*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1400 στις: Μάιος 10, 2013, 10:27:17 μμ »
Το πρόβλημα με τις ιδεολογίες είναι ότι όσο καλές και αν είναι,δεν παύουν να αποτελούν ανθρώπινα κατασκευάσματα,άρα εκ της φύσης τους δεν μπορεί παρά να είναι σχετικές δημιουργίες.Δεν ειναι τέλειες.Δεν μπορεί ένας άνθρωπος ή εκατό ή χίλιοι να προβλέψουν όλες τις πιθανές αντιδράσεις-πράξεις του ανθρώπινου είδους.Είναι αδύνατο.Παράλληλα αυτό το απρόβλεπτο χαρακτηριστικό του ανθρώπινου είδους αποτελεί και τη μεγαλύτερη ομορφιά του.Επομένως κάθε ιδεολογία όταν επιδιωχθεί να εφαρμοστεί στην πράξη,
α)Θα καταπιέσει την πράξη (είτε του πιστού σε αυτήν είτε του αντίθετου σε αυτήν) και
β)Θα φανατίσει (συνήθως τον πιστό σε αυτήν) και θα διχάσει,
αφού δεν προέρχεται από την ίδια την πράξη ως βίωμα,αλλά ως ένα διανοητικό-θεωρητικό κατασκεύασμα.

Γενικά απ΄ό,τι βλέπω δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι οι ιδεολογίες έχουν πεθάνει.Προσφεραν και καλά και κακά πράγματα,αλλά έχουν πεθάνει.Οσο για τον κομμουνισμό,ως θεωρία και αυτή έχει μερικά καλά στοιχεία,αλλά διαθέτει και εγγενείς αδυναμίες και γι΄αυτό έχει αποτύχει όπου πήγε να εφαρμοστεί.Δεν θα ανοιξω όμως αυτή τη συζήτηση.

Επιμένω ότι χρειάζεται νέα προοπτική στην κοινωνία.Οι λαϊκισμοί και οι επαναστατικές κορώνες τελείωσαν.Ελπίζω η νέα πανωλεθρία να μας κάνει να αναρωτηθούμε για την ευθύνη του κλάδου μας απέναντι στο κοινωνικό σύνολο και για το μέλλον της πατρίδας μας.Εάν δεν βρούμε ξανά τον ρόλο μας μακριά από ιδεολογίες,μη μας ξενίζουν τέτοιες εξευτελιστικές συμπεριφορές από πολιτικούς,δημοσιογράφους,πολίτες όπως αυτές των τελευταίων ημερών.

Φαντάζεστε τι αντιμετώπιση θα είχαμε από τον κόσμο εάν είχαμε κάνει αυτές τις 24ωρες ή 48ωρες απεργίες των περασμένων ετών αποκλειστικά και μόνο π.χ. για την πλήρη αποδέσμευση του Λυκείου από τις πανελλήνιες,την ουσιαστική βελτίωση της επαγγελματικής εκπαίδευσης και την αυστηρή επανεξέταση των ραδιοτηλεοπτικών συχνοτήτων,που αποτελούν δημόσιο αγαθό και οι μεγαλοεργολάβοι τις χρησιμοποιούν για να υποβαθμίσουν την ελληνική παιδεία,δηλαδή το δικό μας έργο;Δεν θα τους είχαμε στερήσει τώρα από όλα τα επιχειρήματά τους,ενώ παράλληλα θα τους είχαμε ξεμπροστιάσει στην κοινή γνώμη;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 10:31:42 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1401 στις: Μάιος 10, 2013, 10:27:43 μμ »
Φταίει και το ότι δεν είμαστε όλοι ενωμένοι!
Τι σημαίνει, βρε παιδιά, αυτό που το λέτε και το ξαναλέτε; Κίνημα στο ύψος των περιστάσεων δεν έχουμε, γιατί δεν έχουμε ταξική (κλαδική θέλετε να το πείτε) συνείδηση.
Το να πάψουμε να βάζουμε ταμπέλες όπως μόνιμοι, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι και να παλέψουμε συλλογικά ως εκπαιδευτικοί για το καλό της εκπαίδευσης που έχει ήδη διαλυθεί!
Συμφωνώ, αλλά δε νομίζω ότι μπαίνουν ταμπέλες στις διεκδικήσεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1402 στις: Μάιος 10, 2013, 10:28:48 μμ »
Στον αγώνα έμπαιναν όμως! Δεν αγωνίζονταν όλοι για όλους!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1403 στις: Μάιος 10, 2013, 10:29:13 μμ »
Τι επιλογές έχουμε σε περίπτωση επιστράτευσης;
Οποιος συνάδελφος γνωρίζει ας μας ενημερώσει.

