*

Αποστολέας Θέμα: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων  (Αναγνώστηκε 26647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 10, 2013, 07:16:12 μμ »
Μα ένα μακρινό σχολείο δεν εξασφαλίζει πως δε θα είσαι υπεράριθμος.Η επιχειρηματολογία σου βασίζεται σε κάτι που δε στέκει.

Τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 10, 2013, 07:35:01 μμ »
Ποιός είπε ότι ένα μακρινο σχολείο εξασφαλίζει πως δε θα είσαι υπεράριθμος;Εκτός κι αν δεν έγινα κατανοητός.Η επιχειρηματολογία μου δεν στηρίζεται σε αυτό. 
Εφερα ένα αρκετά σύνηθες παράδειγμα οργανικής,η οποία μπορεί να μην ήταν αρεστή σε πολλούς παλιούς λόγω απόστασης τα περασμένα χρόνια και τώρα φαντάζει ως κελεπούρι.Στο μεσοδιάστημα μπορεί αυτή την θέση να την εξυπηρετούσε κάποιος νεότερος με καθημερινό κίνδυνο της ζωής του και χάσιμο χρόνου-χρήματος.Μόνο εγώ έχω τέτοια παραδείγματα;

Αποσυνδεδεμένος taxidenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 10, 2013, 07:51:34 μμ »
"Χαρακτηρισμός υπεράριθμων και κατάταξη σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων
1. Οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν συμπληρώσει δώδεκα χρόνια προϋπηρεσίας και πλεονάζουν εξολοκλήρου στην περιοχή μετάθεσης που υπηρετούν και δεν συμπληρώνουν το 60%, τουλάχιστον, του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου σε σχολική μονάδα ή σε ομάδα σχολικών μονάδων της ίδιας ή διαφορετικής βαθμίδας με μαθήματα της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης, της πρώτης και δεύτερης ειδικότητας, χαρακτηρίζονται, με απόφαση του οικείου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης ύστερα από εισήγηση των οικείων περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων, εξολοκλήρου υπεράριθμοι (εφεξής και ολικά υπεράριθμοι) στην οικεία περιοχή μετάθεσης. "
Και αν εχει 20 χρονια και δεν συμπληρωνει το 60% ,οντας στη διαθεση?????
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 08:07:17 μμ από taxidenia »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 10, 2013, 07:59:12 μμ »
Ναι ρε παιδί μου, ήξερε κανένας πως αυτή η οργανική που βρίσκεται σε αυτή την απόσταση θα σου εξασφαλίσει το αμετάθετο μια μέρα που θα υπάρξουν υποχρεωτικές μεταθέσεις; Όταν επιλέγεις οργανική,είσαι ο τελευταίος τοποθετηθείς άρα ο πρώτος που θα φύγει σε όποιο σχολείο και να πας.


Δεν μπορώ να καταλάβω ποια υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης έχεις στο μυαλό σου.Εκτός αν μιλάς για θέσεις όπου κάνεις παρέα με λύκους και αρκούδες.Που και σ'αυτά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κλείσουν.

Ίσως βέβαια να εννοείς την περίπτωση, που κάποιος τοποθετήθηκε κάπου και ενώ μπορούσε να πάει πιο κοντά στο σπίτι του δεν το έκανε με το φόβο της υπεραριθμίας. Αυτή η σκέψη μπορεί να έγινε μόνο τα τελευταία 1-2 χρόνια καθώς παλιότερα δεν υπήρχε λόγος να σκέφτεσαι έτσι. Άρα αυτή τη δυνατότητα θα την είχε μόνο κάποιος νέος.Ο παλιός ήταν εγκλωβισμένος στην οργανική του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 10, 2013, 09:27:10 μμ »
Ίσως βέβαια να εννοείς την περίπτωση, που κάποιος τοποθετήθηκε κάπου και ενώ μπορούσε να πάει πιο κοντά στο σπίτι του δεν το έκανε με το φόβο της υπεραριθμίας. Αυτή η σκέψη μπορεί να έγινε μόνο τα τελευταία 1-2 χρόνια καθώς παλιότερα δεν υπήρχε λόγος να σκέφτεσαι έτσι. Άρα αυτή τη δυνατότητα θα την είχε μόνο κάποιος νέος.Ο παλιός ήταν εγκλωβισμένος στην οργανική του.
Τώρα επιτέλους αρχίζουμε και συνεννοούμαστε.Σε πληροφορώ ότι αυτό δεν έγινε μόνο τα τελευταία 1-2 χρόνια,αλλά για όποιον παρακολουθούσε που πάει το πράγμα,πρώτη του προτεραιότητα θα έπρεπε να είναι μια ¨υγιής¨οργανική θέση κι ας είναι λίγο πιο μακριά από το σπίτι του.Για άλλους προτεραιότητα ήταν η εξοικονόμηση χρημάτων,χρόνου,δυνάμεων κτλ..Είδες που δεν είναι τύχη η επιλογή οργανικής;Είπαμε:είναι θέμα προτεραιοτήτων.ΕΣΥ μπορεί να μην σκεφτόσουν έτσι.Γιατί λοιπόν πρέπει κάποιος να την πληρώσει επειδή απλά ήταν διορατικός;

