*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 371024 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:02:09 μμ »
Κοινώς υπερασπίζεσαι τους πλέον κανιβάλους της ελληνικής παιδείας.
Αυτο το λες εσυ. Δε σημαινει οτι ισχυει κιολας! Ασε με να γνωριζω περισσοτερο τον εαυτο μου, πιστευω οτι αυτογνωσια εχω. Ποτε στη ζωη μου δεν υπηρξα μνησικακη. Εχεις δικιο οσον αφορα τη συμπεριφορα καποιων μονιμων,οχι ΟΛΩΝ. Εχω κι εγω παραπονα απο τη συντριπτικη πλειοψηφια, που συναντησα ολα αυτα τα χρονια. Εχεις δικιο και για τα δυσκολα τμηματα και για το φορτωμα και για το οτι δε μας θεωρουν συναδελφους αλλα κατωτερης ποιοτητας εκπαιδευτικους. Ομως σου ξαναλεω οτι δε θα γινω σαν τα μουτρα κανενος, που απεχθανομαι. Το οτι καποιοι "συναδελφοι' δε με υπερασπιστηκαν, δε σημαινει οτι πρεπει κι εγω να γινω σαν κι αυτους. Μονο η ενοτητα και η αλληλεγγυη θα μαςβοηθησει να σταθουμε στα ποδια μας. Τελος παντων. Το υπεραναλυσαμε. Ο καθενας πραττει, οπως νιωθει και οχι κατα παραγγελιαν. Καλο βραδυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2013, 11:08:19 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:04:36 μμ »
Η Eva εχει βεβαια δίκιο σε αυτα που λέει και είναι η πίκρα που μιλάει. Ομως Εβα μου είναι ανθρώπινο και ο,τι και να μου λες δεν νομιζω πως πιστευεις αυτό που γραφεις. Διακιολογημένη η αγανάκτηση σου ομως...

Από το 2006 που υπηρετώ σε σχολεία λίγους πραγματικούς συναδέλφους έχω γνωρίσει. Και δεν μιλώ με πικρία. Απλά με χαλάει εκ φύσεως η υποκρισία. Υπάρχουν ολόκληρα άρθρα στον ιστότοπο για το πώς κατεβαίνουν στους δρόμους κάποιοι συνδικαλιστές υποτίθεται για να υπερασπίσουν τους 10.000 συναδέλφους αναπληρωτές που θα μείνουν άνεργοι. Προσωπικά θα καλυπτόμουν αν κατέβαιναν τόσα χρόνια στους δρόμους φροντίζοντας να μην μείνουν άνεργοι αυτοί οι 10.000 συνάδελφοι και όχι να κλάψουνε το τετελεσμένο. Και θα καλυπτόμουν ακόμη περισσότερο αν τόσα χρόνια φρόντιζαν για αξιοκρατία, δικαιοσύνη και όχι νεποτισμό, πελατειακές σχέσεις και βύσματα στο ελληνικό σχολείο. Αυτοί που δήθεν κλαίνε τώρα, γνώριζαν όλες τις απαράδεκτες κατστάσεις, τους άφθονους διορισμούς από πολιτικά "θέλω", τον αρκετά βρώμικο θεσμό της πρόσθετης που βόλεψε πολλούς μέσα στα σπίτια τους που τώρα κλαίνε στις τηλεοράσεις γιατί θίγονται από την κινητικότητα κτλ-κτλ-κτλ. Πονεμέμη ιστορία το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:11:52 μμ »
αυτοί που τώρα αγωνίζονται είναι αυτοί που ξέχασαν τους αγώνες εδώ και χρόνια , τώρα που θυμήθηκαν τους αγώνες,  η εκπαίδευση τους έχει ξεχάσει- ξεγράψει
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:16:09 μμ »
eva7 όλα αυτά που περιγράφεις έχουν χρησιμοποιηθεί και από αναπληρωτές. Επιπρόσθετα θα μπορούσε να σε κατηγορήσει εύκολα κάποιος ότι φταίει ο γάϊδαρος και βαράς το σαμάρι. Ακόμα και οι απαξιωμένοι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ δεν χαράζουν τα μνημόνια!!!

Πόσο μάλλον ο κάθε "μόνιμος¨ συνάδελφός σου.

Και μια ερώτηση: εσύ ποιον υπερασπίστηκες ποτέ πέρα απο το συνάφι σου και ενδεχομένως τον εαυτό σου; Εδώ χαίρεσαι για τις απολύσεις ανθρώπων που .... πασχίζεις χρόνια να μπεις στη θέση τους.

