*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο  (Αναγνώστηκε 56284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 25, 2013, 09:50:42 πμ »
Για την επάρκεια, θα πρέπει να υπάρχει αρχείο ή στο Υπουργείο ή στην ΔΔΒ που είχες καταθέσει τα χαρτιά σου... τώρα σε τι κατάσταση θα είναι αυτό το αρχείο.... είναι άλλη συζήτηση.
Εγώ βρήκα την πρωτότυπη επάρκειά μου στο γραφείο της Δευτεροβάθμιας μετά από 20 χρόνια και ήταν σε άψογη κατάσταση, οπότε ποτέ δεν ξέρεις...  ;)

Αξίζει να πάει η Βένια και να αναζητήσει το φάκελό της στη Δευτεροβάθμια, όχι στο Υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 09:52:21 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 25, 2013, 09:58:20 πμ »
Θα ήταν σε καλό κτίριο η ΔΔΒ χωρίς υγρασίες και με καλούς αποθηκευτικούς χώρους.... τυχερή ήσουν... εγώ τα έχω σε 10 μεριές και επικυρωμένα και και και... για να μην έχω τέτοιο θέμα. Ναι από την ΔΔΒ πρέπει να ξεκινήσει...

Αποσυνδεδεμένος venia_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:16:13 μμ »
αχ σας ευχαριστω πολυ ολους-ες για τις απαντησεις σας ... σημερα επικοινωνησα με το ΓΕΠΟ και με παρεπεμψαν σε καποια αλλα τηλ με τα οποια θα επικοινωνησω αργοτερα (12.00-14.00 ειναι για το κοινο)... ελπιζω να βγαλω ακρη! τωρα ως προς τα εξοδα της οικοδιδασκαλιας (ΟΑΕΕ , ΕΦΟΡΙΑ κτλ) τι ισχυει? μπορει καποιος-α που ασκει νομιμη δραστηριοτητα να με κατατοπισει ως προς το ποια ειναι τα εξοδα για καποιον που ξεκιναει τωρα??

ΥΓ. με βαση τις νεες ρυθμισεις που θελουν να κανουν για τη χορηγηση της επαρκειας λετε να μας ανακαλεσουν τις παλιες αδειες? δεν ξερω αλλα με εχει τρομοκρατησει λιγο αυτο!

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:46:36 μμ »
Στην σελίδα 5 του ίδιου θέματος (λίγο παραπάνω) έχει αναλυθεί το θέμα εξόδων. Αν δεν σε καλύψουν οι απαντήσεις ρώτα ξανά....
Πιστεύω ότι οποιαδήποτε νέα ανανέωση άδειας (όποτε κατορθώσουν να βγάλουν νέα εγκύκλιο για τους παλιούς κατόχους) θα ακυρώσει αυτόματα τις παλιές.... αλλά άσε να δούμε αν θα κάνουν τίποτα.

Προς το παρόν ίσως να μπορείς κάνοντας τον βλάκα να πας να ζητήσεις μία νέα άδεια οικοδιδασκαλίας (χωρίς να πεις ότι έχεις παλιά άδεια ΚΞΓ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος venia_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:12:08 μμ »
ευχαριστω... καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω... ελπιζω ομως να πιασει το "κολπο" γιατι δε θελω να χασω τα δικαιωματα μου απο την παλαιοτερη αδεια...  παντως αν κανω εναρξη σε ΟΑΕΕ και Εφορια χωρις αδεια οικοδιδασκαλιας μονο και μονο με την αδεια που ηδη εχω για ΚΞΓ λετε να εχω προβλημα?? ή αν έχω με ποιον θα εχω το προβλημα α/ με ΟΑΕΕ β/ Εφορια ή γ/ ΕΟΠΠΕΠ??