"Σε όσους εργαζομένους καλούνται να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους διανέμονται «φύλλα πορείας» ή «φύλλα ατομικής προσκλήσεως πολιτικής επιστράτευσης» και την ευθύνη για την παρακολούθηση της διαδικασίας έχουν οι κατά τόπους Αρχές (περιφέρειες).

Η άρνηση αποδοχής του «φύλλου πορείας» από τους παραλήπτες επισύρει ποινικές ευθύνες, αλλά και διοικητικές ποινές. Στην περίπτωση αυτή κινείται άμεσα η αυτόφωρη διαδικασία και με εισαγγελική παρέμβαση αυτός που αρνείται το φύλλο πορείας συλλαμβάνεται και δικάζεται στο Αυτόφωρο.

Σε περίπτωση που λείπει ο παραλήπτης του φύλλου πορείας, αυτό θα θυροκολληθεί στο σπίτι του και η Αστυνομία καλείται να τον εντοπίσει άμεσα."


Πηγή: http://www.skai.gr/news/politics/article/222399/i-epistrateusi-kai-oi-sunepeies-arnisis-tis-/#ixzz2Sv4erVTP

Δεν βλέπω να χωρά πουθενά η έννοια "επιλογή".  :-X

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 10:38:26 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1404 στις: Μάιος 10, 2013, 10:31:22 μμ »
Βρε Rublev, τόσα χρόνια η κοινωνία την πρόταση σου υλοποιούσε (μακριά από ιδεολογίες, πολιτική, κόμματα κτλ.). Αυτή η κοινωνία ηττήθηκε, όμως. Η κοινωνία που δεν είχε όραμα, οργάνωση κτλ. Αυτή η κοινωνία αυτοκτονεί, αυτή η κοινωνία φοβάται, αυτή η κοινωνία εκφασίζεται γιατί ακολουθούσε αυτήν ακριβώς την πρόταση.

Πάλι, δηλαδή, προτείνεις μοντέλα που απέτυχαν;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1405 στις: Μάιος 10, 2013, 10:32:32 μμ »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1406 στις: Μάιος 10, 2013, 10:35:21 μμ »
Λοιπόν το μόνο που θέλει τώρα είναι να το ρίξουμε στην πλάκα, ναι στην πλάκα. Άπειρη ειρωνεία και πλάκα στα παπαγαλάκια, στους μάγκες υπουργούς, στους κομπλεξικούς που περιμένουν να κλαιγόμαστε!

Στις γενικές συνελεύσεις να ψηφίσουμε απεργία ΟΛΟΙ (ασχέτως που δεν θα γίνει), στις εκλογές που θα στείλουν εκπροσώπους να ψηφίσουμε αντι-τρόικα και ας είναι για κάποιους δύσκολο, να φοράμε t-shirt σε παραλλαγή και μηνύματα ειρωνείας, να διαμαρτυρηθούμε στους βουλευτές των τριών κομμάτων (συνέχεια). Να καταλάβουν ότι κανείς δεν θα τους ξαναψηφίσει. Πιστέψτε με αυτό πονάει. Να πάρουμε μέρος σε ότι δράσεις αποφασιστούν που θα έχουν στόχο να αναδείξουν ΟΛΑ τα προβλήματα τις παιδείας και την ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ και ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ του υπουργείου, ενώ ταυτόχρονα να έχουμε την τρέλα και το κέφι των μαθητών.