Λυπάμαι αλλά είσαι απαράδεκτη στα μηνύματα που εκπέμπεις...
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:18:37 μμ »
αυτοί που τώρα αγωνίζονται είναι αυτοί που ξέχασαν τους αγώνες εδώ και χρόνια , τώρα που θυμήθηκαν τους αγώνες,  η εκπαίδευση τους έχει ξεχάσει- ξεγράψει
Αυτές οι γενικεύσεις σας, ρε συνάδελφοι...!!! ΕΛΕΟΣ!!! Δηλαδή τι λες; "αυτοί που τώρα αγωνίζονται... είναι αυτοί που ξέχασαν τους αγώνες εδώ και χρόνια" ΑΡΑ: όσοι αγωνίζονταν στο παρελθόν, τώρα ξεκουράζονται και δεν αγωνίζονται;;; :o Σαν να λέμε 'οτι όποιος αποφασίσει να κάνει μία κίνηση διαμαρτυρίας για όσα συμβαίνουν στην Παιδεία και στις ζωές χιλιάδων συνανθρώπων-συναδέλφων ΜΑΣ, αυτόματα στιγματίζεται ότι στο παρελθόν ξυνόταν...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:20:40 μμ »
αυτοί που τώρα αγωνίζονται είναι αυτοί που ξέχασαν τους αγώνες εδώ και χρόνια , τώρα που θυμήθηκαν τους αγώνες,  η εκπαίδευση τους έχει ξεχάσει

Συμφωνώ. Και για να κλείσω και να σας ευχηθώ καλό βράδυ και με το καλό οι αιτήσεις μας, να θυμήσω ότι κάποιοι που χύνουν τώρα κροκοδείλια δάκρυα στην κάμερα μπροστά έκαναν μόκο όταν μας ανάγκασαν σα να είμασταν πολίτες δεύτερης κατηγορίας να διωχθούμε από την εργασία μας αν λείψουμε ανθρώπινα πάνω από 15 μέρες, αν γεννήσουμε παιδί και κάτι μας πάει στραβά, να μην έχουμε δικαίωμα για δυο χρόνια να κάνουμε αίτηση αν δεν αποδεχτούμε πρόσληψη όπου μας στείλουν κτλ-κτλ-κτλ. Κανείς δεν υπερασπίστηκε αυτούς τους τόσους πολλούς και συχνά πολύπαθους συναδέλφους που λέγονται αναπληρωτές. Απλά ο πιο αδύναμος είναι και ο πιο αναλώσιμος. Βολικό. Καλή σας νύχτα συνάδελφοι. Γιατί πολλοί από εσάς που γνώρισα στα σχολεία είσασταν πολύ περισσότερο συνάδελφοι από αυτούς που δήθεν μας υπερασπίζονται πίσω-πίσω "συναδελφικά".

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:22:05 μμ »
Εγώ, πάντως, που είδα τα ονόματα των 2.500 περίπου της τεχνικής εκπαίδευσης, που απολύθηκαν, ΕΣΚΑΣΑ από τη στεναχώρια μου και λυπάμαι υπερβολικά για όσους ακολουθήσουν τον Σεπτέμβρη. Οργή γι' αυτούς που καταστρέφουν την Παιδεία και όχι για συναδέλφους μας.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:26:10 μμ »
Εγώ, πάντως, που είδα τα ονόματα των 2.500 περίπου της τεχνικής εκπαίδευσης, που απολύθηκαν, ΕΣΚΑΣΑ από τη στεναχώρια μου και λυπάμαι υπερβολικά για όσους ακολουθήσουν τον Σεπτέμβρη. Οργή γι' αυτούς που καταστρέφουν την Παιδεία και όχι για συναδέλφους μας.

Κάποιοι άλλοι μειδίασαν χαιρέκακα στον βωμό της συναδελφικότητας..! 
Και με το καληνύχτα ..."καλή αιτησούλα".... "συνάδελφοι"  .... μπλιαχ μου χάλασε το στομάχι...
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:32:20 μμ »
@foibos81 πλάκα με κάνεις... για ποιον ιδιωτικό τομέα μιλάς που πληρώνεσαι μετά από μήνες ή μένεις απλήρωτος ή που ιδιωτικά εκπαιδευτήρια βγάζουν ολόκληρη τη χρονιά με δοκιμαστικά και δε πληρώνουν κανένα.
Δουλεύω εξάωρο σε παιδικό σταθμό και παίρνω γύρω στα 550 ευρώ αλλά δε θα μείνω για πολύ...


Είμαστε η γενιά των 586 βιογραφικών.... ! Για ευρώ, ούτε λόγος!

Eνώ στο δημόσιο είναι καλύτερα που σου χρωστάνε 5 μήνες και δεν σου δίνουν φράγκο. Εξαρτάται την εταιρία πάντα. Θέλει δουλειά. Ακόμα και ο παιδικός σταθμός καλύτερος είναι από το δημόσιο. Ξέρεις ότι θα πάρεις 550 ευρώ το μήνα, αν σου βάζουν και ένσημα μια χαρά. Στο δημόσιο θα δουλέψεις 5-6 μήνες και μετά απόλυση και αν σε ξαναπάρουν. Το δημόσιο σβήνει. Θα ξαναπάρει μονίμους όταν ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και φύγουν πολλοί, δηλαδή από 2017 και μετά. Ο έλληνας είναι πάντα αχάριστος.

