*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 276596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #476 στις: Μάιος 01, 2013, 04:45:20 μμ »
Εγώ πάλι ,όταν μιλάω με συναδέλφους ,βλέπω ότι όλοι θέλουν την απεργία αναπληρωτές και μόνιμοι .Δεν έχει βρεθεί ένας να μου πει δεν κάνω απεργία .Τι περιμένει η ΟΛΜΕ ;;Δεν βλέπουν ότι τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο ;Ο Σεπτέμβρης είναι μακριά ,θα σκύψουμε το κεφάλι και θα βάλουμε πλάτη που λέει και ο Κων/νος Πορφυρογέννητος  >:(.Αιφνιδιασμό θέλει το υπουργείο .Αιφνιδιασμό να κάνουμε ...ΕΛΕΟΣ πια

ακριβώς έτσι....αλλά όπως φαίνεται, άμα δεν δώσει το οκ η Συγγρού, ο Περισσός, η Ιπποκράτους, η Κουμουνδούρου  και ο υπόλοιπος οδικός χάρτης της αττικής, δεν πα να χτυπιέται η βάση από κάτω , αυτοί θα βρίσκουν αφορμές να πράττουν βάσει οδηγιών άνωθεν...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:42 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #477 στις: Μάιος 01, 2013, 04:47:49 μμ »
LK & jimmy100
κατ΄αρχήν αγνοείτε κάτι πολυ βασικό : δεν ειμαι πλέον συνάδελφός σας - ανηκω στη διοίκηση του υπουργείου παιδείας. Βλέπω άρα τα πράγματα υπό διαφορετικό πρίσμα. Μου κάνει λοιπον εντύπωση που ο κλάδος των εκπαιδευτικών έχει δεχτεί απανωτά τα χτυπήματα, πάνε για υποχρεωτικές μεταθέσεις και δεν έχει κουνηθεί φύλλο. Τι άλλο πρέπει να γίνει δηλαδή για να γίνει κάτι ; Το θέμα μου δεν ειναι το ΠΑΜΕ ή η ΔΑΚΕ ή ο όποιος άλλος - ανέκαθεν πιστευα ότι τα προβλήματα της Παιδείας ειναι κοινά και δεν πρέπει να χωράνε σε κομματικά μαγαζάκια και συνθήματα αμφιβόλου ποιότητας και εμπνεύσεως.

Απο κει και πέρα στα όσα χρόνια ήμουν στα σχολεια δεν είδα χαϊρι ούτε απο τους αριστερούς επαναστάτες του καναπέ: πρώτοι και καλύτεροι έτρεχαν - και τρέχουν ακόμα - για τα ιδιαίτερα (αυτό δεν ειναι 'ιδιωτικοποιηση της εκπαίδευσης" ; Έχω χορτάσει απο παχιά ΄λόγια. Έχω χορτάσει να βλέπω τους "φίλους" του κάθε κόμματος όπως εσύ LK να κόπτεστε να υπερασπίσετε την "ιδεολογία" αλλά οι εχοντες θέση - οι όντες κάτι περισσότερο απο 'φίλοι" - να φέρονται χειρότερα απ΄την Μαρία Αντουανέττα. Εξ ου και δεν πιστευω πια κανέναν.

Για την επιστράτευση έχω να σου απαντήσω ότι η ίδια η ιστορία απέδειξε πως και αυτή καταλύεται : βλέπε τους ναυτεργάτες που και συ ανέφερες. Κι αυτοί επιταγμένοι είναι αλλά ειναι επίσης και αποφασισμένοι. Προφανώς οι εκπαιδευτικοί δεν είναι και τόσο. (;) .  Για την θέση του ΠΑΜΕ περί στρατηγικής ήττας έχω να σου πω ότι ο κλάδος έχει ηττηθεί εδώ και καιρό όταν έλεγε πεισματικά ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ χωρίς να αντιπροτείνει κάτι, τώρα λοιπόν πώς ζητάει κοινωνικούς εταίρους; Αυτό το έβλεπαν και τα παιδιά του δημοτικού, οι συνδικάλες δεν είχαν πάρει πρέφα;

