*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 259786 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 05, 2013, 04:25:58 μμ »
καλως σας βρηκα όλους
γνωριζει κανεις για το  master Teorie e Metodi della Storia dell’Arte στο marconi? ειναι δευτερου επιπεδου και δεν ξερω τι γινεται με τον ΔΟΑΤΑΠ..δεν εχω βρει κατι αλλο σχετικο με την τεχνη στα ιταλικα..καλοδεχουμενες ολες οι πληροφορίες)) επίσης πρεπει να σκασει κανει τα 400 περιπου ευρω για την αναγνωριση πριν επιλεξει το μεταπτυχιακο του; διοτι αν δεν του δωσουν πρασινο φως τι! τσμπα!!δεν εχουν καταλογο ποια ειναι μεσα και ποια οχι τι στιγμη που το ΕΑΠ δεν εχει ολες τις ειδικοτητες; ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:34 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 05, 2013, 05:26:30 μμ »
Υποτιθεται οτι ειναι αναγνωρισμενο απο ΔΟΑΤΑΠ.  Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει για ολα τα master.  Εγω παλι σκεφτομαι σοβαρα το master στην αειφορο αναπτυξη.  Για τα αγγλοφωνα τμηματα χρειαζεται πιστοποιηση αγγλικων Γ2?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 05, 2013, 06:53:09 μμ »
Υποτιθεται οτι ειναι αναγνωρισμενο απο ΔΟΑΤΑΠ.  Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει για ολα τα master.  Εγω παλι σκεφτομαι σοβαρα το master στην αειφορο αναπτυξη.  Για τα αγγλοφωνα τμηματα χρειαζεται πιστοποιηση αγγλικων Γ2?

Ναι για ολα τα αγγλόφωνα μαστερ απαιτείται κατοχή πιστοποιητικού Αγγλικών σε άριστο επίπεδο (Γ2).
Μόνο για το ελληνόφωνο ΜΒΑ δεν απαιτείται πιστοποιητικό γνώσης αγγλικών.

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 05, 2013, 10:44:37 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,εγώ επειδή τα μπέρδεψα λίγο.Το MBA δλδ στα ελληνικά αναγνωρίζεται στο δημόσιο ως μεταπτυχιακό ή ως σεμινάριο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:34 »

Αποσυνδεδεμένος g.econ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 12, 2013, 09:16:45 μμ »
Καλησπέρα. Μήπως έχει ολοκληρωμένη εικόνα κάποιος για το αν αναγνωρίζεται τελικά το μεταπτυχιακό "educational leadership" του marconi university απο το ΔΟΑΤΑΠ; 

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:04:02 πμ »
Πριν από περίπου ένα μήνα που επικοινώνησα με το Cears στην Πάτρα μου είπαν ότι  για το εν λόγω μεταπτυχιακό έχει κάνει αίτηση αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ το ίδιο το Marconi. Η πρώτη έγκριση έχει ληφθεί, είναι αυτή που πιστοποιεί ότι το μεταπτυχιακό πληροί τις απαραίτητες προϋποθέσεις για αναγνώριση,  απλά λόγω αλλαγής του συμβουλίου του ΔΟΑΤΑΠ η τελική αναγνώριση αναμένεται τον Οκτώβρη. Με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα και δεν έχει αναγνωριστεί ακόμη λόγω του ότι δεν έχουν αποφοιτήσει Έλληνες για να κάνουν αίτηση αναγνώρισης στο ΔΟΑΤΑΠ. Το ίδιο το ΔΟΑΤΑΠ σε επικοινωνία με ενημέρωσε ότι θα πρέπει να κάνω μια σειρά από ενέργειες και να πληρώσω και ένα παράβολο για να πάρω απάντηση πάλι την ίδια χρονική περίοδο.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:14:57 πμ »
Πριν από περίπου ένα μήνα που επικοινώνησα με το Cears στην Πάτρα μου είπαν ότι  για το εν λόγω μεταπτυχιακό έχει κάνει αίτηση αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ το ίδιο το Marconi. Η πρώτη έγκριση έχει ληφθεί, είναι αυτή που πιστοποιεί ότι το μεταπτυχιακό πληροί τις απαραίτητες προϋποθέσεις για αναγνώριση,  απλά λόγω αλλαγής του συμβουλίου του ΔΟΑΤΑΠ η τελική αναγνώριση αναμένεται τον Οκτώβρη. Με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα και δεν έχει αναγνωριστεί ακόμη λόγω του ότι δεν έχουν αποφοιτήσει Έλληνες για να κάνουν αίτηση αναγνώρισης στο ΔΟΑΤΑΠ. Το ίδιο το ΔΟΑΤΑΠ σε επικοινωνία με ενημέρωσε ότι θα πρέπει να κάνω μια σειρά από ενέργειες και να πληρώσω και ένα παράβολο για να πάρω απάντηση πάλι την ίδια χρονική περίοδο.

