*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 279811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prof2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • πως καταντήσαμε λοχία
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 28, 2013, 05:12:58 μμ »
Απεργία από τώρα διαρκείας και κάθε μέρα πορείες .
Όχι μόνο για εμάς αλλά και για τους ανέργους ,για όλη την κοινωνία και για όσους υποφέρουν .
Καιρός είναι να πάρουμε θέση και να εκφράσουμε άποψη για αυτό που συμβαίνει 3 χρόνια τώρα .
Εξάλλου είναι ξεκάθαρο πλέον και δεν εστιάζεται μόνο στο θέμα  Παιδεία.
Είναι ξεκάθαρο ότι : Ή εμείς ή αυτοί ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 28, 2013, 05:25:50 μμ »
To είπε ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ. Η απεργία είναι δεδομένη.


σαν να το 'πε ο Παπας δηλαδη ενα πραγμα...ας προσγειωθουμε λιγακι παρακαλω..δεν περναει απο τις γενικες συνελευσεις των ΕΛΜΕ με τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 28, 2013, 05:28:13 μμ »
To είπε ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ. Η απεργία είναι δεδομένη.


σαν να το 'πε ο Παπας δηλαδη ενα πραγμα...ας προσγειωθουμε λιγακι παρακαλω..δεν περναει απο τις γενικες συνελευσεις των ΕΛΜΕ με τιποτα...

Αυτό θα το δούμε συνάδελφε.
Το βλέπεις το ποσοστό πάνω;
Μεγαλύτερο θα είναι!

Δεν σου ζητάμε να απεργήσεις συνάδελφε.
Αλλά το να μην μας δίνεις κάν την ψήφο σου για να μας δώσεις την ευκαιρία να παλαίψουμε (και για σένα τον απεργοσπάστη) είναι κατάπτυστο. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 05:31:32 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 28, 2013, 05:31:12 μμ »
Αγαπητέ Pa, θα ήθελα κι εγώ να καταθέσω τις θέσεις μου και κυρίως να παρουσιάσω αναλυτικά γιατί πρέπει να απεργήσουμε, αλλά πρέπει να ετοιμαστώ για να πάω στο Σύνταγμα!!! Το μόνο που λέω τώρα είναι ότι όσοι διοριστήκαμε ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ έπρεπε να είμαστε πολύ περισσότεροι ευαισθητοποιημένοι και να είμαστε μπροστάρηδες στους αγώνες. Δεν περιμένω από τον μόνιμο ιδιαιτεράκια καθηγητή να αντιδράσει, αλλά δεν έχω και αποδείξεις για να τον καταγγείλω και να συμβάλω στο καθάρισμα του κλάδου. Θέλω όμως από αυτόν που αγωνίστηκε για να γίνει δημόσιος λειτουργός να αγωνίζεται για την διαρκή βελτίωση του κλάδου μας. Και να αγωνιστεί ειδικά τώρα.

