*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο  (Αναγνώστηκε 56264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 12, 2013, 12:10:26 μμ »
To είχαν αλλάξει τελευταία μέρα (στην αρχή λέγανε να μην εκπίπτουν έχεις δίκιο) μας έχουν τρελλάνει... μην νομίζεις ότι εκπίπτει και σοβαρό ποσό για τον γονέα, δεν είναι κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:20:09 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 12, 2013, 12:13:02 μμ »
Α, μαλιστα!! Ελλαδάρα! Τι να πώ.. Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες, να  είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:16:08 μμ »
Μπορείς να έχεις άδεια οικοδιδασκαλίας και να μην την "ενεργοποιήσεις" με εγγραφή σε ΟΑΕΕ, έναρξη δραστηριότητας στην αρμόδια ΔΟΥ.
Ή μπορεί φέτος να έχεις δουλειά και να κόβεις αποδείξεις και του χρόνου να "κλείσεις" τα βιβλία σου γιατί δεν έχεις δουλειά (και να μην πληρώνεις ΟΑΕΕ) και τον επόμενο χρόνο να τα "ξανανοίξεις" κ.ο.κ.
Το πρόβλημα με όλα αυτά είναι πως κάθε "άνοιγμα" και "κλείσιμο" κοστίζει και σε χρήμα και σε χρόνο.
Δεν σε δεσμεύει η άδεια οικοδιδασκαλίας. Ακόμα και να σου κάνει έλεγχο η Εφορία (ενώ δεν έχεις κάνει έναρξη δραστηριότητας) τι θα σου πει; Το θεωρώ απίθανο και "τραβηγμένο" να υπάρξει πρόβλημα. Είναι σαν να έχω επαγγελματική άδεια οδήγησης φορτηγών και να μην έχω οδηγήσει ποτέ... απαγορεύεται;

Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Γενικότερα "νομιμότητα στα ιδιαίτερα"=
1. νομιμότητα ως προς το υπουργείο παιδείας- ΕΟΠΠΕΠ (:άδεια διδασκαλίας)
2. νομιμότητα ως προς την εφορία (:να κόβεις αποδείξεις)
3. νομιμότητα ως προς τον ασφαλιστικό φορέα (:να πληρώνεις ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ)

Τα 3 αυτά είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Μπορεί κάποιος να είναι νόμιμος στα 2 από αυτά και παράνομος στο τρίτο. Ίσως γι αυτό δεν ξέρουν αυτές οι υπάλληλοι εκεί μέσα τι να απαντήσουν σε τέτοια ερωτήματα....

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:22:07 μμ »
Όσον αφορά το αν συμφέρει ένα τέτοιο εγχείρημα: ο λογιστής μού το είπε ξεκάθαρα: ΟΧΙ! Καλύτερα τα μαύρα χρήματα στα σπίτια των μαθητών. Αλλά πάλι πώς θα προσελκύσεις γκρουπ μαθητών σε ένα "τμήμα";

Όσον αφορά το πώς θα είναι η φορολόγηση, αυτά συνέχεια τα αλλάζουν Από 1/1/2014 θα έχουμε νέο φορολογικό.... Ένα μπάχαλο γενικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:20:09 »

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:33:15 μμ »
Εγώ είμαι νόμιμη και στα 3 και για τον λόγο αυτό κάθε μέρα ρίχνω 3 μούτζες στον καθρέπτη... Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ούτε πρέπει να είναι ανεξάρτητα αφού είναι υποχρεωτικά πχ εξασκεις επάγγελμα ? α/ θέλεις ασφάλιση β/ κόβεις αποδείξεις γ/ έχεις άδεια, σε όλα τα επαγγέλματα ισχύει γιατί να είμαστε εξαίρεση, εκτός αν έτσι μας συμφέρει. Απο την άλλη αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι μαύρα δεν κάνεις τίποτα από αυτά.
Μην ξεχνάμε και κάποια καλά, διαφήμιση χωρίς φόβο και δυνατότητα να αμυνθείς έναντι μη νόμιμου συναδέλφου, όχι ότι το κάνεις αλλά έχεις τη δυνατότητα.
Να γνωρίζετε ότι η ΟΕΦΕ ζήτησε να γίνει ανάρτηση του μητρώου στο διαδίκτυο οπότε και με μία απλή κίνηση θα ξέρεις αν ο συνάδελφος δίπλα 9αν γνωρίζεις το όνομα του) έχει άδεια και είναι νόμιμος ή όχι http://xenesglosses.eu/2013/07/oefe-aitima-gia-dimosia-anartisi-tou-m/