Ότι και να του δώσουν θέλει περισσότερα. Δηλαδή αν είσαι κοντά στο σπίτι σου που στο καλό είναι κακό να σου δίνει ο άλλος 550 ευρώ, να ξέρεις ότι κάθε μήνα θα πληρώνεσαι και σου βάζει και ένσημα; Aν δεν σου βάζουν κακώς δεν κάνεις καταγγελία. Ενώ αναπληρωτιλίκι με 800 καθαρά, δηλαδή 250 ευρώ παραπάνω για 6 μήνες ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ μιας και άλλαξαν τα πράγματα σας αρέσει;; E ρε δεν πάμε καλά !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2013, 11:39:06 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:35:15 μμ »
Εγώ, πάντως, που είδα τα ονόματα των 2.500 περίπου της τεχνικής εκπαίδευσης, που απολύθηκαν, ΕΣΚΑΣΑ από τη στεναχώρια μου και λυπάμαι υπερβολικά για όσους ακολουθήσουν τον Σεπτέμβρη. Οργή γι' αυτούς που καταστρέφουν την Παιδεία και όχι για συναδέλφους μας.

Κάποιοι άλλοι μειδίασαν χαιρέκακα στον βωμό της συναδελφικότητας..! 
Και με το καληνύχτα ..."καλή αιτησούλα".... "συνάδελφοι"  .... μπλιαχ μου χάλασε το στομάχι...

Κανείς δεν χαίρεται με απολύσεις συνανθρώπων αν αυτό κατάλαβες. Όσο για το στομαχόπονο που σε βασανίζει ,σόδα, καλόν ύπνο και μην κάνεις αιτησούλα αν σε χαλάει τόσο. Άσε να την κάνουν οι λιγότερο στομαχικά ευάλωτοι.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:42:02 μμ »
Συγνώμη κάθε χρόνο σε όλο το κόσμο απολύουν παντού στο ιδιωτικό τομέα, στο δημόσιο γιατί να μην απολύσουν; Δηλαδή αν πας στο εξωτερικο θα σε ρωτήσει ο εργοδότης αν γουστάρει να κλείσει το τομέα; Όχι βέβαια, το κλείνει και μένεις χωρίς δουλειά. Είναι πολύ συνηθισμένο.

Ε και είχε παραγίνει και αυτό να υπάρχουν οι ίδιες ειδκότητες σε 20 διαφορετικούς τομείς με τα ίδια δικαιώματα.

Και σιγά την ανεργία, όλοι στα νοσοκομεία θα πάνε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2013, 11:43:57 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:43:28 μμ »
Ας μη μιλαμε επι προσωπικου και ας κρατησουμε ψυχραιμία.  Παρακαλω πολύ, δεν ειναι καιρος για τετοια, αλλα να κοιτάξουμε αυτό που εχουμε μπροστα μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:43:40 μμ »
Ο έλληνας είναι πάντα αχάριστος.
Ότι και να του δώσουν θέλει περισσότερα. Δηλαδή αν είσαι κοντά στο σπίτι σου που στο καλό είναι κακό να σου δίνει ο άλλος 550 ευρώ, να ξέρεις ότι κάθε μήνα θα πληρώνεσαι και σου βάζει και ένσημα;...E ρε δεν πάμε καλά !!!!
Όντως, αν τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, δεν πάμε καλά!!! Μήπως είσαι εργοδότης/ επιχειρηματίας; Δεν εξηγείται αλλιώς! Δηλαδή να είμαστε ευχαριστημένοι με 550 ευρώ. Μπορείς να τα βγάλεις πέρα, αν έχεις οικογένεια; Ή μήπως να μην κάνουμε οικογένεια, δε βγαίνει ο εργοδότης; Άσε που θεωρείς προνόμιο το αυτονόητο δικαίωμα, να βάζει ένσημα! Μια χαρά, βλέπω, κατάφεραν να μας καταργήσουν τα εργασιακά μας δικαιώματα και να λέμε και ευχαριστώ που δουλεύουμε σα σκλάβοι για ψίχουλα! Success story!!! Φίλε foibos, δε σε ξέρω αλλά οφείλω να σου ομολογήσω ότι πολύ με εκνεύρισες με τις απόψεις σου.  ;D
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:44:06 μμ »
Ειμαστε ολοι καταθλιπτικοι,απλα δεν πεσαμε ακομη στα χαπια....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 841
Σύνολο: 854

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.