*

Αποστολέας Θέμα: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 61904 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 14, 2013, 06:56:01 μμ »
εγώ μόλις έμαθα από γνωστους ότι το χαρτί μου βολοδέρνει σε νησι του Αιγαίου που πριν 5 χρόνια δούλευα ως ωρομίσθια......Δεν το παρέλαβε κανείς όταν το πήγαν στο Λύκειο και αυτή τη στιγμή υπάρχει στο αστυνομικό τμήμα με την ένδειξη "αγνωστη διεύθυνση"................

ερώτηση: αν κάνω απεργία, απ τη στιγμή που δεν το έχω παραλάβει, θα υποστώ τις συνέπειες;;;;;;;
             
Ναι,γιατί είναι δική σου ευθύνη να ενημερώσεις την αστυνομία για την αλλαγή της διεύθυνσης σου.Άρα,εσύ πρέπει να ψαχθείς για να πάρεις το χαρτί.Επίσης,άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 14, 2013, 06:59:38 μμ »
Είναι εύθυνη της διεύθυνσης να γνωρίζει τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας. Απ' ότι φαίνεται, μπέρδεψαν τα στοιχεία τους και το έστειλαν σε μία διεύθυνση που έτυχε να βρουν στα αρχεία τους (κλασικό μπέρδεμα της γραφειοκρατίας του δημοσίου).
Από 'κει και πέρα, δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερώνει καμία αστυνομία για τίποτα. Μια χαρά γνωρίζουν που κατοικεί ο καθένας, ας το βρουν!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 14, 2013, 07:22:18 μμ »
Είναι εύθυνη της διεύθυνσης να γνωρίζει τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας. Απ' ότι φαίνεται, μπέρδεψαν τα στοιχεία τους και το έστειλαν σε μία διεύθυνση που έτυχε να βρουν στα αρχεία τους (κλασικό μπέρδεμα της γραφειοκρατίας του δημοσίου).
Από 'κει και πέρα, δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερώνει καμία αστυνομία για τίποτα. Μια χαρά γνωρίζουν που κατοικεί ο καθένας, ας το βρουν!
Όσους δεν γνωρίζουν νομικά να μην μπερδεύουν τους συναδέλφους.Τι θα γίνει αν κάποιος συνάδελφος χάσει την δουλειά του,θα αναλάβεις Landau την ευθύνη;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 14, 2013, 07:28:07 μμ »
Είναι εύθυνη της διεύθυνσης να γνωρίζει τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας. Απ' ότι φαίνεται, μπέρδεψαν τα στοιχεία τους και το έστειλαν σε μία διεύθυνση που έτυχε να βρουν στα αρχεία τους (κλασικό μπέρδεμα της γραφειοκρατίας του δημοσίου).
Από 'κει και πέρα, δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερώνει καμία αστυνομία για τίποτα. Μια χαρά γνωρίζουν που κατοικεί ο καθένας, ας το βρουν!
Όσους δεν γνωρίζουν νομικά να μην μπερδεύουν τους συναδέλφους.Τι θα γίνει αν κάποιος συνάδελφος χάσει την δουλειά του,θα αναλάβεις Landau την ευθύνη;

Αντί να δημιουργείς εντυπώσεις, να εξηγείς ό,τι γράφεις ως "νομικός φωστήρας". Και σου λέω ότι αυτά τα περί "ευθύνης ενημέρωσης της αστυνομίας" δεν στέκουν. Έχεις κάποια πρόσφατη νομοθεσία να μου παραθέσεις (με επίσημο σύνδεσμο) για να με αντικρούσεις;
Και επίσης, οι αποστολές των φύλλων επιστράτευσης έγιναν (ή έπρεπε να γίνουν) στις διευθύνσεις κατοικίας που δήλωσε στη ΔΔΕ του ο κάθε εκπαιδευτικός. Αν αυτοί τα έστελναν εκεί που κάποτε εργαζόταν πριν αρκετά χρόνια, είναι ευθύνη της ΔΔΕ. Η αστυνομία δεν εμπλέκεται (πέρα του ότι απλά κάνει τον ταχυδρόμο για τυπικούς λόγους).
Και μη μου αναφέρεις κανέναν νόμο του 1900 που πιθανόν να αναφέρει ότι, όπου πας στην επικράτεια της χώρας, πρέπει να πηγαίνεις άμεσα σε Α.Τ. να δηλώνεις ότι είσαι εκεί τώρα..  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 14, 2013, 07:37:05 μμ »
Και επίσης, οι αποστολές των φύλλων επιστράτευσης έγιναν (ή έπρεπε να γίνουν) στις διευθύνσεις κατοικίας που δήλωσε στη ΔΔΕ του ο κάθε εκπαιδευτικός. Αν αυτοί τα έστελναν εκεί που κάποτε εργαζόταν πριν αρκετά χρόνια, είναι ευθύνη της ΔΔΕ. Η αστυνομία δεν εμπλέκεται (πέρα του ότι απλά κάνει τον ταχυδρόμο για τυπικούς λόγους).
Και μη μου αναφέρεις κανέναν νόμο του 1900 που πιθανόν να αναφέρει ότι, όπου πας στην επικράτεια της χώρας, πρέπει να πηγαίνεις άμεσα σε Α.Τ. να δηλώνεις ότι είσαι εκεί τώρα..  8)

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ????????????????????

ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ .....

