*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 297692 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1050 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 05:46:01 μμ »
tihea, για να θεωρηθεί ότι υπάρχει κενό σε ένα σχολείο πρέπει να υπάρχει έλλειμμα 7-11 ωρών (ανάλογα με την περιφέρεια) και πάνω, δηλαδή μέσα στα 110 μπορεί να υπάρχουν κενά 11, 12..., 21 ωρών. Ενδεχομένως η ΕΛΜΕ να δίνει ως κενά και ελλείμματα λιγότερων ωρών. Λογικά τα κενά φιλολόγων πρέπει να είναι τουλάχιστον 30, με δεδομένο ότι είμαστε ο πολυπληθέστερος κλάδος και ότι πολλές νεοδιόριστες φιλόλογοι έχουν φύγει με άδειες εγκυμοσύνης και ανατροφής (από ό,τι διάβασα στην alfavita και στην Κοζάνη υπάρχουν 100 κενά, από τα οποία τα 30 είναι φιλολόγων).

ioanna89, να σ'ευχαριστήσω πάρα πολύ για την απάντηση και τις πραγματικά κατατοπιστικές διευκρινίσεις.
Μέσα σ' όλα τα παραπάνω που έχουν γραφτεί για τα κενά να προσθέσουμε και τις συνταξιοδοτήσεις καθηγητών που κάπου άκουσα (ίσως το διάβασα κι εδώ) ότι αναμένονται στα τέλη Οκτωβρίου.Άντε να δούμε...
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:28:19 »

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1051 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 06:57:19 μμ »
Στο Ρέθυμνο άκουσα ότι τα κενά που θα καλυφθούν με αναπληρωτές είναι 25 φιλόλογοι.
Παρεμπιπτόντως: συγκρίνετε το νούμερο με τους 2 φιλόλογους που διόρισαν φέτος στο νομό Ρεθύμνου (στην Β΄Ρεθύμνου συγκεκριμένα) από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ (συν λίγοι ακόμα που θα διορίστηκαν με προϋπηρεσία) κι έχετε την ακριβή πολιτική του κράτους υπέρ της ελαστικής και κατά της σταθερής εργασίας...

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1052 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 07:45:15 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Ας ελπίσουμε ότι ο Οκτώβρης θα ξεκαθαρίσει το τοπίο με τους αναπληρωτές, να δούμε πόσους θα πάρουν στην α΄ φάση, για να διατηρήσουμε ή όχι τις ελπίδες μας εμείς της β΄και των άλλων φάσεων. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε και να δουλέψουμε όσο γίνεται περισσότεροι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι σχετικό με τα δικαιώματα των αναπληρωτών (όχι για τις άδειες, αυτό το έχετε αναφέρει παλιότερα και το ξέρω), υπάρχει κάτι στο ίντερνετ που μπορώ να κοιτάξω;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1053 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 09:07:45 μμ »
Με σειρά γύρω στο 575 να έχω ελπίδες για την α΄ φάση αναπληρωτών;;Τι λέτε;

Και κάτι ακόμα. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι νομίζω ότι είχε ανακοινώσει το Υπουργείο των αριθμό των αναπληρωτών που θα προσληφθούν ανα κλάδο. Θυμάται κανείς τι αριθμό είχαν δώσει για τους φιλολόγους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:28:19 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1054 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 11:57:00 μμ »
Με σειρά περίπου 380 στον πίνακα ωρομισθίων Αττικής και 1450 στον πίνακα Αναπληρωτών έχω πιθανότητες για ωρομίσθια; :'(

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1055 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:47:24 πμ »
Με σειρά γύρω στο 575 να έχω ελπίδες για την α΄ φάση αναπληρωτών;;Τι λέτε;