Θλίβομαι γιατί μιλάμε για τον πολυπληθέστερο κλάδο δ.υ. Που θα μπορούσε με μια μέρα απεργίας να παραλύσει το σύμπαν - αλλά δεν το πράττει και αυτό πλέον καταντάει ύποπτο!! Θα ήθελα ως γονιός πλέον αυτός ο κλάδος να δείξει την πυγμή του, να παραδώσει μαθήματα αξιοπρέπειας στους μαθητές του. Ο μονος τρόπος να πιέσει ειναι η περίοδος των πανελλαδικών ή της βαθμολόγησης. Γαι την βαθμολόγηση όμως δεν μίλησε κανένας στη συνέλευση της ΟΛΜΕ. Γιαυτό και λέω ότι πρόκειται για σούργελα. Τι θα πει ρε παιδιά " θα δούμε;" Αν πχ το ΠΑΜΕ ήθελε 48ωρη ας έλεγε "48ωρη και μετά αποχή απο τα βαθμολογικά, σαμποτάζ των απολυτηρίων, μη έκδοση απολυτήριων τίτλων" κάτι τελοσπάντων.... αυτο το θα δούμε για μένα δεν ειναι υπεύθυνη στάση. και στην τελική αφού θέλουν να ξέρουν τι λέει ο κλάδος, γιατί καταψήφισαν την πρόταση των άλλων για ψηφοφορία ή για κάλπες στα σχολεία;

και στην τελική δε γινεται εγώ που δουλεύω σε δευτεροβάθμια να ειμαι σε θέση να σου πω τι άποψη έχει για την απεργία στις πανελλαδικές αλλά και τη στάση της ΟΛΜΕ το 98% των εκπαιδευτικών της διεύθυνσής μας και η ίδια η ΟΛΜΕ να αγνοεί τα βασικά!! Πραγματικά δεν μπορεί να αφουγκραστεί την βάση ;

εξάλλου, ακριβώς ο διάλογος που παρέθεσε ο/η sikat ειναι ο ...."σουργελικός" της υπόθεσης!!!!

Αν δεν κουνιόταν φύλλο, φταίει ο κλάδος, δε νομίζεις;

Λες ότι "οι έχοντες θέσεις" φέρονται σαν την Μαρία Αντουανέττα. Πες μας ονόματα, λοιπόν, ώστε να ξυπνήσουμε και εμείς οι ανίδεοι. Εγώ ξέρω για συνδικαλιστές του χώρου που περνάνε ΕΔΕ, αλλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα, οπότε περιμένουμε ονόματα συνδικαλιστών του ΠΑΜΕ. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω που να μην το ξέρει το σύνολο.

Το όχι του ΠΑΜΕ πήγαινε σε όλα αυτά που τώρα βιώνεις και θα βιώσεις από Σεπτέμβρη και για τα οποία θέλεις να κάνεις τώρα απεργία διαρκείας. Όσο για τις θέσεις, μπες στην ιστοσελίδα του ΠΑΜΕ εκπαιδευτικών και να δεις ποιες είναι. Ε, πολύ ισοπεδωτικό είναι το "δεν αντιπρότεινε κάτι". Όλες οι συνδικαλιστικές παρατάξεις κάτι προτείνουν. Είναι δυνατόν; Με ό,τι συμφωνεί ο καθένας συντάσσεται. Επειδή δε μελετάμε εμείς, δε σημαίνει ότι ο άλλος δεν προτείνει. Άλλο δε συμφωνώ με αυτά που προτείνει και θέλω π.χ. την αξιολόγηση και άλλο δεν αντιπροτείνει.

Όχι, δεν έχουμε τα κότσια των ναυτεργατών ούτε να κουρελιάσουμε την επιστράτευση στην πράξη ούτε να περιφρουρήσουμε την απεργία μας ούτε να κάνουμε απεργία πάνω στις πανελλαδικές έχουμε. Απόδειξη το πόσοι κατεβήκαμε στο δρόμο τη μέρα που ψηφιζόταν το πολυνομοσχέδιο (για την Κυριακή λέω).

Επίσης, το ΠΑΜΕ είπε να γίνει γενική συνέλευση ώστε να αποφασίσει η βάση, να δείξει με τη 48ωρη τις διαθέσεις της η βάση. Εσύ δε θέλεις; Τι θέλεις, δηλαδή, να αποφασίζει το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ για πάρτη σου;

