*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 259773 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 24, 2015, 10:44:23 πμ »

Στο site του cears αναφέρει ότι για εγγραφές έως 31/8 το μεταπτυχιακό θα είναι μονοετές , ενώ έπειτα θα είναι διετές.
Κάνουν αλλαγές στο πρόγραμμα ώστε να αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ;
Αν εγγραφώ έως 31/8 θα έχω πρόβλημα στην αναγνώριση;
Ana_ επειδή αυτό είναι σοβαρό ζήτημα, καλύτερα να παρεις απάντηση από την γραμματεία του Marconi ή τις tutors στην Ιταλία .Απευθύνσου στην κ . Λιάπη 6978283345 2114054404 , θα σου δώσει πολύ καλύτερη απάντηση από αυτή που θα βρείς σε ενα forum...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:36:41 »

Αποσυνδεδεμένος talgo88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 24, 2015, 02:37:24 μμ »
Ana_ εγω ξεκινησα και παρακολουθω το εν λογω μεταπτυχιακο στην αγγλικη γλωσσα. Ισχυει ως 31/8 το μονοετες γιατι απο τοτε και μετα παυουν να αναγνωριζονται ολα τα μονοετη καθωσ δεν οδηγουν στην αποκτηση διδακτορικου τιτλοου.Ετσι προσαρμοζονται στις νεες απαιτησεις του δοαταπ. Κατα τ αλλα οσοι κανουν ηδη το μονοετες θα παρουν κανονικα την αναγνωριση μολις ολοκηρωσουν το μεταπτυχιακο.

Αποσυνδεδεμένος Ana_@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 24, 2015, 04:50:29 μμ »
Ana_ εγω ξεκινησα και παρακολουθω το εν λογω μεταπτυχιακο στην αγγλικη γλωσσα. Ισχυει ως 31/8 το μονοετες γιατι απο τοτε και μετα παυουν να αναγνωριζονται ολα τα μονοετη καθωσ δεν οδηγουν στην αποκτηση διδακτορικου τιτλοου.Ετσι προσαρμοζονται στις νεες απαιτησεις του δοαταπ. Κατα τ αλλα οσοι κανουν ηδη το μονοετες θα παρουν κανονικα την αναγνωριση μολις ολοκηρωσουν το μεταπτυχιακο.

Σ'ευχαριστώ πολύ.Μήπως μπορείς να μου δώσεις μερικές πληροφορίες για τις εξετάσεις , τα μαθήματα, το βαθμό δυσκολίας? Τα μαθήματα είναι 9?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2015, 04:54:19 μμ από Ana_@ »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 24, 2015, 04:54:34 μμ »

Στο site του cears αναφέρει ότι για εγγραφές έως 31/8 το μεταπτυχιακό θα είναι μονοετές , ενώ έπειτα θα είναι διετές.
Κάνουν αλλαγές στο πρόγραμμα ώστε να αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ;
Αν εγγραφώ έως 31/8 θα έχω πρόβλημα στην αναγνώριση;
Εγώ πάντως,  αν ήμουν στη θέση σου, με όλα αυτά που γίνονται και σε μια κατάσταση τόσο ρευστή δεν θα έπαιρνα απόφαση να ξεκινήσω  κάτι πριν ξεκαθαρίσει το τοπίο!
Νομίζω ότι όλα αυτά τα φροντιστήρια-οργανισμοί τελικά έχουν κάνει πολύ κάνει πολύ κακό στα μεταπτυχιακά, γιατί είναι ένα εμπόριο άνευ προηγουμένου που παίρνει η μπάλα τους πάντες και τώρα ο ΔΟΑΤΑΠ ξαφνικά το θυμήθηκε να βάλει φρένο!
Αυτό που  βλέπω και εμένα τουλάχιστον θα με έβαζε σε υποψίες, είναι και μια άλλη απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ που ήρθε αμέσως μετά....Γιατί την αποκρύπτουν λέγοντας τη μισή αλήθεια; Μπορεί να βρει πολλά πατήματα ο ΔΟΑΤΑΠ για να άρει την αναγνώριση!

