*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 299424 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #644 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 12:17:35 πμ »
Πωπω Syllas, φρικη. Εγώ πριν βγουν τα αποτελεσματα ειχα αρχισει να διαβαζω για τον επόμενο ΑΣΕΠ αλλά φοβάμαι ότι τόσα χρονια τσάμπα διαβάζω. Αφου και που διαβάζω τίποτα δεν κάνω..... Είναι δυνατον να δινω μαζι με τις μαθητριες μου που τώρα ειναι συνάδελφοι? Δε ξαναπάω. Θα πεθανω από τη ντροπή μου. Θα νομιζουν οτι ειμαι άχρηστη εγώ που τα τμηματά μου ειχαν τοσες επιτυχιες.... Βλέπω το μελλον μου χλωμο. Θα με φάνε τα φροντιστηρια.... Εαν θελουμε 40 μορια για να διοριστουμε δε θα τα μαζεψουμε ουτε στην άλλη ζωη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2007, 12:22:59 πμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:07 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #645 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 12:32:08 πμ »
Αυτό που έκαναν με τους πίνακες και τις σειρές είναι πολύ χειρότερο από την επετηρίδα, τότε διοριζόσουν σε 10 χρόνια, το 2010 θα θέλεις 10 χρόνια για να διοριστείς από ενιαίο πίνακα και κάποιοι ποτέ. Με την επετηρίδα δεν χωρούσαν και τα βύσματα. Τι τους πείραζε να διατηρούσαν πχ τν επετηρίδα και να ανέβαινες θέσεις μόνο μέσω των εξετάσεων ασεπ. Να καταργηθούν οι πίνακες επί πινάκων και οι πόρτες επί των παραθύρων. Βαρέθηκα πια με όλα αυτά τα μόρια!!! (Τώρα είδα διαφήμιση για την καινούργια σειρά του ΑΝΤ Γιούκερμαν, άντε να δούμε και κάτι χρήσιμο  8))

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #646 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 12:36:14 πμ »
Πωπω Syllas, φρικη. Εγώ πριν βγουν τα αποτελεσματα ειχα αρχισει να διαβαζω για τον επόμενο ΑΣΕΠ αλλά φοβάμαι ότι τόσα χρονια τσάμπα διαβάζω. Αφου και που διαβάζω τίποτα δεν κάνω..... Είναι δυνατον να δινω μαζι με τις μαθητριες μου που τώρα ειναι συνάδελφοι? Δε ξαναπάω. Θα πεθανω από τη ντροπή μου. Θα νομιζουν οτι ειμαι άχρηστη εγώ που τα τμηματά μου ειχαν τοσες επιτυχιες.... Βλέπω το μελλον μου χλωμο. Θα με φάνε τα φροντιστηρια.... Εαν θελουμε 40 μορια για να διοριστουμε δε θα τα μαζεψουμε ουτε στην άλλη ζωη
Κellykou δεν χρειάζεται να απογοητευόμαστε. Κανένας κόπος δεν πάει χαμένος .Δύο εναλλακτικές έχουμε. Ή μας γονατίζουν τα προβλήματα και τα βύσματα, ή συνεχίζουμε να παλέυουμε. Καί φυσικά θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε. Και άλλοι είναι εκείνοι που πρέπει να αισθάνονται ντροπή...

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #647 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 12:42:27 πμ »
Syllas, δες το mail σου, σου έχω στείλει κάτι φανταστικό (εκτός ΑΣΕΠ)!Καλά τα λες για την επετηρίδα! Μπορεί να μπαίνανε και άσχετοι αλλά ήξερες τουλάχιστον ότι η σειρά σου είναι συγκεκριμένη και απαραβίαστη. Ασχέτως αν διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ, δεν ξεχνώ το καλοκαίρι του 1998, όταν η αστυνομία έριχνε δακρυγόνα και ξύλο σε όσους αναπληρωτές τολμούσαν να διαδηλώσουν έξω από τα εξεταστικά κέντρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:07 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #648 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:01:26 πμ »
Καλά τα λες για την επετηρίδα! Μπορεί να μπαίνανε και άσχετοι αλλά ήξερες τουλάχιστον ότι η σειρά σου είναι συγκεκριμένη και απαραβίαστη. Ασχέτως αν διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ, δεν ξεχνώ το καλοκαίρι του 1998, όταν η αστυνομία έριχνε δακρυγόνα και ξύλο σε όσους αναπληρωτές τολμούσαν να διαδηλώσουν έξω από τα εξεταστικά κέντρα.