Αν αφουγκράζεσαι τη βάση, όπως λες, τι αφουγκράζεσαι; Γιατί εγώ αφουγκράζομαι ηττοπάθεια σε όλα. Έρχεται ο σύμβουλος στο σχολείο και μιλά για την αξιολόγηση και τουμπεκί από κάτω. Είναι οι Χρυσαυγίτες μες στα σχολεία και οργιάζουν και τουμπεκί από κάτω. Εσείς εκεί στο υπουργείο δεν ξέρω τι αφουγκράζεστε. Εμείς αυτά αφουγκραζόμαστε. Καλό απόγευμα!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #478 στις: Μάιος 01, 2013, 04:51:07 μμ »
Πώς φερόταν η Μαρία Αντουανέττα ρε παιδιά?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #479 στις: Μάιος 01, 2013, 04:51:36 μμ »
Δυστυχώς...γιαυτο και τελικα σε οποιο σχολειο στην Ελλάδα και να εισαι, τα επιχειρηματα η φρασεολογια και η "συνδικαλιστική μέθοδος" ειναι η ιδια. Το θεμα ειναι τωρα που μας πηραν φαλάγγι τι θα κανουμε
Ανοιγουμε τα σχολεια Δευτερα
Τριτη εκλογες για την ΟΛΜΕ
ΤΕτάρτη;δινουμε προγραμμα.τελος
Μενουν δυστυχως μονο οι εξετασεις των Πανελληνιων. Αντιδραση= φτυσιμο και γιουχα απο γονεις και μαθητες.....
Αν ηταν παιχνιδι θα ήταν ρουα ματ !!
Σιγα μην αντιδρασει η ΟΛΜΕ. Παλιοι ...που δεν υπαρχει πιθανοτητα να μετακινηθουν , ΓΙΑΥΤΟ και δεν τους πειραξαν ΚΑΝ το ΩΡΑΡΙΟ!! το προσεξατε?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:42 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #480 στις: Μάιος 01, 2013, 05:40:58 μμ »
Εγώ πάλι ,όταν μιλάω με συναδέλφους ,βλέπω ότι όλοι θέλουν την απεργία αναπληρωτές και μόνιμοι .Δεν έχει βρεθεί ένας να μου πει δεν κάνω απεργία .Τι περιμένει η ΟΛΜΕ ;;Δεν βλέπουν ότι τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο ;Ο Σεπτέμβρης είναι μακριά ,θα σκύψουμε το κεφάλι και θα βάλουμε πλάτη που λέει και ο Κων/νος Πορφυρογέννητος  >:(.Αιφνιδιασμό θέλει το υπουργείο .Αιφνιδιασμό να κάνουμε ...ΕΛΕΟΣ πια

Εγώ πάλι Ντίνα στο δικό μου σχολείο βλέπω ανθρώπους που ασχολούνται με τις άδειες, τις μεταθέσεις και γενικά με οτιδήποτε άλλο εκτός από όσα ψηφίστηκαν στο πολυνομοσχέδιο. Με εξαίρεση 2 άτομα κανένας άλλος δεν απεργούσε όλη τη χρονιά. Ούτε καν στις εκλογές της ΕΛΜΕ ψήφισαν. Γι' αυτό επιμένω: ο λόγος να περάσει στη βάση. Κι ας πάρει ο καθένας το ποσοστό ευθύνης που του αναλογεί:
- Αν αποφασίσει ο κλάδος απεργία διαρκείας ας λάβει και μέτρα για το ενδεχόμενο επιστράτευσης κι ας καθορίσει τι θα γίνει σε περίπτωση που η επιστράτευση συνεχίσε να βρίσκεται σε ισχύ για διάστημα μεγαλύτερο εκείνης της περιόδου.
- Αν αποφασίσει άλλο πλαίσιο κινητοποιήσεων ας προβλέψει και πότε θα υπάρξει η κορύφωση.
- Αν πάλι αποφασίσει να μην κάνει τίποτα, με γεια του - με χαρά του. Δε θα κλάψω για κανέναν υπεράριθμο που θα μετατεθεί υποχρεωτικά, για κανέναν αναπληρωτή που δε θα ξαναπροσληφθεί, για κανέναν που θα μετακινείται σε 3 σχολεία για να συμπληρώσει ωράριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 05:42:58 μμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #481 στις: Μάιος 01, 2013, 05:44:01 μμ »
Μας έχουνε καταλάβει και εκτός συνόρων .
http://left.gr/news/ekpliktos-o-raihenmpah-poy-oi-ellines-den-diadilonoyn-oi-germanoi-ergates-diadilonoyn-kai
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #482 στις: Μάιος 01, 2013, 05:52:42 μμ »
Aπο τα πρακτικά της συνεδρίασης της ΟΛΜΕ 30/4/2013 :
 
ΔΑΚΕ: ΓΣ μέχρι 16/05, στάση εργασίας από ΟΛΜΕ 17/05 (με κάλυψη επιπλέον στάσης εργασίας από κατά τόπους ΕΛΜΕ), ΓΣ Προέδρων 18/05, 5ήμερη 20/05-24/05-κάλπη σε κάθε σχολείο, αν όχι, τότε κάλπη σε κάθε ΕΛΜΕ στυλ εκλογών από το πρωί μέχρι το βράδυ.
 