Τι ακριβώς σημαίνει "αγώνας για τη διαρκή βελτίωση του κλάδου"; Όταν το 2007, μας ζητήθηκε από το υπουργείο να καταθέσουμε προτάσεις για την προτεινόμενη (από εμάς τους ίδιους) επιμορφωτική πολιτική, σύσσωμοι οι σύλλογοι έλεγαν ΟΧΙ, γιατί η επιμόρφωση, υποστήριζαν, θα συνδεθεί με την αξιολόγηση. Ήμουν ο μόνος τότε που κατέθεσα στο δ/ντή πλήρες κείμενο με προτάσεις (βασισμένες στη βιβλιογραφία), το οποίο απορρίφθηκε από όλους (όπως ήταν αναμενόμενο). Και μιλάμε για 2007, χωρίς περικοπές μισθών, εποχή παχαιών αγελάδων.  Ο αγώνας μας, λοιπόν, ποιος είναι; Για ποια βελτίωση; Αγωνιστήκαμε για το νεοδιόριστο που είναι σε νησί και παίρνει 750 ευρώ; Αγωνιστήκαμε για τις κενές ώρες που είχαμε φέτος, επειδή δεν προσέλαβαν αναπληρωτές; Αγωνιστήκαμε ποτέ για να πετύχουμε να αξιολογηθούμε για να δείξουμε σε όλους πως αξίζουμε; Και ποιοι αγωνίστηκαν ή θα αγωνιστούν; Αυτοί που δεν μετακινήθηκαν ποτέ και δεν αξιολογήθηκαν ποτέ; Αυτοί που βλέπουν με μισό μάτι τους νέους συναδέλφους που έχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά, ενώ οι ίδιοι έχουν το σκονισμένο πτυχίο του ΄80 και αρνούνται οποιοδήποτε σεμινάριο, γιατί απλούστατα γνωρίζουν άριστα το αντικείμενο τους, όπως υπεροπτικά δηλώνουν; Αυτοί που χλευάζουν τους ωρομίσθιους; (ήρθε ωρομίσθιος δυο βδομάδες πριν από το Πάσχα και υπέστη τέτοια υποτιμητική ανάκριση, που εγώ αν ήμουν στη θέση του, θα τους είχα διαολοστείλει όλους μ΄αυτά που του έλεγαν). Αυτοί που δούλευαν 7 ώρες την εβδομάδα και έφευγαν από τις 11 (λόγω του εθιμικού δίκαιου του αρχαιότερου εκπαιδευτικού); Συμφωνώ πως υπάρχουν "κακοί" δημόσιοι λειτουργοί και σε άλλους τομείς, αλλά όχι σε αυτήν την έκταση, όπως στο δικό μας κλάδο. Εγώ αυτό που θέλω να αποσαφηνιστεί είναι τι εννοούμε "αγώνα" και τι εννοούμε "βελτίωση" του κλάδου. Γιατί αν ο αγώνας συνδέεται με ένα στεγνό ΟΧΙ στην αύξηση του ωραρίου και στην αξιολόγηση-επιμόρφωση, εγώ προσωπικά δε συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 28, 2013, 05:32:03 μμ »
Καλά να πάθουμε τότε αν δεν περάσει από τις ΕΛΜΕ .Μην ακούσω κανέναν μόνιμο ή αναπληρωτή να κλαίγεται ότι είναι άνεργος !Και οι ΕΛΜΕ τι θα προτείνουν δηλαδή ; Μήπως να τους ζητήσουμε συγνώμη για την αναστάτωση ;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 28, 2013, 05:35:15 μμ »
Εάν και τώρα δεν υπάρξει δυναμική αντίδραση να είστε σίγουροι ότι η ήδη κακή εικόνα που έχει η κοινωνία για τους εκπαιδευτικούς θα διαφοροποιηθεί προς το χειρότερο : θα γίνουν οι καρπαζοεισπράκτορες, τα φερέφωνα, οι χ@@σμένοι από φόβο, οι τιποτένιοι υπαλληλίσκοι!!

Δεν πρόκειται για την αύξηση ωραρίου, αυτό ειναι μηδαμινό μπροστά σε αυτά που αυτή συνεπάγεται. Πρόκειται για την άλωση εργασιακών δικαιωμάτων, την καταβαράθρωση θεσμών όπως αυτού της οικογένειας, τον αλύπητο εξευτελισμό και τον αδυσώπητο ευτελισμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ( βλ. υποχρεωτικές μεταθέσεις).

Δεν με ενδιαφέρει τι έγινε κάποια χρόνια πριν, αν ψηφίστηκαν ή όχι ανάξιες πολιτικές και συνδικαλιστικές ηγεσίες, το θέμα ειναι επιτέλους να ξυπνήσει η βάση, να αφυπνιστεί ο κοινωνικός ιστός, να ανατραπεί η χούντα που όλοι βιώνουμε.  Δε γίνεται να ξεσπιτώνονται άξιοι άνθρωποι και να παραμένουν στη θέση τους γνωστά λαμόγια ή και ανίκανοι για την τάξη με μόνο κριτήριο αν συμπληρώνουν ωράριο!!

