*

Αποστολέας Θέμα: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 76340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:17:11 μμ »
χωρίς να θέλω να μαλώσω με κανέναν, εμείς που διοριστίκαμε μεσω ΑΣΕΠ είμαστε οι πιο αδικημένοι για άλλη μια φορά... Διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ εδώ και 4 χρόνια μετά από 2 χρόνια απίστευτου διαβάσματος... Τον τελευταίο χρόνο δεν έβγαινα καν από το σπίτι και διάβαζα όλη μέρα.. Και συγνώμη που θα το πω αλλά σε όποιο σχολείο και αν έχω πάει φαίνεται η διαφορά μου με παλαιότερους συναδέλφους..  Εγώ έχω πολύ περισσοτερες γνώσεις από κάποιους άλλους που έχουν βολευτει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και έχουν βαρεθεί την ζωή τους.. Και μπήκαν απλά γιατί ήρθε η σειρά τους ή με άλλους τρόπους... Δεν έχω κάτι με τους συναδέρφους, απλά νιώθω παρα πάρα πολυ ΑΔΙΚΗΜΕΝΗ...... Γιατί μπήκα μετα από πολύ κόπο... Ξερω πολλούς δεν σας αρέσει αλλά αυτή είναι η αλήθεια.. Και παλι εμείς θα την πατήσουμε οι νέοι εκπαιδευτικοί.

Έτσι ακριβώς είναι.
H κατάφωρη αδικία είναι αλλού αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται
οι ασεπιτες όλοι κατέληξαν στην ελληνική παραμεθόριο-στις πλεον ακριτικές περιοχές-υποχρεωθηκαν να παραμείνουν στη διαθεση για δυο χρόνια και τώρα θα μπουν πιθανότατα στις λιστες με τους πλεονάζοντες για να πάνε πού;;;;Σε αλλη βραχονησίδα,για μια 5ετία;;Σκεφτείτε και εμας με οικογένεια και παιδια...Φυσικά για να βρουμε πλεον οργανική κάπου προς τον τόπο κατοικίας μας θα περάσουν χρονια ...και αναφέρομαι σε βασικές ειδικότητες´Ειναι αυτό που λεμε ζω ένα δράμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:25:38 μμ »
Απορία αφελούς: Απ' ό,τι είδα παντού υπάρχουν κυρίως πλεονάσματα σε όλες τις ειδικότητες. Πού θα μας πάνε με τις υποχρεωτικές μετακινήσεις; Ή μήπως θα μας απολύσουν όλους;

Αποσυνδεδεμένος laertis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:29:52 μμ »
Οι χαρισματικοί απόφοιτοι γυμνασίου που για χρόνια συνωστίζονταν στις καταστάσεις μισθοδοσίας
(δε χρησιμοποιώ καν τον όρο θέση εργασίας), φορέων όπως η Ολυμπιακή, ΕΡΤ κλπ
αμοιβόμενοι με 2-3 δικούς μας μισθούς, πήραν έναν σκασμό προνόμια για να αποχωρήσουν αξιοπρεπώς!!!
( προνομιακές μετατάξεις, παχυλές αποζημιώσεις, μέχρι και επιχειρηματικά ατοκα δάνεια για να "σταθούν" ξανά
στα πόδια τους...)

Εαν και εφόσον προκύψουν απολύσεις στους εκπαιδευτικούς,  δεδομένου οτι η πλασματική καταγραφή
μέσω αλγορίθμων δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές ανάγκες των σχολείων και οτι
τους αμέσως επόμενους μήνες θα χρειαστούν επι της ουσίας ξανά καθηγητές,
συν τις θέσεις που θα μένουν κενές απο τις συνταξιοδοτήσεις,
το λιγότερο που μπορεί να γίνει,
είναι μια "δεξαμενή" απορρόφησης κατα νομό
αποτελούμενη απο τους πλεονάζοντες.
Κατα προτεραιότητα λοιπόν (εφεδρεία ουσιαστική) θα αποτελούν "αλλαγές"
μέχρι να ξαναγίνουν "βασικοί" με κάθε αποχώρηση - συνταξιοδότηση.

