*

Αποστολέας Θέμα: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 20095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 05, 2013, 12:14:31 μμ »
...Αυτά τα παραμύθια με την παιδαγωγική επάρκεια θα σταματήσουν όταν ξεκινήσει η χορήγηση του πιστοποιητικού, καθώς μόνο οι δάσκαλοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια.
Δεν τα λες καλά. Υπάρχει και κείνη η ριμάδα η σχολή εκπαιδευτικών τεχνολόγων μηχανικών που δίνει παιδαγωγική επάρκεια στους αποφοίτους της.
Στην πραγματικότητα είναι η μόνη σχολή που "παράγει" καθηγητές δευτεροβάθμιας αφού πέραν του γνωστικού έχει και παιδαγωγικά...
Νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο, γιατί αυτή η σχολή δίνει διδακτική κι όχι παιδαγωγική επάρκεια, κάτι τελείως διαφορετικό. Έτσι κι αλλιώς αναφερόμουν στους ΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 05, 2013, 12:29:54 μμ »
Αντιγράφω από τον οδηγό της ΑΣΠΑΙΤΕ 2010-2011, σελ. 3
"Η αποστολή της Σχολής περιλαμβάνει την παράλληλη παροχή τεχνικής και παιδαγωγικής εκπαίδευσης στους σπουδαστές της..."
Για πληρέστερη ενημέρωση δες εδώ.

Επίσης, από εδώ αντιγράφω:

"ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

Για να συμμετέχει υποψήφιος εκπαιδευτικός σε πανελλήνιο διαγωνισμό για την είσοδό του στην εκπαίδευση θα πρέπει να διαθέτει πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης. Η παιδαγωγική κατάρτιση παρέχεται : α) με πρόγραμμα στο πλαίσιο των σπουδών που ξεκινά σε συνεργασία με τα ενδιαφερόμενα ΑΕΙ άμεσα ή μετά την αποφοίτηση, ενταγμένο στα Προγράμματα των Πανεπιστημιακών Τμημάτων με τη μορφή «Ειδικού Προγράμματος Σπουδών στις Επιστήμες της Αγωγής»,  β) Μέσω της απόκτησης Μεταπτυχιακού Τίτλου Ειδίκευσης στην Παιδαγωγική, τις Επιστήμες της Αγωγής, ή τις Επιστήμες της Εκπαίδευσης γ) με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ και δ) με την κατοχή πτυχίου της ΑΣΠΑΙΤΕ."

Τέλος, έχω την εντύπωση πως οι απόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ διορίζονται στην εκπαίδευση ως ΠΕ.

Αυτά ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 12:35:00 μμ από soch »
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 05, 2013, 12:55:53 μμ »
δ) με την κατοχή πτυχίου της ΑΣΠΑΙΤΕ."

Τέλος, έχω την εντύπωση πως οι απόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ διορίζονται στην εκπαίδευση ως ΠΕ.

ΟΚ αλλά μη γράφουμε συνέχεια τα ίδια. Όλα τα παραπάνω θα αλλάξουν σε 2-3 χρόνια ;)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 05, 2013, 01:08:57 μμ »
δ) με την κατοχή πτυχίου της ΑΣΠΑΙΤΕ."

Τέλος, έχω την εντύπωση πως οι απόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ διορίζονται στην εκπαίδευση ως ΠΕ.

ΟΚ αλλά μη γράφουμε συνέχεια τα ίδια. Όλα τα παραπάνω θα αλλάξουν σε 2-3 χρόνια ;)
Προφανώς κάτι έχει ειπωθεί-δουλευεται, που δεν το ξέρουμε όλοι. Μου αρέσει η σιγουριά σου για το τι θα γίνει σε 2-3 χρόνια.  Εδώ δεν ξέρουμε τι θα γίνει σε 1-2 μήνες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 05, 2013, 01:13:58 μμ »
Διασκεδάζω αφάνταστα με τον Ταλαίπωρο  με αυτά που γράφει  ;D ;D ;D ;D
Ή ζει σε άλλο κόσμο ή μας δουλεύει ή τα γράφει για πλάκα για να περνάει η ώρα!
Ουκ εν τω πολλώ το ευ

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 05, 2013, 01:15:37 μμ »
ΟΚ αλλά μη γράφουμε συνέχεια τα ίδια. Όλα τα παραπάνω θα αλλάξουν σε 2-3 χρόνια ;)
Προσπαθώ να μην επαναλαμβάνομαι αλλά όταν διαβάζω λάθος πληροφόρηση, προσθέτω το λιθαράκι μου.
Όσο για την πρόβλεψή σου, και γω ελπίζω να αλλάξουν σε 2-3 χρόνια.
Με τη διαφορά πως εύχομαι να αλλάξουν για όλους και προς το καλύτερο;)
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 05, 2013, 01:48:29 μμ »
Μα δε χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς ότι αργά ή γρήγορα θα επικρατήσει η λογική και στην Ελλάδα, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι. Και μην ξεχνάτε ότι τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα γι' αυτούς που πρέπει κι ότι γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος  ;)

Tsa πες αλεύρι...

