*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280711 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1988 στις: Μάιος 15, 2013, 08:43:37 μμ »
Kι όμως. Αν απεργήσουμε μαζικά, η ενότητά μας θα αναγκάσει την κυβέρνηση να βάλει λίγο νερό στο κρασί της.
Δεν το έχετε καταλάβει ότι αυτοί φοβούνται πολύ περισσότερο από εμάς; Είναι πανικόβλητοι μην ξεσηκώσουμε τον κόσμο, ο οποίος την αφορμή γυρεύει τόσα χρόνια!
ΕΜΕΙΣ δεν καλυπτόμαστε νομικά, θεσμικά και όπως θες αλλιώς; ΑΥΤΟΙ παραβιάζουν κατάφωρα το Σύνταγμα με αυτά που κάνουν τόσο καιρό! Αυτοί είναι οι παράνομοι! Να είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ πως έχουμε τη δύναμη να τα αλλάξουμε όλα. Και μετά θα καταπιούν και επιστρατεύσεις και όλα τα άλλα πρόστυχα.
Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ. Ειδικά αφού τα αιτήματά μας είναι δίκαια. Μην έχετε ηττοπάθεια!
Ο λαός μας περιμένει από ΕΜΑΣ να κάνουμε την αρχή! Επιτέλους τι αγωνιστικότητα είναι αυτή;
Χτες ένας αστυνομικός, παραδίδοντας με κατεβασμένο κεφάλι το φύλλο επιστράτευσης σε έναν εκπαιδευτικό, του είπε ότι η κοινωνία ΕΜΑΣ περιμένει. Εάν δεν κάνουμε εμείς την αρχή, ποιος θα την κάνει;
Τι κι αν κάνουν πως απολύουν μερικούς; Εάν είμαστε όλοι μαζί, θα νικήσουμε, θα αναγκαστούν να υποχωρήσουν.
Γι'αυτό περιμένουμε την τοποθέτηση του Παπαχρήστου σχετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 08:47:51 μμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:29 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1989 στις: Μάιος 15, 2013, 08:46:28 μμ »
Kι όμως. Αν απεργήσουμε μαζικά, η ενότητά μας θα αναγκάσει την κυβέρνηση να βάλει λίγο νερό στο κρασί της.
Δεν το έχετε καταλάβει ότι αυτοί φοβούνται πολύ περισσότερο από εμάς; Είναι πανικόβλητοι μην ξεσηκώσουμε τον κόσμο, ο οποίος την αφορμή γυρεύει τόσα χρόνια!
ΕΜΕΙΣ δεν καλυπτόμαστε νομικά, θεσμικά και όπως θες αλλιώς; ΑΥΤΟΙ παραβιάζουν κατάφωρα το Σύνταγμα με αυτά που κάνουν τόσο καιρό! Αυτοί είναι οι παράνομοι! Να είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ πως έχουμε τη δύναμη να τα αλλάξουμε όλα. Και μετά θα καταπιούν και επιστρατεύσεις και όλα τα άλλα πρόστυχα.
Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ. Ειδικά αφού τα αιτήματά μας είναι δίκαια. Μην έχετε ηττοπάθεια!
Ο λαός μας περιμένει από ΕΜΑΣ να κάνουμε την αρχή! Επιτέλους τι αγωνιστικότητα είναι αυτή;
Χτες ένας αστυνομικός, παραδίδοντας με κατεβασμένο κεφάλι το φύλλο επιστράτευσης σε έναν εκπαιδευτικό, του είπε ότι η κοινωνία ΕΜΑΣ περιμένει. Εάν δεν κάνουμε εμείς την αρχή, ποιος θα την κάνει;
Τι κι αν κάνουν πως απολύουν μερικούς; Εάν είμαστε όλοι μαζί, θα νικήσουμε, θα αναγκαστούν να υποχωρήσουν.
Γι'αυτό περιμένουμε την τοποθέτηση του Παπαχρήστου σχετικά.


Μα, ο συνάδελφος perastikos_kav, έχει απόλυτο δίκιο:

Ο κλάδος ΔΕΝ ψήφισε "απεργία".
Ψήφισε "απεργία στα χαρτιά".



Απορία: Τι ακριβώς περιμένεις από τον Παπαχρήστο?
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1990 στις: Μάιος 15, 2013, 08:49:27 μμ »
Αυτό το "απεργία στα χαρτιά", είναι απλά γελοίο.
Εδώ το διαβάζω και σε μιας ΕΛΜΕ την ιστοσελίδα.
Απεργία στα χαρτιά δεν υπάρχει.

Εμείς χτες ψηφίσαμε απεργία χωρίς σάλτσες. ΑΠΕΡΓΙΑ. Όχι απεργία στα χαρτιά. Ίσα-ίσα που αναφέρθηκε ακριβώς αυτό, δηλαδή να μην υπερψηφίσουμε και μετά σχολείο! Αλλά δεν θα πάμε σχολείο. Θα είμαστε στον δρόμο!
Εννοείται ότι είναι πιο έντιμο να την καταψηφίσεις, παρά να την υπερψηφίσεις και μετά να κάνεις την πάπια.
Όλα τα άλλα είναι υποκρισία.

