*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί οι μαθητές δεν πρέπει να ξέρουν πότε θα γίνουν οι πανελλήνιες!  (Αναγνώστηκε 15390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
arvila,
πολύ προχωρημένη η σκέψη σου..., παραείναι..., δεν μπορούμε με τίποτα να συμβαδίσουμε. Άστο..., μην επιμένεις...  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα βρε παιδιά τα τελευταία χρόνια το επίπεδο των θεμάτων ειδικά στη φυσική έχει εκτοξευθεί! Δεν είναι τόσο εύκολο να γράψει κάποιος 20 μόνο με παπαγαλία!

Μην παίρνεις την εξαίρεση των μαθηματικών και της φυσικής.
Εκεί αυτό που λέω φυσικά και ισχύει, παπαγαλίζοντας μεθόδους επίλυσης, αλλά βεβαίως ισχύει λιγότερο σε σχέση με άλλα μαθήματα.  Στα υπόλοιπα όμως μαθήματα που απαιτούν περισσότερο παπαγαλία, αυτό που λέω ισχύει ακόμα περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 04:34:03 μμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Αν αναφέρεσαι στην ιστορία, έχεις δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
arvila,
πολύ προχωρημένη η σκέψη σου..., παραείναι..., δεν μπορούμε με τίποτα να συμβαδίσουμε. Άστο..., μην επιμένεις...  ::)

Ο σκοπός των εξετάσεων πρέπει να είναι να επιλεχθούν οι καλύτεροι, και όχι οι παπαγάλοι.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πες μου ότι δεν μπαίνεισ σε τάξη???? ... σε παρακαλω πες μου

φυσικά και μπαίνω, και συχνά βάζω αιφνιδιαστικά διαγωνίσματα εφ΄όλης της ύλης.
Έτσι καταστρέφω την παπαγαλία και οικοδομώ την μετα-γνώση, που είναι το απόσταγμα της γνώσης.
Αν δε μας δουλευεις, μηπως να σκεφτουμε λιγο καλυτερα το ενδεχομενο της αξιολογησης των καθηγητων?

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πες μου ότι δεν μπαίνεισ σε τάξη???? ... σε παρακαλω πες μου

φυσικά και μπαίνω, και συχνά βάζω αιφνιδιαστικά διαγωνίσματα εφ΄όλης της ύλης.
Έτσι καταστρέφω την παπαγαλία και οικοδομώ την μετα-γνώση, που είναι το απόσταγμα της γνώσης.
Αν δε μας δουλευεις, μηπως να σκεφτουμε λιγο καλυτερα το ενδεχομενο της αξιολογησης των καθηγητων?

Εκτός από το να εκτοξεύεις απειλές σε έναν άνθρωπο που πέρασε από τους πρώτους με εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ χωρίς καν να έχω προετοιμαστεί (τα κατάφερα μόνο με το απόσταγμα της γνώσης μου), έχεις κανένα άλλο ουσιαστικό αντ-επιχείρημα να μας πεις;

Μην μου αρχίσεις μόνο τα μαμαδίστικα επιχειρήματα για την ψυχολογία των εξεταζομένων, για συγνώμη, δεν θα πάρω!
Ο σκοπός των εξετάσεων είναι να προκρίνονται οι άξιοι, και αυτό περιλαμβάνει και τους ψυχολογικά άξιους. Γιατί περισσότερο και από το απόσταγμα της γνώσης, αυτό που σε κάνει πραγματικά άξιο είναι η σωστή ψυχολογία στην αντιμετώπιση των δύσκολων καταστάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 04:48:51 μμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πάντως οι εκπαιδευτικοί που έδωσαν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ το 2009 δεν ήξεραν πότε θα δώσουν επειδή ο διαγωνισμός αναβλήθηκε λόγω των αγροτών που είχαν κλείσει τους δρόμους. Ειδικά οι τεχνικές ειδικότητες γράψαμε εντελώς απρόσμενα μετά από μήνες αναμονής στα μέσα Ιουνίου του 2009 και τα αποτελέσματά μας βγήκαν το Νοέμβριο του 2009, για αυτό οι διορισμοί της α΄ φουρνιάς έγιναν το Δεκέμβριο του 2009.