Ως μητέρα παιδιού στο Λύκειο δηλώνω ότι συντάσσομαι απερίφραστα σε όποια απεργιακή κινητοποίηση των εκπαιδευτικών γιατί θεωρώ ότι αυτό θα ειναι το καλύτερο μάθημα που θα μπορούσαν να διδάξουν στους μαθητές τους : αυτό της αξιοπρέπειας!


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 28, 2013, 06:38:25 μμ »

Προτείνω "να αλλάξουμε μυαλά" ...

Ταυτόχρονα, προτείνω να αποφασίσουμε την παιδεία που θα θέλαμε ως κλάδος...

Και αφού γίνουν όλα αυτά ... θα μπορούμε και να σχεδιάσουμε αγώνες και διεκδικήσεις.


Συνάδελφε με όλο το σεβασμό αλλά αυτό δε λέγεται προτείνω λύση, αλλά πετάω τη μπάλα στην εξέδρα.
Την ώρα που καίγεται το σπίτι μας εμείς θα το ρίξουμε στην ενδοσκόπηση, στη φιλοσοφική συζήτηση για την ιδανική εκπαίδευση και στο αυτομαστίγωμα για όλες τις λάθος επιλογές που έχουμε κάνει τα τελευταία χρόνια; Ακόμα καλύτερα να σηκώσουμε το σταυρό του μαρτυρίου για τις επιλογές του συνολου της κοινωνίας στις αυτοδιοικητικές εκλογές του 2010, στις βουλευτικές του 2012, κλπ;

Συμφωνώ σε όσα, μονότονα είναι η αλήθεια, επαναλαμβάνεις σχετικά με την ανανέωση της εμπιστοσύνης των εκπαιδευτικών στις πλειοψηφούσες παρατάξεις στο Δ.Σ. της ΟΛΜΕ πριν από δύο χρόνια. Θα προσέθετα ακόμα την ανάδειξη της κυβερνητικής παράταξης σε πρώτη δύναμη στις εκλογές των υπηρεσιακών συμβουλίων τώρα το Νοέμβρη, δύο μέρες πριν την ψήφιση του 3ου μνημονίου το οποίο ουσιαστικά δρομολόγησε την αύξηση του ωραρίου και τις απολύσεις. Το να αναγνωρίσουμε όμως τα λάθη μας δε μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για να παραμείνουμε αδρανείς, αλλά αφορμή για να αποφασίσουμε επιτέλους να δράσουμε. Έστω και τώρα, έστω και στο και πέντε.

Και στο τέλος, τέλος δε μπορώ να καταλάβω αυτή την περίεργη λογική συλλογικής ευθύνης η οποία δεν αναγνωρίζει αντιθέσεις και αντιφάσεις στο εκπαιδευτικό σώμα. Τα συμφέροντά μας δεν είναι ενιαία, ούτε επιλέγουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο να αντιμετωπίσουμε τις καταστάσεις. Άλλοι επιλέγουν το συλλογικό αγώνα, άλλοι το πελατειακό προσωπικό τους βόλεμα εις βάρος των υπολοίπων και άλλοι την αδράνεια, την εσωστρέφεια και την κατάθλιψη. Οι εκπαιδευτικοί είναι κομμάτι της κοινωνίας και ως αποτέλεσμα σε αυτούς αντανακλώνται όλες οι αντιθέσεις και οι παθογένειες αυτής. Και μιας και επικαλείσαι την προσωπική σου διαδρομή προκειμένου να ενισχύσεις όσα λες (για την οποία μπράβο-ειλικρινά-και την οποία δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω), ας καταθέσω και εγώ τη δική μου:

-Επέλεξα την εκπαίδευση μεταξύ πολλών άλλων ευκολότερων και πιο προσοδοφόρων επαγγελματικών επιλογών που είχα ως οικονομολόγος,επειδή το όνειρο μου ήταν κάποια στιγμή να μπω σε τάξη. Είμαι ευτυχισμένος που το πραγματοποίησα και δε μετανιώνω για την επιλογή μου, άσχετα από το πως ήρθαν τα πράγματα.

