*

Αποστολέας Θέμα: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 61867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #210 στις: Μάιος 19, 2013, 05:47:43 μμ »
Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά δεν νομίζω ότι η επίταξη απαγορεύει την λύση της υπαλληλικής σχέσης των εργαζομένων γενικώς. Αν ήταν έτσι τότε δεν θα υπήρχαν συνταξιοδοτήσεις ή και παραιτήσεις. σίγουρα έχουν παγώσει και αυτές;
Π.χ. το χαρτί της επίταξης αναφέρει ότι πρέπει να παρασχεθούν οι προσωπικές υπηρεσίες στον τόπο εργασίας σύμφωνα με το ωράριο εκπλήρωσης υπηρεσιακών καθηκόντων.
Αν λοιπόν κάποιου/κάποιας έχει λυθεί η υπαλληλική σχέση λογικά δεν ισχύει και η επίταξη.

Η επίταξη ισχύει με ή χωρίς υπαλληλική σχέση.
Άρα αν έχεις υπαλληλική σχέση και είσαι επιταγμένος, τότε μπορεί να πληρωθείς. Αν στο μεταξύ λήξει η υπαλληλική σου σχέση αλλά εξακολουθεί να μην αίρεται η επίταξη, τότε απλά εργάζεσαι και μένεις απλήρωτος.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:49:09 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #211 στις: Μάιος 19, 2013, 06:14:35 μμ »
Συνάδελφε,

δες λίγο εδώ

http://et.diavgeia.gov.gr/f/minedu/find/thid:423

Ολων αυτών λύθηκε η σχέση με ημερομηνία μεταγενέστερη της επιστρατευσης. Βέβαια είναι στην ενισχυτική διδασκαλία αλλά και πάλι δεν δουλεύουν στην Βθμια; Καλό θα ήταν να μας πει κάποιος που γνωρίζει με Νόμους τι ισχύει

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #212 στις: Μάιος 19, 2013, 06:20:00 μμ »
σας ποστάρω ανακοίνωση του ΣΕΑΚ.Υ. ( συλλόγου αποσπασμένων εκπαιδευτικών της Κ.Υ.) για την επιστράτευση.
Στο νο. 3 θα δείτε ότι δεν προβλέπεται μη χορήγηση αδειών λόγω επιστράτευσης:

http://xenesglosses.eu/2013/05/anakoinosi-saeky-syllogos-apospasme/

(αν μάθω και κάτι περισσότερο εννοείται θα το ποστάρω).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #213 στις: Μάιος 19, 2013, 06:26:09 μμ »
Συναδελφισσα - με την ευρύτερη έννοια -

το θέμα είναι πως άμα αιτηθείς άδεια - εννοείται δικαιολογημένη π.χ. συνδικαλιστική (εδώ υπάρχει ένα θέμα...αυτοί στην ΟΛΜΕ και στα ΠΥΣΔΕ, ΑΠΥΣΔΕ και ΚΥΣΔΕ πως μετακινούνται και που παρέχουν τις υπηρεσίες τους;), φοιτητική κ.τ.λ. - θα στην κόψει ο Δ/ντης Βθμιας μιας και η διευκρίνηση που έστειλε το Υπουργείο για πριν 11/5 και για μετά είναι νομίζω δεσμευτική. Ας ελπίσουμε από αύριο να υπάρχει κάτι νεότερο και να είναι προς το συμφέρον των εκπαιδευτικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 06:29:43 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:49:09 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #214 στις: Μάιος 19, 2013, 06:29:55 μμ »
αν δεν υπάρχει σαφές νομικό πλαίσο βάσει του οποίου μπορεί να σου την "κόψει" ( την άδεια  :P  ) δεν μπορει να το κάνει. Μου κάνει εντύπωση των ποστ γιατί προφανώς κάτι ξέρουν και το γράφουν.
Θα το ψάξω όσο μπορέσω και αύριο φυσικά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #215 στις: Μάιος 19, 2013, 07:07:27 μμ »
Συναδέλφισσα,

Κοίταξα το ΦΕΚ της επιστράτευσης και κυρίως το άρθρο 41 του 3536/2007 αλλά και το προγενέστερο 17/1974 για τις Ρυθμίσεις για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών σε περίοδο ειρήνης

 Από την επίταξη των προσωπικών υπηρεσιών απαλλάσσονται πρόσωπα που έχουν σωματική ή πνευματική αναπηρία ή άλλους λό­γους υγείας, εφόσον αυτοί πιστοποιούνται με σχετική γνωμάτευση κλινικής δημόσιου νοσοκομείου.

Νομίζω είναι απόλυτα ξεκάθαρο. Μακάρι να έχω άδικο. Απλά δεν ξέρω από που προκύπτει ότι όσοι έχουν αιτηθεί άδεια από πριν και έχει εγκριθεί (δεν αναφέρομαι σε λόγους υγείας) ισχύει. Μάλλον είναι κάτι που μου διαφεύγει. Δεν το λέω αυτό για να χάσουν οι άνθρωποι τις άδειες τους απλά το λέω μήπως υπάρχουν παραθυράκια που μας διαφεύγουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 07:11:21 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #216 στις: Μάιος 19, 2013, 07:18:16 μμ »
Συγγνώμη να κάνω μια ερώτηση; και συγχωρέστε με αν είμαι εκτός θέματος.