Σ εμένα σαν διευθυνση κατοικίας μου έχουν βάλει το μαγαζί του πατερα μου!!!!!!!!!!!! Εχει κατάστημα στο κεντρο της επαρχιακης μας πολης , η μονιμη κατοικια μου εδω και 20 χρόνια είναι περιφερειακά της πόλης!!!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΛΙΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 14, 2013, 07:56:04 μμ »
εμενα το πηγαν στους γονεις μου και επειδη εγω ελειπα το πηραν πισω και το εστειλαν στο αστυνομικο τμημα της περιοχης που μενω και με πηραν τηλεφωνο να το παραλαβω.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 14, 2013, 08:03:53 μμ »
Δε θυμάμαι με ποια χώρα είμασταν σε ...εμπόλεμη πάνω - κάτω κατάσταση ή κάτι τέτοιο μέχρι πρόσφατα , διότι κανένας πριν δεν είχε κάνει άρση της αρχικής διαταγής !

Bρισκόμασταν σε εμπόλεμη κατάσταση με την Αλβανία από το 1946, οπότε είχε κηρυχθεί μερική επιστράτευση που μετετράπη σε γενική κατά την εισβολή στην Κύπρο το 1974.
Η επιστράτευση ήρθη το 2002, δηλ. 56 χρόνια μετά ( !!!! ).

Ευχαριστώ πολύ !

 Εύχομαι το ''νεοτέρας '' που αναφέρει το έντυπο της επίταξης να μην το ξεχάσει ούτε η ....μεθεπόμενη Κυβέρνηση !

   Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 14, 2013, 08:11:20 μμ »
ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ: παραλάβαμε (πολλοί) φύλλα επίταξης στο χώρο εργασίας μας (σχολείο) και χωρίς να απεργούμε...
ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ:      να βρισκόμαστε από τις 5:00π.μ. την Παρασκευή ΟΛΟΙ (αφού, έχουμε επιταχθεί, γι'αυτό) ΕΝΤΟΣ του κάθε εξεταστικού κέντρου και να μην βγούμε τηρώντας το... <<ΜΕΧΡΙ ΝΕΩΤΕΡΑΣ>>!!! ;)(είναι γνωστό ότι μόνο οι εμπλεκόμενοι στη διαδικασία επιτρέπεται να βρίσκονται στο κτίριο). 

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 14, 2013, 09:06:59 μμ »
Εμένα επειδή έλειπα έγινε θυροκόλληση! Απορώ πως θα ξέρουν ότι θα το δω άμεσα!

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 14, 2013, 09:13:15 μμ »
Τελικα με εμας που εχπυμε αδεια τι γινεται ρε παιδια;

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 14, 2013, 09:17:26 μμ »
Εμένα μου έστειλαν και δεύτερο. Η επανάληψη η μήτηρ της μαθήσεως.

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 14, 2013, 09:17:58 μμ »
Είναι εύθυνη της διεύθυνσης να γνωρίζει τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας. Απ' ότι φαίνεται, μπέρδεψαν τα στοιχεία τους και το έστειλαν σε μία διεύθυνση που έτυχε να βρουν στα αρχεία τους (κλασικό μπέρδεμα της γραφειοκρατίας του δημοσίου).
Από 'κει και πέρα, δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερώνει καμία αστυνομία για τίποτα. Μια χαρά γνωρίζουν που κατοικεί ο καθένας, ας το βρουν!
Όσους δεν γνωρίζουν νομικά να μην μπερδεύουν τους συναδέλφους.Τι θα γίνει αν κάποιος συνάδελφος χάσει την δουλειά του,θα αναλάβεις Landau την ευθύνη;

Αντί να δημιουργείς εντυπώσεις, να εξηγείς ό,τι γράφεις ως "νομικός φωστήρας". Και σου λέω ότι αυτά τα περί "ευθύνης ενημέρωσης της αστυνομίας" δεν στέκουν. Έχεις κάποια πρόσφατη νομοθεσία να μου παραθέσεις (με επίσημο σύνδεσμο) για να με αντικρούσεις;
Και επίσης, οι αποστολές των φύλλων επιστράτευσης έγιναν (ή έπρεπε να γίνουν) στις διευθύνσεις κατοικίας που δήλωσε στη ΔΔΕ του ο κάθε εκπαιδευτικός. Αν αυτοί τα έστελναν εκεί που κάποτε εργαζόταν πριν αρκετά χρόνια, είναι ευθύνη της ΔΔΕ. Η αστυνομία δεν εμπλέκεται (πέρα του ότι απλά κάνει τον ταχυδρόμο για τυπικούς λόγους).
Και μη μου αναφέρεις κανέναν νόμο του 1900 που πιθανόν να αναφέρει ότι, όπου πας στην επικράτεια της χώρας, πρέπει να πηγαίνεις άμεσα σε Α.Τ. να δηλώνεις ότι είσαι εκεί τώρα..  8)

Και εγώ θα ήθελα να δωθούν υπεύθυνες απαντήσεις στα κρίσιμα ερωτήματα που θέτει ο Landau .
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 14, 2013, 09:20:37 μμ »
Εμένα μου έστειλαν και δεύτερο. Η επανάληψη η μήτηρ της μαθήσεως.

Σκάνδαλο σπατάλης χαρτιού! Αλλά για να εκτυπώσουν βιβλία δεν έχουν...  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 14, 2013, 09:21:41 μμ »
Εμένα μου έστειλαν και δεύτερο. Η επανάληψη η μήτηρ της μαθήσεως.

Σκάνδαλο σπατάλης χαρτιού! Αλλά για να εκτυπώσουν βιβλία δεν έχουν...  ;D

χαχαχαχα σωστόςςςςςςςςςς!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.