*

Αποστολέας Θέμα: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 76343 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 01, 2013, 01:30:24 μμ »
χωρίς να θέλω να μαλώσω με κανέναν, εμείς που διοριστίκαμε μεσω ΑΣΕΠ είμαστε οι πιο αδικημένοι για άλλη μια φορά... Διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ εδώ και 4 χρόνια μετά από 2 χρόνια απίστευτου διαβάσματος... Τον τελευταίο χρόνο δεν έβγαινα καν από το σπίτι και διάβαζα όλη μέρα.. Και συγνώμη που θα το πω αλλά σε όποιο σχολείο και αν έχω πάει φαίνεται η διαφορά μου με παλαιότερους συναδέλφους..  Εγώ έχω πολύ περισσοτερες γνώσεις από κάποιους άλλους που έχουν βολευτει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και έχουν βαρεθεί την ζωή τους.. Και μπήκαν απλά γιατί ήρθε η σειρά τους ή με άλλους τρόπους... Δεν έχω κάτι με τους συναδέρφους, απλά νιώθω παρα πάρα πολυ ΑΔΙΚΗΜΕΝΗ...... Γιατί μπήκα μετα από πολύ κόπο... Ξερω πολλούς δεν σας αρέσει αλλά αυτή είναι η αλήθεια.. Και παλι εμείς θα την πατήσουμε οι νέοι εκπαιδευτικοί.

Έτσι ακριβώς είναι.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 01, 2013, 02:20:15 μμ »
αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια μετάθεσης. Το ότι έχουν ίδια χρόνια υπηρεσίας δεν σημαίνει πως έχουν και τα ίδια μόρια. άλλο να υπηρετείς στο Ναύπλιο και άλλο στο Καστελόριζο. Τα μόριά σου διαφοροποιούνται.

Σε περίπτωση ισοψηφίας μορίων η εγκύκλιος μεταθέσεων αναγράφει πάντως τα εξής :

 σύμφωνα με το άρθρο 16 παρ. 11 και 13 του Π.Δ. 50/96, προηγούνται οι εκπαιδευτικοί που υπερέχουν κατά κριτήριο, εάν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση
β) στην εντοπιότητα
γ) στους οικογενειακούς λόγους
δ) στη συνολική υπηρεσία
ε) στις δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν
στ) στην πρώτη προτίμηση.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια τότε λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ευχαριστώ πολύ bitch :-*
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 01, 2013, 06:35:37 μμ »
http://www.alfavita.gr/apopsi/θανατηφόρες-πλευρές-του-πδ-για-τις-μεταθέσεις-των-υπεράριθμων-εκπαιδευτικών

Συμφωνώ με τον συγκεκριμένο κύριο και πιστεύω ότι οδηγούμαστε σε άμεσες μαζικές απολύσεις. Η έννοια της "διάθεσης ΠΥΣΔΕ" καταργείται και αντικαθίσταται με τον ολικά ή εξ' ολοκλήρου υπεράριθμο.. Το ίδιο και για την έννοια του λειτουργικού κενού.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 02, 2013, 04:43:57 μμ »
Τι έγινε άραγε τελικά με εκείνη τη μεγάλη ... αποκάλυψη στα τέλη του 2012 ότι υπάρχουν ... χιλιάδες (8.500) εκπαιδευτικοί με ψυχολογικά προβλήματα και ότι είναι ειλημμένη κυβερνητική απόφαση να τεθούν εκτός εκπαίδευσης; (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63750870)

Αφού φτιάξανε το κλίμα που θέλανε για τους εκπαιδευτικούς, αρχίσανε να μας βαράνε μετά πανταχόθεν.

Παρεμπιπτόντως, αν είσαι αδυνατούντας >12ετίας έχεις το γάιδαρό σου δεμένο σύμφωνα με το ΠΔ. Οπότε αν είσαι >12ετίας, γιατί να μην κάνεις τον "αδυνατούντα"; Προηγούνται άλλοι στη ρουλέτα...

Πάντως, ο λόγος που δεν ασχολήθηκε ποτέ κανένας με αυτές τις περιπτώσεις στην ουσία τους, είναι επειδή στις περισσότερες πέφτανε πάνω στα "δικά τους παιδιά" που καμώνονταν τους "αδυνατούντες"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 02, 2013, 05:34:49 μμ »
έχω την εντύπωση πως το φαινόμενο " ΑΔΕ"  ( αδυνατών για διδακτικό έργο) θα περιοριστεί εντυπωσιακά τα επόμενα χρόνια.
Και αυτό όχι γιατί έγινε κάποιο θαύμα και ξαφνικά όλοι βρήκαν το φως τους αλλά γιατί ενώ ως τώρα όλοι τους ξέραμε κανείς δεν τους κατέγραφε. Τώρα που όλα θα καταγράονται στην απλούστευση θα πρέπει καπως να δικαιολογηθεί το " ο Μήτσος δεν έχει καθόλου ώρες στο σχολείο"...  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 02, 2013, 06:55:08 μμ »

Οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ εισήλθαν στην εκπαίδευση μέσω του μοναδικού Θεσμοθετημένου μηχανισμού
διορισμών στην χώρα μας εδω και 12 (τι σύμπτωση ! ) χρόνια...