-Έγραψα και πέτυχα σε ένα διαγωνισμό με αναλογία διοριστέων/διαγωνιζομένων περίπου 1/100, η οποία για όσους δεν είχαμε πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν πολύ-πολύ χαμηλότερη. Πρέπει να απολογηθώ για αυτόν που διορίστηκε από το παράθυρο;

- Το υπουργείο παιδείας καθυστέρησε να με διορίσει ένα χρόνο με το πρόσχημα της δημοσιονομικής προσαρμογής (άσχετα αν εκείνη τη χρονιά κάλεσε 63 αναπληρωτές στην ειδικότητά μου) με αποτέλεσμα να περάσω ένα χρόνο άνεργος (μιας και είχα παρατήσει την προηγούμενη δουλειά μου) να χρεωθώ και αυτή τη στιγμή με τον πενιχρό μισθό του νεοδιόριστου να καλύπτω και ένα δάνειο 130 ευρω το μήνα το οποίο αυτή τη στιγμή μου έχει γίνει θηλιά στο λαιμό. Και όμως έχω συμμετάσχει σε όλες τις απεργίες αυτά τα δύο χρόνια. Οφείλω τώρα να σιωπήσω τώρα επειδή η πλειοψηφία παρέμενε αδρανής τρία χρόνια;

- Διορίστηκα σε μία φτωχή, ορεινή και απομονωμένη περιοχή με πολύ χαμηλό μορφωτικό επίπεδο. Η πλειοψηφία των συναδέλφων και ιδιαίτερα όσοι έχουμε πανελλαδικά μαθήματα ανοίγουμε πολλές φορές το σχολείο το απόγευμα και κάνουμε εθελοντικά μάθημα. Περιττό να πω ότι ένα ευχαριστώ δεν άκουσα, αντίθετα βρέθηκε γονιός να με πει που δεν κάνω ιδιαίτερα, μιας και αυτός είχε την οικονομική δυνατότητα και δεν ήθελε το παίδί του να κάνει μάθημα με τα "παρακατιανά". Μπορώ να μπω στην ίδια μοίρα με τον ξεφτίλα "ιδιαιτερά" συνάδελφο στο πλαίσιο της συλλογικής ευθύνης του κλάδου;

-Οργανική δεν έχω ούτε πρόκειται ποτέ να αποκτήσω. Καλύπτω δύο λειτουργικά κενά σε δύο σχολεία που είμαστε τοποθετημένοι 4 συνάδελφοι, αλλά μόνο εγώ βρίσκομαι εκεί. Όλοι οι υπόλοιποι μονίμως αποσπασμένοι δεξιά και αριστερά. Εγώ είμαι όμως αυτός που θα μπει σε λίστα υποχρεωτικής μετάθεσης σε μία ειδικότητα που αναμένεται να προκύψουν εκατοντάδες "ολικά υπεράριθμοι" και οργανικά κενά δεν υπάρχουν πουθενά, ενώ έχω ίσως τα λιγότερα μόρια πανελλαδικώς. Η μοίρα η δική μου και πολλών άλλων είναι η διαθεσιμότητα και η απόλυση.

- Την Παρασκευή έκανα 20 ώρες να φτάσω σπίτι μου αλλάζοντας 3 μέσα (αυτοκίνητο, λεωφορείο, καράβι). Δε με πειράζει, όταν δούλευα στον ιδιωτικό τομέα δεν είχα διακοπές ποτέ, δε θα απολογηθώ όμως για το βυσματία αποσπασμένο και ας είναι συνάδελφος.

