*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 275156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #462 στις: Μάιος 01, 2013, 02:54:36 μμ »
@LK

Νομίζω ότι άμα στείλεις δημόσια το μήνυμα δεν θα το κόψουν. Αλλιώς άμα δεν τους εμπιστευόμαστε εδώ για ποιο λόγο γράφουμε εδώ μέσα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:59:44 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #463 στις: Μάιος 01, 2013, 02:58:30 μμ »
λοιπόν εγώ απο αυτό :
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

καταλαβαίνω ότι πρόκεται για σούργελα!! Ο ένας μόλις ψηφιστεί η πρότασή του την αποσύρει επειδή  δε θέλει οριακή πλειοψηφια ( τότε γιατί την έκανε εξ αρχής; ) ο άλλος θέλει ντε και καλά ψηφοφορία του κλάδου γιατι το λέει η παράταξη (!!) - λες και τα προβλήματα της παιδείας ειναι θέμα παράταξης, οι άλλοι θέλουν κοινωνικές συμμαχίες όταν χρόνια έλεγαν πεισματικά  οχι σε όλα και έβαλαν όλον τον κόσμο απέναντί τους !! και είναι της λογικής "θα δούμε μωρέ"....

μες τη σοβαρότητα τους βλέπω όλους!!!  Στην τελική μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή ήταν μια δεκπεραιωτική συνέλευση  τύπου "να μη μας κράξουνε ότι δεν κάναμε τιποτα" αλλά επί τους ουσίας κανείς δεν ήθελε πραγματικά να ληφθεί συγκεκριμένη απόφαση;


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #464 στις: Μάιος 01, 2013, 03:22:39 μμ »
@LK

Νομίζω ότι άμα στείλεις δημόσια το μήνυμα δεν θα το κόψουν. Αλλιώς άμα δεν τους εμπιστευόμαστε εδώ για ποιο λόγο γράφουμε εδώ μέσα;

Εγώ στο έστειλα το μήνυμα. Αν θεωρείς χρήσιμο να δημοσιευτεί ώστε να δουν τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου και άλλοι, τότε δημοσίευσέ το.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #465 στις: Μάιος 01, 2013, 03:33:20 μμ »
λοιπόν εγώ απο αυτό :
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

καταλαβαίνω ότι πρόκεται για σούργελα!! Ο ένας μόλις ψηφιστεί η πρότασή του την αποσύρει επειδή  δε θέλει οριακή πλειοψηφια ( τότε γιατί την έκανε εξ αρχής; ) ο άλλος θέλει ντε και καλά ψηφοφορία του κλάδου γιατι το λέει η παράταξη (!!) - λες και τα προβλήματα της παιδείας ειναι θέμα παράταξης, οι άλλοι θέλουν κοινωνικές συμμαχίες όταν χρόνια έλεγαν πεισματικά  οχι σε όλα και έβαλαν όλον τον κόσμο απέναντί τους !! και είναι της λογικής "θα δούμε μωρέ"....

μες τη σοβαρότητα τους βλέπω όλους!!!  Στην τελική μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή ήταν μια δεκπεραιωτική συνέλευση  τύπου "να μη μας κράξουνε ότι δεν κάναμε τιποτα" αλλά επί τους ουσίας κανείς δεν ήθελε πραγματικά να ληφθεί συγκεκριμένη απόφαση;
Συγγνώμη, βρε συνάδελφε, που το ΠΑΜΕ τόσα χρόνια έλεγε όχι στη μείωση των μισθών μας, στην αξιολόγησή μας, στους χορηγούς στα σχολεία, στην ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης. Μην ανησυχείς, όμως, οι υπόλοιποι και ο κλάδος με τη στάση του έλεγε ναι, οπότε και μερικά όχι δεν πειράζει που υπήρχαν για ποικιλία. Τη θέση του ΠΑΜΕ ότι όλοι αυτοί οι υπερεπεναστάτες θα μας οδηγήσουν σε στρατηγική ήττα, δεν τη σχολιάζεις. Δε σε απασχολεί που η συγκεκριμένη στρατηγική οδήγησε σε ήττα τους εργαζόμενους στο ΜΕΤΡΟ πολύ πρόσφατα. Εσένα σε απασχολεί να προκηρυχθεί μια απεργία στις πανελλαδικές, έστω και αν δε γίνει ποτέ (αφού θα μας επιστρατεύσουν). Αλήθεια, τι θα κάνετε αν μας επιστρατεύσουν; Θα συνεχίσετε να κάνετε απεργία όπως και οι ναυτεργάτες που σήμερα, παρά την επιστράτευση έδεσαν τα πλοία ή...

