*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 757207 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2268 στις: Μάρτιος 01, 2014, 05:32:49 μμ »
Αυτή ηταν η απάντηση απο το υπουργείο. Εφόσον ειναι επιλογή του αναπληρωτη να παραμείνει στη θέση του δεν τοποθετείται σε σχολειο στην περιοχή διορισμου και παίρνει τα λιγότερα μορια που του δίνει η περιοχή που διορίστηκε. Δηλαδή αν μια περιοχή δίνει απο 1 εως 4 μορια θα πάρει 1. Εκτός  βέβαια αν στην περιοχή που υπηρετεί παίρνει περισσότερα. Και αυτό συμβαίνει γιατί ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ του να μείνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2269 στις: Μάρτιος 01, 2014, 07:13:11 μμ »
Αυτή ηταν η απάντηση απο το υπουργείο. Εφόσον ειναι επιλογή του αναπληρωτη να παραμείνει στη θέση του δεν τοποθετείται σε σχολειο στην περιοχή διορισμου και παίρνει τα λιγότερα μορια που του δίνει η περιοχή που διορίστηκε. Δηλαδή αν μια περιοχή δίνει απο 1 εως 4 μορια θα πάρει 1. Εκτός  βέβαια αν στην περιοχή που υπηρετεί παίρνει περισσότερα. Και αυτό συμβαίνει γιατί ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ του να μείνει.
εισαι σιγουρη γι αυτο η εκγυκλιος λεει λαμβανεις τα μορια της περιοχης που τοποθετησε εκτος και αν σ αυτη που εισαι παιρνει ς περισσοτερα

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2270 στις: Μάρτιος 01, 2014, 08:59:34 μμ »
Παίρνουμε τα λιγότερα μόρια της περιοχής διορισμού εκτός αν τα μόρια του σχολείου που δουλεύουμε τώρα είναι περισσότερα. Η υπάλληλος της πρωτοβάθμιας πήρε μπροστα μου τηλέφωνο στο υπουργείο. Άλλωστε αφού δεν τοποθετούμαστε ακόμη σε σχολείο πως θα πάρουμε συγκεκριμένα μόρια; Για αυτό επέμεινε και η υπάλληλος γιατί δεν ήταν ξεκαθαρο στην εγκύκλιο. Αφού είναι επιλογή μας να μείνουμε εκεί που ειμαστε αναπληρωτές το υπουργείο αυτό θεωρεί δίκαιο. Αν θέλεις πηγαίνεις στην περιοχή που διορίζεσαι και διαλέγεις το σχολείο που θα σου δώσει τα περισσότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2271 στις: Μάρτιος 01, 2014, 10:42:21 μμ »
Παίρνουμε τα λιγότερα μόρια της περιοχής διορισμού εκτός αν τα μόρια του σχολείου που δουλεύουμε τώρα είναι περισσότερα. Η υπάλληλος της πρωτοβάθμιας πήρε μπροστα μου τηλέφωνο στο υπουργείο. Άλλωστε αφού δεν τοποθετούμαστε ακόμη σε σχολείο πως θα πάρουμε συγκεκριμένα μόρια; Για αυτό επέμεινε και η υπάλληλος γιατί δεν ήταν ξεκαθαρο στην εγκύκλιο. Αφού είναι επιλογή μας να μείνουμε εκεί που ειμαστε αναπληρωτές το υπουργείο αυτό θεωρεί δίκαιο. Αν θέλεις πηγαίνεις στην περιοχή που διορίζεσαι και διαλέγεις το σχολείο που θα σου δώσει τα περισσότερα μόρια.


Το καταλαβαίνω LIAV αυτό που λες, αλλά ισχύει κ για την περίπτωση που επιλέξει ο αναπληρωτής να παραιτηθεί κ να αναλάβει υπηρεσία στον τόπο διορισμού του; Γιατί εγώ εκεί ανέλαβα υπηρεσία, αλλά είμαι κ ειδική περίπτωση (δε θα καθίσω στο νησί, είμαι σε άδεια κύησης). Τι δικαιούμε άραγε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2272 στις: Μάρτιος 01, 2014, 10:50:48 μμ »