μια μικρή διόρθωση (όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, αλλά για να είμαστε ακριβείς): οι πρώτοι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ έγιναν πριν 14 χρόνια..

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 02, 2013, 07:53:20 μμ »
χωρίς να θέλω να μαλώσω με κανέναν, εμείς που διοριστίκαμε μεσω ΑΣΕΠ είμαστε οι πιο αδικημένοι για άλλη μια φορά... Διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ εδώ και 4 χρόνια μετά από 2 χρόνια απίστευτου διαβάσματος... Τον τελευταίο χρόνο δεν έβγαινα καν από το σπίτι και διάβαζα όλη μέρα.. Και συγνώμη που θα το πω αλλά σε όποιο σχολείο και αν έχω πάει φαίνεται η διαφορά μου με παλαιότερους συναδέλφους..  Εγώ έχω πολύ περισσοτερες γνώσεις από κάποιους άλλους που έχουν βολευτει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και έχουν βαρεθεί την ζωή τους.. Και μπήκαν απλά γιατί ήρθε η σειρά τους ή με άλλους τρόπους... Δεν έχω κάτι με τους συναδέρφους, απλά νιώθω παρα πάρα πολυ ΑΔΙΚΗΜΕΝΗ...... Γιατί μπήκα μετα από πολύ κόπο... Ξερω πολλούς δεν σας αρέσει αλλά αυτή είναι η αλήθεια.. Και παλι εμείς θα την πατήσουμε οι νέοι εκπαιδευτικοί.

κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. στο σχολείο μου διορισμένοι με ασεπ και χωρίς άλλη διδακτική εμπειρία δεν μπορούν να σταθούν στην τάξη. είναι το αντίστοιχο με καθηγητές πανεπιστημίου που δεν τους καταλαβαίνει κανείς από αυτούς φοιτητές τους γιατι δεν έχουν καμία μεταδοτικότητα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #259 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:07:42 μμ »

Οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ εισήλθαν στην εκπαίδευση μέσω του μοναδικού Θεσμοθετημένου μηχανισμού
διορισμών στην χώρα μας εδω και 12 (τι σύμπτωση ! ) χρόνια...


μια μικρή διόρθωση (όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, αλλά για να είμαστε ακριβείς): οι πρώτοι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ έγιναν πριν 14 χρόνια..
Απρίλιο του 1998 βγήκε η πρώτη προκήρυξη για γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Ο διαγωνισμός πρέπει να έγινε το Μάϊο και νομίζω οτι οι πρώτοι απορροφήθηκαν τη σχολική χρονιά 2008-2009.

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #260 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:14:49 μμ »
Ο διαγωνισμός έγινε τον Ιούνιο του 1998, και οι πρώτοι διορισμοί για το σχολικο ετος 1998-1999. (απλά για την ιστορία, ξαναλέω ότι δεν παίζει ρόλο).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2013, 08:20:42 μμ από villie »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:19:33 μμ »
καλησπέρα. μια ερώτηση.
τα 12 χρόνια και κάτω που λένε
ότι παίρνεις υποχρεωτική μετάθεση,
είναι μέσα η προυπηρεσία ως αναπληρωτής;
δηλαδή ένας καθηγητής που διορίστηκε το 2003 και έχει και
2 χρόνια προυπηρεσία ως αναπληρωτης θεωρούν ότι έχει 12 χρόνια;
ή τα 12 χρόνια εννοούν αυτά που είσαι διορισμένος;

όλα υπολογίζονται.

Όλα υπολογίζονται αλλά τα χρόνια των αναπληρωτών δεν υπολογίζονται ολόκληρα.

Ετσι ειναι... αλλά ειναι εντελως παραλογο να εχεις δυο εκπαιδευτικους με τις ιδιες υποχρεωσεις να δουλευουν ολο το διδακτικο ετος και το καλοκαιρι του ενος να το υπολογιζεις ως διδακτικη προϋπηρεσια, ενώ του αλλου οχι!


Οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ εισήλθαν στην εκπαίδευση μέσω του μοναδικού Θεσμοθετημένου μηχανισμού
διορισμών στην χώρα μας εδω και 12 (τι σύμπτωση ! ) χρόνια...