" Διευκρινίζεται ότι όσοι θα έχουν εγγραφεί μέχρι και την 31η/8/2015 θα πρέπει να έχουν ξεκινήσει, αποδεδειγμένα, την παρακολούθηση των μαθημάτων του προγράμματος σπουδών τους, ανεξάρτητα της μορφής της εκπαιδευτικής διαδικασίας, το αργότερο μέχρι την 15η /10/2015".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:36:41 »

Αποσυνδεδεμένος Ana_@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 24, 2015, 04:58:23 μμ »
Ana_ επειδή αυτό είναι σοβαρό ζήτημα, καλύτερα να παρεις απάντηση από την γραμματεία του Marconi ή τις tutors στην Ιταλία .Απευθύνσου στην κ . Λιάπη 6978283345 2114054404 , θα σου δώσει πολύ καλύτερη απάντηση από αυτή που θα βρείς σε ενα forum...

Σ'ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα με το cears μεσω e-mail και μου διαβεβαίωσε ότι για εγγραφές έως 31/8 θα λαμβάνει αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος mhtsos90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 24, 2015, 06:25:34 μμ »
Ana το μονο που πρεπει να προσεξις ειναι να 'γινει' η εγγραφη σου ως τις 31.Εγω για παραδειγμα εστειλα τα χαρτια κ τα χρηματα 2φεβρουαριου και η εγγραφη μου εγινε 2μιση εβδομαδες αργοτερα γιατι αργησε το εμβασμα να φτασει(παρολο που εστειλα αμεσως την αποδειξει συναλλαγης).Ρωτα στο Μαρκονι καλυτερα και οχι στο CEARS για να εχεις μια ξεκαθαρη απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος sofia1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:53:40 μμ »
Παιδιά ρώτησα στο cears. Δεν υπάρχει πρόβλημα με εμάς που είμαστε ήδη στο μεταπτυχιακό. Απλά θα είμαστε οι τελευταίοι που θα πάμε ΔΟΑΤΑΠ. μετά θα πάνε για αναγνώριση κατευθείαν στο Υπουργείο Παιδείας..

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chriskats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 10:48:01 μμ »
Παιδιά ρώτησα στο cears. Δεν υπάρχει πρόβλημα με εμάς που είμαστε ήδη στο μεταπτυχιακό. Απλά θα είμαστε οι τελευταίοι που θα πάμε ΔΟΑΤΑΠ. μετά θα πάνε για αναγνώριση κατευθείαν στο Υπουργείο Παιδείας..

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα!! κάνεις στην εκπαιδευτική ηγεσία; γιατί διαβάζω ήδη τις 3 πρώτες θεματικές ενότητες και δεν πολυκαταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος giannisal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 05:13:28 μμ »
Όποιος μπορεί να βοηθήσει στην εκπαιδευτική ηγεσία εμάς που ξεκινάμε τώρα θα ήταν πολύ χρήσιμος γιατί ακόμα δε ξεκινήσαμε και χαθήκαμε...

Αποσυνδεδεμένος Βάσια1975

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 03:55:17 μμ »
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριο μέλος και βρίσκομαι στο ψάξιμο για κάποιο μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως. Επειδή είδα αυτό της Δημόσιας Διοίκησης απο το πανεπιστήμιο Marconi θα ήθελα αν κάποιος έχει το χρόνο και την καλοσύνη να με ενημερώσει λίγο για τη διαδικασία , πως γίνεται η επιλογή, το κόστος, την ισοτιμία , την αναγνώρισή του σε κρίσεις προϊσταμένων κλπ. ή τέλος πάντων να μου υποδείξει που μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με όλα τα παραπάνω. Ευχαριστώ για το χρόνο σας .

Αποσυνδεδεμένος boulis14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 06:18:24 μμ »
Βασια το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να στειλεις ενα mail στον οργανισμο cears που ειναι ο αντιπροσωπος του πανεπιστημιου στην Ελλαδα και θα σου απαντησουν αμεσα αν και δεν νομιζω το συγκεκριμενο προγραμμα να εχει αναγνωριστει

Αποσυνδεδεμένος Greekrider1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 03:07:16 μμ »
Όσοι παρακολουθούν το μεταπτυχιακό της εκπαιδευτικής ηγεσίας....Αν δεν ακούς παράλληλα τις παρουσιάσεις των διαφανειών, πολύ δύσκολα θα βγάλεις νόημα. Είναι λίγο δυσνόητα και αρκετά βαρετά μπορώ να πω για την ώρα....Ελπίζω να υπόλοιπα μαθήματα να είναι πιο ενδιαφέροντα....