Αυτην ακριβώς την ενημέρωση εχω και εγω για το ελληνόφωνο ΜΒΑ. Αυτο που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατι ο ΔΟΑΤΑΠ μας λεει να του στείλουμε αιτημα ισοτιμιας με παραβολο 20ευρω, και να εχουμε συνημμενα με την αιτηση το ερωτηματολογιο των εξ αποστασεως μαστερ συμπληρωμενο απο το πανεπιστημιο και τον οδηγο σπουδων???
Οι υπευθυνοι του Marconi στην Αθήνα μου είπαν πως δεν χρειάζεται να υποβάλλω ολα αυτα τα έγγραφα και την αίτηση γιατι το εχει πράξει ηδη το πανεπιστημιο.. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2013, 01:16:42 πμ από andreas18.02 »

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:36:14 πμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω σ αυτό. Εγώ πάντως ζήτησα από τον υπεύθυνο στην Πατρα να μου στείλει ένα ενημερωτικό mail για την τελική απόφαση. Δεν μπορώ να διακινδύνευσω τόσα χρήματα χωρίς να είμαι σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος g.econ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 13, 2013, 07:52:21 πμ »
Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι η έκπτωση των 2.500€ ισχύει μέχρι 31/8!!! Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ρισκάρουμε χωρίς να έχουμε την τελική έγκριση του ΔΟΑΤΑΠ. Σε διαφορετική περίπτωση το κόστος ανεβαίνει στα 4.000€ σύμφωνα και με το επίσημο site του marconi...

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 13, 2013, 08:44:20 πμ »
Αυτό είναι ενα σημαντικό ζητημα. Σκέψου όμως να κανεις ενα μεταπτυχιακό που στο τέλος δεν θα αναγνωριστεί ...Ας οριστικοποιηθεί η αναγνώριση και το ξεκιναω του χρόνου που λέει ο λόγος.

Αποσυνδεδεμένος g.econ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 13, 2013, 09:18:43 πμ »
Διάβασα σε μια προηγούμενη παράθεση ότι τα χρήματα καταβάλλονται σε δύο δόσεις. Μια προκαταβολή της τάξης των 1.250€ και τα υπόλοιπα μετά από έξι μήνες. Μιλάμε δηλαδή για ρίσκο 1.250€. Μέσα στο εξάμηνο θα ξέρουμε σίγουρα αν θα αναγνωριστεί ή όχι..Δε παύει βέβαια να παραμένει μεγάλο το ποσό..

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 13, 2013, 09:40:28 πμ »
Και γω εχω προβληματιστει γιαωτο εν λογω master. Παρολο που δεν ειναι αντικειμενο που με ενδιαφερει παρα πολυ ειναι το μοναδικο ελληνοφωνο. Αν δεν κανω λαθος ειναι 3 εξαμηνα μαζι με τη διπλωματικη. Οποτε ο πρωτος αποφοιτος αναμενεται να βγει κατα το Μαρτη του 2015. Παντως αν ειχε ελληνοφωνο master in computer science θα το επαιρνα το ρισκο
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος g.econ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:39:47 μμ »
Εγώ αναφέρομαι κυρίως στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα "educational leadership".. Δεν ξέρω αν ισχύει η μη αναγνώριση και για το ΜΒΑ.. Θα παρακαλούσα πάντως όποιος συνάδελφος έχει κάτι νεότερο για το ΔΟΑΤΑΠ να μας ενημερώσει!!

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 13, 2013, 03:08:36 μμ »
Το ζήτημα ρισκου ειναι αρκετά μεγάλο αν αναλογιστεί κανείς οτι ο ενας μας στελνει στον αλλο!Το μεν πανεπιστημιο λεει ολα ενταξει, ο δοαταπ λεει στειλε μου αιτηση κοκ.
Εγω δεν μπορω να παρω το ρισκο να δωσω 1250 ευρω τη πρωτη δοση και ξαφνικα να μαθω οτι τελικα δεν αναγνωριζεται το μαστερ.
Το πολυ καλο ειναι οτι τα μαστερ του μαρκονι ειναι 12 μηνων και νομιζω πως μεσα στο 12μηνο πρεπει να κανεις και τη πτυχιακη!Μου ειχε πει ο υπευθυνος οτι μεσα σε 12 μηνες πρεπει να εχεις τελειωσει.Αρα, να παει 18 μηνες το μαστερ μου φαινεται ακυρο..
Εγω εαν δεν δω επισημη αποφαση του δοαταπ δεν λαμβανω το ρισκο.
Και σε αλλα πανεπιστημια εξ αποστασεως δεν υπαρχουν αποφοιτοι ακομα αλλα εχουν παρει ονομαστικη αναγνωριση. Πανεπιστημιο Λευκωσιας, Ευρωπαικο Κυπρου, κλπ...
Τι να πω...Περιμένω απο τον Απρίλιο για αυτη την αναγνωριση και τιποτα ακομα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 290

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.