Αποσυνδεδεμένος venia_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:29:31 μμ »
πηρα τηλ στον ΕΟΠΠΕΠ... μου ειπαν οτι δεν υφισταται ο ορος Οικοδιδασκαλια πλεον και οτι ειναι πακετακι με την αδεια διδασκαλιας στα ΚΞΓ... κατα τα αλλα ολες οι αδειες ισχυουν κανονικα μεχρι νεωτερας... αλλα σαφη απαντηση στο ερωτημα μου δεν πηρα μου ειπαν να περιμενω μεχρι την εκδοση εγκυκλειου που δεν ξερουν ποτε θα βγει... ουφ μαλλον εχω αγχωθει λιγο παραπανω απο οτι πρεπει ε??  :-[  :'(  :-\

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:45:28 μμ »
Βένια μου είναι ότι σου είπα παραπάνω... είχα πάρει και εγώ....χαχα ναι αγχώνεσαι άδικα...

παραθέτω και άρθρα που δημοσιεύτηκαν σχετικά με το θέμα.

Α/ 5/2013

Μετά από  επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα του ΕΟΠΠΕΠ στο τηλέφωνο 210-2709055-57 ενημερωθήκαμε για τα παρακάτω:

Η εγκύκλιος που έχει αναρτηθεί στο site του ΕΟΠΠΕΠ δεν προβλέπει τίποτα για την ανανέωση άδειας κατ’ οίκον διδασκαλίας οπότε δεν ανανεώνουν τέτοιου τύπου άδειες.
Οι Δ.Δ.Ε. δεν έχουν πλέον καμία αρμοδιότητα για θέματα αδειών κατ’ οίκον διδασκαλίας.
O ΕΟΠΠΕΠ είναι ο μόνος αρμόδιος φορέας.
Eπίσης ενημερωθήκαμε ότι για όλες τις νέες άδειες οικοδιδασκαλίας δεν απαιτείται παράβολο (είναι δωρεάν).
Θα δημοσιεύουμε κάθε νεότερο για τα θέματα αδειοδότησης φροντιστηρίων, Κ.Ξ.Γ. και κατ’ οίκον διδασκαλίας.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΕΟΠΠΕΠ

Τα τηλέφωνα για θέματα οικοδιδασκαλίας είναι τα 210-2709055-57

Τα τηλέφωνα του τμήματος αδειοδότησης δομών είναι τα 2102709037 (κυκλικό όλες οι γραμμές) και 2102709039-45.

Επειδή οι γραμμές είναι φορτωμένες θα πρέπει να έχετε υπομονή.

Β/ 6/2013

Ενημέρωση σχετικά με τις ανανεώσεις παλαιών κατ’ οίκον διδασκαλίας / ΚΞΓ.

Η εγκύκλιος που αναρτήθηκε από τον ΕΟΠΠΕΠ αφορά μόνο αναγγελίες νέων αδειών.

Μετά από τηλ. επικοινωνία με τον ΕΟΠΠΕΠ, προκειμένου να διευκρινήσουμε το θέμα της ανανέωσης των παλαιών αδειών διδασκαλίας και κατ’ οίκον διδασκαλίας, μας ενημέρωσαν ότι:
 
Δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη (ακόμα) για ανανέωση των παλαιών αδειών

Προς το παρόν ισχύουν οι παλιές άδειες (του 2012)

................................................................................

άντε λοιπόν κάνε ήσυχη τα μπάνια σου διότι αυτοί τα κάνουν και αδιαφορούν για εσένα και για μένα.

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:52:33 μμ »
ευχαριστω... καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω... ελπιζω ομως να πιασει το "κολπο" γιατι δε θελω να χασω τα δικαιωματα μου απο την παλαιοτερη αδεια...  παντως αν κανω εναρξη σε ΟΑΕΕ και Εφορια χωρις αδεια οικοδιδασκαλιας μονο και μονο με την αδεια που ηδη εχω για ΚΞΓ λετε να εχω προβλημα?? ή αν έχω με ποιον θα εχω το προβλημα α/ με ΟΑΕΕ β/ Εφορια ή γ/ ΕΟΠΠΕΠ??