Αν λέω αν παραιτηθεί το ΔΣ της ΟΛΜΕ προφανώς δεν μπορεί να εγκριθεί μια απεργία σωστά;
Αν λοιπόν προκηρυχθούν εκλογές για μετά τις Πανελλήνιες για νέο ΔΣ στην ΟΛΜΕ τότε ποιοι είναι οι λόγοι ύπαρξης της επιστράτευσης;
Το λέω αυτό γιατί το γεγονός ότι έχουμε φθάσει σε ένα αδιέξοδο είναι αποτέλεσμα και κάποιων πιθανώς μη ορθών χειρισμών.
Μήπως θα ήταν καλύτερα ένα νέο ΔΣ να διαπραγματευτεί μετά τις Πανελλήνιες και όχι σε τέτοιο τεταμένο κλίμα εκατέρωθεν;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 07:22:37 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #217 στις: Μάιος 19, 2013, 07:21:30 μμ »
Συγγνώμη να κάνω μια ερώτηση; και συγχωρέστε με αν είμαι εκτός θέματος.

Αν λέω αν παραιτηθεί το ΔΣ της ΟΛΜΕ προφανώς δεν μπορεί να εγκριθεί μια απεργία σωστά;
Αν λοιπόν προκηρυχθούν εκλογές για μετά τις Πανελλήνιες για νέο ΔΣ στην ΟΛΜΕ τότε ποιοι είναι οι λόγοι ύπαρξης της επιστράτευσης;

Η απεργία ισχύει και έχει ανασταλεί λόγω επιστράτευσης.
Αν αρθεί η επιστράτευση, τότε η ψηφισμένη απεργία θα πραγματοποιηθεί αυτόματα, και αυτό είναι που θέλει να αποφύγει η κυβέρνηση.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #218 στις: Μάιος 19, 2013, 07:24:10 μμ »
Συνάδελφε νομίζω ότι η τελευταία απόφαση της ΟΛΜΕ είναι αναστολή της απεργίας. Ασχετα με τι ψηφίστηκε από τις ΕΛΜΕ. Αρα η παραίτηση του ΔΣ της ΟΛΜΕ και η μη ύπαρξη νέου ΔΣ συνεπάγεται και μη πραγματοποίηση απεργίας μέσω Πανελληνίων. Συγχώρα με αν μου διαφεύγει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #219 στις: Μάιος 19, 2013, 07:43:34 μμ »
Συγγνώμη να κάνω μια ερώτηση; και συγχωρέστε με αν είμαι εκτός θέματος.

Αν λέω αν παραιτηθεί το ΔΣ της ΟΛΜΕ προφανώς δεν μπορεί να εγκριθεί μια απεργία σωστά;
Αν λοιπόν προκηρυχθούν εκλογές για μετά τις Πανελλήνιες για νέο ΔΣ στην ΟΛΜΕ τότε ποιοι είναι οι λόγοι ύπαρξης της επιστράτευσης;

Η απεργία ισχύει και έχει ανασταλεί λόγω επιστράτευσης.
Αν αρθεί η επιστράτευση, τότε η ψηφισμένη απεργία θα πραγματοποιηθεί αυτόματα, και αυτό είναι που θέλει να αποφύγει η κυβέρνηση.

Συνάδελφε arvila, δεν υπάρχει καμία απεργία.

Οι διαδικασίες με τις οποίες μπορεί να προκηρυχθεί μία τέτοια απεργία από την ΟΛΜΕ, είναι ξεκάθαρη:

1) Πρόταση του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ για απεργία, και παράλληλη τοποθέτηση -εκτίμηση ότι "δεν μπορούμε τώρα να αγνοήσουμε την επίταξη" ( Έγινε)

2) Γενικές συνελεύσεις των ΕΛΜΕ με σκοπό την ψηφοφορία-τοποθέτηση της πλειοψηφίας γύρω από την πρόταση ( Έγινε και οι περισσότερες ψήφισαν την ανωτέρω πρόταση της ΟΛΜΕ)

3) Σύγκληση της συνέλευσης των προέδρων των ΕΛΜΕ, που είναι και το μόνο αρμόδιο όργανο που μπορεί να αποφασίσει την  προξήρυξη απεργίας ( Έγινε, και αποφάσισε: να μην γίνει απεργία).

Συνεπώς απεργία δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ ( Δεν προκηρύχθηκε ποτέ δηλαδή).
Το μόνο που υπήρξε κάποια στιγμή, ήταν η προαναφερθείσα πρόταση της ΟΛΜΕ.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #220 στις: Μάιος 19, 2013, 08:41:20 μμ »
Επιτέλους και κάτι θετικό

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/anaklhthike-egkyklios-ypoboli-parobton-aponton

Εχει κανένας το νέο mail;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 08:45:55 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #221 στις: Μάιος 19, 2013, 08:46:10 μμ »
ένα ειναι σίγουρο : ότι μας διαβάζουν !!!  ;D ;D  Πάλι καλά!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #222 στις: Μάιος 19, 2013, 08:49:42 μμ »
Ρε μπας και είσαι η σύζυγος του Αρβανιτόπουλου και μας δουλεύεις;  ;D ;D ;D

Εγώ πάλι τι να πω...λέω για παραίτηση του ΔΣ της ΟΛΜΕ και βλέπω αυτό....

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B9%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7-%CE%B2%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%85


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #223 στις: Μάιος 19, 2013, 09:03:39 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D  λες; Έλα, ακούω ρουσφετάκια τώρα που γυρίζει !!  :P :P :P

αλλά κι εσύ !!! μάγος εισαι ;;;;  ;D ;D

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.