Το καταλαβαίνω LIAV αυτό που λες, αλλά ισχύει κ για την περίπτωση που επιλέξει ο αναπληρωτής να παραιτηθεί κ να αναλάβει υπηρεσία στον τόπο διορισμού του; Γιατί εγώ εκεί ανέλαβα υπηρεσία, αλλά είμαι κ ειδική περίπτωση (δε θα καθίσω στο νησί, είμαι σε άδεια κύησης). Τι δικαιούμε άραγε;
Δεν νομίζω οτι ισχύει στην περίπτωση σου. Απο τη στιγμή που αναλαμβανεις υπηρεσία εκεί που διοριστηκες θα πρεπει να τοποθετήθείς σε κάποιο σχολειο και να παίρνεις τα μορια που αναλογούν. Τωρα αν είσαι στη διάθεση του γραφείου... Τι να σου πω ... Καλύτερα να το ρωτήσεις από Τρίτη. Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2273 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:11:12 πμ »
Δεν νομίζω οτι ισχύει στην περίπτωση σου. Απο τη στιγμή που αναλαμβανεις υπηρεσία εκεί που διοριστηκες θα πρεπει να τοποθετήθείς σε κάποιο σχολειο και να παίρνεις τα μορια που αναλογούν. Τωρα αν είσαι στη διάθεση του γραφείου... Τι να σου πω ... Καλύτερα να το ρωτήσεις από Τρίτη. Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σ'ευχαριστώ πολύ LIAV! Αυτό έχω σκοπό να κάνω, θα τηλ την Τρίτη κ ελπίζω να βρω ανταπόκριση....

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2274 στις: Μάρτιος 02, 2014, 06:16:21 μμ »
elen ειμαι ιδια περιπτωση με εσενα (σε αδεια κυησης) και εμενα μου ειπαν να αναλαβω υπηρεσια στον τοπο διορισμου  (αν και δεν με συμφερει γιατι στο σχολειο που ημουν αναπληρωτρια επαιρνα περισσοτερα μορια) ετσι υπαρχει περιπτωση να ξεμπερδευουμε πιο γρηγορα απο την οργανικη;

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2275 στις: Μάρτιος 02, 2014, 07:21:03 μμ »
ακομη και στην διαθεση να εισαι ,τυπικα σε τοποθετούν σ ενα σχολειο και  παιρνεις τα μορια του σχολειου που υπηρετεις.

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2276 στις: Μάρτιος 02, 2014, 08:23:09 μμ »
elen ειμαι ιδια περιπτωση με εσενα (σε αδεια κυησης) και εμενα μου ειπαν να αναλαβω υπηρεσια στον τοπο διορισμου  (αν και δεν με συμφερει γιατι στο σχολειο που ημουν αναπληρωτρια επαιρνα περισσοτερα μορια) ετσι υπαρχει περιπτωση να ξεμπερδευουμε πιο γρηγορα απο την οργανικη;

Δεν έχει καμία σχέση με την οργανική, ακόμη κ σε σχολείο να μας τοποθετήσουν πρόκειται  μόνο για προσωρινή τοποθέτηση... Σου είπαν όμως να κάνεις αίτηση τοποθέτησης σε σχολείο ή σου είπαν κ σένα για διάθεση; Σε ποιο μέρος διορίστηκες αν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2277 στις: Μάρτιος 02, 2014, 08:28:12 μμ »
ακομη και στην διαθεση να εισαι ,τυπικα σε τοποθετούν σ ενα σχολειο και  παιρνεις τα μορια του σχολειου που υπηρετεις.

Έτσι ξέρω κι εγώ ότι γίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με θέλουν στη διάθεση από τη στιγμή που είναι καθαρά τυπικό το ζήτημα....Κρίμα, να μάζευα κι εγώ κανένα μόριο....Σκέφτομαι να πάρω αύριο τηλ αλλά δε ξέρω πώς να το διαχειριστώ, τι δικαιούμαι....