Αποσυνδεδεμένος tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 05, 2013, 02:06:46 μμ »
ψωμί !
Ουκ εν τω πολλώ το ευ

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 06, 2013, 04:42:57 πμ »
...όσες φορές τέθηκε θέμα αναγνώρισης από το κράτος του διπλώματός μας  ως μάστερ  ...
Με ένα κύκλο σπουδών θέλεις πρώτο πτυχίο και μεταπτυχιακό; Παράξενα πράματα...


Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αυτό το θέμα με τη χορήγηση Master (επειδή τα προγράμματα σπουδών σε κάποια τμήματα διαρκούν πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε) είναι για για γέλια και για κλάματα συγχρόνως.

Στο ΜΙΤ π.χ. ένα πτυχίο Μηχανικού διαρκεί 4 χρόνια http://meche.mit.edu/academic/undergraduate/course2/samplesched/) αλλά στα ελληνικά πανεπιστήμια θελουμε να χωσουμε οσους περισσοτερους Πανεπιστημιακούς στο δημόσιο και φορτώνουμε τα προγράμματα σπουδών με άχρηστα μαθήματα τραβώντας ταυτόχρονα απ´ τα μαλλιά τα χρόνια σπουδών και ταλαιπωρώντας και τους φοιτητές.

Η λύση λοιπον σ´ αυτή την παθογένεια είναι να μαζευτούν τα χρονια σπουδών και να ανέβει συνολικά η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης ώστε τα Ελληνικα Πανεπιστήμια να δίνουν Πτυχία με αξία και όχι άχρηστα παλιόχαρτα.

Το Master και το Διδακτορικό είναι διαφορετικοί κύκλοι σπουδών με διαφορετικούς στόχους και ουδεμία ποσοτική σχέση έχουν με τη διάρκεια του Προπτυχιακού προγράμματος.


Εντάξει παιδιά, η Σελέτε είναι ανώτερη του Πολυτεχνείου.Μας έχετε πείσει όλους...

Το σημαντικό είναι πως "πείσατε" το υπουργείο.Αυτά είναι τα παράξενα!



Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 07, 2013, 08:15:25 μμ »
...όσες φορές τέθηκε θέμα αναγνώρισης από το κράτος του διπλώματός μας  ως μάστερ  ...
Με ένα κύκλο σπουδών θέλεις πρώτο πτυχίο και μεταπτυχιακό; Παράξενα πράματα...


Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αυτό το θέμα με τη χορήγηση Master (επειδή τα προγράμματα σπουδών σε κάποια τμήματα διαρκούν πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε) είναι για για γέλια και για κλάματα συγχρόνως.

Στο ΜΙΤ π.χ. ένα πτυχίο Μηχανικού διαρκεί 4 χρόνια http://meche.mit.edu/academic/undergraduate/course2/samplesched/) αλλά στα ελληνικά πανεπιστήμια θελουμε να χωσουμε οσους περισσοτερους Πανεπιστημιακούς στο δημόσιο και φορτώνουμε τα προγράμματα σπουδών με άχρηστα μαθήματα τραβώντας ταυτόχρονα απ´ τα μαλλιά τα χρόνια σπουδών και ταλαιπωρώντας και τους φοιτητές.

Η λύση λοιπον σ´ αυτή την παθογένεια είναι να μαζευτούν τα χρονια σπουδών και να ανέβει συνολικά η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης ώστε τα Ελληνικα Πανεπιστήμια να δίνουν Πτυχία με αξία και όχι άχρηστα παλιόχαρτα.

Το Master και το Διδακτορικό είναι διαφορετικοί κύκλοι σπουδών με διαφορετικούς στόχους και ουδεμία ποσοτική σχέση έχουν με τη διάρκεια του Προπτυχιακού προγράμματος.


Εντάξει παιδιά, η Σελέτε είναι ανώτερη του Πολυτεχνείου.Μας έχετε πείσει όλους...

Το σημαντικό είναι πως "πείσατε" το υπουργείο.Αυτά είναι τα παράξενα!




Εγώ προσωπικά δεν αναφέρθηκα στη ΣΕΛΕΤΕ και δεν είπα ποτέ ότι είναι ανώτερη σε σχέση με το Πολυτεχνείο. Ούτε έκανα κάποια σύγκριση. Αντιθέτως, όσον αφορά τη ΣΕΛΕΤΕ, θεωρώ παντελώς άκυρο να αναγνωρίζονται τα χρόνια σπουδών στη σχολή σαν έτη προυπηρεσίας στο δημόσιο.