Δε θυμήθηκα τώρα να αντιδράσω- φωνάζω από πριν διοριστώ. Απλά αυτή η τελευταία σταγόνα ξεχείλισε το ποτήρι της υπομονής μου. Είμαι εξοργισμένος και παραδέχομαι ότι η κρίση μου μπορεί να έχει θολώσει. Ξέρω ότι μακροπρόθεσμα είμαι τελειωμένος αλλά δε με νοιάζει. Έχω και άλλα πράγματα να κάνω και την άκρη θα τη βρω. Δεν είμαι όμως διατεθειμένος  να παραδοθώ χωρίς να δώσω τη μάχη, έστω και για την τιμή των όπλων. Και δεν αναγνωρίζω σε κανέναν το δικαίωμα να μου στερήσει αυτή την ευκαιρία. Όποιος δε θέλει να αγωνιστεί είναι δικαίωμα του μόνο στο βαθμό που θα αποκλείσει τον εαυτό του από οτιδήποτε μπορεί να διασφαλίσει αυτός ο αγώνα. Πιο απλά ας παραιτηθεί. Προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να αναγνωρίσω κανένα "δικαίωμα στην εργασία" που θα οδηγήσει εμένα  στην ανεργία. Και στο βαθμό που η απεργία θα αποφασιστεί δημοκρατικά με διευρυμένη πλειοψηφία από τις Γενικές Συνελεύσεις των ΕΛΜΕ, ο συνάδελφος που θα επιλέξει να πάει να δουλέψει επειδή θεωρεί τη δική του θέση διασφαλισμένη θα με βρει απέναντί του. Γιατί πολύ απλά η δική μου δεν είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:21:57 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 28, 2013, 06:49:55 μμ »
Μέχρι την ώρα που γράφεται η κάτωθι απλοϊκή διαπίστωση, τo τόπικ έχει αναγνωσθεί 1093 φορές..
Λαμβάνοντας υπόψη:
α) ότι ένας αναγνώστης το έχει κάνει παραπάνω από δύο φορές..
β) ότι μπαίνουν και το διαβάζουν και Επισκέπτες χωρίς δικαίωμα ψήφου..

Τα παραπάνω όμως δεν δικαιολογούν στο ερώτημα
"Ναι ή Όχι στην απεργία εν μέσω εξετάσεων" να έχει ψηφίσει 2ψήφιος αριθμός.. (μόνο)..
νομίζω ότι είναι ενδεικτικό του γιατί έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει..
Δεν λέμε ούτε το Ναι ούτε το Όχι μας..

Σημ: Εάν υπήρχε δημοσκόπηση σχετική με μουσικές επιλογές.. κάτι μου λέει
ότι οι ψηφίσαντες θα ήταν πολλοί περισσότεροι..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 07:00:53 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 28, 2013, 07:36:43 μμ »

Δεν σου ζητάμε να απεργήσεις συνάδελφε.
Αλλά το να μην μας δίνεις κάν την ψήφο σου για να μας δώσεις την ευκαιρία να παλαίψουμε (και για σένα τον απεργοσπάστη) είναι κατάπτυστο. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι.....

συναδελφε το ποιος πρεπει να ντρεπεται ας αφησουμε να το κρινουν μαθητες και γονεις....εγω ή οποιος  θελει να κρατησει ομηρους 17χρονες ψυχες   για να διατηρησει συντεχνιακα κεκτημενα...εγω την συνειδηση μου την εχω ησυχη εδω και χρονια και ετσι θελω να την διατηρησω...και θα ηθελα να προτεινω και κατι...και να απορριφθει απο τις ΕΛΜΕ η προταση για απεργια υπαρχει λυση..100ατομα εξω απο καθε εξεταστικο κεντρο...ξυλο στον καθε συναδελφο που θα θελησει να επιτηρησει και στον μαθητη που θα παει να γραψει....οι εξετασεις ακυρωνονται για να εκτονωθει το κλιμα.."σε συνθηκες πολεμου"ολα επιτρεπονται για να μην περασει το 2ωρο...ή η "υποβαθμιση της εκπαιδευσης"...