ΠΑΜΕ: Οι 3 δυνάμεις ΔΑΚΕ, ΣΥΝΕΚ, ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ, συναινούνε, όμως, εδώ κλάδοι επιστρατεύτηκαν. Αναλαμβάνουνε την ευθύνη για επιστράτευση, αν συμβεί;; Τι θα κάνετε αν επιστρατεύσουν τον κλάδο;;; Απαντήστε!

Aπο συνεντευξη τυπου της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ  28/1/ 2013 :

"Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ είπε ότι το κόμμα στηρίζει τους αγώνες που αναπτύσσονται και κάλεσε σε μεγαλύτερη μαζικότητα και μαχητικότητα των αγώνων, ενώ απαντώντας σε ερώτηση, είπε χαρακτηριστικά: «Σκίστε τα χαρτιά της επιστράτευσης, τα χαρτιά της εφορίας και τα χαρτιά των χαρατσιών, αλλιώς τα μνημόνια θα μείνουν για πάρα πολλά χρόνια."

no comment......


 




Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #483 στις: Μάιος 01, 2013, 06:14:20 μμ »
Πού καταντήσαμε ... Να φοβόμαστε την εξαγγελία μιας απεργίας για να μην ταπεινωθούμε από την ενδεχόμενη επιστράτευση της κυβέρνησης! Αυτά, στην πρωτομαγιά του 2013.... Με τις υγείες μας και καλό μήνα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #484 στις: Μάιος 01, 2013, 06:29:26 μμ »
Πού καταντήσαμε ... Να φοβόμαστε την εξαγγελία μιας απεργίας για να μην ταπεινωθούμε από την ενδεχόμενη επιστράτευση της κυβέρνησης! Αυτά, στην πρωτομαγιά του 2013.... Με τις υγείες μας και καλό μήνα.

Λαμβάνεις υπόψη σου και τον αντίπαλο όταν πας για μάχη. Δεν πας στα κουτουρού. Παίρνοντας την ευθύνη μου, εγώ ότι μορφή κινητοποίησης και να υπερψηφιστεί θα την ακολουθήσω. Έχω όμως πολλές επιφυλάξεις για τη λογική της ΠΑΣΚ και της ΔΑΚΕ. Κυβερνητικές παρατάξεις είναι. Την πιθανότητα να μας σέρνουν σε παγίδα τη σκεφτήκατε; Να τα σκεφτόμαστε όλα...Δεν είναι τουλάχιστον ύποπτο το γεγονός ότι αυτοί που επί χρόνια κρατούσαν τον κλάδο σε νάρκη, τώρα ξαφνικά βγαίνουν με τόσο προωθημένες θέσεις; Ξαναλέω: με τους συστηματικούς απεργοσπάστες τι θα πράξουμε; Μπορούμε να πάμε με τη λόγική "όποιος θέλει δουλεύει"; Με αυτό τον τρόπο, αλλού θα πραγματοποιούνται πανελλαδικές κι αλλού όχι. Είναι εκφυλισμός ή δεν είναι η συγκεκριμένη πιθανότητα;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #485 στις: Μάιος 01, 2013, 06:39:36 μμ »
Aπο τα πρακτικά της συνεδρίασης της ΟΛΜΕ 30/4/2013 :
 
ΔΑΚΕ: ΓΣ μέχρι 16/05, στάση εργασίας από ΟΛΜΕ 17/05 (με κάλυψη επιπλέον στάσης εργασίας από κατά τόπους ΕΛΜΕ), ΓΣ Προέδρων 18/05, 5ήμερη 20/05-24/05-κάλπη σε κάθε σχολείο, αν όχι, τότε κάλπη σε κάθε ΕΛΜΕ στυλ εκλογών από το πρωί μέχρι το βράδυ.
 
ΠΑΜΕ: Οι 3 δυνάμεις ΔΑΚΕ, ΣΥΝΕΚ, ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ, συναινούνε, όμως, εδώ κλάδοι επιστρατεύτηκαν. Αναλαμβάνουνε την ευθύνη για επιστράτευση, αν συμβεί;; Τι θα κάνετε αν επιστρατεύσουν τον κλάδο;;; Απαντήστε!