Νομίζω ότι δεν θα συμβεί τίποτα αλλά ποτέ δεν ξέρεις, η παλιά άδεια θα θολώσει τα νερά αλλά αν γράψουν στην έναρξη ΚΞΓ θα έχεις πρόβλημα... λογικά αν πας με την άδεια ΚΞΓ θα κάνουν ενέργειες ως ΚΞΓ και θα έχεις πρόβλημα (αν έχεις) μόνο με τον ΕΟΠΠΕΠ που (προσωπική μου γνώμη) δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα... Νομίζω ότι καλύτερα είναι να βγάλεις μία οικοδιδασκαλίας χωρίς να αναφέρεις καθόλου την ΚΞΓ έτσι και αλλιώς παλιά είναι οπότε θα πεις "σας πήρα τηλέφωνο και μου είπατε να περιμένω διότι δεν υπάρχει εγκύκλιος για τις παλιές".

Αποσυνδεδεμένος venia_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 25, 2013, 02:32:10 μμ »
ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις... οταν θα εχω και εγω νεωτερα θα σας στειλω για να σας ενημερωσω γιατι ως εχει η κατασταση ενα αλλαλουμ επικρατει και τιποτα δε μας διαφωτιζει.... θα σας ξαναγραψω συντομα και με απαντησεις ευελπιστω!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:02:04 μμ »
μπορει καποιος να δουλευει σε δυο διαφορετικες πολεις διαφορετικων νομων με μια αδεια η πρεπει να βγουν περισσοτερες?

Αποσυνδεδεμένος venia_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 26, 2013, 11:14:27 πμ »
σε αυτο δεν νομιζω να εχεις προβλημα... επαγγελματικη εδρα δηλωνεις πχ το σπιτι σου ή οτι αλλο εχεις σκοπο... τωρα απο εκει και περα αν εσυ μενεις πχ Αττικη και θες να πεταγεσαι και στα νησακια το Σ/κ να κανεις και εκει μαθηματα δε νομιζω να εχεις προβλημα... εφοσον δηλωνεις επαγγελματικη εδρα νομιζω πως εισαι οκ...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 05, 2013, 09:01:34 μμ »
Συνάδελφοι επειδή έχω μπερδευτεί, μέχρι πόσα παιδιά μπορείς να φτιάξεις γκρουπάκι όταν έχεις άδεια για κατ' οίκον διδασκαλία;

Αποσυνδεδεμένος domna_anan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 17, 2013, 03:51:50 μμ »
Θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν άδεια διδασκαλίας κατ'οίκον και κόβουν αποδείξεις. Έχω βρει στο ίντερνετ ότι αν τα μαθήματα παραδίδονται μόνο στο χώρο σου, τότε κρατάς μητρώο μαθητών και εκδίδεις αθεώρητες ΑΠΥ, ενω αν γίνονται στα σπίτια των μαθητών, τότε δεν κρατάς μητρώο και εκδίδεις θεωρημένες ΑΠΥ. Στην αρμόδια ΔΟΥ στη Θεσ/νίκη η υπάλληλος δεν το δέχεται και αρνείται κατηγορηματικά να διαβάσει τη συγκεκριμένη διάταξη που έχω βρει και να  μου εξηγήσει πού κάνω λάθος. Όταν επικοινωνώ τηλεφωνικά με τη Γενική Διεύθυνση Φορολογίας στην Αθήνα μου επιβεβαιώνουν αυτό που έχω διαβάσει. 'Οσοι απο εσάς παραδιδετε μαθήματα στο χώρο σας, τι ΑΠΥ κόβετε; Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος johnymanos_arc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 01:29:25 μμ »
Παιδιά αν βγάλω άδεια κατ'οίκον διδασκαλίας αυτή ισχύει για ολόκληρη την Ελλάδα; Άμα τη βγάλω Αθήνα μπορώ να εργαστώ π.χ. στα Ιωάννινα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.