Νομίζω ότι πληρούμε τις προϋποθέσεις σου...ε arvila; Κι εγώ δεν προετοιμάστηκα, καθώς μου είχαν σπάσει τα νεύρα οι αναβολές...είχα και 21 ώρες στο σχολείο και πιστοποιούσα και τη γνώση υπολογιστών παράλληλα!

Δεν έχω δώσει ποτέ εξετάσεις σε πιο αντίξοες συνθήκες μέσα σε καύσωνα. Ήμουν καλεσμένος και σε γάμο εκείνο το Σαββατοκύριακο και δεν ήξερα τι να κάνω... Τελικά και στο γάμο πήγα και τις εξετάσεις έδωσα και διοριστέος είμαι. Μόνο διορισμένος δεν είμαι, αλλά θα φροντίσουμε και αυτό. Βλέπεις arvila οι καλύτεροι περνούν από χίλια κύματα μέχρι να διοριστούν! ;D

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Αν δεν ξερουν το ποτε θα δωσουν αποφευγετε η παπαγαλια της μεθοδολογιας που δινουν τα φροντιστηρια. Γιατι τα παιδια μπορουν να παπαγαλιζουν μονο οταν ξερουν την ημερομηνια που θα δωσουν το μαθημα διαφορετικα δεν μπορουν; Δεν ξερω τι ειδικοτητα εισαι αλλα φυικη και μαθηματικα μονο παπαγαλιζοντας δεν γρ΄΄αφεις οσο και αν το θες. Γιατι η αξιλογηση των εκεπαιδευτικων που σου ανεφεραν ειναι απειλη. Εσυ δεν ειπες να παιρνουν τους καλυτερους; Το οτι εγραψες στον ΑΣΕΠ συμαινει οτι εχει γνωσεις φτανει ομως μονο αυτο για να μπεις σε μια ταξη και να διδαξεις;

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως οι εκπαιδευτικοί που έδωσαν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ το 2009 δεν ήξεραν πότε θα δώσουν επειδή ο διαγωνισμός αναβλήθηκε λόγω των αγροτών που είχαν κλείσει τους δρόμους. Ειδικά οι τεχνικές ειδικότητες γράψαμε εντελώς απρόσμενα μετά από μήνες αναμονής στα μέσα Ιουνίου του 2009 και τα αποτελέσματά μας βγήκαν το Νοέμβριο του 2009, για αυτό οι διορισμοί της α΄ φουρνιάς έγιναν το Δεκέμβριο του 2009.

Νομίζω ότι πληρούμε τις προϋποθέσεις σου...ε arvila; Κι εγώ δεν προετοιμάστηκα, καθώς μου είχαν σπάσει τα νεύρα οι αναβολές...είχα και 21 ώρες στο σχολείο και πιστοποιούσα και τη γνώση υπολογιστών παράλληλα!

Δεν έχω δώσει ποτέ εξετάσεις σε πιο αντίξοες συνθήκες μέσα σε καύσωνα. Ήμουν καλεσμένος και σε γάμο εκείνο το Σαββατοκύριακο και δεν ήξερα τι να κάνω... Τελικά και στο γάμο πήγα και τις εξετάσεις έδωσα και διοριστέος είμαι. Μόνο διορισμένος δεν είμαι, αλλά θα φροντίσουμε και αυτό. Βλέπεις arvila οι καλύτεροι περνούν από χίλια κύματα μέχρι να διοριστούν! ;D

Ο τρόπος με το οποίο έδωσες πληρεί σε μεγάλο βαθμό τις προϋποθέσεις εξέτασης που θέτω.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν δεν ξερουν το ποτε θα δωσουν αποφευγετε η παπαγαλια της μεθοδολογιας που δινουν τα φροντιστηρια. Γιατι τα παιδια μπορουν να παπαγαλιζουν μονο οταν ξερουν την ημερομηνια που θα δωσουν το μαθημα διαφορετικα δεν μπορουν; Δεν ξερω τι ειδικοτητα εισαι αλλα φυικη και μαθηματικα μονο παπαγαλιζοντας δεν γρ΄΄αφεις οσο και αν το θες. Γιατι η αξιλογηση των εκεπαιδευτικων που σου ανεφεραν ειναι απειλη. Εσυ δεν ειπες να παιρνουν τους καλυτερους; Το οτι εγραψες στον ΑΣΕΠ συμαινει οτι εχει γνωσεις φτανει ομως μονο αυτο για να μπεις σε μια ταξη και να διδαξεις;

Όχι δεν φτάνει το ΑΣΕΠ και οι γνώσεις, για να μπορείς να διδάσκεις σε τάξη. Άσε που αν με ρωτήσεις θεωρώ ότι μάλλον δεν χρειάζεται και καθόλου το ΑΣΕΠ για να διδάξεις στις τάξεις, μιας και θεωρώ ότι τις γνώσεις σου τις πιστοποιεί επαρκώς το πτυχίο σου.