Aπο συνεντευξη τυπου της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ  28/1/ 2013 :

"Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ είπε ότι το κόμμα στηρίζει τους αγώνες που αναπτύσσονται και κάλεσε σε μεγαλύτερη μαζικότητα και μαχητικότητα των αγώνων, ενώ απαντώντας σε ερώτηση, είπε χαρακτηριστικά: «Σκίστε τα χαρτιά της επιστράτευσης, τα χαρτιά της εφορίας και τα χαρτιά των χαρατσιών, αλλιώς τα μνημόνια θα μείνουν για πάρα πολλά χρόνια."

no comment......
Μόνο που μέχρι σήμερα τα χαρτιά της εφορίας, των χαρατσιών και των επιστρατεύσεων τα έσκισε μόνο μια μικρή μερίδα του κόσμου, γι αυτό το χαράτσι καθιερώθηκε και οι επιστρατεύσεις έγιναν μόδα. Συνεπώς, ερώτηση προς όλους:
-Αν μας επιστρατεύσουν, θα  σκίσουμε όλοι τα χαρτιά της επιστράτευσης ή θα γυρίσουμε ηττημένοι πίσω;

Αφήστε την ΟΛΜΕ και απαντήστε στο αυτονόητο. Επίσης, από Σεπτέμβρη θα πάτε για αξιολόγηση ή όχι;

Επίσης, αφού ο κλάδος είναι έτοιμος για μετωπική σύγκρουση, πέστε μου πού στο καλό ήταν κρυμμένοι όλοι αυτοί τη μέρα που ψηφιζόταν το πολυνομοσχέδιο. Επίσης, πού ήταν κρυμμένοι σήμερα, την ημέρα της εργατικής Πρωτομαγιάς;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #486 στις: Μάιος 01, 2013, 06:47:15 μμ »
Πού καταντήσαμε ... Να φοβόμαστε την εξαγγελία μιας απεργίας για να μην ταπεινωθούμε από την ενδεχόμενη επιστράτευση της κυβέρνησης! Αυτά, στην πρωτομαγιά του 2013.... Με τις υγείες μας και καλό μήνα.

Λαμβάνεις υπόψη σου και τον αντίπαλο όταν πας για μάχη. Δεν πας στα κουτουρού. Παίρνοντας την ευθύνη μου, εγώ ότι μορφή κινητοποίησης και να υπερψηφιστεί θα την ακολουθήσω. Έχω όμως πολλές επιφυλάξεις για τη λογική της ΠΑΣΚ και της ΔΑΚΕ. Κυβερνητικές παρατάξεις είναι. Την πιθανότητα να μας σέρνουν σε παγίδα τη σκεφτήκατε; Να τα σκεφτόμαστε όλα...Δεν είναι τουλάχιστον ύποπτο το γεγονός ότι αυτοί που επί χρόνια κρατούσαν τον κλάδο σε νάρκη, τώρα ξαφνικά βγαίνουν με τόσο προωθημένες θέσεις; Ξαναλέω: με τους συστηματικούς απεργοσπάστες τι θα πράξουμε; Μπορούμε να πάμε με τη λόγική "όποιος θέλει δουλεύει"; Με αυτό τον τρόπο, αλλού θα πραγματοποιούνται πανελλαδικές κι αλλού όχι. Είναι εκφυλισμός ή δεν είναι η συγκεκριμένη πιθανότητα;

Ακριβώς! Δεν αρκεί να προκηρύσσεις απεργίες αν δεν τις υποστηρίζεις. Οι ίδιοι που τις προτείνουν κάνουν απεργοσπασία. Μια τέτοια σύγκρουση θέλει ισχυρό έρεισμα στη βάση και απόφαση της βάσης να περιφρουρήσει την απεργία. Θα βλέπατε, αν αποφασίζαμε για περιφρούρηση της απεργίας, οι ίδιοι που το παίζουν υπερεπαναστάτες να παίζουν ξύλο με αυτούς που περιφρουρούν την απεργία. Έχουν δει τα ματάκια μου στις απεργίες πολλά. Όλοι αυτοί που το παίζουν υπερεπαναστάτες, μόλις η κυβέρνηση τους κουνήσει το δάχτυλο θα είναι οι πρώτοι που θα μπουν μέσα. Οπότε, σωστή η ερώτηση: " τι θα κάνετε αν επιστρατεύσουν τον κλάδο" . 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #487 στις: Μάιος 01, 2013, 06:52:08 μμ »
Θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει σε κάποια μικροθεματάκια που έχω...