Είναι η τεράστια ευκαιρία να γίνουμε ξανά μια οικογένεια. Καταλάβετε το, από την στιγμή που ψηφίστηκε δεν είχαμε τίποτα να χάσουμε ότι εξέλιξη και αν είχαμε. Τώρα είναι θέμα ψυχολογίας, θέλει τρελίτσα και συσπείρωση με τρέλα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1407 στις: Μάιος 10, 2013, 10:39:17 μμ »
Εντάξει, την επίταξη μπορεί να την περιμέναμε αλλά όχι και τόσο εξπρές... πίστευα η αφελής, για να μην πω ανόητη, ότι θα προλαβαίναμε να κάνουμε συνελεύσεις στις ΕΛΜΕ την Τρίτη, όποιες κινητοποιήσεις αποφασίζονταν Τετάρτη-Πέμπτη, αν όχι και μία τουλάχιστον μέρα απεργία την Παρασκευή... αυτοί με δυο κινήσεις ρουα-ματ μας έκαναν...
Μα να μην έχουμε καν την πολυτέλεια εμείς οι αναπληρωτές-Ιφιγένειες να αποχωρήσουμε τουλάχιστον μαχόμενοι μέχρι τελικής πτώσης από τη σκηνή της αναπλήρωσης-εκπαίδευσης;; ούτε καν αυτό δε μας άφησαν!
Δεν υπάρχει τίποτα να κάνουμε πια; Κι αν ήταν τόσο προβλέψιμη η εξέλιξη, οι της ΟΛΜΕ δεν το ήξεραν; ή όλα ήταν στημένα και από πριν ξεπουλημένα εξασφαλίζοντας και το "τυράκι" της εξαίρεσης των συναδέλφων με πάνω από 12 χρόνια προϋπηρεσία από τις υποχρεωτικές μεταθέσεις;
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1408 στις: Μάιος 10, 2013, 10:39:51 μμ »
Αγαπητή LK,είναι ωραίες οι προθέσεις σου,αλλά μπορείς να ξεκολλήσεις τη σκέψη σου από μοντέλα και θεωρητικά σχήματα;Ηττήθηκε ακριβώς η κοινωνία που είναι κολλημένη σε θεωρίες και κόμματα (άλλο πράγμα η πολιτική) κι έπνιξε την ανθρώπινη εμπειρία.

"Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι δεν είμαι μαρξιστής "(Μαρξ)
"Εκαναν τη θεωρία μας σωτηριολογικό δόγμα" (Ενγκελς)

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1409 στις: Μάιος 10, 2013, 10:40:14 μμ »
Παρακαλουντε οι κυριοι και κυριες της πολυ ομορφης κατα τα αλλα  "ομαδας - παρεας" του fb διπλα στην πολη που δηλωνουν οτι θελουν να ειναι επιτηρητες να δηλωνουν και την εργασια τους ετσι ωστε σε μελλοντικη απεργιακη τους κινητοποιηση να δηλωνουν αντικαταστατες απο Σεπτεβρη οι ανεργοι αναπληρωτες και μαλιστα αφιλοκερδως , ετσι ωστε να περνουν ευχαριστα και εποικοδομητικα την ωρα τους!!!
Και που ξερεις επειδη υπαρχει σοβαρη περιπτωση να την κανουν καλυτερα η αντικατασταση να ειναι μονιμη!!
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1410 στις: Μάιος 10, 2013, 10:40:51 μμ »
Eδώ και 2 περίπου 24ωρα κλιμακώνεται η διατύπωση απόψεων από συλλογικά όργανα - τοπικές ενώσεις λειτουργών Μέσης Εκπ/σης.
Δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνούσαν μαζί μου, οι περισσότερες θέσεις μου μοιάζουν με ένα copy-paste επιχειρημάτων υπέρ των εκπαιδευτικών, απουσιάζει όμως ο παλμός.. η ενθάρρυνση.. η τόνωση του ηθικού.

Επειδή στο παρόν νήμα έχει επέλθει μία κόπωση και μία πτώση ηθικού..
Και λαμβάνοντας υπόψη ότι τα γεγονότα είναι αυτά που είναι και οι εξελίξεις συνεχείς.. ο στόχος
πρέπει να είναι το απρόβλεπτο... το ανατρεπτικό..