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:42:06 μμ »
Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ούτε πρέπει να είναι ανεξάρτητα 

Συμφωνώ ότι λογικά δεν είναι ανεξάρτητα.
Στην πράξη όμως είναι ανεξάρτητα.
Και τέλος πρέπει η νομοθεσία να γίνει έτσι ώστε να σου αφήσει το περιθώριο να δουλέψεις σωστά. Αλλιώς η παρανομία θα συνεχίσει να υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 13, 2013, 01:06:12 πμ »
Εγώ είμαι νόμιμη και στα 3 και για τον λόγο αυτό κάθε μέρα ρίχνω 3 μούτζες στον καθρέπτη...
Μπράβο πρέπει να σου λες, όχι να μουτζώνεσαι.

Κι εγώ είμαι 100% νόμιμη κι ας μου κοστίζει.

Το ότι οι περισσότεροι παρανομούν δεν σημαίνει ότι είναι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος aiolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 13, 2013, 08:36:44 μμ »
Και εγώ θέλω να είμαι νόμιμος.
1. Έχω άδεια
2. Κολλάω εργόσημο δηλαδή δηλώνω έσοδα στην εφορία και πληρώνω το ΙΚΑ.
Αλλά κάνενας γονιός δεν θέλει το εργόσημο και προτιμά να στα δίνει "μαύρα"....
Τι κάνεις τότε τα παίρινεις και είσαι "παράνομος" ή δεν δέχεσαι να κάνεις το μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 13, 2013, 08:48:17 μμ »
Τα παίρνεις και λες ευχαριστώ. Αλλά αν καταφέρεις να μην σου τα δίνουν μαύρα δεν είναι να μουτζώνεσαι, αυτό λέω.

Εγώ στο φροντιστήριο πάντως έχω χάσει 1-2 πελάτες που θέλουν καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη.

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 22, 2013, 03:52:29 μμ »
Και μιας και λέγαμε για φοροαπαλλαγές μέσω των αποδείξεων .... πάει (στο νέο πολυνομοσχέδιο καταργούνται) http://xenesglosses.eu/2013/07/katargountai-oi-foroapallages-gia-ta/

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 22, 2013, 05:17:28 μμ »
Τότε ποιος ο λόγος να γίνουμε νόμιμοι;;

Αποσυνδεδεμένος venia_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 25, 2013, 05:58:29 πμ »
Καλησπέρα είμαι καινούριο μέλος εδώ και διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα λέτε για την οικοδιδασκαλία γιατί είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει... θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάποια πράγματα:
1. κατέχω άδεια διδασκαλίας σε ΚΞΓ (απο το 2007) με το παλαιό σύστημα (προ ΕΟΠΠΕΠ) και μάλιστα δίδασκα και σε ΚΞΓ αλλά με ενδιαφέρει να βγάλω άδεια οικοδιδασκαλίας (μιας και θα ασχοληθώ αποκλειστικά με ιδιαίτερα)... πρέπει να βγάλω νέα άδεια?? γιατί βλέπω στον ΕΟΠΠΕΠ ότι η άδεια για οικοδιδασκαλίας και η άδεια για τα ΚΞΓ είναι ενιαία... και βασικά επειδή επίκειται να αλλάξει η νομοθεσία με τη χορήγηση αδειών δε θέλω να χάσω τα δικαιώματα απο την παλιά άδεια γιατί οι καινούριες δεν ξέρω αν θα είναι οκ με τα καινούρια δεδομένα που θέλουν να περάσουν νομοθετικά και ουσιαστικά ότι και να γίνει θα προσπαθήσουν να προστατεύσουν τους επι έτη διδάσκοντες με επάρκεια προσόντων και δεν ξερω αν θα προστατευτουν και οι σχετικα προσφατες αδειες (μην τυχον ανακληθουν οι προσφατες αδειες φοβαμαι, ενω οι παλιες θα μεινουν ανεπαφες και δε θα εχουν προβλημα ). με καλυπτει λοιπον για οικοδιδασκαλια η ήδη υπάρχουσα άδεια??
2. επειδή το έγγραφο της επάρκειας γλωσσομάθειας το είχα καταθέσει με τα υπόλοιπα χαρτιά για την έκδοση της άδειας διδασκαλίας καθώς τότε μου είχαν ζητήσει το πρωτότυπο πλέον δεν το έχω αυτό το έγγραφο έχω μόνο την άδεια για ΚΞΓ... μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να το αναζητήσω? γίνεται να απευθυνθώ στο υπουργείο και να μου το αποστείλουν εκ νέου (έχουν κάποιο αρχείο?)?? ::)