Με τον τρόπο αυτό, και ... επιτυγχάνονται οι "μεταρρυθμίσεις" (απολύσεις)
και δεν κόβεται το νήμα της εργασιακής ζωής για τους "πλεονάζοντες"

Θα κόψει σε κανένα καραφλό σοφό κεφάλι που μας "εκπροσωπεί",
πριν τα παραχωρήσει όλα, να αποιτήσει κάτι τέτοιο;


Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:35:38 μμ »
Υπάρχει κανένας σύλλογος διορισθέντων με ΑΣΕΠ να διεκδικήσει τίποτα ή θα κλαιγόμαστε μόνο στα forum;


Όπως προστέθηκε η δωδεκαετία την τελευταία στιγμή ,γιατί όχι και ο τρόπος διορισμού.Ειδικά αν έχουν στο μυαλό τους τις απολύσεις (προσωπικά αμφιβάλλω).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:48:37 μμ »
Δυστυχώς αυτό είναι το κλασικό επιχείρημα όσων είναι επιστημονικά ανεπαρκείς. Θεωρούν ότι ναι μεν δεν το κατέχουν το αντικείμενο αλλά είναι καλοί δάσκαλοι και έχουν μεταδοτικότητα. Το αδιανότητο όμως είναι πως προσπαθούν να περάσουν μια άποψη που λέει πως όσο πιο καλός είσαι στο αντικείμενό σου (βαθμός πτυχίουδιδακτορικά, δημοσιεύσεις) τόσο πιο ανεπαρκείς είσαι σαν δάσκαλος και δεν έχεις "μεταδοτικότητα"!!!

Αυτό το επιχείρημα συνιστά κατά τη γνώμη μου απίστευτο κομπλεξισμό. Δεν μπορείς κάποιος που θέλει να λέγεται επιστήμονας και εκπαιδευτικός να χρησιμοποιεί τέτοια επιχειρήματα.


κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. στο σχολείο μου διορισμένοι με ασεπ και χωρίς άλλη διδακτική εμπειρία δεν μπορούν να σταθούν στην τάξη. είναι το αντίστοιχο με καθηγητές πανεπιστημίου που δεν τους καταλαβαίνει κανείς από αυτούς φοιτητές τους γιατι δεν έχουν καμία μεταδοτικότητα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 03, 2013, 01:02:04 πμ »
Ορίστε ο σύλλογος διορισθέντων με ΑΣΕΠ: Dorea, laertis, MHXMHX, antonispe20.

Όλοι γράφετε στην ίδια σελίδα ότι χρειάζονται συντονισμό όσοι διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ, επειδή αντιμετωπίζουν κοινά προβλήματα. Ανοίξτε ένα τόπικ και μαζέψτε συμμετοχές, ώστε να συζητηθούν οι νομικές ενέργειες/επιλογές που υπάρχουν και να είστε έτοιμοι όποια μέρα χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσετε.

Αν εμείς που είμαστε διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008 μπορέσαμε να συντονιστούμε νομικά, εσείς γιατί να μην μπορείτε;

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 03, 2013, 01:16:31 πμ »
Ορίστε ο σύλλογος διορισθέντων με ΑΣΕΠ: Dorea, laertis, MHXMHX, antonispe20.

Όλοι γράφετε στην ίδια σελίδα ότι χρειάζονται συντονισμό όσοι διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ, επειδή αντιμετωπίζουν κοινά προβλήματα. Ανοίξτε ένα τόπικ και μαζέψτε συμμετοχές, ώστε να συζητηθούν οι νομικές ενέργειες/επιλογές που υπάρχουν και να είστε έτοιμοι όποια μέρα χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσετε.

Αν εμείς που είμαστε διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008 μπορέσαμε να συντονιστούμε νομικά, εσείς γιατί να μην μπορείτε;


Εγώ είμαι του 2001 (τεχνικών ειδικοτήτων).

Δεν έχω κανένα παράπονο από το κράτος ως διοριστέος καθώς με διόρισε αμέσως. Με το ΠΥΣΔΕ της περιοχής μου έχω θέμα αλλά δεν έχει να κάνει.