Η κυβέρνηση άνοιξε πολλά θέματα μαζί για να κρατάει μπαλαντερ. Κάποια πάλι δεν τα άνοιξε και θα τα δούμε παρακάτω...

1) Ωράριο - Μεταθέσεις

α) Η αυξηση του ωραρίου κάποιον που είναι πιο παλιότερος στο σχολείο και κάνει ιδιαίτερα στους μαθητές του τον ευννοεί ή όχι (σε συνδυασμό και με το γεγονός ότι μπορεί να πεταχτεί και κανένας από την ίδια ειδικότητα εκτός σχολείου);
β) Κάποιον παλιότερο πάλι στο σχολείο που δεν κάνει ιδιαίτερα η αύξηση του ωραρίου τον ευννοεί; μάλλον όχι. Οι υποχρεωτικές μεταθέσεις τον ενδιαφέρουν αν συμπληρώνει το 75% των ωρών στο ίδιο σχολείο ή κοντινά;
γ) Κάποιον υπεράριθμο στο σχολείο ή στη διάθεση τι τον καίει περισσότερο η αύξηση ωραρίου ή η υποχρεωτική μετάθεση;
δ) Κάποιον αναπληρωτή τι τον καίει η αύξηση ωραρίου, οι υποχρεωτικές μεταθέσεις ή να έχει δουλειά στην εκπάιδευση έστω και σε οποιοδήποτε θεσμό αυτής;

2) Συγχωνεύσεις σχολείων - Νεου τύπου σχολεία - Νέα προγράμματα

α) Ωπα τι γίνεται τώρα εδώ;;;

3) Μεταφορά καθηγητών μεταξύ αβθμια και βθμιας

α) Εδώ πάλι τι γίνεται;

4) Αξιολογήσεις - Δ/ντες σε 2 χρόνια

α) Τι είναι πάλι τούτο.

5) ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ

α) ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΕ ΕΦΕΤΟΣ;


ΥΓ1. Δεν μπορείτε να πείτε οι Κυβερνήσεις κάτι έμαθαν από τους συνδικαλιστές. Οταν οι συνδικαλιστές πήγαιναν με 20 θέματα για να πάρουν τα 2 έτσι και οι κυβερνήσεις ανοίγουν 10 θέματα για να παίζουν κατά το δοκούν....

ΥΓ2. Σε όλα τα παραπάνω η απάντηση λογικά θα ήταν θα αγωνιστώ για όλα και δεν θα υποχωρήσω αν δεν ικανοποιηθεί η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών σε όλα. Εγώ πάλι είμαι καχύποπτος που πιστεύω ότι δεν θα γίνει αυτό;

ΥΓ3. Ισως οι απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις δείχνουν και γιατί ο κλάδος είναι κατακερματισμένος. Ολοι οι άλλοι κλάδοι που λέτε έχουν κοινό ωράριο, κοινά συμφέροντα, αίσθημα συναδελφικότητας (καλά και αυτοί ως ένα σημείο έτσι, μην τρελαθούμε κιόλας!!!). εμάς επειδή είμασταν πολλοί ήξεραν πως να μας χωρίσουν. Ε δεν είναι και τελείος ηλίθιοι αυτοί στην Πολιτική κάτι έχουν μάθει από τα κόμματα τους που και εκεί σκοτώνονται για μικροσυμφέροντα.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 07:03:33 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #488 στις: Μάιος 01, 2013, 06:53:41 μμ »
Ας μας επιστρατεύσουν !!!!Το θέμα θα είναι ότι οι πανελλήνιες και ο πορφυρογέννητος μαζί θα τιναχθούν στον αέρα ...

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #489 στις: Μάιος 01, 2013, 06:59:13 μμ »
Δεν είναι μαγκιά να σκίσεις το χαρτί της επιστράτευσης. Μαγκιά είναι να το παλαίψεις προβάλλοντας τα δίκαια αιτήματά σου. Κι ας σε επιστρατεύσουν οι κυβερνώντες στο τέλος. Άλλωστε, με την επιστράτευση, αυτός που ηττάται είναι η κυβέρνηση που αδυνατεί να δώσει λύσεις στα προβλήματα με διάλογο και δημοκρατικές διαδικασίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159738
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.