Και κάτι ακόμα:γιατί ο παλιός ήταν εγκλωβισμένος στην οργανική του;Τη λέξη ¨βελτίωση¨δεν την έχει ακούσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 10:10:37 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 10, 2013, 09:38:42 μμ »
Φαντάζομαι πως το "εσύ" δεν αναφέρεται σε μένα αλλά γενικά γιατί στην περίπτωσή μου έχουν γίνει πράματα και θάματα.


Γενικά μιλώντας λοιπόν,
1.Δε νομίζω κάποιος που βρίσκεται δίπλα στο σπίτι του να ζητήσει βελτίωση για 30 χλμ μακριά όταν μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε ο όρος υποχρεωτική μετάθεση.Δε θα ήταν διορατικός αλλά γραφικός.Κάτι σαν το Νώε. Ξέρεις έστω και έναν;
2.Είναι εγκλωβισμένος γιατί όπου πάει θα είναι τελευταίος τοποθετηθείς.

Υπάρχει κι αυτό που λες αλλά μιλάμε για ελάχιστες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 10, 2013, 09:54:42 μμ »


Και κάτι ακόμα:γιατί ο παλιός ήταν εγκλωβισμένος στην οργανική του;Τη λέξη ¨βελτίωση¨δεν την έχει ακούσει;

θα σου πω γιατί, περιγράφοντας την δική μου περίπτωση όταν ήμουν στο σχολείο : γιατί το να μετακινηθώ τα 74 χλμ πήγαινε-έλα από το σπίτι μου στην οργανική μου σήμαινε ΜΕΤΑΘΕΣΗ και όχι βελτίωση ( δεδομένου ότι δεν ήταν τότε ενιαίες οι περιοχές μετάθεσης του νομού ).

Γιατί βελτίωση σημαίνει εκ νέου υπηρέτηση οργανικής, γιατί σημαινει ότι μπορεί να μην είναι πλήρης οργανική όπως η παλιά σου θέση, αλλά μισή οργανική - που σημαίνει ότι βγαίνεις εύκολα  υπεράριθμος. Και καλά η όμορη ομάδα να ειναι βολική και επιθυμητή, αν όμως δεν είναι την έκατσες. Σκέφτεσαι επισης τα μορια που θα λάβεις...πχ έστω στοχεύεις στο σχολείο Α  και είσαι στο σχολείο Γ. Με βελτίωση μπορείς να πας στο σχολείο Β. Το Α έχει 2 μόρια, το Β 3 και το Γ 4. Ακούγεται ωραιο να πας στο Β ( θα είσαι πιο κοντά στο Γ.). Αν όμως εσύ θες πολύ το Γ αλλά αν μετακινηθείς στο Β με βελτίωση ενώ ο "ανταγωνιστής σου " ειναι σε ένα σχολείο Δ με 6 μόρια αν εσύ τώρα προπορεύεσαι κατά 1 μόριο πχ, του χρόνου - αν χτυπήσεις βελτίωση - θα υπολείπεσαι απέναντί του - οπότε αποχαιρέτα το σχολείο Γ που ήθελες....