Περιμένω να δω τι θα πει για όσους απεργήσουν, άρα και θα παραβιάσουν την επιστράτευση.
Τι στήριξη θα τους προσφέρει η ΟΛΜΕ. Αν πει το τρομερό "με ψηλά το κεφάλι", τότε θα καταλάβουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 08:51:26 μμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1991 στις: Μάιος 15, 2013, 08:52:41 μμ »
Αυτό το "απεργία στα χαρτιά", είναι απλά γελοίο.
Εδώ το διαβάζω και σε μιας ΕΛΜΕ την ιστοσελίδα.
Απεργία στα χαρτιά δεν υπάρχει.

Εμείς χτες ψηφίσαμε απεργία χωρίς σάλτσες. ΑΠΕΡΓΙΑ. Όχι απεργία στα χαρτιά. Ίσα-ίσα που αναφέρθηκε ακριβώς αυτό, δηλαδή να μην υπερψηφίσουμε και μετά σχολείο! Αλλά δεν θα πάμε σχολείο. Θα είμαστε στον δρόμο!
Εννοείται ότι είναι πιο έντιμο να την καταψηφίσεις, παρά να την υπερψηφίσεις και μετά να κάνεις την πάπια.
Όλα τα άλλα είναι υποκρισία.

Αν εμείς ψηφίσαμε απεργία όπως λες ( δεν είναι έτσι, γιατί το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ εκτιμά ότι "ΔΕΝ μπορούμε στην παρούσα φάση να αμφισβητήσουμε την επίταξη"), θα πρέπει να μου εξηγήσεις επιπλέον και το γιατί δεν έχουμε συναντήσει κάποιον που να προτίθεται να αμφισβητήσει την επίταξη.
Μήπως γιατί όλοι ξέρουμε ότι εκείνο που ψηφίστηκε είναι "απεργία στα χαρτιά"?


Υ.Γ. Συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό που απέδωσες στον όρο "απεργία στα χαρτιά" ( Αυτή ωστόσο, είναι η απόφαση του κλάδου).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:29 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1992 στις: Μάιος 15, 2013, 08:56:42 μμ »

Συνάδελφε Love, ετοιμάσου να το δεις γραμμένο άλλες 100-150 φορές!  :D

Συνάδελφε perastikos_kav, από χθες σε ρώτησα τι εννοείς πραγματική απεργία και, αν και εpaναλαμβάνεσαι, δεν μου απάντησες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1993 στις: Μάιος 15, 2013, 08:56:50 μμ »
Δεν θεωρώ αρνητικό το ότι υπερψηφίστηκε η απεργία, έστω κι αν μείνει στα χαρτιά. Αν οι ΕΛΜΕ καταψήφιζαν τις κινητοποιήσεις η κυβέρνηση θα κανιβάλιζε ακόμη περισσότερο και θα μας παρουσίαζε σαν αρωγούς της πολιτικής της. Με αυτές τις αποφάσεις όμως δε μπορεί να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1994 στις: Μάιος 15, 2013, 09:12:32 μμ »

Συνάδελφε Love, ετοιμάσου να το δεις γραμμένο άλλες 100-150 φορές!  :D

Συνάδελφε perastikos_kav, από χθες σε ρώτησα τι εννοείς πραγματική απεργία και, αν και εpaναλαμβάνεσαι, δεν μου απάντησες.

Νόμιζα οτι σου απάντησα, συγγνώμη αν δεν ήμουν ξεκάθαρος. Εννοούσα όχι απεργία στα χαρτιά, αλλά πραγματική. Δηλαδή η συνέλευση είχε καμιά 400-450 παρόντες από τους περίπου 1050 εκπαιδευτικούς του νομού. Αν η πλειοψηφία έπαιρνε θέση και ψήφιζε υπέρ του να κάνουμε απεργία και όχι απλά να την εξαγγέλουμε, αυτό εννοώ πραγματική απεργία. Εγώ στις προσωπικές μου συζητήσεις (δεν έχω την άνεση και την ικανότητα να βγω και να μιλήσω μπροστά σε 450 άτομα) δήλωνα απεργός και θα απεργούσα. Το συζήτησα με τη σύζυγο μου, το σκέφτηκα ψύχραιμα, ίσως και με φόβο, αλλά τελικά κατέληξε οτι είναι μονόδρομος.  Βέβαια στην ΕΛΜΕ που ανήκω η πλειοψηφία δεν είχε τέτοια διάθεση και το σέβομαι. Γι' αυτό και δεν θα απεργήσω. Τι να κάνω, να απεργήσω εγώ και άλλοι 2-3 καταλάθως και να καταστραφούμε; Σε αυτά τα θέματα πρέπει να μάθουμε οτι δεν γίνεται πάντα αυτό που θέλουμε εμείς και ούτε όλοι αντιλαμβάνονται και αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις με τον ίδιο τρόπο. Το να κάνω αυτό που θέλω, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία αποφάσισε το αντίθετο θα ήταν τυχοδιωκτισμός. Φυσικά δεν απεμπολώ τις απόψεις μου. Τέλος έχεις δίκιο οτι επαναλαμβάνομαι. Απλά είμαι σκασμένος με το χθεσινό και προσπαθώ να εκτονωθώ, θα μου περάσει  :)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1995 στις: Μάιος 15, 2013, 09:23:12 μμ »
O φόβος της επιστράτευσης για ακόμα μια φορά θα νικήσει. Αυτό θέλουν να δουνε άλλωστε, πόσο πολύ φοβούνται οι καθηγητές και οι αναπληρωτές. Το δίλημμα που σας έβαλε η κυβέρνηση είναι πολύ εύστοχο.