μια μικρή διόρθωση (όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, αλλά για να είμαστε ακριβείς): οι πρώτοι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ έγιναν πριν 14 χρόνια..

Καλα λεει ο συναδελφος, διοτι ο πρωτος ΑΣΕΠ ηταν της πλακας, με οσους "απεργοσπαστες" πηγαν να δωσουν (συνοδεια των ΜΑΤ, υπενθυμιζω!) να διοριζονται ολοι σε καποιες ειδικοτητες...

Αποσυνδεδεμένος laertis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #262 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:30:54 μμ »
Έχοντας την πεποίθηση οτι, όσο εμείς πιθανολογούμε και κάνουμε βάσιμες ή όχι εκτιμήσεις για το τι θα γίνει,
κάποιοι ήδη έχουν δρομολογήσει τις εξελίξεις που θα αλλάξουν τις ζωές πολλών απο εμάς,
θα πρότεινα παράλληλα με την όποια αγωνιστική στάση αποτροπής,
να προετοιμαστούμε όσο γίνεται για το χειρότερο...

Θα ήταν καλό να κατατεθούν προτάσεις για ενέργειες που θα πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα
που θα ανακοινωθεί η πρώτη απόλυση ( όπως και αν την βαφτίσουν )
Να προβλεφθεί μια δέσμη ενεργειών ( κιτ επιβίωσης ) που θα υπάρχει έτοιμη
στη φαρέτρα του καθενός, την ημέρα που θα ανοίξει ακόμη μια σελίδα του "greek succes story"

Δεν έχω τη γνώση αν αυτές οι ενέργειες ( επι του πρακτέου ) θα λέγονται
ασφαλιστικά μέτρα, προσφυγές, μηνύσεις...
Επικαλούμαι τις γνώσεις συναδέλφων με διοικητική και δικονομική παιδεία και εμπειρία.
O χρόνος αντίδρασης και τα κοινά αντανακλαστικά θεωρώ
οτι θα είναι καθοριστικά για τη συνέχεια...


Απο τα λίγα που καταλαβαίνω και που αποκομίζω διαβάζοντας το forum,
το προεδρικό διάταγμα είναι διάτρητο και συνεπώς καταρριπτέο αν γίνουν οι σωστές κινήσεις...

Ποιος νομιμοποιείται να κάνει τον πορτιέρη στην δημόσια παιδεία με το ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ
κριτήριο της 12ετίας ;
( ποιότητα κριτηρίου ανάλογη με: "όσοι είναι πάνω απο 1,78", ή οι γαλανομάτηδες, ή μόνο οι γυναίκες !!! )
Και επειδή είναι πιασάρικο τις τελευταίες μέρες λόγω αντιρατσιστικού,  μπορεί μια κατηγορία ανθρώπων
να αντιμετωπίζεται στο δικαίωμά της για εργασία, άδικα και μεροληπτικά  διακρίνοντάς την... ηλικιακά;

Που υπάρχει νομική βάση στο να αποπεμφθούν δυνητικά απο την εκπαίδευση οι κατα τεκμήριο
ικανότεροι, με αυξημένα τυπικά προσόντα και ευρισκόμενοι στην βιολογική και ακαδημαϊκή ακμή τους
εκπαιδευτικοί;

Που εδράζεται η πρόβλεψη να ριχθεί στον μινώταυρο ο εκπαιδευτικός εκείνος που για συγκυριακούς
λόγους που δεν οφείλονται σ' αυτόν, βρίσκεται στη Διάθεση; Μια κατάσταση στην οποία δεν βρισκόταν
πέρσι και που μπορεί να μη βρίσκεται μετά το επόμενο ΠΥΣΔΕ.

Ελπίζουμε για το καλύτερο, αλλά πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι
και έτοιμοι
για το χειρότερο.




Αποσυνδεδεμένος laertis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #263 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:38:40 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2013, 08:41:06 μμ από laertis »

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #264 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:58:39 μμ »
συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε, ειδικά η 12ετία είναι εντελώς αυθαίρετη και δεν μπορεί να "σταθεί"

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 02, 2013, 09:55:27 μμ »
utenar τα καλοκαίρια δε λογίζονται ως διδακτική αλλά ως εκπαιδευτική υπηρεσία. Διδακτική ειναι ό,τι έχει διανυθεί μέσα στην τάξη - αδειών αφαιρουμένων. Τα υπόλοιπα ειναι εκπαιδευτική. ( βεβαίως υπάρχουν κουλές εξαιρέσεις σ αυτό - πχ ο χρονος θητείας του ΠΛΗΝΕΤ ειναι διδακτική κλτ). Αλλά ο βασικός κανόνας λέει πως διδακτική ειναι απο 1/9 ως 30/6 ΕΝΤΟΣ τάξης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160914
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 773
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 754
Σύνολο: 766

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.