Τώρα βέβαια, ειναι ακόμα πιο δύσκολο να "χτυπήσεις' βελτίωση  αφού πλέον πρέπει να δεις πολλά πράγματα πέραν του αν θα εισαι ο τελευταίος τοποθετηθείς.  Γιατί άλλο να εισαι σε ένα σχολείο πιο μακρινό μεν με μεγαλύτερο ωράριο δε και άλλο να πας σε μια οργανική πιο κοντά μεν με οριακό ωράριο δε...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 10, 2013, 10:09:35 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ

α)Οχι,αλλά μπορεί να συνέβη το αντίστροφο.Κάποιος μπορεί να είχε τη δυνατότητα να έρθει πιο κοντά αλλά δεν το έκανε για τους λόγους που προανέφερα.
β)Αρα μου λες ότι εκ του ασφαλούς τώρα έρχεται και ζητάει την οργανική που υπηρετούσε κάποιος άλλος,ενώ ο ίδιος απαξίωνε να την υπηρετήσει;

Τέλος πάντων,νομίζω ότι ανέδειξα πως η κατοχή οργανικής δεν είναι απλό ζήτημα και έτσι θα έπρεπε να είναι.Αλίμονο εάν πάψει να εξασφαλίζει τον εκπ/κό με κάποιον τρόπο.Χαθήκαμε... (και,ναι,ΜΗΧΜΗΧ,δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου)

@bitch

Ισχύουν και για εσένα ό,τι έγραψα στον συνάδελφο παραπάνω με την παράκληση να κοιτάξεις λίγο πάλι τα Α και τα Γ σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 10:11:18 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 10, 2013, 10:29:40 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ

α)Οχι,αλλά μπορεί να συνέβη το αντίστροφο.Κάποιος μπορεί να είχε τη δυνατότητα να έρθει πιο κοντά αλλά δεν το έκανε για τους λόγους που προανέφερα.
β)Αρα μου λες ότι εκ του ασφαλούς τώρα έρχεται και ζητάει την οργανική που υπηρετούσε κάποιος άλλος,ενώ ο ίδιος απαξίωνε να την υπηρετήσει;

Τέλος πάντων,νομίζω ότι ανέδειξα πως η κατοχή οργανικής δεν είναι απλό ζήτημα και έτσι θα έπρεπε να είναι.Αλίμονο εάν πάψει να εξασφαλίζει τον εκπ/κό με κάποιον τρόπο.Χαθήκαμε... (και,ναι,ΜΗΧΜΗΧ,δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου)

@bitch

Ισχύουν και για εσένα ό,τι έγραψα στον συνάδελφο παραπάνω με την παράκληση να κοιτάξεις λίγο πάλι τα Α και τα Γ σου.


Κοίτα συνάδελφε,η οργανική πρέπει να σε εξασφαλίζει,σ'αυτό συμφωνούμε.Το θέμα είναι πως κάποιους τους εξασφαλίζει και κάποιους όχι.Αυτό εξαρτάται απ'την προυπηρεσία,τις επιλογές και την τύχη.

Εγώ το δέχομαι ,όπως σου είπα,για τις επιλογές αλλά είναι λίγες οι περιπτώσεις.Αυτό σου λέω.

Για τη μεγάλη πλειονότητα η διαδικασία έχει ως εξής: Αφού έκαναν το αγροτικό τους ,επιτέλους ήρθαν στο νομό που επιθυμούν.Πρώτα έπιασαν Β',Γ',Δ' ή Ε' περιοχή.Την υπηρέτησαν και μετά από κάποια χρόνια ήρθαν στην Α'.Τη θέση που άφησαν θα την πήρε κάποιος νεότερος όπως ίσως είσαι εσύ.

Στην Α' περιοχή θα υπήρχαν κάποια συγκεκριμένα κενά,ίσως και μόνο ένα,που δε γνώριζαν όταν έκαναν αίτηση μετάθεσης.Στη χειρότερη έμειναν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Και τώρα καταλήγουν υπεράριθμοι ενώ πέρυσι είχαν ωράριο ή βρίσκονται στη διάθεση

Τώρα λοιπόν ,με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις,πες μου ποιος πρέπει να φύγει απ'το νομό.