Σχολίασα απλά τον παραλογισμό του να ζητάει κάποιος να εφαρμοστεί η παγκοσμια πρωτοτυπία να χορηγεί ένα ίδρυμα Bachelor (πτυχιο) και Master στον ίδιο κυκλο σπουδών με μόνο ένα ποσοτικό κριτήριο, δηλ. τα έτη σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 07, 2013, 09:59:53 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν αναφέρθηκα στη ΣΕΛΕΤΕ και δεν είπα ποτέ ότι είναι ανώτερη σε σχέση με το Πολυτεχνείο. Ούτε έκανα κάποια σύγκριση. Αντιθέτως, όσον αφορά τη ΣΕΛΕΤΕ, θεωρώ παντελώς άκυρο να αναγνωρίζονται τα χρόνια σπουδών στη σχολή σαν έτη προυπηρεσίας για μισθολογική εξέλιξη στο δημόσιο....
fixed
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 07, 2013, 10:13:36 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν αναφέρθηκα στη ΣΕΛΕΤΕ και δεν είπα ποτέ ότι είναι ανώτερη σε σχέση με το Πολυτεχνείο. Ούτε έκανα κάποια σύγκριση. Αντιθέτως, όσον αφορά τη ΣΕΛΕΤΕ, θεωρώ παντελώς άκυρο να αναγνωρίζονται τα χρόνια σπουδών στη σχολή σαν έτη προυπηρεσίας για μισθολογική εξέλιξη στο δημόσιο....
fixed

Right. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:36:39 πμ »
Πέμπτη 30 Μαΐου 2013 - Υπουργείο Διοικητική Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

ΔΗΜ.ΑΡ.Χ1: Καλώς όρισες Θοδωρή μου!
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ2: Καλώς σε βρήκα Αντώνη μου! Τι κάνεις;
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ1: Τι να κάνω; Ζυγώνει η προθεσμία για τις 2.000 απολύσεις και τις 12.500 διαθεσιμότητες και να δούμε τι θα κάνουμε. Απ' όπου κι αν το πιάσεις, έρχονται ραβασάκια από ψηλά: "Μην αγγίζετε". Εσείς έχετε να "δώσετε" τίποτα να συμβάλετε;
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ2: Τι είν' αυτά που λες Αντώνη μου, θέλω μελλοντικά να κατέβω Βουλευτής στην Αχαΐα. Είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο επί Υφυπουργίας μου;
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ1: Μα δεν έχετε κανέναν να έχει μπει χωρίς ΑΣΕΠ και να έχει χαμηλά προσόντα, να μπορέσουμε κάπως να το δικαιολογήσουμε;
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ2: Έχουμε καμιά 300αριά ΔΕ01, άντε και γύρω στους 850 ΤΕ01, αλλά αυτοί οι τελευταίοι έχουν γερό δόντι στο επιτελείο του Άρβι.
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ1: 300 τι να λέει, δεν μαζεύεται με τίποτα το νούμερο. Έτσι όπως πάμε θα γίνει αναγκαστικά κάτι τραβηγμένο και άκομψο μες στον Ιούνιο και βλέπω αναταραχή. Το πιθανότερο, για φυγή προς τα μπρος, είναι να πάμε για ανασχηματισμό και μετά ούτε εσύ ούτε εγώ να είμαστε στις σημερινές μας θέσεις.
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ2: Λες ε; Τι να σου πω, κι εμένα κάτι μου έχει σφυρίξει ο Φ. Έχουμε κι ένα άλλο θέμα βρε Αντώνη μου, εννοώ τα 2 Υπουργεία μας.
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ1: Σε τι αναφέρεσαι;
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ2: Να, έβγαλε μια γνωμοδότηση το ΝΣΚ και λέει για αναδρομική επανακατάταξη των εκπαιδευτικών αποφοίτων ΤΕΙ από 1/11/2011 κι εσύ βρε Αντώνη μου την υπέγραψες. Σκέψου τώρα να πρέπει να τους ζητήσουμε και πίσω λεφτά 20 μηνών, μιλάμε για βόμβα μεγατόνων. Γίνεται να το πάρεις πίσω, να κάνουμε κάτι βρε Αντώνη μου, μη μου σκάσει αυτή η βόμβα στα χέρια μου, καταστράφηκα πολιτικά.
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ1: Άκου τι θα κάνεις. Επειδή ο ανασχηματισμός, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, δε θα αργήσει, βγάλε χαρτί που να λες ότι ισχύει όσα έχετε κάνει, χωρίς να λες ότι δεν ισχύει η γνωμοδότηση του ΝΣΚ και τα δικά μας. Έτσι θα κερδίσεις χρόνο, δε θα σκάσει η βόμβα στα χέρια σου αλλά στα χέρια του επόμενου και θα κερδίσεις και τα ψηφαλάκια σου όποτε κατέβεις στις εκλογές. Κατάλαβες;
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ2: Ναι, σε πιάνω, σωστά τα λες, αυτό θα κάνω από Δευτέρα κιόλας. (http://dide.kyk.sch.gr/oik/egk/75031_D2_3-6-2013_isxus_egkukliou_134780.pdf)
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ1: Άντε, πήγαινε τώρα και τα λέμε. Και οι υπόλοιποι παριστάμενοι, τσιμουδιά ε;
Υπόλοιποι Παριστάμενοι: (γνέφουν καταφατικά)
ΔΗΜ.ΑΡ.Χ2: Σε χαιρετώ, να 'σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΝΣΚ: Γνωμοδότηση για τη βαθμολογική κατάταξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:43:54 πμ »
φαίνεται ότι κάποιος παριστάμενος κελάηδησε !!! και γω έτσι τα χω ακούσει !!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.