*

Αποστολέας Θέμα: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 20092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 04, 2013, 10:49:54 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 12:07:32 πμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 04, 2013, 10:50:24 μμ »
Όντας ΠΕ19 και Μηχανικός θα πρότεινα στους αγαπητούς μου συναδέλφους να διοχέτευαν τη φαιά ουσία και την επιρροή τους όχι στο πως θα πέσουν σε ΤΕ οι ΠΕ20, αλλά πως θα γινόταν ΕΜΕΙΣ αναδρομικά να πάρουμε 1-2 χρόνια λόγω 5ετούς πτυχίου. Είχαν γίνει μαζικά τότε ενστάσεις στις ΔΔΕ, τεκμηριωμένες με νόμους, αλλά κοιμόμαστε.
Μακάρι να είχαμε τη μισή μαχητικότητα των αποφοίτων ΑΤΕΙ.

Ρίχνετε απίστευτα το ήθος των μηχανικών με την όση κακία βγάζετε

Μην πάμε να αλλάξουμε ένα παράλογο με άλλο παράλογο! Και οι ΠΕ20 πρέπει να γίνουν ΤΕ και εμείς δε θα αναγνωρίσουμε μάστερ, γιατί πολύ απλά δεν κάναμε μάστερ! Μπορούμε όμως να το χρησιμοποιήσουμε ως κριτήριο αξιολόγησης για γρηγορότερη εξέλιξη ;)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10881
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 04, 2013, 10:51:53 μμ »
ΜΗΧΜΗΧ κι εγώ ξέρω νομό στη Βόρεια Ελλάδα που ζητάει μόνο πτυχιούχους ΑΕΙ, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους αποφοίτους ΑΕΙ. Βρες αυτά που μας ενώνουν κι όχι αυτά που μας χωρίζουν! ;)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 04, 2013, 10:54:49 μμ »
ναι αλλά έτσι καθηγητές πληροφορικής με πτυχίο ΑΕΙ και πτυχίο ΤΕΙ θα έχουν διαφορετική κατάταξη, αλλά ίδια δικαιώματα για την ίδια θέση;
Μην αγχώνεσαι γιατί όλα τα προβλήματα έχουν λύσεις και στο συγκεκριμένο είναι πολύ απλή, αφού θα αλλάξουν οι αναθέσεις.

Επίσης όσοι διορίστηκαν καθηγητές πληροφορικής με πτυχίο ΤΕΙ, αλλά έχουν και πτυχίο ΑΕΙ σε άλλο κλάδο, που τους έδωσε παιδαγωγική επάρκεια, πού θα κατατάσσονται;

Αυτά τα παραμύθια με την παιδαγωγική επάρκεια θα σταματήσουν όταν ξεκινήσει η χορήγηση του πιστοποιητικού, καθώς μόνο οι δάσκαλοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια.
Δεν είμαι πληροφορικός για να αγχώνομαι, αλλά σκέφτομαι και τι γίνεται παραδίπλα μου.
Αυτό με την παιδαγωγική επάρκεια ακούγεται χρόνια, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Και δε νομίζω να ισχύσει για τους ήδη διορισμένους, γιατί θα κοστίσει στο κράτος. Πάλι οι νέοι θα την πληρώσουν.
Αυτό με τις αναθέσεις πώς θα επηρεάσει του ΠΕ και ΤΕ πληροφορικής; Μαθηματικά μάλλον θα κάνουν και οι δύο  με β ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 04, 2013, 10:58:55 μμ »
Όντας ΠΕ19 και Μηχανικός θα πρότεινα στους αγαπητούς μου συναδέλφους να διοχέτευαν τη φαιά ουσία και την επιρροή τους όχι στο πως θα πέσουν σε ΤΕ οι ΠΕ20, αλλά πως θα γινόταν ΕΜΕΙΣ αναδρομικά να πάρουμε 1-2 χρόνια λόγω 5ετούς πτυχίου. Είχαν γίνει μαζικά τότε ενστάσεις στις ΔΔΕ, τεκμηριωμένες με νόμους, αλλά κοιμόμαστε.
Μακάρι να είχαμε τη μισή μαχητικότητα των αποφοίτων ΑΤΕΙ.