Το πρόβλημα "φαίνεται" να είναι άλυτο..
Ίσως αν αλλάξει το πλαίσιο.. τότε να αναφανεί και η λύση..

Μοιράζομαι μαζί σας μήνυμα συναδέλφου

τα σχόλια δικά σας.. αν μη τι άλλο μεταδίδει παλμό..

Παράθεση
Συνάδελφοί μου
 Μεγάλη η ένταση των τελευταίων ωρών, πολλά και αντικρουόμενα τα συναισθήματα. Δεν σας κρύβω ότι λίγες μέρες πίσω, διερευνούσα το συναίσθημα και τη διάθεσή μου και διαπίστωνα με ντροπή μια ηττοπάθεια, μια κούραση, μια ενοχή, ένα μάταιο, ένα ξεφτιλισμένο πράμα του τύπου "ας με αφήσουν να απολυθώ με την ησυχία μου,δεν έχω καμία απολύτως διάθεση να συγκρουστώ με κανένα".
 Στις ώρες που ακολούθησαν με την ταυτόχρονη παρακολούθηση της μαραθώνιας συνεδρίασης της ΟΛΜΕ, άκουσα να μας αποκαλούν ρεμάλια, γαϊδούρια και κοπανατζήδες, είδα την Τρέμη νατραβολογά τα μάγουλά της ανίκανη ακόμα και να διανοηθεί ότι θα βάλουμε σε κίνδυνο τις εξετάσεις των "παιδιών", των ίδιων παιδιών που
 τους έχουν φτιάξει το μέλλον χειρότερο κι από την κόλαση, ανέχτηκα πολιτικούς και δημοσιογράφους να μιλούν με απρέπεια στους εκπροσώπους μας που πάσχιζαν να κρατήσουν
 την ηρεμία τους και να μεταφέρουν μέσα στο απίστευτα χυδαίο και εχθρικό κλίμα όσο καλύτερα μπορούσαν της απόψεις και την αλήθεια μας, είδα δημοσιογράφους σε ένα νέο κύμα επίθεσης κρατώντας στα χέρια τους το
 σκονάκι του non paper που τους μοίρασε το ίδιο υπουργείο που μέχρι προχτές διέψευδε αυτό που ετοίμαζε πυρετωδώς κι έβαλε σε πράξη πριν καν ψηφιστεί στη βουλή, είδα ιστοσελίδες να γράφουν λιβέλους και να μαζεύουν υπογραφές ενάντια στον υπ' αριθμό ΕΝΑ εχθρό της οικονομικής και κοινωνικής σταθερότητας της χώρας (εμάς δηλαδή), είδα απλούς συναδέλφους μου να τρελαίνονται και να τηλεφωνάνε σε ραδιόφωνα
 και εφημερίδες για να ακούσουν στο τέλος την ψυχρή αλήθεια ότι κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι δεν θα γίνουν απολύσεις, είδα παιδιά της Γ' Λυκείου στην τηλεόραση να συμπεριφέρονται πολύ πιο ώριμα και αληθινά από τους μεγάλους και να μεταφέρουν την αλήθεια τους χωρίς υστερίες και παροξυσμούς και τέλος
 άκουσα στο ραδιόφωνο τον υπουργό μας να προαναγγέλλει την επιστράτευσή μας.
 
Δεν ξέρω τι από όλα αυτά με έκανε έξαλλη. Δεν ξέρω καν πότε έγινε. Δεν έχω ιδέα από πού ζωντανεύει σιγά σιγά η ενέργεια που σαλεύει μέσα μου.
 