Και κάτι ακόμα. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι νομίζω ότι είχε ανακοινώσει το Υπουργείο των αριθμό των αναπληρωτών που θα προσληφθούν ανα κλάδο. Θυμάται κανείς τι αριθμό είχαν δώσει για τους φιλολόγους;
Αν πάρουν περισσότερους και έχεις δηλώσει το 'ναι σε όλα' και πολλοί πριν από εσένα δεν το εχουν δηλώσει, τότε έχεις πιθανότητες.
Για το δεύτερο που ρωτάς, μήπως εννοείς τους διορισμούς που ανακοίνωσε; Δηλαδή, 420 ασεπ, 280 ενιαίο, 52 30μηνίτες...; Δε θυμάμαι να ανακοίνωσε ποτέ αριθμό αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1056 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 12:31:53 μμ »
Καλημέρα! Δεν έχω καταλάβει το "ναι σε όλα". Αν δηλώσω μόνο Κρήτη π.χ. θα περιμένω τη σειρά μου στον πίνακα και τα κενά που θα προκλυψουν Κρήτη οποιάδήποτε στιγμή? Αν όμως βάλω το ναι σε όλα ύπάρχει περίπτωση να με καλέσουν στο πρώτο κενό οπουδήποτε αναάλογα με τη σειρά μου... Ρισκάρω όμως να πάω μακριά, ενώ κάποια άλλη στιγμή θα μπορούσε να αδειάσει θέση στον τόπο μου?
Φέτος έχω μόνο 17,5 και 90+ σειρά ωρομισθίων Κρήτης αλλά δεν ξέρω αν εργαστώ ωρομίσθια, για να έχω του χρόνου ελπίδες...΄
Είναι λίγι δίκοπο μαχαίρι το ναι σε όλα?!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2007, 01:25:30 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1057 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 01:52:06 μμ »
Lara, το "ναι" σε όλα αφορά μόνο τις αιτήσεις γα αναπλήρωση, όχι ωρομισθία. Φέτος αφού έχεις 17,5 μόρια, δε θα σε καλέσουν αναπληρώτρια. Αν πάς ωρομίσθια στην Κρήτη φέτος, θα αυξηθούν τα μόριά σου και λογικά θα έχεις ελπίδες του χρόνου για αναπλήρωση, οπότε δηλώνεις κι αυτό το "ναι".
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1058 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 02:20:42 μμ »
Ναι το γνωρίζω αυτό. Απλά προβληματίζομαι για το ναι σε όλα...και τις συνέπειες του, αν ποτέ με καλέσουν αναπληρώτρια..

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1059 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 02:31:58 μμ »
Lara, φαντάζομαι  πως ξέρεις οτι αν επιμείνεις στην εκπαίδευση κάποια στιγμή θα ξενιτευτείς. Η αναπλήρωση  για να μη πω και η ωρομισθία αποτελεί στον κλάδο μας  το μέγιστο ζητούμενο και οι ευκαιρίες δε πρέπει να αφήνονται!

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1060 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 02:36:08 μμ »
Συμφωνώ απολύτως! Πέρα από αυτό ελπίζω η βάση για αναπλήρωση του χρόνου να πέσει μέχρι τα 19 μόρια :(  Και αν το ευκταίο υπάρξει τότε το μέρος είναι το ελάχιστο που με απασχολεί ;)

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1061 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 03:02:32 μμ »
Εγώ προβληματίζομαι, γιατί έχω οικογένεια και μωρό αλλά όπως καταλαβαίνω το πιο φρόνιμο είναι τι ναι σε όλα τελικά???
Στην ανάγκη ξενιτευόμαστε μαζί...τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1062 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 03:18:50 μμ »
Lara, μακάρι να μπορούσα να σου πω ότι δε θα χρειαστεί να ξενιτευτείς, αλλά δεν μπορώ. Έχουν γίνει τόσο δύσκολα πια τα πράγματα, που κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αφήσεις τον τόπο σου έστω και για λίγο. Συμφωνώ απόλυτα με imak. Αν σου δοθεί η ευκαιρία, μην τη χάσεις, έστω κι αν δυσκολευτείς λιγάκι. Και στην τελική παίρνεις και το μωρό μαζί, για να γνωρίσει κι αυτό κι άλλα μέρη. Άντε, από μικρό πολυταξιδεμένο θα είναι!  ;)
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1063 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 03:47:26 μμ »
Εχετε δίκιο βρε παιδια αυτό ο πολυπαθής και πολυπληθής κλάδος μας απαιτεί τελικά μεγάλες ανακατατάξεις και στη ζωή του καθενός από εμάς. Οι ευκαιρίες είναι λίγες σε αυτή τη ζωή. Τελοσπάντων υποθέσεις κάνω τώρα. Φέτος έχω 17,5 μόρια που σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να εργαστώ φέτος για ν απιάσω τα 19-20 μόρια για του χρόνου...Ιδωμεν και καλή τύχη σε όλους.

Υ.Γ.και κάτι άλλο που δεν έχω κατανοήσει. Αν δηλώσω π.χ.7 περιοχές για αανπλήρωση και ναι σε όλα ποια η διαφορά του να δηλώσω 30 περιοχές και ναι σε όλα?? Συγγνώμη για τις απορίες αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να κατανοώ κάποια πράγματα.. ??? ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2007, 03:51:46 μμ από Lara »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.