίνηση όλων όσων διορίζονται και σε αυτή τη φάση εργάζονται ώς αναπληρωτές, αλλά να θέσω κι ένα ερώτημα στον αντίποδα ίσως αφελές; Είναι δυνατή και δίκαιη η ανάληψη υπηρεσίας και τοποθέτηση στα σχολεία ορισμένων μόνο διορισμένων και όχι όλων σε κάθε νομό; Το Φεκ διορισμού λογικά θα πρέπει να έχει ίδια ημερομηνία για όλους.Προκύπτουν πολλά ζητήματα και εύλογα ερωτήματα: 1. Με ποια κριτήρια θα γίνει η τοποθέτηση ορισμένων μόνο στα σχολεία, χωρίς τη φυσική παρουσία όλων ώστε να γίνει η διαδικασία αξιοκρατικά βάσει μορίων; Οι πρώτοι θα επιλέξουν σχολεία τώρα ενώ όσοι παρουσιαστούν στο τέλος της χρονιάς θα πάρουν ό,τι απομείνει κι ας είναι πρώτοι λόγω μορίων; 2. Με την προυπηρεσία όσων δουλεύουν τώρα ως αναπληρωτές τι θα γίνει; Ενώ θα υπάρχει το φεκ διορισμού τους σε ισχύ, μέχρι το καλοκαίρι θα δουλεύουν ως αναπληρωτές; Αυτοί δηλ δε θα λαμβάνουν προυπηρεσία ως μόνιμοι και άρα μόρια από το μέρος διορισμού τους ώς το τέλος του σχολικού έτους;
Κατα την γνωμη μου ολοι θα μονιμοποιθουν (δηλαδη θα αλλαξει η συμβαση τους)απλα αυτοι που θα παραμεινουν στον νομο που ειναι απο την αρχη της σχολικης χρονιας θα δικαιολογηθουν σαν αποσπασμενοι....Τα ατομα παλι που θα παρουσιαστουν τωρα και λογικα οι περισσοτεροι δεν δουλευουν θα καλυψουν λειτουργικα κενα,αυτο δηλαδη που κανουν ολοι οσοι δουλευουν ως αναπληρωτες!Τα λειτουργικα κενα καθε χρονο αλλαζουν αρα τον Σεπτεμβρη ολοι θα διαλεξουν σχολεια τοποθετησης,αν και μεσα απο την καρδια μου ευχομαι να διαλεξουμε ολοι απο Σεπτεμβρη οργανικα κενα και να τοποθετηθουμε αμεσα!!!Αυτα που γραφω ειναι καθαρα η αποψη μου και η σκεψη μου χωρις να γνωριζω κατι περισσοτερο εκτος απο αυτο που εγραψα σε προηγουμενο μνμ!

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1966 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 07:59:37 μμ »
Πολύ πιθανό nanakimou να γίνει όπως λες, απλά στην περίπτωση αυτή όσοι δουλεύουν αναπληρωτές σε πόλεις ή κοντινές τοποθεσίες με λίγα μόρια,  δε θα είναι άδικο να μην λαμβάνουν μόρια από το μέρος διορισμού ώς μόνιμοι μέχρι το καλοκαίρι, όπως θα γίνει με τους υπόλοιπους;;Μόρια που όλοι γνωρίζουμε ότι θα φανούν πολύ χρήσιμα για μελλοντική μετάθεση.....

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1967 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 08:09:50 μμ »
Και οι νεοδιόριστοι λειτουργικά κενά καλύπτουν, όχι οργανικά! Δικαίωμα για οριστική τοποθέτηση (οργανική) έχεις με τη συμπλήρωση 1 έτους από το διορισμό.