Τότε, έχοντας το πτυχίο δεν σε αμφισβητούσε κανείς ως εκπαιδευτικό, δούλευες 7-8 χρόνια σε φροντιστήριο και ιδιαίτερα, έκανες οικογένεια και μετά ερχόταν και ο διορισμός που ήταν μέρος του οικογενειακού προϋπολογισμού. Τώρα, τα πάνω-κάτω, με δυο παιδιά διαβάζουν και μαγειρεύουν, τα στέλνουν τα παιδιά στους γονείς για να διαβάσουν, περνούν αρρώστιες, πεδεύουν όλους τους γύρω τους, δουλεύουν και δίνουν τα λεφτά σε αμέτρητα βιβλία και φροντιστήρια, σε δικηγόρους για προσφυγές και τους λένε και άχρηστους σαν εκπαιδευτικούς. Αποτυγχάνουν για πολύ ή για λίγο και πάλι από την αρχή με μόρια και αμέτρητες σημειώσεις για κάτι εκ νέου αβέβαιο. Να μου πει κάποιος ποιο είναι καλύτερο, το σύστημα των πινάκων που χάνεις τη σειρά και τον μπούσουλα και δουλεύεις τόσα χρόνια και δίνεις κάμποσες φορές ασεπ για να εξασφαλίσεις τα επόμενα χρόνια δουλειάς ως αναπληρωτής ή η επετηρίδα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #649 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:05:48 πμ »
Και εγώ που έχω πτυχιο το 96 δεν έδωσα 98, 2000 και 2002 από ιδεολογια γιατι θεωρουσα ότι ήταν ένας έμμεσος τροπος για να βάλουν χέρι στην επετηριδα και δεν υπηρχε άλλος τροπος. Τουλάχιστον ήξερες τη σειρά σου και δεν μπορουσε να σε καπακώσει άλλος από πουθενα. Τωρα νιωθω ότι με καπακωνουν από παντου και δε βρισκω διεξοδο. Λέω να διαβάσω για ΑΣΕΠ, διαβάζω, διαβάζω και μετα έρχονται κάτι θεματα και λέω καλά εγώ τι διαβαζα τόσο καιρο? Που τα έλεγε αυτα που ρωτάνε? Μετά βλέπω κάτι εκκλησιαστικους, κάτι από σιβιτανιδειο κατι ωρομισθιους από το πουθενα και παθαινω πλάκα. Και λέω κάτσε εσυ ζώο και διαβαζε όλες τις αχρηστες λεπτομερειες.Γιατι καλά θα ηταν να μαθαιναμε και κάτι χρησιμο για τη δουλεια μας περα από ολες αυτες τις εγκυκ/κες γνώσεις αλλά εγώ κοιμαμαι και ξυπναω με αχρηστες ημερομηνιες και απιστευτα γεγονοτα που οταν θα δωσουμε θα τα εχω ξεχάσει. Και μετά βλέπω διορισμενους κατι συμφοιτητες μου με χειροτερους βαθμους από εμενα που κω....γανε στη σχολή και ενω εγώ έκανα μεταπτυχιακο και δευτερο πτυχιο, αυτοι χτυπάγανε ΠΔΣ σε διαφορετικα γραφεια χωρις να πατανε ποτε και με δυο χρονια ωρομισθιοι και ένα αναπληρωτές (διπλα στο σπιτι τους) διοριστηκαν στη δευτεροβάθμια της περιοχής τους. Και εγώ περίμενα ότι θα υπήρχε λίγο τσιπα σε κάποιους από αυτους. Γιατι γυρισε μια και μου είπε: Εγώ προφτασα. Τώρα ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #650 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:20:17 πμ »