Η θα κάνεις την πάπια και θα πας στις πανελλήνιες και μετά από Σεπτέμβριο έλα να σου πάρω και τα σώβρακα, μιας και ο φόβος μην πας φυλακή σε έκανε να παραλύσεις

ή

μαζικά όλοι να τους δείξετε τι σημαίνει σε κάνει πίσω και απεργώ !!!!

Προφανώς οι δυναμικές κινητοποιήσεις του 90 ήταν για λίγους

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1996 στις: Μάιος 15, 2013, 09:23:17 μμ »
Πάντως αν κάποιος έχει συναντήσει έναν που να προτίθεται να απεργήσει, ας ενημερώσει εδώ.
"Με καίει" η περιέργεια, αν και.... "κοντός ψαλμός"!
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1997 στις: Μάιος 15, 2013, 09:30:57 μμ »
Κοίταξε η Φατούρου δήλωσε οτι θα απεργήσει. Βέβαια εμένα με τσάτισε περισσότερο αυτό. Η παράταξη της στη δική μου ΕΛΜΕ επιχειρηματολογούσε υπέρ της απεργίας στα χαρτιά και βγαίνει αυτή στα ΜΜΕ να κάνει την ηρωϊδα; Δηλαδή ψηφίσε ο κλάδος την απόφαση για να γίνουν 3-4 συνδικαλιστικά στελέχη ήρωες και μετά να εκλεγούν πιθανά σε κάποιο ψηφοδέλτιο σε βουλευτικές εκλογές ή σε εκλογές τοπικής αυτοδιοίκησης; Επί της ουσίας του προβλήματος όμως; Βοηθάμε τους αναπληρωτές που θα απολυθούν; βοηθάμε όσους θα είναι ξεκρέμαστοι από ωράριο;

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1720
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1998 στις: Μάιος 15, 2013, 09:31:51 μμ »
σκέφτομαι να απεργήσω
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1999 στις: Μάιος 15, 2013, 09:35:25 μμ »
Στην ΕΛΜΕ που ανήκεις, τι ακριβώς ειπώθηκε;

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2000 στις: Μάιος 15, 2013, 09:50:06 μμ »

κατατέθηκε πρόταση από το προεδρείο (ΔΑΚΕ,ΠΑΣΚΕ, ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ) για να μην γίνει η απεργία

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=232936&catID=11


Πουλημένοι, έτσι εξηγούνται όλα, προφανώς περίμεναν οι τοπικές ΕΛΜΕ να μην ψηφίσουν απεργία, αλλά την πάτησαν και τώρα αποκαλύφθηκαν.
Όσοι τους ψηφίζουν να τους χαίρονται

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2001 στις: Μάιος 15, 2013, 09:50:23 μμ »
Φαντάζομαι ότι την ανακοίνωση του γραφείου τύπου του δικηγορικού συλλόγου Αθηνών που αναφέρει το παράνομο της επίταξης λόγω του ότι δεν συντρέχουν οι λόγοι του άρθρου 22 όπως αναφέρουν , την είδατε όλοι. Μπορούμε νομικά να πατήσουμε πάνω σε αυτό και ν' ακυρώσουμε την επίταξη;Οι νομικοί σύμβουλοι της ΟΛΜΕ δεν μπορούν να στηριχθούν στη σύμφωνη γνώμη του μεγαλύτερου δικηγορικού συλλόγου της χώρας; Και μη μου πείτε για την αίτηση αναστολής στο ΣτΕ που έκανε η ΟΛΜΕ και η οποία απορρίφθηκε , γιατί(απ' αυτά που μας είπε ο πρόεδρος της τοπικής ΕΛΜΕ στη συνέλευση) είναι πάγια τακτική του ΣτΕ να απορρίπτει τις αιτήσεις αναστολής(δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό , αυτό άκουσα , αυτό μεταφέρω-καθώς και από ποιον). Μπορεί να παρέχει η ΟΛΜΕ νομική κάλυψη λόγω του παραπάνω σε όποιον απεργήσει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162155
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.