*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 756821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2114 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 08:08:46 μμ »
- πιστοποιητικά υγείας :  το πιστοποιητικό της υγειονομικής επιτροπής αντικαταστάθηκε απο ιατρική βεβαίωση είτε δημοσιου είτε ιδιωτη γιατρού - χρειάζονται όμως δύο βεβαιώσεις  μία απο παθολόγο και μία απο ψυχίατρο.

ασφάλιση :
όσοι έχουν έστω και ένα ένσημο στο δημόσιο πριν το 2011 μπορούν να επιλέξουν μεταξύ ΙΚΑ και Δημοσίου.
Όσοι δεν έχουν καμία προϋπηρεσία ασφαλίζονται υποχρεωτικά στο ΙΚΑ.

Θα σας ζητηθει να υποβάλετε αίτηση τοποθέτησης. Η τοποθέτηση γινεται με βάση τα μόρια που αναγράφονται στον πίνακα excel του ΥΠΑΙΘ.
bitch Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!!
Αν μπορούσες και αν ήξερες θα ήθελα να μου δώσεις μερικές διευκρινήσεις:
1) Το πιστοποιητικό υγείας που βγάλαμε για την πρόσληψη ως αναπληρωτές, ισχύει και στο διορισμό ή πρέπει να βγάλουμε άλλο;
2) Τι εννοείς "ένσημο στο δημόσιο"; Εμείς ως αναπληρωτές δουλεύαμε στο δημόσιο αλλά έχουμε ένσημα στο ΙΚΑ. Έχουμε δικαίωμα επιλογής για ασφάλιση στο δημόσιο;
3) Στην τοποθέτηση δεν μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά, εντοπιότητα κλπ); Μόνο τα μόρια προϋπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος nanakimou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2115 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 08:48:54 μμ »
Συνάδελφοι που διοριστήκατε, τι σκέφτεστε να κάνετε; Να μείνει ως αναπληρωτές εκεί που είστε από την αρχή της χρονιάς ή να πάτε στον τόπο διορισμού;

Εγω προσωπικα θα μεινω εδω που ειμαι!Πρωτον,γιατι μενω φετος στο ενα ακρο και πρεπει να παω στο αλλο.Δευτερον δεν εχω λεφτα για να μετακομισω,εδω δεν εχω να περασω,βλεπεις ειμαι ΕΣΠΑ και τριτον δεν ξερω που θα με τοποθετησουν, γιατι λογικα η θεση θα ειναι καλυμενη απο καποιον/α αναπληρωτη/ρια φετος.Αν με εχουν στο γραφειο μεχρι την ληξη του σχολικου ετους θα πρεπει να βρω σπιτι για 4 μηνες στην κεντρικη πολη του νησιου,μετα?Θα ξαναμετακομιζω το Σεπτεμβρη σε καποιο χωριο?γιατι δεν περιμενω να ειμαι καπου κεντρικα,σιγουρα!Αρα καλυτερα μια και καλη απο Σεπτεμβρη να ξερω και το σχολειο που θα μεινω ολη την χρονια!Ασε που δεν ξερουμε, αφου θα αλλαξει η συμβαση μας απο τωρα, ποτε θα ξαναπληρωθουμε!Ας μεινω εδω που ειμαι στο μικρο φτηνο σπιτακι μου και στο ακομα πιο μικρο σχολειο μου... :P

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2116 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 08:50:18 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο αφού δεν είναι τόσο εύκολη η μετακόμιση!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2117 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:08:49 μμ »
bitch Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!!
Αν μπορούσες και αν ήξερες θα ήθελα να μου δώσεις μερικές διευκρινήσεις:
1) Το πιστοποιητικό υγείας που βγάλαμε για την πρόσληψη ως αναπληρωτές, ισχύει και στο διορισμό ή πρέπει να βγάλουμε άλλο;
2) Τι εννοείς "ένσημο στο δημόσιο"; Εμείς ως αναπληρωτές δουλεύαμε στο δημόσιο αλλά έχουμε ένσημα στο ΙΚΑ. Έχουμε δικαίωμα επιλογής για ασφάλιση στο δημόσιο;
3) Στην τοποθέτηση δεν μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά, εντοπιότητα κλπ); Μόνο τα μόρια προϋπηρεσίας;

αν δεν έχει λήξει μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον διορισμό. Αν και πλέον, τα πιστοποιητικά απο παθολόγο και ψυχίατρο ισχύουν και για τους αναπληρωτές.

όταν γράφω ένσημο στο δημόσιο εννοώ να έχουν δουλέψει για τον Δημόσιο τομέα - ανεξάρτητα από την ασφάλιση. Αν είχες δουλέψει λοιπόν στο δημόσιο ως και  το 2010 έχεις επιλογή μεταξύ Δημοσίου και ΙΚΑ.

νομίζω στα μόρια του πίνακα διορισμών έχουν συμπεριληφθεί τα μόρια γάμου και τέκνων. Αν όχι, τότε σαφώς και προστίθενται και αυτά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος spisi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2118 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:29:02 μμ »
νομίζω στα μόρια του πίνακα διορισμών έχουν συμπεριληφθεί τα μόρια γάμου και τέκνων. Αν όχι, τότε σαφώς και προστίθενται και αυτά.