Ρίχνετε απίστευτα το ήθος των μηχανικών με την όση κακία βγάζετε


Πες μου έναν τρόπο και θα το κάνουμε.

Επίσης να πω, πως δε θα ασχολιόμουν με τους ΤΕ αν δεν έκαναν πόλεμο σε 'μάς όσες φορές τέθηκε θέμα αναγνώρισης από το κράτος του διπλώματός μας  ως μάστερ  αλλά και την αδικία που νιώθω στο πετσί μου  καθώς επί χρόνια το ΠΥΣΔΕ της περιοχής που επιθυμούσα μετάθεση, έβγαζε κενά μόνο για ΠΕ17 καθώς ο διευθυντής τεχνικής εκπαίδευσης ήταν ο ίδιος ΠΕ17.

Είναι λίγο δύσκολο λοιπόν για μένα να τους αντιμετωπίσω διαφορετικά.

Τρόπος είναι μόνο ένας. Επιστολές παντού και επαφές με φορείς. ΤΕΕ, Πολυτεχνεία, Ιατρικούς Συλλόγους (6ετής φοίτηση) κτλ κτλ. Αντ αυτού τίποτα.

Γνωρίζω τις αδικίες για τους ΠΕ12 και ΠΕ17, άλλωστε σε λίγο καιρό λογικά θα είμαι και ΠΕ12.05.
Γνωρίζω την ειρωνεία για το master.

Χάνεις το δίκιο σου, μόνο και μόνο που χαίρεσαι πριν την οριστικοποίηση όμως.
Αν χάσουν τα 3 χρόνια ή γίνουν ΤΕ, ξεχνάμε και τη δική μας ένσταση (ακόμα και μη αναδρομικά θα μπορούσαμε να το δεχτούμε) όμως.


Τα δικά μας κλιμάκια δεν είχαν σχέση με τους ΤΕ. Άσε που τα θεωρώ ήδη χαμένα γιατί δεν κουνιέται φύλλο.


Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:03:34 μμ »
Αυτό με τις αναθέσεις πώς θα επηρεάσει του ΠΕ και ΤΕ πληροφορικής; Μαθηματικά μάλλον θα κάνουν και οι δύο  με β ανάθεση.

Στα θεωρητικά Πληροφορικής α' ανάθεση οι ΠΕ19 και β' οι ΠΕ20. Σιγά μην πάρουν β' ανάθεση οι ΠΕ20 τα Μαθηματικά, θα ξεσηκωθεί το σύμπαν!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:08:36 μμ »
ΜΗΧΜΗΧ κι εγώ ξέρω νομό στη Βόρεια Ελλάδα που ζητάει μόνο πτυχιούχους ΑΕΙ, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους αποφοίτους ΑΕΙ. Βρες αυτά που μας ενώνουν κι όχι αυτά που μας χωρίζουν! ;)


Κοινά ε; Πες μου εσύ λοιπόν.


Παίρνω λιγότερα λεφτά από κάποιον που τελείωσε ΤΕΙ και έχει ίδια προυπηρεσία με μένα.

Ξοδεύω 250 ευρώ το μήνα για μετακίνηση όταν αρκετοί ΤΕ στρογγυλοκάθονται στην οργανική που διακαιούμαι λόγω μορίων.

Το είπα και το επαναλαμβάνω και πείτε ό,τι θέλετε.Θέλω να τους δω  όχι ΤΕ αλλά όσο πιο χαμηλά γίνεται !



Δεν εκφράζω τους μηχανικούς με τα λεγόμενά μου,αν και θα έπρεπε.Γι'αυτό να μη θίγονται οι υπόλοιποι μηχανικοί.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10881
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:10:49 μμ »
Θα σου πω τα κοινά σε πμ γιατί μερικά πράγματα δε συζητούνται δημόσια.