Αποσυνδεδεμένος mafel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
master psychology
« Απάντηση #306 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 07:56:29 μμ »
καλησπέρα, διάβασα ό,τι γράφετε και έκανα την έρευνα μου, ενδιαφέρομαι για το Master in psychological science and technology που προσφέρει το πανεπιστήμιο. Είναι κάποιος που το κάνει ήδη; κάποιος που γνωρίζει κάτι επιπλέον; θα με βοηθούσε πολύ, ΄
σας ευχαριστώ :) και καλή συνέχεια στις δικές σας σπουδές- αναζητήσεις!

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: master psychology
« Απάντηση #307 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 01:51:06 πμ »
καλησπέρα, διάβασα ό,τι γράφετε και έκανα την έρευνα μου, ενδιαφέρομαι για το Master in psychological science and technology που προσφέρει το πανεπιστήμιο. Είναι κάποιος που το κάνει ήδη; κάποιος που γνωρίζει κάτι επιπλέον; θα με βοηθούσε πολύ, ΄
σας ευχαριστώ :) και καλή συνέχεια στις δικές σας σπουδές- αναζητήσεις!

Υπάρχει αποφάση του ΔΟΑΤΑΠ στις 17-7-2015 η οποια αναφέρει το εξης:

Σύμφωνα με απόφαση της Ολομέλειας Δ.Σ. που ελήφθη στη συνεδρίαση 170/17-7-2015, συμπληρώνεται προηγούμενη απόφασή της που ελήφθη στη συνεδρίαση 169/22-6-2015 ως εξής :
Όπως ισχύει και για τον τίτλο σπουδών MASTER DI PRIMO LIVELLO της Ιταλίας), ο τίτλος σπουδών MASTER DI SECONDO LIVELLO της Ιταλίας δεν θα αναγνωρίζεται πλέον ως ισότιμος προς τα Μεταπτυχιακά Διπλώματα Ειδίκευσης των Ελληνικών Α.Ε.Ι. καθώς δεν εντάσσεται στο επίσημο πλαίσιο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ιταλίας και δεν δίνει πρόσβαση σε διδακτορικό πρόγραμμα. Η απόφαση θα ισχύσει για τους εγγραφέντες σε προγράμματα από την 1η /9/2015. Διευκρινίζεται ότι όσοι θα έχουν εγγραφεί μέχρι και την 31η/8/2015 θα πρέπει να έχουν ξεκινήσει, αποδεδειγμένα, την παρακολούθηση των μαθημάτων του προγράμματος σπουδών τους, ανεξάρτητα της μορφής της εκπαιδευτικής διαδικασίας, το αργότερο μέχρι την 15η /10/2015.

Τοσο η επίσημη ιστοσελιδα του πανεπιστημιου οσο και τους cears αναγραφουνε ακομα οτι οι σπουδες διαρκουνε 1 χρονο και οτι ειναι μαστερ δευτερου επιπεδου. εγω σε επικοινωνια που ειχα με το δοαταπ μου ειπανε πως τοσο τα μαστερ 1 οσο και 2 επιπεδου της Ιταλιας για οσους εκαναν εγγραφη  απο 1/9/2015 και μετα δεν αναγνωριζονται απο το ελληνικο δοαταπ ως ισοτιμα με τα ελληνικα μαστερ. Ειναι μεγαλο ρισκο να πας να κανεις μαστερ σε ιταλικο αει εαν σε ενδιαφερει η αναγνωριση του δοαταπ. μην πιστευετε αυτα που λεει το μαρκονι οτι θα κανει τα μαστερ 1,5 χρονο αρα θα παιρνουνε αναγνωριση δοαταπ. πρεπει να γινει θεσμοθετημενη αλλαγη στο εκπαιδευτικο συστημα της ιταλιας για να αλλαξει το μαστερ 1 και 2 επιπεδου. πραγμα το οποιο ειναι απιθανο.. ενα καθαρο εμποριο ηταν το ολο θεμα και απλα ηταν τυχεροι οσοι κανανε εγγραφες στην αρχη. ειδε το δοαταπ ποσα ατομα πηγανε και τωρα βαζει φρενο. τοσο στης κυπρου οσο και της ιταλιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2015, 01:54:45 πμ από andreas18.02 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 155
Σύνολο: 159

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.