Κατα την γνωμη μου ολοι θα μονιμοποιθουν (δηλαδη θα αλλαξει η συμβαση τους)απλα αυτοι που θα παραμεινουν στον νομο που ειναι απο την αρχη της σχολικης χρονιας θα δικαιολογηθουν σαν αποσπασμενοι....Τα ατομα παλι που θα παρουσιαστουν τωρα και λογικα οι περισσοτεροι δεν δουλευουν θα καλυψουν λειτουργικα κενα,αυτο δηλαδη που κανουν ολοι οσοι δουλευουν ως αναπληρωτες!Τα λειτουργικα κενα καθε χρονο αλλαζουν αρα τον Σεπτεμβρη ολοι θα διαλεξουν σχολεια τοποθετησης,αν και μεσα απο την καρδια μου ευχομαι να διαλεξουμε ολοι απο Σεπτεμβρη οργανικα κενα και να τοποθετηθουμε αμεσα!!!Αυτα που γραφω ειναι καθαρα η αποψη μου και η σκεψη μου χωρις να γνωριζω κατι περισσοτερο εκτος απο αυτο που εγραψα σε προηγουμενο μνμ!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1968 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 08:17:02 μμ »
Πολύ πιθανό nanakimou να γίνει όπως λες, απλά στην περίπτωση αυτή όσοι δουλεύουν αναπληρωτές σε πόλεις ή κοντινές τοποθεσίες με λίγα μόρια,  δε θα είναι άδικο να μην λαμβάνουν μόρια από το μέρος διορισμού ώς μόνιμοι μέχρι το καλοκαίρι, όπως θα γίνει με τους υπόλοιπους;;Μόρια που όλοι γνωρίζουμε ότι θα φανούν πολύ χρήσιμα για μελλοντική μετάθεση.....

Πολυ πιθανό να λαμβάνουν τα μορια τους κανονικα όπως οταν παίρνουν απόσπαση χωρις δική τους υπαιτιότητα αλλα για το συμφέρον της υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1969 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 08:26:21 μμ »
Και οι νεοδιόριστοι λειτουργικά κενά καλύπτουν, όχι οργανικά! Δικαίωμα για οριστική τοποθέτηση (οργανική) έχεις με τη συμπλήρωση 1 έτους από το διορισμό.


Teogan έχεις απόλυτο δίκιο, μόλις το τσέκαρα κι εγώ από τηλεφώνου με μια φίλη διορισμένη προ διετίας. Αρχικά τοποθετήθηκαν σε λειτουργικά κενά και στο τέλος της χρονιάς επανατοποθετήθηκαν σε οργανικά. Άρα το πιθανότερο να τοποθετηθούν όλοι (δουλεύουν δε δουλεύουν αναπληρωτές ) σε λειτουργικά κενά άμεσα; Απλά όσοι δουλεύουν ήδη θα εμφανιστούν αργότερα; Όμως το ερώτημα παραμένει: τι μόρια θα λαμβάνουν μέχρι τότε και από που; Η σύμβαση του αναπληρωτή πώς διακόπτεται στην περίπτωση αυτή;

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1970 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 08:36:00 μμ »

Η σύμβαση του αναπληρωτή πώς διακόπτεται στην περίπτωση αυτή;


Οταν έκανα την ερώτηση αυτή στο υπουργειο μου απάντησαν οτι με το που θα παρουσιάσουμε και θα ορκιστουμε θα απολυθουμε αυτοδικαια απο την προηγούμενη διεύθυνση που υπηρετουσαμε.

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1971 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:33:46 μμ »
Οταν έκανα την ερώτηση αυτή στο υπουργειο μου απάντησαν οτι με το που θα παρουσιάσουμε και θα ορκιστουμε θα απολυθουμε αυτοδικαια απο την προηγούμενη διεύθυνση που υπηρετουσαμε.
Αφού απολυθούμε αυτοδίκαια, πώς θα επιστρέψουμε στην υπηρεσία που ήμασταν;

Αποσυνδεδεμένος spisi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1972 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:55:37 μμ »
Παιδιά, ΥΠΟΜΟΝΗ! Τόσα χρόνια τραβάμε την αγωνία με τις αιτήσεις διορισμού! 1-2 μέρες ακόμα και θα λήξει το μαρτύριο. Όσο για το που θα βρεθούμε, εγώ δεν πιστεύω τπτ μέχρι να ανακοινωθεί επίσημα...

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1973 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 10:04:48 μμ »
Πολύ μπέρδεμα ρε παιδιά....Όλο ασάφειες και ράδιο αρβύλα! Στις διευθύνσεις ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του, ενώ ακόμη και στο υπουργείο να ρωτήσεις 3 διαφορετικούς υπαλλήλους του αρμοδίου τμήματος, 3 διαφορετικές εκδοχές θα ακούσεις! Εντωμεταξύ επισήμως καμία ανακοίνωση, όπως πάντα μας αφήνουν στο σκοτάδι μέχρι την τελευταία στιγμή και παίζουν με την αγωνία και τα νεύρα μας! Κι όταν βγει κάτι τρεχάτε ποδαράκια μου να προλάβετε! Λες κι εμείς δεν έχουμε οικογένεια κι υποχρεώσεις και πρέπει να κάνουμε κι έναν στοιχειώδη προγραμματισμό της ζωής μας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.