Syllas εχεις απόλυτο δικιο και συμπληρώνω ότι αφου περάσεις στον ΑΣΕΠ σε στελνουν σε κάθε χωριο και χωριουδάκι γιατι κανενας δεν πηγαινει στην περιοχή  του μεσω ΑΣΕΠ. Και σου λέω για παράδειγμα ότι με στελνουν αναπληρώτρια στην κωλοπετεινιτσα. Εγώ παρακολουθουμαι από γιατρους και κάνω τακτικες εξετασεις και θεραπειες στην Αθήνα πώς θα παω αναπληρώτρια σε δυσπροσιτο? Δηλαδή εξαιρεσεις και ιδιαιτεροτητες εχουν μονο οι βυσματουχοι? Οι άνθρωποι με οικογενειακες υποχρεώσεις, με παιδιά, μονογονεικες οικογένειες, συνάδελφοι με κοινωνικά προβλήματα ή με προβλήματα υγειας ή με παιδια με ειδικες αναγκες, αυτοι δεν έχουν ανάγκες? Δηλαδή πριμοδοτουμε τους βυσματουχους και αγνοουμε αυτους που πραγματικα εχουν αναγκη ιδιαιτερης μεταχειρισης? Υπάρχουν συναδελφοι που μεγαλώνουν μόνοι τους παιδια, με δυο χερια και τους στελνουν ωρομισθιους 600 χμ από τον τοπο τους και αναγκαζονται να πανε για τα μορια. Τι σοι δικαιο συστημα ειναι αυτο? 

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #651 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:27:17 πμ »
Syllas εχεις απόλυτο δικιο και συμπληρώνω ότι αφου περάσεις στον ΑΣΕΠ σε στελνουν σε κάθε χωριο και χωριουδάκι γιατι κανενας δεν πηγαινει στην περιοχή  του μεσω ΑΣΕΠ. Και σου λέω για παράδειγμα ότι με στελνουν αναπληρώτρια στην κωλοπετεινιτσα. Εγώ παρακολουθουμαι από γιατρους και κάνω τακτικες εξετασεις και θεραπειες στην Αθήνα πώς θα παω αναπληρώτρια σε δυσπροσιτο? Δηλαδή εξαιρεσεις και ιδιαιτεροτητες εχουν μονο οι βυσματουχοι? Οι άνθρωποι με οικογενειακες υποχρεώσεις, με παιδιά, μονογονεικες οικογένειες, συνάδελφοι με κοινωνικά προβλήματα ή με προβλήματα υγειας ή με παιδια με ειδικες αναγκες, αυτοι δεν έχουν ανάγκες? Δηλαδή πριμοδοτουμε τους βυσματουχους και αγνοουμε αυτους που πραγματικα εχουν αναγκη ιδιαιτερης μεταχειρισης? Υπάρχουν συναδελφοι που μεγαλώνουν μόνοι τους παιδια, με δυο χερια και τους στελνουν ωρομισθιους 600 χμ από τον τοπο τους και αναγκαζονται να πανε για τα μορια. Τι σοι δικαιο συστημα ειναι αυτο? 