Αποσυνδεδεμένος Panos161

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 28, 2013, 07:47:07 μμ »
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την απεργία διαρκείας αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος για το αν θα πρέπει να ταλαιπωρηθούν και οι μαθητές μας που δίνουν πανελλαδικές.
Ίσως μία λύση θα ήταν να κάνουμε διακεκομμένες ημέρες απεργίας μέχρι να τελειώσουν οι πανελλαδικές και στην συνέχεια απεργία διαρκείας. Έτσι ούτε οι ενδοσχολικές εξετάσεις θα μπορούν να γίνουν, ούτε βαθμολογήσεις γραπτών, ούτε απολυτήρια, ούτε τίποτα...
Καί ίσως έτσι να έχουμε και ένα μέρος του κόσμου μαζί μας!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:07:08 μμ »
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την απεργία διαρκείας αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος για το αν θα πρέπει να ταλαιπωρηθούν και οι μαθητές μας που δίνουν πανελλαδικές.
Ίσως μία λύση θα ήταν να κάνουμε διακεκομμένες ημέρες απεργίας μέχρι να τελειώσουν οι πανελλαδικές και στην συνέχεια απεργία διαρκείας. Έτσι ούτε οι ενδοσχολικές εξετάσεις θα μπορούν να γίνουν, ούτε βαθμολογήσεις γραπτών, ούτε απολυτήρια, ούτε τίποτα...
Καί ίσως έτσι να έχουμε και ένα μέρος του κόσμου μαζί μας!


Συμφωνώ απολύτως.Μια απεργία από την 1η Ιουλίου μέχρι τις 31 Αυγούστου θα τους γονατίσει.

Δεν πάμε καλαααααά...

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:22:57 μμ »
συνάδελφοι ελάτε σύνταγμα, οι εκπαιδευτικοί βρίσκονται ακριβώς μπροστά απο βουλή με πορτοκαλί σημαίες

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:40:40 μμ »
Εμείς είμαστε οι όμηροι.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 28, 2013, 09:08:01 μμ »
@PA

Δεν εννοούσα εσένα προσωπικά αλλά να κάτσεις και να μας πεις τι έχεις κάνει στη ζωή σου...λοιπόν εγώ δεν κρύβομαι πίσω από κανένα nickname και να πω το πόσο διαυγής είμαι. Αφήνω αυτούς που με ξέρουν προσωπικά και από τους αναγνώστες εδώ να με κρίνουν. Δεν σε θίγω ελπίζω αυτά που λές όμως όντως να ισχύουν και στον περίγυρώ σου. απλώς με κουράζει αυτή η εμμονή σου (όχι ότι έχεις άδικο) με κάποιες συγκεκριμένες ημερομηνίες και με κάποια συγκεκριμένα κόμματα. Υπάρχουν και άλλες εφημερίδες και άλλα αναγνώσματα να διαβάσεις για να καταλάβεις ότι με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις η χώρα αυτή ήταν ένα συνολικό ξεπούλημα μετά την απελευθέρωση....

@trekto

προτού κρίνεις πες μας τουλάχιστον τι ειδικότητα είσαι γιατί μωρέ φίλε μου πολύ φοβισμένο σε κόβω και προσπαθείς να  αντλήσεις τη δύναμη σου από το πλήθος.

ΥΓ. Ποτέ δεν επιδίωξα από την μάζα να με υποστηρίξει. Οπως δεν γούσταρα στον ΙΤ και έφυγα σε μια νύχτα για να πάω στο Δημόσιο έτσι και από το Δημόσιο θα φύγω νύχτα και θα πάω να δουλέψω όπου βρω και αγαπάω. Τους μόνους που θα ενημερώσω θα είναι τους μαθητές μου και κάποιους από τους συναδέλφους που εκτιμώ. Και επειδή κύριε Υπουργέ μας γραψατε στα φρύδια σας σε μια νύχτα σε μια νύχτα σας γράφω και εγώ στα φρύδια μου. Οσο για τον μισθό της ξεφτίλας που μου δίνεται σας τον χαρίζω...αξίζω πολύ περισσότερα ρε καθίκια της Κυβέρνησης. Γερμανοτσολιάδες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161601
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 449
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.