Συγγνώμη αν σας βομβάρδισα με ερωτήσεις απλά με έχει πιάσει μια έντονη ανησυχία καθώς θέλω να κατοχυρώσω τη δουλειά μου! Ευχαριστώ πολύ όποιον-α απαντήσει!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 25, 2013, 09:08:09 πμ »
Τότε ποιος ο λόγος να γίνουμε νόμιμοι;;
Γιατί έτσι είναι το σωστό; Γιατί όντας παράνομος ενισχύεις την παρα-οικονομία; Γιατί ανταγωνίζεσαι άνισα όσους συμπολίτες σου είναι νόμιμοι;

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω, ο μόνος λόγος να είμαστε νόμιμοι είναι να έχουμε κάποια απολαβή ή να γλιτώσουμε μια τιμωρία; Το ότι σε μια κοινωνία οφείλουμε να είμαστε νόμιμοι για να ζούμε όλοι καλύτερα, δεν παίζει ως λόγος;

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 25, 2013, 09:34:46 πμ »
Αν κάποιος θέλει άδεια οικοδιδασκαλίας με τον νέο φορέα ΕΟΠΠΕΠ θα πρέπει να κάνει αίτηση και θα βγει νέα, έχεις δίκιο δεν κάνουν διαχωριμό μεταξύ ΚΞΓ και οικοδιδασκαλίας, ακόμα και η παλιά νομοθεσία που έλεγε μέχρι 4 άτομα ταυτόχρονα και 10 την εβδομάδα έχει πάψει να ισχύει με τον νέο φορέα, στην πραγματικότητα εξισώνει οικοδιδασκαλία και ΚΞΓ.

Τώρα αν η νέα άδεια καταργήσει την παλιά του ΚΞΓ δεν το γνωρίζω Ότι έχει βγάλει ως εγκυκλιο ο ΕΟΠΠΕΠ (έως σήμερα) είναι για αναγγελία νέας άδειας, όχι για παλιές.

Γνωρίζουν το νομικό κενό, σε απάντηση που μου έδωσαν τηλεφωνικά, έχουν ζητήσει από τους νομικούς συμβούλους να αποφανθούν πάνω στο θέμα, το πρόβλημα τους είναι ότι η εγκύκλιος που βασίστηκε στην νέα νομοθεσία δεν περιελάμβανε τους παλιούς οπότε πρέπει (κατά την γνώμη μου) να ζητήσουν τροπολογία και να αρχίσουν ανανεώσεις παλαιών αδειών μετά από την τροπολογία.

Επειδή οι παλιές άδειες είναι πολλές θα δημιουργηθεί πρόβλημα χρόνου στις ανανεώσεις. Εμένα μου είπαν κράτα την άδεια σου (την παλιά) ισχύει μέχρι νεωτέρας.

Με δεδομένο ότι οι νέες άδειες είναι δωρεάν (χωρίς παράβολο) αυτό μάλλον θα ισχύσει και για τις παλιές.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΠΑΛΙΑ ΑΔΕΙΑ Κ.Ξ.Γ. ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ (άλλοι νόμοι και περιορισμοί).

Για την επάρκεια, θα πρέπει να υπάρχει αρχείο ή στο Υπουργείο ή στην ΔΔΒ που είχες καταθέσει τα χαρτιά σου... τώρα σε τι κατάσταση θα είναι αυτό το αρχείο.... είναι άλλη συζήτηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 199
Σύνολο: 199

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.