Πάντως αν πρόκειται να οργανωθούμε οι διοριστέοι (διορισμένοι πλέον)  όλων των ΑΣΕΠ, είμαι μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 03, 2013, 01:27:02 πμ »
Για να μην συνεχίζεται εδώ αυτή η συζήτηση, άνοιξα ξεχωριστό τόπικ. Δικό σας...

http://www.pde.gr/index.php?topic=28791.0#new

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 03, 2013, 10:00:10 πμ »
Απορία αφελούς: Απ' ό,τι είδα παντού υπάρχουν κυρίως πλεονάσματα σε όλες τις ειδικότητες. Πού θα μας πάνε με τις υποχρεωτικές μετακινήσεις; Ή μήπως θα μας απολύσουν όλους;

Την ίδια απορία έχω και εγώ! και περιμένω να δω - βρω ανακοίνωση από ΠΥΣΔΕ Δωδεκανήσου!

Όσο αφορά τους διορισμένους με ΑΣΕΠ, θα εντάξετε στο σύλλογό σας και τους 24μηνίτες+ΑΣΕΠ? (από περιέργεια ρωτώ. Η ποταπή διορίστηκα με 2ετή προϋπηρεσία σε (διαφορετική κάθε χρονιά) εξορία (αφήνοντας 2 παιδιά σε γιαγιάδες), αλλά φαντάζομαι δεν έχει να κάνει). 

Ή να κάνουμε ένα σύλλογο και όσοι έχουμε κάνει δυσπρόσιτα + παραμεθόριο, απαιτώντας στο ΠΔ να μετακινηθούν πρώτα (και) όσοι ξεχρέωναν οργανική νησιών στις ΔΔΕ; (για τους νεότερους, ναι συνέβαινε και αυτό, διοριζόσουν Κω, για τις "ανάγκες" της υπηρεσίας σε έπαιρνε η ΔΔΕ του σπιτιού σου, και ξεχρέωνες την οργανική στην Κω!!).

Ή μήπως να γίνουμε μία γροθιά? είμαστε πολλοί παιδιά, και θα γίνει μεγάλη η γροθιά (όνειρα θερινης νυχτός ? )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2013, 10:25:40 πμ από anemoni »

guestteacher

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 03, 2013, 06:56:49 μμ »
Εχει κάποιος συνάδελφος υποψη του πότε θα γίνει χρονικά η διαδικασία με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις;

Δεν θα πρέπει να γίνουν πρώτα τα ακόλουθα:

1. Μεταθέσεις από περιοχή σε περιοχή. Να πούμε να έχουν τελειώσει 15/6/2013
2. Τοποθετήσεις υπεράριθμών.  Να πούμε 22/6/2013
3. Τοποθετήσεις στις κενές θέσεις που έχουν προκύψει από τις μεταθέσεις.  Να πούμε 29/6/2013
4. Μετατάξεις απο Β' ΘΜΙΑ στην Α' Βαθμια (δεν θα πρέπει να γίνουν πρίν τις υποχρωτικές μεταθέσεις. Μπορεί κάποιος να πάρει μετάταξη
    πως θα του δώσεις υποχρωτική μετάθεση). 7/7/2013
5. Επίσης για τις ειδικότητες που διδάσκουν και στις δύο Βαθμίδες δεν θα πρέπει να βγούν και οι ανάγκες της Πρωτοβάθμιας (ξενόγλωσσοι, γυμναστές,
    πληροφορικοί) όπως λέει το δίαταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις. 14/7/2013

Αρα θα πάμε για μέσα Ιουλίου για την κατάθεση των αιτήσεων ή για Αύγουστο. Μέχρι να γίνουν οι αιτήσεις με τις προτιμήσεις σχολείων και περιοχών
και να γίνει και η απαιτούμενη επεξεργασία.
Εχει κάποιος κάτι υπόψη του ή διαφορετική γνώμη.


guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 03, 2013, 07:00:03 μμ »
Χωρίς να έχω πληροφόρηση πιστεύω ότι τα πάντα θα εξαρτηθούν για το τι λογίζεται ως κινητικότητα στις συνομιλίες Κυβέρνησης-Τρόικας.
Με λίγα λόγια πως μπορεί να προσεγγιστει το 12.500 μέχρι τέλη Ιούνη και πόσο θα συνεισφέρει το Υπ. Παιδείας σε αυτό το νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 03, 2013, 07:43:01 μμ »
αν σφιχτουμε λιγο ακομα ...μπορει και να αναπνευσουμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.