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2278 στις: Μάρτιος 19, 2014, 05:37:41 μμ »
και εμενα στη διάθεση του πυσπε με εχουν μου ηρθε χτες και η αποφαση ταχυδρομικα

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2279 στις: Μάρτιος 20, 2014, 06:13:55 μμ »

Τι 670;639 δεν ειναι;Οσοι ειναι ασφαλισμενοι απο 1-1-93 και μετα λαμβανουν 639,οσοι ειναι πριν το 1993,677.Για αγαμους μιλω παντα.
Είδα τη μισθοδοτικη κατάσταση του Μαρτίου και γράφει 1092 μικτά, 667 καθαρά. Κάθε 27 και 13 του μήνα γίνεται η πληρωμή. 27 παιρνουμε το μισθο του μήνα που έρχεται, 13 τον τρέχον. Επελεξα ασφαλεια δημοσιου. Εβγαλα κ βιβλιάριο στον ΟΠΑΔ. Εύκολη διαδικασία.
Μου είπαν να είμαστε σε εγρηγορση για να κανουμε αίτηση οριστικής τοποθέτησης. Θα βγει μαζί με τις μεταθέσεις.


Sent from my iPod touch using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2280 στις: Μάρτιος 20, 2014, 08:07:36 μμ »
Δηλαδή θα πληρωθείς στις 27 Μαρτίου; Πως είδες τη μισθοδοτική κατάσταση ; Πως έβγαλες βιβλιάριο ασθενείας ΟΠΑΔ; Εμένα μου είπαν να δηλώσω απλά αν ήθελα να ασφαλιστώ στο δημόσιο και αν είχα ένσημα πριν το 1993. Πρέπει να κάνουμε και κάτι άλλο; Δώσε μας σε παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες. Τοποθετήθηκες κιόλας; Ισχύουν τα ίδια για πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2281 στις: Μάρτιος 20, 2014, 09:08:02 μμ »
Καταρχήν δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια, για Δευτεροβάθμια μόνο μπορώ να σας πω.
Ναι, έτσι μου είπαν ότι θα πληρωνόμαστε κανονικά από 27 Μαρτίου, όμως ο πρώτος μισθός θα έχει μέσα και τις 2 μέρες του Φεβρουαρίου επειδή παρουσιάστηκα 27/2.

Για έκδοση βιβλιαρίου θα απευθυνθείς σε οποιοδήποτε γραφείο ΟΠΑΔ ή ΤΥΔΚΥ (συστεγάζονται) http://www.opad.gr/Sector
Δικαιολογητικά για έκδοση βιβλιαρίου Δημοσίου Υπάλληλου
1) Αίτηση (χορηγείται από Υπηρεσία ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ)
2) Απογραφικό δελτίο (χορηγείται από Υπηρεσία ΟΠΑΔ) συμπληρωμένο κατά περίπτωση, υπογεγραμμένο από τον υπάλληλο και θεωρημένο για την ακρίβεια των στοιχείων από τον προϊστάμενο του με την υπογραφή, τη σφραγίδα και τη στρογγυλή σφραγίδα της υπηρεσίας.
3) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (δεν απαιτείται αν είσαι άγαμος)
4) Αντίγραφο φορολογικής δήλωσης Ε1 τελευταίου οικονομικού έτους.
5) Πρωτόκολλο ορκωμοσίας του υπαλλήλου (επικυρωμένο αντίγραφο)
6) Βεβαίωση ανάληψης καθηκόντων (επικυρωμένο αντίγραφο)
7) Βεβαίωση διαγραφής από προηγούμενο ταμείο
8) Βεβαίωση κρατήσεων (από την υπηρεσία του υπαλλήλου)
9) Φωτοτυπία ταυτότητας
10) Μια (1) φωτογραφία
11) Βεβαίωση απόδοσης ΑΜΚΑ

Καλό είναι να πας στον ΟΠΑΔ της μόνιμης κατοικίας σου ή της περιοχής που διορίστηκες.
Το 2 (απογραφικό δελτίο) θέλει υπογραφή από τον προϊστάμενο της περιοχής που διορίστηκες (και θα πληρώνεσαι).
Το 7 (διαγραφή από ΙΚΑ) το παίρνεις από το ΙΚΑ στο οποίο έχεις εκδώσει το βιβλιάριο

Αντί βεβαίωσης κρατήσεων, η ΔΔΕ μου έδωσε μισθοδοτική κατάσταση (σφραγισμένη και υπογεγραμμένη απ'τον προϊστάμενο) όπου φαίνονται οι κρατήσεις και εκεί είδα το μισθό μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.