Δεύτερον, δεν πρέπει να προηγηθεί μια 48ωρη πριν τις πανελλαδικές, για να δείξει ο κλάδος τις προθέσεις του, κατά τη γνώμη σου; Μήπως, εκεί πάει το "θα δούμε, τότε..." ;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:59:44 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #466 στις: Μάιος 01, 2013, 03:37:39 μμ »
λοιπόν εγώ απο αυτό :
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

καταλαβαίνω ότι πρόκεται για σούργελα!! Ο ένας μόλις ψηφιστεί η πρότασή του την αποσύρει επειδή  δε θέλει οριακή πλειοψηφια ( τότε γιατί την έκανε εξ αρχής; ) ο άλλος θέλει ντε και καλά ψηφοφορία του κλάδου γιατι το λέει η παράταξη (!!) - λες και τα προβλήματα της παιδείας ειναι θέμα παράταξης, οι άλλοι θέλουν κοινωνικές συμμαχίες όταν χρόνια έλεγαν πεισματικά  οχι σε όλα και έβαλαν όλον τον κόσμο απέναντί τους !! και είναι της λογικής "θα δούμε μωρέ"....

μες τη σοβαρότητα τους βλέπω όλους!!!  Στην τελική μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή ήταν μια δεκπεραιωτική συνέλευση  τύπου "να μη μας κράξουνε ότι δεν κάναμε τιποτα" αλλά επί τους ουσίας κανείς δεν ήθελε πραγματικά να ληφθεί συγκεκριμένη απόφαση;

Το μόνο που ξέρετε να κάνετε ορισμένοι είναι να κράζετε τους πάντες και τα πάντα...Ακούω προτάσεις. Όχι αφορισμούς. Το να υπάρχει διαπάλη μέσα σε ένα Δ.Σ. είναι λογικό. Κι εδώ μέσα υπάρχει διαπάλη, σούργελα είμαστε;
Ορισμένες σκέψεις:
1ον) Η απεργία διαρκείας προϋποθέτει προετοιμασία. Προετοιμασία του κλάδου, των γονέων και των μαθητών δεν υπήρξε έως σήμερα, επομένως μια απεργία διαρκείας μπορεί να εκφυλιστεί (με μικρή συμμετοχή) και σίγουρα θα κατασυκοφαντηθεί όπως συνέβη και με όλες τις άλλες απεργίες διαρκείας του προηγούμενου διαστήματος. Για να αποφασιστεί απεργία διαρκείας θα πρέπει να προηγηθούν συνελεύσεις με μεγάλη συμμετοχή και να δούμε πόση αποφασιστικότητα υπάρχει στον κλάδο. Αλλιώς, το να πάρει ένα 11μελες Δ.Σ. απόφαση για 80.000 ανθρώπους, όταν μάλιστα σε προηγούμενες σημαντικές απεργιακές κινητοποιήσεις η συμμετοχή πανελλαδικά δεν ξεπέρασε το 50-60%, οδηγεί τον κλάδο σε ήττα. Να μιλήσει ο ίδιος ο κλάδος και να αναλάβει την ευθύνη για τις πράξεις του.
2ον) Αν αποφασιστεί απεργία διαρκείας κι επιστρατευτούμε τι θα συμβεί; Ποιος θα μας καλύψει και ποια θα είναι η επόμενή μας κίνηση; Πρέπει να συζητήσουμε και τέτοια ζητήματα, διότι αποτελεί στρατηγική επιλογή της κυβέρνησης η επιστράτευση των κλάδων, επομένως δεν είναι μακρινό ενδεχόμενο κάτι ανάλογο και στο δικό μας κλάδο. Μια επιστράτευση μας αφήνει άλλα περιθώρια ελιγμών; Κι αν ναι, ποια;
3ον) Με τους απεργοσπάστες τι θα κάνουμε; Όταν κρίνονται ζητήματα ζωής και θανάτου θα πάμε με την κλασική λογική "ο καθένας ας πράττει κατά συνείδηση"; Κατηγορήστε με για φασισμό ή για ότι άλλο θέλετε, αλλά δεν είναι δυνατόν να χάνονται μεροκάματα, να λοιδωρούμαστε από παντού, να απειλούμαστε με επιστράτευση και κάποιοι να πηγαίνουν στο σχολείο και να πίνουν καφέ-κι αύριο μεθαύριο στην αξιολόγηση να το παίζουν και καλοί στο σύστημα.
4ον) Την προοπτική να ξεκινήσουμε απεργία μετά το τέλος των πανελληνίων -άρα να μη βαθμολογούνται τα γραπτά- ή και με το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς πως το βλέπετε;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #467 στις: Μάιος 01, 2013, 03:40:34 μμ »
Εγώ να θέσω μια απλή ερώτηση; Από όλους τους "επαναστάτες" που ξαφνικά ξεφύτρωσαν μετά από λήθαργο χρόνων και απαιτούν απεργία διαρκείας ασυζητητί, πόσοι έδωσαν το παρόν στις σημερινές πρωτομαγιάτικες συγκεντρώσεις; Απλή ερώτηση που ζητάει απάντηση κι έχει άμεση σχέση με τις κινητοποιήσεις γενικότερα.