Συνάδελφοί μου
Εγώ δεν πρόκειται να σας υποδείξω τι πρέπει να κάνετε. Ο καθένας έχει τις απόψεις και τις αντοχές του κι από μένα θα είναι απόλυτα σεβαστές ακόμα κι αν είναι αντίθετες από τις
 δικές μου. Αν όμως δεν σας νιώσω κοντά μου, αν δεν σας δω να λειτουργείτε συντροφικά και συλλογικά
 σαν συνάδελφοι ανεξάρτητα από τις προσωπικές σας αποφάσεις, πραγματικά αμφιβάλλω αν θα μπορέσω από δω και μπρος να συνεχίσω να σας σέβομαι.
 Αν σας δω για άλλη μια φορά να δέχεστε την επιστράτευση και το διασυρμό μας από τον καναπέ, έτσι απλά με ένα "έλα μωρέ", χωρίς καν να τολμήσετε να σηκωθείτε και να πάτε μαζικά στις συνελεύσεις μας ανεξάρτητα από την άποψη που θα εκφράσετε εκεί, θα σιγουρευτώ δυστυχώς ότι έχετε από καιρό πεθάνει, απλά δεν σας το
 έχει πει κανείς. Καθηγητής και δάσκαλος πεθαμένος, χωρίς σφυγμό και ζωντάνια είναι για όλους άχρηστος
 και σύντομα θα έχει την κατάληξη που του αξίζει. Να το ξέρετε. Καθηγητής που αποστρέφει το βλέμμα από την απόγνωση του συναδέλφου του με ένα απλό ανασήκωμα των ώμων δεν ξέρω αν αξίζει τη θέση και τη δουλειά του. Καθηγητής που επιλέγει να εθελοτυφλεί και να σέρνεται δεν θα συναντήσει παρά την περιφρόνηση όλων,
 ακόμα και των μαθητών του. Ίσως κυρίως των
 μαθητών του. Συγχωρέστε μου τον φορτισμένο συναισθηματικά λόγο μου, δεν θέλω να προσβάλω κανέναν κι αν
 κάποιος νοιώσει ότι τον προσέβαλα του ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη. Απλά, αν την Τρίτη δεν σας δω όλους στις συνελεύσεις αν μη τι άλλο να δηλώνετε ότι είστε ζωντανοί, ότι έχετε κρατήσει κάποια ψήγματα αξιοπρέπειας, αν παραμείνετε χωμένοι στο καβούκι, τη μοναξιά και την αδράνειά σας, αν είστε ανίκανοι να νιώσετε θυμό
 κι ακόμα περισσότερο να τον εκφράσετε με κάποιο τρόπο, ειλικρινά δεν ξέρω αν θα αντέχω
 πια να σας βλέπω.
 Ίσως τελικά η υποχρεωτική μετακίνηση κι η επερχόμενη απόλυση να αποτελέσει μιας μορφής
 λύτρωση από τις αραχνιασμένες καρέκλες...

Ευχαριστούμε την συνάδελφο Ε.Λ που υπογράφει την ελεύθερη αυτή άποψη,
όπως επίσης και τον Κ.Π που την κοινοποίησε με την άδειά της. Προσωπική η επιλογή να μην αναγραφούν τα ονόματα επειδή δεν αποτελεί αρθογραφία στο διαδίκτυο, αλλά ανταλλαγή απόψεων σε προσωπικά μηνύματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 10:42:30 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1411 στις: Μάιος 10, 2013, 10:47:45 μμ »
Εντάξει, την επίταξη μπορεί να την περιμέναμε αλλά όχι και τόσο εξπρές... πίστευα η αφελής, για να μην πω ανόητη, ότι θα προλαβαίναμε να κάνουμε συνελεύσεις στις ΕΛΜΕ την Τρίτη, όποιες κινητοποιήσεις αποφασίζονταν Τετάρτη-Πέμπτη, αν όχι και μία τουλάχιστον μέρα απεργία την Παρασκευή... αυτοί με δυο κινήσεις ρουα-ματ μας έκαναν...

H επιστράτευση εκπαιδευτικών θέλει περισσότερο χρόνο από άλλες, γιατί τα φύλλα πορείας πρέπει να σταλούν ανά την επικράτεια, σε βουνά, ραχούλες και ξερονήσια. Άρα, δεν υπήρχε περίπτωση να κινηθούν με το πάσο τους, από τη στιγμή που θέλουν να στείλουν για πολλοστή φορά το μήνυμα ότι δεν δέχονται τον τσαμπουκά κανενός.  :P