Κellykou δεν είπε κανείς ότι το σύστημα είναι δίκαιο. Ασφαλώς καί είναι άδικο.Για αυτό χρειάζεται να οργανωθούμε καί να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να το αλλαξουμε. Με ευχολόγια καί μεμψιμοιρίες, δε θα αλλάξει κάτι. Πρέπει να πάψουμε να είμαστε αδιάφοροι απέναντι στην κρατική αναλγησία.Πρέπει να αγωνιστούμε για τα δικαιώματα ολών των συναδέλφων που προανέφερες. Αλλά όταν δεν μπορούμε να οργανώσουμε ούτε μιά μικρή συνάντηση μεταξύ μας, τι περιμένεις...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #652 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:31:59 πμ »
Επικροτώ και δια χειρος και δια βοής. Αφου οι ιδιοι δεν ενδιαφερομαστε για τους συναδελφους θα ενδιαφερθουν αυτοι που μας εχουν κανει να τρωγομαστε σαν τα κοκκορια? Εγώ Θανο τους τελευταιους μηνες καταλαβα τι γινεται. Δυστυχως ήμουν βαθια νυχτωμενη και απληροφορητη. Αυτα ειναι μερικα από τα καλά του ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Τουλάχιστον τώρα ενημερωνομαστε μεταξύ μας και αρχιζουμε και ξυπναμε.

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #653 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:45:24 πμ »
Αυτό ελπίζω κι εγώ.Ότι αρχίζουμε να ξυπνάμε.Γιατί όσο κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου καί φαγωνόμαστε μεταξύ μας για 2 ψωροώρες, κάποιοι πάιζουν παιχνίδια εις βάρος μας. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε αυτό, τόσο το καλύτερο για μας. Ειδάλλως του χρονού τέτοια μέρα θα μαστε πάλι εδώ καί θα κλαίμε τη μοίρα μας...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #654 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 09:23:59 πμ »
Kellykou, οι βίοι μας είναι παράλληλοι! Δεν μπορείς να καταλάβεις πώς σε νιώθω... Αλλά έχει δίκιο ο Syllas. Ας μην κλαιγόμαστε άλλο. Στο θέμα μας: Τελικά, η συνάντηση μας πότε και πού θα γίνει;;;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #655 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 09:30:36 πμ »
. Όσο για το αν κανείς με 18 μόρια θα πάει ωρομίσθιος θα το δούμε και αυτό, εξαρτάται.
Syllas, αναφέρεσαι στη χρονιά που διανύουμε ή στο επόμενο ΑΣΕΠ; Κάποιος δηλ. με 18+  μόρια δεν έχει φέτος ελπίδες για ωρομισθία (παντού στην Αττική);
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #656 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 09:37:00 πμ »
Καλημέρα,παιδιά. να ρωτήσω,  με 10.28 μόρια υπάρχουν πιθανότητες για ωρομισθία την επόμενη σχολική χρονιά σε παραμεθόρια περιοχή; (δεν εχω ιδέα απ'αυτά,ειμαι νέος στο επάγγελμα και ζητάω τη γνώμη σας απο οσα ήδη ξέρετε)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #657 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 09:56:16 πμ »
Παράθεση
από: fotini18 Στάλθηκε στις: Σήμερα στις 09:23:59 AM
Kellykou, οι βίοι μας είναι παράλληλοι! Δεν μπορείς να καταλάβεις πώς σε νιώθω... Αλλά έχει δίκιο ο Syllas. Ας μην κλαιγόμαστε άλλο. Στο θέμα μας: Τελικά, η συνάντηση μας πότε και πού θα γίνει;;;

Οι Βίοι πολλών από εμάς είναι παράλληλοι. Η συνάντηση για την Αθήνα προγραμματίζεται για την Κυριακή στις 30 Σεπτεμβρίου. Τις επόμενες μέρες θα ανακοινωθεί πιστεύω η ημέρα, η ώρα και τα σχετικά. Παρακολουθείτε και το ανάλογο θέμα στο φόρουμ. Δυστυχώς είχαμε προγραμματίσει συνάντησ αυτή την Κυριακή στη Θεσ/νίκη εν όψει και της ΔΕΘ, αλλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Ελάτε τουλάχιστον στη συνάντηση της Αθήνας, ειδικά όσοι μένετε στην Αθήνα επιβάλλεται. Να δούμε επιτέλους τι μπορούμε να κάνουμε συλλογικά και να μη μείνουμε στα λόγια.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.