Δεν έδωσαν γιατί περίμεναν να προκηρυχθεί απεργία διαρκείας. Αν προκηρυχθεί απεργία διαρκείας, τότε θα βρούμε ένα άλλο επιχείρημα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #468 στις: Μάιος 01, 2013, 03:44:54 μμ »
@LK

έχω ένα κακό. Σβήνω τα προσωπικά μηνύματα μόλις απαντήσω. επειδή λοιπόν τα είδα μετά τα μηνύματα σου εδώ, μπορείς αν θες και ίσως θα ήταν και χρήσιμο να δούμε τις δύο απόψεις να τα αναρτήσεις αν τα έχεις...δεν έχω πρόβλημα ειλικρινά. Εξάλλου εμένα - ελπίζω και σένα - με ωφέλησε ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για κάποια θέματα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #469 στις: Μάιος 01, 2013, 03:49:44 μμ »
λοιπόν εγώ απο αυτό :
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

καταλαβαίνω ότι πρόκεται για σούργελα!! Ο ένας μόλις ψηφιστεί η πρότασή του την αποσύρει επειδή  δε θέλει οριακή πλειοψηφια ( τότε γιατί την έκανε εξ αρχής; ) ο άλλος θέλει ντε και καλά ψηφοφορία του κλάδου γιατι το λέει η παράταξη (!!) - λες και τα προβλήματα της παιδείας ειναι θέμα παράταξης, οι άλλοι θέλουν κοινωνικές συμμαχίες όταν χρόνια έλεγαν πεισματικά  οχι σε όλα και έβαλαν όλον τον κόσμο απέναντί τους !! και είναι της λογικής "θα δούμε μωρέ"....

μες τη σοβαρότητα τους βλέπω όλους!!!  Στην τελική μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή ήταν μια δεκπεραιωτική συνέλευση  τύπου "να μη μας κράξουνε ότι δεν κάναμε τιποτα" αλλά επί τους ουσίας κανείς δεν ήθελε πραγματικά να ληφθεί συγκεκριμένη απόφαση;