Όσον αφορά την αξιολόγηση, αυτή πρέπει να γίνεται από τους συναδέλφους μου (peer-2-peer) και από μαθητές μου μετά από 10 χρόνια που θα έχουν φύγει από την τάξη μου. Επίσης δέχομαι αξιολόγηση από τους γονείς. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν δέχομαι να με αξιολογήσουν επιτροπές διορισμένες από τον υπουργό.

Μην αλλάζεις όμως θέμα. Δεν είναι το ΑΣΕΠ ούτε η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών το θέμα μας, αλλά οι πανελλήνιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 04:59:14 μμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Αυτο το καταλαβα. Αυτο που προσπαθω να καταλαβω ειναι πως θα γινουν εξετασεις χωρις να γνωριζουν ημερομηνιες και μαθηματα. Οσο για τον ΑΣΕΠ εσυ εκανες πρωτος αναφορα σε αυτο. Δεν ειδα να σχολιαζεις τα αλλα δυο θεματα που υπαρχουν. Γιατι ειναι απειλη η αξιολογηση και το τι ειδικοτητα εχεις
 

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατι ειναι απειλη η αξιολογηση
 

Μην ξεφεύγουμε από το θέμα. Η αξιολόγηση είναι απειλή γιατί οι αξιολογητές δεν έχουν περάσει εξετάσεις ισότιμα μεταξύ όλων (τύπου πανελληνίων) ή κρίση από την ίδια την εκπαιδευτική κοινότητα την οποία θα κληθούν στην συνέχεια να κρίνουν, αλλά είναι διορισμένα κομματόσκυλα του υπουργού.

Δεν θα δώσω συνέχεια σε άλλες ερωτήσεις εκτός θέματος, αν θες να συζητήσουμε περί ΑΣΕΠ και αξιολόγησης Εκπαιδευτικών πάμε σε άλλο θρεντ.

Για τις πανελλήνιες να πούμε, και για τον σωστό τρόπο με τον οποίο πρέπει να επιλέγονται τα αξιότερα παιδιά για το πανεπιστήμιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 05:16:09 μμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η παπαγαλια δεν χτυπιεται με το να μη γνωριζεις ποτε θα γραψεις!! (Ειλικρινα θα ηθελα να μου εξηγησεις πως εφτασες σε αυτο το συμπερασμα). Χτυπιεται με καταλληλη επιλογη θεματων που αναδεικνυουν την κριτικη ικανοτητα. Αλλωστε προυποθετει και συγκεκριμενη δεξιοτητα το να πρεπει να προετοιμαστεις μεσα σε συγκεκριμενο χρονο. Μηπως να παιρνουμε και το γραπτο των μαθητων σε ανυποπτο χρονο? Μηπως δε πρεπει να ξερουν ποσο χρονο εχουν στη διαθεση τους? Χτυπαει κι αυτο την παπαγαλια? Ειναι κριμα που εισαι εκπαιδευτικος και σκεφτεσαι με αυτον τον τροπο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 05:35:27 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μηπως να παιρνουμε και το γραπτο των μαθητων σε ανυποπτο χρονο? Μηπως δε πρεπει να ξερουν ποσο χρονο εχουν στη διαθεση τους? Χτυπαει κι αυτο την παπαγαλια? Ειναι κριμα που ειστε εκπαιδευτικος και σκεφτεστε με αυτον τον τροπο...

Είναι προφανές ότι επειδή δεν έχεις επιχειρήματα, προσπαθείς με ρητορείες να γελοιοποιήσεις την συζήτηση.
Η απάντηση στα "μήπως" σου , είναι ΟΧΙ.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.