Ο πίνακας διορισμών περιέχει μόνο μόρια καθαρής προϋπηρεσίας, δηλ. 1 μόριο=1 μήνας προϋπηρεσίας και τπτ άλλο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2119 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:44:17 μμ »
αν είναι έτσι τότε θα μετρήσουν και μόρια οικογενειακής κατάστασης, παιδιών, εντοπιότητας και συνυπηρέτησης. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα μετρήσει η σειρά διορισμού.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2120 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 12:42:56 πμ »
θα ηθελα και εγω να κανω καποιες ερωτησεις για τους νεοδιοριστους και οποιος ξερει ας μου απαντησει:

α) εφοσον υπαρχει επιλογη στην ασφαλιση μεσω ΙΚΑ ή ΟΠΑΔ τι συστηνετε να επιλεξουμε? υπαρχει καποια ουσιωδης διαφορα?
β) στην διαδικασια τοποθετησης λαμβανεται πρωτα υποψη η θεση στον ΕΝΙΑΙΟ ΠΙΝΑΚΑ + Κοινωνικα κριτηρια και οχι η θεση στη σειρα διορισμου?
γ)για οσους αναπληρωτες δεν μετακινηθουν να υποθεσω να ληφθουν υποψη οι Μοναδες Συνθηκων Διαβιωσης της εκαστοτε εδρας διευθυνσης πρωτοβαθμιας, εφοσον δεν αναλαβουν υπηρεσια σε συγκεκριμενη σχολικη μοναδα?
δ) τον πρωτο χρονο οι νεοδιοριστοι μπορουν να καλυψουν λειτουργικο κενο ? (μακαρι, για να διευρυνθουν οι επιλογες πρωτης τοποθετησης)
ε) θα αλλαξει η μισθοδοσια για αναπληρωτες με προυπηρεσια?

συγνωμη αν κουρασα......ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2121 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 12:58:42 πμ »
Για το πρώτο, το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι τα ασφαλιστικά ταμεία θα ενοποιηθούν κάποια στιγμή, οπότε όποιο και αν επιλέξεις πάλι στο ίδιο θα βρεθείς. Στη Θέση σου πάντως, θα επέλεγα ΟΠΑΔ γιατί προς το παρόν είναι καλύτερο από το ΙΚΑ... και μετά βλέπεις τί θα γίνει... ;)

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2122 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 08:38:06 πμ »
αν δεν έχει λήξει μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον διορισμό. Αν και πλέον, τα πιστοποιητικά απο παθολόγο και ψυχίατρο ισχύουν και για τους αναπληρωτές.

όταν γράφω ένσημο στο δημόσιο εννοώ να έχουν δουλέψει για τον Δημόσιο τομέα - ανεξάρτητα από την ασφάλιση. Αν είχες δουλέψει λοιπόν στο δημόσιο ως και  το 2010 έχεις επιλογή μεταξύ Δημοσίου και ΙΚΑ.

νομίζω στα μόρια του πίνακα διορισμών έχουν συμπεριληφθεί τα μόρια γάμου και τέκνων. Αν όχι, τότε σαφώς και προστίθενται και αυτά.
Thankzzzzzz!!

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2123 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 09:33:46 πμ »
Καλημέρα !!!!
Μήπως ξέρετε πότε θα ανακοινωθούν στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως οι διορισμοι ???????
Το  καινούργιο δελτίο τύπου ????????????Οι ημερομηνίες για να παρουσιαστούμε ????????

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2124 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 09:39:36 πμ »

δ) τον πρωτο χρονο οι νεοδιοριστοι μπορουν να καλυψουν λειτουργικο κενο ? (μακαρι, για να διευρυνθουν οι επιλογες πρωτης τοποθετησης)



Απο οτι γνωρίζω οι νεοδιοριστοι καλύπτουν λειτουργικά κενά. Αυτά όμως ειναι μάλλον πιασμενα απο αναπληρωτες γι αυτό και η ανάληψη υπηρεσίας πιστεύω οτι θα ειναι εικονική για τωρα και στο τέλος της χρονιάς θα μπούμε σε πραγματικό κενό . Το θέμα ειναι τον Ιούνιο θα εχουμε αρκετές επιλογές ; 

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2125 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 10:16:49 πμ »
Απο οτι γνωρίζω οι νεοδιοριστοι καλύπτουν λειτουργικά κενά. Αυτά όμως ειναι μάλλον πιασμενα απο αναπληρωτες γι αυτό και η ανάληψη υπηρεσίας πιστεύω οτι θα ειναι εικονική για τωρα και στο τέλος της χρονιάς θα μπούμε σε πραγματικό κενό . Το θέμα ειναι τον Ιούνιο θα εχουμε αρκετές επιλογές ;
ναι ομως στις 30/6 δε θα εχουν αδειασει παλι αυτες οι θεσεις απο τους αναπληρωτες??
λογικα δε θα ειναι διαθεσιμες?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2126 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 05:16:05 μμ »
τον Ιούνιο δίδονταιι οργανικές θέσεις. Οι νεοδιόριστοι δεν θα συμμετέχετε σε αυτές. Θα δηλώσετε εκ νέου κενό (λειτουργικής) τοποθέτησης τον Σεπτέμβριο 2014 ( ή τον Αύγουστο 2014 αν έχουν ανακοινωθεί εγκαίρως οι αποσπάσεις).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2127 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 05:56:59 μμ »
Σήμερα που πήρα τηλεφωνο στο υπουργειο μου είπαν οτι πιθανώς οι αναπληρωτες που δεν θα επιλέξουν να μετακινηθούν θα αναλάβουν υπηρεσία εκεί που εργάζονται. Σε καθε περίπτωση μου ειπε να περιμένω το νεο δελτίο τύπου που θα δίνει διευκρινήσεις για ολα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.