Το μόνο που ξέρετε να κάνετε ορισμένοι είναι να κράζετε τους πάντες και τα πάντα...Ακούω προτάσεις. Όχι αφορισμούς. Το να υπάρχει διαπάλη μέσα σε ένα Δ.Σ. είναι λογικό. Κι εδώ μέσα υπάρχει διαπάλη, σούργελα είμαστε;
Ορισμένες σκέψεις:
1ον) Η απεργία διαρκείας προϋποθέτει προετοιμασία. Προετοιμασία του κλάδου, των γονέων και των μαθητών δεν υπήρξε έως σήμερα, επομένως μια απεργία διαρκείας μπορεί να εκφυλιστεί (με μικρή συμμετοχή) και σίγουρα θα κατασυκοφαντηθεί όπως συνέβη και με όλες τις άλλες απεργίες διαρκείας του προηγούμενου διαστήματος. Για να αποφασιστεί απεργία διαρκείας θα πρέπει να προηγηθούν συνελεύσεις με μεγάλη συμμετοχή και να δούμε πόση αποφασιστικότητα υπάρχει στον κλάδο. Αλλιώς, το να πάρει ένα 11μελες Δ.Σ. απόφαση για 80.000 ανθρώπους, όταν μάλιστα σε προηγούμενες σημαντικές απεργιακές κινητοποιήσεις η συμμετοχή πανελλαδικά δεν ξεπέρασε το 50-60%, οδηγεί τον κλάδο σε ήττα. Να μιλήσει ο ίδιος ο κλάδος και να αναλάβει την ευθύνη για τις πράξεις του.
2ον) Αν αποφασιστεί απεργία διαρκείας κι επιστρατευτούμε τι θα συμβεί; Ποιος θα μας καλύψει και ποια θα είναι η επόμενή μας κίνηση; Πρέπει να συζητήσουμε και τέτοια ζητήματα, διότι αποτελεί στρατηγική επιλογή της κυβέρνησης η επιστράτευση των κλάδων, επομένως δεν είναι μακρινό ενδεχόμενο κάτι ανάλογο και στο δικό μας κλάδο. Μια επιστράτευση μας αφήνει άλλα περιθώρια ελιγμών; Κι αν ναι, ποια;
3ον) Με τους απεργοσπάστες τι θα κάνουμε; Όταν κρίνονται ζητήματα ζωής και θανάτου θα πάμε με την κλασική λογική "ο καθένας ας πράττει κατά συνείδηση"; Κατηγορήστε με για φασισμό ή για ότι άλλο θέλετε, αλλά δεν είναι δυνατόν να χάνονται μεροκάματα, να λοιδωρούμαστε από παντού, να απειλούμαστε με επιστράτευση και κάποιοι να πηγαίνουν στο σχολείο και να πίνουν καφέ-κι αύριο μεθαύριο στην αξιολόγηση να το παίζουν και καλοί στο σύστημα.
4ον) Την προοπτική να ξεκινήσουμε απεργία μετά το τέλος των πανελληνίων -άρα να μη βαθμολογούνται τα γραπτά- ή και με το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς πως το βλέπετε;

Να βάλω και μια άλλη παράμετρο πολύ σημαντική. Αν μας επιστρατεύσουν, να είστε σίγουροι ότι η επιστράτευση δε θα αρθεί. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι θα μας δέσουν τα χεράκια για αρκετό χρονικό διάστημα, όπως και στο ξεκίνημα της αξιολόγησης που θα έρθει από το Σεπτέμβρη. Οι ίδιοι που πάνε και συζητάνε για την αξιολόγηση που δε θέλουν ο κλάδος να πάρει μέτρα ώστε να την εμποδίσει, μας πάνε κατευθείαν στην επιστράτευση. Γιατί τσιμπάτε; Εσείς, ειλικρινά, άσχετα από το τι ψηφίζετε στις συνδικαλιστικές εκλογές ή όπου αλλού, νομίζετε ότι το ΠΑΜΕ έκανε τη συγκεκριμένη πρόταση γιατί θέλει ο κλάδος μας να ηττηθεί και να μείνει άπραγος, ενώ ο κυβερνητικός συνδικαλισμός ξαφνικά έγινε επαναστατικός; Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 03:55:05 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #470 στις: Μάιος 01, 2013, 03:53:10 μμ »
@LK

έχω ένα κακό. Σβήνω τα προσωπικά μηνύματα μόλις απαντήσω. επειδή λοιπόν τα είδα μετά τα μηνύματα σου εδώ, μπορείς αν θες και ίσως θα ήταν και χρήσιμο να δούμε τις δύο απόψεις να τα αναρτήσεις αν τα έχεις...δεν έχω πρόβλημα ειλικρινά. Εξάλλου εμένα - ελπίζω και σένα - με ωφέλησε ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για κάποια θέματα.

Δεν το έχω το μήνυμα που σου έστειλα, αλλά αν νομίζεις ότι είναι χρήσιμο και για τους άλλους να δουν τις απαντήσεις και ότι σε ωφέλησε σε κάτι η απάντησή μου, θα ξαναπαντήσω στις ερωτήσεις σου δημόσια, αλλά λίγο αργότερα.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #471 στις: Μάιος 01, 2013, 03:54:40 μμ »
Μην περιμένεις όμως την ίδια ακριβώς απάντηση από μένα γιατί αυτοσχεδιάζω  ;D ;D ;D