Αυτός είναι ο κανόνας φίλε μου.Και όχι οι εξαιρέσεις που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 10, 2013, 10:41:51 μμ »
oops!! όντως τα κανα λίγο σαλάτα με τα ΑΒΓ αλλά οκ, νομίζω συνενοηθήκαμε. Δεν καταλαβαίνω ωστόσο πώς εφαρμόζονται στο δικό μου ποστ αυτά που γράφεις στον ΜΗΧΜΗΧ δεδομένου ότι εγώ συμφωνώ μαζί σου πως οι οργανικές δεν ειναι θέμα τυχης αλλά μελέτης και προτεραιοτήτων. Εξ αυτού και έγραψα μάλιστα ότι η βελτίωση δεν ήταν πάντα η εύκολη λυση για κάποιον που ουτως ή άλλως είχε / έχει οργανική.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 10, 2013, 10:58:14 μμ »
@bitch

Συμφωνούμε ότι η επιλογή οργανικής δεν είναι αποτέλεσμα τύχης,διαφωνούμε ως προς την έμφαση που δίνεις στη δυσκολία βελτίωσης!Αυτή η δυσκολία επιλογής που περιέγραψες νομίζω ότι ισχύει σε όλες τις μεταθέσεις.Εδώ π.χ. πολλοί επέλεξαν να μείνουν και τρίτη χρονιά στα δυσπρόσιτα για να πάρουν τον διπλασιασμό των μορίων και μάλλον θα μείνουν με τα μόρια.Εν τω μεταξύ άλλοι ονειρεύονται ανακατανομή των οργανικών...

@ΜΗΧΜΗΧ

Κάθισε συνάδελφε και θα τον δούμε τον κανόνα.Μη βιάζεστε.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 10, 2013, 11:14:56 μμ »
Επειδή δε συνεννοούμαστε, θα κλείσω μ'αυτό.

Όταν κάνεις αίτηση για μετάθεση δε γνωρίζεις τα κενά.Είναι εντελώς στα τυφλά.Μπορεί να μείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Σωστά;

Άρα ο διορατικός δεν πρέπει να κάνει ποτέ αίτηση μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 10, 2013, 11:16:23 μμ »


Όταν κάνεις αίτηση για μετάθεση δε γνωρίζεις τα κενά.Είναι εντελώς στα τυφλά.Μπορεί να μείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Σωστά;


καλά, γι αυτό μην παίρνεις και όρκο.... (ούτε για το παρελθόν,ούτε πολύ περισσότερο για το μέλλον)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Νέος ορισμός υπεραριθμίας -Ανακατανομή οργανικών θέσεων
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 11, 2013, 02:41:00 πμ »
"Χαρακτηρισμός υπεράριθμων και κατάταξη σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων
1. Οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν συμπληρώσει δώδεκα χρόνια προϋπηρεσίας και πλεονάζουν εξολοκλήρου στην περιοχή μετάθεσης που υπηρετούν και δεν συμπληρώνουν το 60%, τουλάχιστον, του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου .. με μαθήματα της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης, της πρώτης και δεύτερης ειδικότητας, χαρακτηρίζονται, ... εξολοκλήρου υπεράριθμοι (εφεξής και ολικά υπεράριθμοι) στην οικεία περιοχή μετάθεσης. "

Περίπτωση και η δική μου.

Είμαι μόνιμη με οργανική. Πλήρης ωράριο φέτος. Αμέ και κατέβηκα στις 19 και πήρε η συνάδελφος και 2 ώρες με χρήση 2ου πτυχίου.
Του χρόνου... εγώ ωράριο μηδέν.
Με 27 μαθητές στα τμήματα και με την συνάδελφο η οποία έχει πρώτο πτυχίο Ιχθυολογίας και διδάσκει Τεχνολογία και δεύτερο πτυχίο Πληροφορική θα κάνει χρήση του δεύτερου πτυχίου, είναι παλαιότερα τοποθετημένη από εμένα στην σχολική μονάδα, άρα εγώ... πως να το γράφω ευγενικά 8)
.....εξολοκλήρου υπεράριθμοι (εφεξής και ολικά υπεράριθμοι)...
 :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2013, 02:44:05 πμ από ferari »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160983
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.