Αποσυνδεδεμένος tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:18:34 μμ »
 ΜΗΧΜΗΧ
Τους νόμους τους ήξερες πριν διοριστείς ναι ή όχι;
Το ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ ήταν ΠΕ στην εκπαίδευση το ήξερες ναι ή όχι;
Το ότι είχατε κοινές αναθέσεις το ήξερες ναι ή όχι;

Μπορείς να παρεις μια αδειούλα ανευ αποδοχών αν ζορίζεσαι και όταν γίνουν τα πράγματα όπως θες εσύ ξαναέρχεσαι!
Ουκ εν τω πολλώ το ευ

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:45:20 μμ »
Πολλά δεν ήξερα.Για την  ακρίβεια τίποτα.Εμαθα για κάποιο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και έδωσα χωρίς καν να διαβάσω.Τα θέματα ήταν επιπέδου ΤΕΙ και πέρασα.


Διορίστηκα με 16 ΜΚ όμως που τώρα δεν έχω.

Επίσης έμαθα πως για τις ομαδοποιημένες ειδικότητες ,τα οργανικά κενά μοιράζονται κάτι όμως που δεν εφαρμόζεται.


Εσύ λοιπόν τώρα θα μάθεις,πως αυτά που ήξερες τελείωσαν.

Αποσυνδεδεμένος tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:53:34 μμ »
Σαν να λέμε είδες φως και μπήκες! ;D ;D ;D ;D
Μάλλον δεν μπήκες στην σωστή πόρτα όμως! Εσύ αξίζεις για πολύ παραπάνω , γιατί δεν χρειάζεται ούτε να διαβάζεις ούτε να σκέφτεσαι. Αδικήθηκες βρε παιδί μου :D
Ουκ εν τω πολλώ το ευ

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 05, 2013, 12:03:28 πμ »
Δεν αδικήθηκα γιατί είμαι τεμπέλης.Στη σωστή πόρτα μπήκα.

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 05, 2013, 07:42:27 πμ »
...όσες φορές τέθηκε θέμα αναγνώρισης από το κράτος του διπλώματός μας  ως μάστερ  ...
Με ένα κύκλο σπουδών θέλεις πρώτο πτυχίο και μεταπτυχιακό; Παράξενα πράματα...

...Αυτά τα παραμύθια με την παιδαγωγική επάρκεια θα σταματήσουν όταν ξεκινήσει η χορήγηση του πιστοποιητικού, καθώς μόνο οι δάσκαλοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια.
Δεν τα λες καλά. Υπάρχει και κείνη η ριμάδα η σχολή εκπαιδευτικών τεχνολόγων μηχανικών που δίνει παιδαγωγική επάρκεια στους αποφοίτους της.
Στην πραγματικότητα είναι η μόνη σχολή που "παράγει" καθηγητές δευτεροβάθμιας αφού πέραν του γνωστικού έχει και παιδαγωγικά...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 05, 2013, 11:27:45 πμ »
...όσες φορές τέθηκε θέμα αναγνώρισης από το κράτος του διπλώματός μας  ως μάστερ  ...
Με ένα κύκλο σπουδών θέλεις πρώτο πτυχίο και μεταπτυχιακό; Παράξενα πράματα...


Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αυτό το θέμα με τη χορήγηση Master (επειδή τα προγράμματα σπουδών σε κάποια τμήματα διαρκούν πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε) είναι για για γέλια και για κλάματα συγχρόνως.

Στο ΜΙΤ π.χ. ένα πτυχίο Μηχανικού διαρκεί 4 χρόνια http://meche.mit.edu/academic/undergraduate/course2/samplesched/) αλλά στα ελληνικά πανεπιστήμια θελουμε να χωσουμε οσους περισσοτερους Πανεπιστημιακούς στο δημόσιο και φορτώνουμε τα προγράμματα σπουδών με άχρηστα μαθήματα τραβώντας ταυτόχρονα απ´ τα μαλλιά τα χρόνια σπουδών και ταλαιπωρώντας και τους φοιτητές.

Η λύση λοιπον σ´ αυτή την παθογένεια είναι να μαζευτούν τα χρονια σπουδών και να ανέβει συνολικά η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης ώστε τα Ελληνικα Πανεπιστήμια να δίνουν Πτυχία με αξία και όχι άχρηστα παλιόχαρτα.

Το Master και το Διδακτορικό είναι διαφορετικοί κύκλοι σπουδών με διαφορετικούς στόχους και ουδεμία ποσοτική σχέση έχουν με τη διάρκεια του Προπτυχιακού προγράμματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 11:40:50 πμ από vickykas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162194
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.