ΥΓ1. Το μόνο που υπόσχομαι είναι ορθογραφικά λάθη...είναι πηγαίο...
ΥΓ2. ζητώ συγγνώμη γι αυτόν τον μίνι διάλογο, αν ενοχλεί το topic σβήστε τα τελευταία μηνύματα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 04:19:25 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #472 στις: Μάιος 01, 2013, 04:20:36 μμ »
Όλοι μαζί ενωμένοι αν και δύσκολο μπορούν να ξεπεράσουν τα προβλήματα.
Νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να διαβάσει την στάση των παρατάξεων και να τις κρίνει. Εγώ προσωπικά βλέπω διάθεση μόνο από δύο παρατάξεις. Ίσως να μην πάρουν καμμιά κοινή απόφαση στο τέλος και αυτό θα είναι οδυνηρό πλην αρκετά αναμενόμενο. Χρόνος πολύς δεν υπάρχει. Η στάση της ΠΑΣΚ δεν την τιμά...θα μπορούσε να απαιτήσει συζήτηση για σύγκλιση και με τους άλλους δυο δηλαδή με ΔΑΚΕ και ΠΑΜΕ:

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ: Αφού η ΠΑΣΚ βάζει τόσο κώλυμα, στηρίζουμε την πρότασή της: 4 ψήφοι!
 
ΠΡΟΕΔΡΟΣ(ΔΑΚΕ): Δε βγαίνει απόφαση-να πάμε την άλλη βδομάδα.
 
ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ + ΣΥΝΕΚ: Όχι! Να βγει σήμερα απόφαση!
 
ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ: Αφού η ΠΑΣΚ βάζει θέμα για τις 17/05, παρότι είναι παράνομο γιατί πρέπει να προκηρυχθεί απεργία 4 μερες πριν, ΑΡΑ πρέπει να πάρουμε απόφαση σήμερα για τις 17/05 κι όχι όταν λέει η ΠΑΣΚ, ΠΑΡΟΛΑ αυτά προκειμένου να βγει απόφαση ΣΗΜΕΡΑ υπερψηφίζουμε την πρόταση της ΠΑΣΚ.
 
ΣΥΝΕΚ: οκ, κι εμείς, άρα η πρόταση της ΠΑΣΚ παίρνει 6 ψήφους.
 
ΠΑΣΚ: Όχι, όχι, το αποσύρουμε και το ξανασυζητάμε σε λίγο! Εμείς θέλουμε τη μέγιστη δυνατή πλειοψηφία κι όχι οριακή.
 
ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ: Μα αποσύρετε την πρότασή σας;;;



Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #473 στις: Μάιος 01, 2013, 04:29:09 μμ »
LK & jimmy100
κατ΄αρχήν αγνοείτε κάτι πολυ βασικό : δεν ειμαι πλέον συνάδελφός σας - ανηκω στη διοίκηση του υπουργείου παιδείας. Βλέπω άρα τα πράγματα υπό διαφορετικό πρίσμα. Μου κάνει λοιπον εντύπωση που ο κλάδος των εκπαιδευτικών έχει δεχτεί απανωτά τα χτυπήματα, πάνε για υποχρεωτικές μεταθέσεις και δεν έχει κουνηθεί φύλλο. Τι άλλο πρέπει να γίνει δηλαδή για να γίνει κάτι ; Το θέμα μου δεν ειναι το ΠΑΜΕ ή η ΔΑΚΕ ή ο όποιος άλλος - ανέκαθεν πιστευα ότι τα προβλήματα της Παιδείας ειναι κοινά και δεν πρέπει να χωράνε σε κομματικά μαγαζάκια και συνθήματα αμφιβόλου ποιότητας και εμπνεύσεως.

Απο κει και πέρα στα όσα χρόνια ήμουν στα σχολεια δεν είδα χαϊρι ούτε απο τους αριστερούς επαναστάτες του καναπέ: πρώτοι και καλύτεροι έτρεχαν - και τρέχουν ακόμα - για τα ιδιαίτερα (αυτό δεν ειναι 'ιδιωτικοποιηση της εκπαίδευσης" ; Έχω χορτάσει απο παχιά ΄λόγια. Έχω χορτάσει να βλέπω τους "φίλους" του κάθε κόμματος όπως εσύ LK να κόπτεστε να υπερασπίσετε την "ιδεολογία" αλλά οι εχοντες θέση - οι όντες κάτι περισσότερο απο 'φίλοι" - να φέρονται χειρότερα απ΄την Μαρία Αντουανέττα. Εξ ου και δεν πιστευω πια κανέναν.