Γενικώς, η ελληνική κοινωνία ζει σε μια άρνηση εδώ και πάααααρα πολύ καιρό. Δεν θέλει να πιστέψει το ένα, δεν μπορεί να πιστέψει το άλλο και όμως, τελικά γίνονται όλα και ακόμα περισσότερα.
Κάθε ομάδα βλέπει το κύμα να έρχεται και μέχρι να την καπελώσει, αδυνατεί να το πιστέψει. ::) ???
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1412 στις: Μάιος 10, 2013, 10:49:35 μμ »
Αγαπητή LK,είναι ωραίες οι προθέσεις σου,αλλά μπορείς να ξεκολλήσεις τη σκέψη σου από μοντέλα και θεωρητικά σχήματα;Ηττήθηκε ακριβώς η κοινωνία που είναι κολλημένη σε θεωρίες και κόμματα (άλλο πράγμα η πολιτική) κι έπνιξε την ανθρώπινη εμπειρία.

"Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι δεν είμαι μαρξιστής "(Μαρξ)
"Εκαναν τη θεωρία μας σωτηριολογικό δόγμα" (Ενγκελς)
Ποια κοινωνία ήταν κολλημένη σε θεωρίες και κόμματα, αγαπητέ μου; Θα με τρελάνεις; Η κοινωνία πήγαινε στην Ερμού για ψώνια παίρνοντας καταναλωτικό δάνειο, πήγαινε στη Μύκονο με διακοποδάνειο, έβλεπε Big Brother και Μενεγάκη και είχε κάνει την τσίχλα και το φραπέ μέλος του ανθρώπινου σώματος.

Και για πες μας εσύ σε τι κοινωνία πρέπει να προσβλέπω, αν όχι σ΄έναν κόσμο  με λιγότερο φανταχτερές βιτρίνες, ίσως με λιγότερες λεωφόρους, αλλά με λιγότερες λιμουζίνες, με λιγότερους απατεώνες. Τους πραγματικούς απατεώνες, αυτούς τους μισάνθρωπους με τις χοντρές κοιλιές.
Να κτίζουμε σπίτια που να ανήκουν σε μας… να ζούμε μια ζωή που θά ‘ναι ολότελα δική μας. Να ζούμε σαν ολοκληρωμένοι άνθρωποι τέλος πάντων. Να ζούμε σ’ ένα κόσμο που η επιθυμία σου να γελάσεις, ξεσπά από μέσα σου σα γιορτή, η επιθυμία να παίξεις και να γιορτάσεις… κι επιτέλους να κάνεις μια δουλειά που να σ’ ευχαριστεί… σα κανονικοί άνθρωποι κι όχι σα ζώα που ζούνε και υπάρχουνε χωρίς χαρά και φαντασία.
Ένας κόσμος που μπορεί κανείς να δει ξανά ότι υπάρχει ακόμη ένας ουρανός… τα λουλούδια που ανθίζουν… ότι ακόμα υπάρχει άνοιξη… και τα κορίτσια που γελούν και τραγουδούν.
Κι όταν μια μέρα πεθάνεις, δε θα πεθάνεις σα γέρος, πεταμένος σα στημένη λεμονόκουπα, αλλά σαν άνθρωπος που ‘ζησε ελεύθερος κι ευχαριστημένος μαζί με τους άλλους ανθρώπους…

Τι μου λες, δηλαδή, ότι είναι παρωχημένο το όραμα ενός τέτοιου κόσμου; Γιατί πρέπει να παλεύω δηλαδή, στη δικαίωση μετά θάνατον;

ΥΓ: ο Ντάριο Φο περιέγραψε αυτό τον κόσμο στο "Δεν πληρώνω-Δεν πληρώνω".

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1413 στις: Μάιος 10, 2013, 10:49:40 μμ »
Ολοκληρώθηκε η συνάντηση του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου με τους καθηγητές των ιδιωτικών σχολείων που αντιδρούν στην αύξηση του ωραρίου.Σύμφωνα με όσα είπε ο Μιχάλης Κουρουτός, πρόεδρος της ΟΙΕΛΕ μετά τη συνάντηση, η αύξηση του ωραρίου δεν θα ισχύσει για τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς και περιμένουν γραπτή διαβεβαίωση από τον υπουργό. Κατόπιν τούτου, θα συνεδριάσει η ομοσπονδία για να αποφασίσει ποια στάση θα τηρήσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161866
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.