Για την επιστράτευση έχω να σου απαντήσω ότι η ίδια η ιστορία απέδειξε πως και αυτή καταλύεται : βλέπε τους ναυτεργάτες που και συ ανέφερες. Κι αυτοί επιταγμένοι είναι αλλά ειναι επίσης και αποφασισμένοι. Προφανώς οι εκπαιδευτικοί δεν είναι και τόσο. (;) .  Για την θέση του ΠΑΜΕ περί στρατηγικής ήττας έχω να σου πω ότι ο κλάδος έχει ηττηθεί εδώ και καιρό όταν έλεγε πεισματικά ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ χωρίς να αντιπροτείνει κάτι, τώρα λοιπόν πώς ζητάει κοινωνικούς εταίρους; Αυτό το έβλεπαν και τα παιδιά του δημοτικού, οι συνδικάλες δεν είχαν πάρει πρέφα;

Θλίβομαι γιατί μιλάμε για τον πολυπληθέστερο κλάδο δ.υ. Που θα μπορούσε με μια μέρα απεργίας να παραλύσει το σύμπαν - αλλά δεν το πράττει και αυτό πλέον καταντάει ύποπτο!! Θα ήθελα ως γονιός πλέον αυτός ο κλάδος να δείξει την πυγμή του, να παραδώσει μαθήματα αξιοπρέπειας στους μαθητές του. Ο μονος τρόπος να πιέσει ειναι η περίοδος των πανελλαδικών ή της βαθμολόγησης. Γαι την βαθμολόγηση όμως δεν μίλησε κανένας στη συνέλευση της ΟΛΜΕ. Γιαυτό και λέω ότι πρόκειται για σούργελα. Τι θα πει ρε παιδιά " θα δούμε;" Αν πχ το ΠΑΜΕ ήθελε 48ωρη ας έλεγε "48ωρη και μετά αποχή απο τα βαθμολογικά, σαμποτάζ των απολυτηρίων, μη έκδοση απολυτήριων τίτλων" κάτι τελοσπάντων.... αυτο το θα δούμε για μένα δεν ειναι υπεύθυνη στάση. και στην τελική αφού θέλουν να ξέρουν τι λέει ο κλάδος, γιατί καταψήφισαν την πρόταση των άλλων για ψηφοφορία ή για κάλπες στα σχολεία;

και στην τελική δε γινεται εγώ που δουλεύω σε δευτεροβάθμια να ειμαι σε θέση να σου πω τι άποψη έχει για την απεργία στις πανελλαδικές αλλά και τη στάση της ΟΛΜΕ το 98% των εκπαιδευτικών της διεύθυνσής μας και η ίδια η ΟΛΜΕ να αγνοεί τα βασικά!! Πραγματικά δεν μπορεί να αφουγκραστεί την βάση ;

εξάλλου, ακριβώς ο διάλογος που παρέθεσε ο/η sikat ειναι ο ...."σουργελικός" της υπόθεσης!!!!
 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #474 στις: Μάιος 01, 2013, 04:39:28 μμ »
Εγώ πάλι ,όταν μιλάω με συναδέλφους ,βλέπω ότι όλοι θέλουν την απεργία αναπληρωτές και μόνιμοι .Δεν έχει βρεθεί ένας να μου πει δεν κάνω απεργία .Τι περιμένει η ΟΛΜΕ ;;Δεν βλέπουν ότι τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο ;Ο Σεπτέμβρης είναι μακριά ,θα σκύψουμε το κεφάλι και θα βάλουμε πλάτη που λέει και ο Κων/νος Πορφυρογέννητος  >:(.Αιφνιδιασμό θέλει το υπουργείο .Αιφνιδιασμό να κάνουμε ...ΕΛΕΟΣ πια 

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #475 στις: Μάιος 01, 2013, 04:43:42 μμ »
Καταλάβετε το.
Στην πραγματικότητα δεν θέλει να συνεργαστεί κανένας με κανένα.
Εχουμε παράδοση εμείς οι καθηγητές σε αυτό δυστυχώς.
Απλά όλοι πετάνε ένα σλόγκαν για να φανούν ότι κάτι είπαν.

Ρε παιδιά σοβαροί να είμαστε έτσι όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα (ίσως και διεθνώς) πιστεύετε ότι κάποιος σοβαρός άνθρωπος θα ασχοληθεί με την Πολιτική σε οποιοδήποτε επίπεδο;
Θα πρέπει να καταπιεί πολλά που ο μέσος άνθρωπος δεν τα ανέχεται αν δεν έχει κάποιο προσωπικό όφελος. Τόσο απλα. Εντάξει μπορεί να είμαστε ρομαντικοί αλλά μην είμαστε και αφελείς...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 04:46:12 μμ από ICT »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.