*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 370856 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #266 στις: Αύγουστος 01, 2013, 11:22:49 πμ »
Ευχαριστώ Giorgos-Effie για τη σύντομη απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #267 στις: Αύγουστος 01, 2013, 11:24:23 πμ »
πέσαμε πάνω σε διαθεσιμότητες και ετοιμασία του νομοσχεδίου για διαβούλευση , αλλιώς η εγκύκλιος είναι έτοιμη και έχει δωθεί για υπογραφές από την Δευτέρα! κανείς λοιπόν δεν μπορεί να ρισκάρει πότε θα βγει. δυστυχώς αυτά.
Δυστυχως φιλε μου καθε Ιουλιο και Αυγουστο τα τελευταια 3 χρονια, γινονται ολα τα "σκληρα" λογω καλοκαιρινης ραστωνης, και οπως καταλαβαινεις παντα παιρνει η μπαλλα και τους εκπαιδευτικους!

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #268 στις: Αύγουστος 01, 2013, 12:03:46 μμ »
Νομίζω πως ο βασικός λόγος που δεν γίνονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις από τους ενδιαφερόμενους, είναι γιατί ακόμα δεν έχει ληφθεί μέριμνα να υπάρχει ησ χετική υποδομή. Δηλαδή υποδομή, η οποία θα μπορεί να υποστηρίξει οτι πχ ταυτόχρονα 4-5 χιλιάδες άτομα θα προσπαθούν να υποβάλλουν αίτηση και το σύστημα τις 2-3 πρώτες ημέρες τις "λογικές" ώρες θα είναι πεσμένο. Αυτό το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε πολλά πληροφοριακά συστήματα υπουργείων.
εγω πιστευω οτι αν γινοταν ηλεκτρονικα θα λυνανε ακριβως αυτο το προβλημα να προσπαθουν να περασουν ταυτοχρονα 4-5 χιλιαδες αιτησεις γιατι θα περνουσαν ολο το 24ωρο και οχι τις εργασιμες ωρες 7-2 που κανουμε τις αιτησεις στις δευτεροβαθμιες

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #269 στις: Αύγουστος 01, 2013, 01:44:50 μμ »
επίσης ξέχασα να αναφέρω , ένας ακόμα λόγος της καθυστέρησης στην εγκύκλιο, είναι μία συζήτηση που γίνεται σχετικά με το αν δικαιούνται- και με ποιο τρόπο θα γραφεί στην εγκύκλιο αναπληρωτών και ωρομισθίων- να υποβάλλουν αίτηση κάποιοι από τους συναδέλφους που έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα.άρα ρίσκο ουδέν για το πότε θα βγει. σήμερα; αύριο; πότε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 01, 2013, 01:46:17 μμ »
Νομίζω πως ο βασικός λόγος που δεν γίνονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις από τους ενδιαφερόμενους, είναι γιατί ακόμα δεν έχει ληφθεί μέριμνα να υπάρχει ησ χετική υποδομή. Δηλαδή υποδομή, η οποία θα μπορεί να υποστηρίξει οτι πχ ταυτόχρονα 4-5 χιλιάδες άτομα θα προσπαθούν να υποβάλλουν αίτηση και το σύστημα τις 2-3 πρώτες ημέρες τις "λογικές" ώρες θα είναι πεσμένο. Αυτό το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε πολλά πληροφοριακά συστήματα υπουργείων.
εγω πιστευω οτι αν γινοταν ηλεκτρονικα θα λυνανε ακριβως αυτο το προβλημα να προσπαθουν να περασουν ταυτοχρονα 4-5 χιλιαδες αιτησεις γιατι θα περνουσαν ολο το 24ωρο και οχι τις εργασιμες ωρες 7-2 που κανουμε τις αιτησεις στις δευτεροβαθμιες

Έτσι είναι. Και αν ακόμα φοβόντουσαν ότι θα έπεφταν όλοι τις πρώτες μέρες θα μπορούσε να γίνει διαχωρισμός. Αιτήσεις για 10 ημέρες πχ, μία μέρα για κάθε λήγοντα του ΑΦΜ. Δεν είναι και ο τεράστιος αριθμός πια!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 01, 2013, 02:03:01 μμ »
Ο λόγος που δεν γίνονται οι αιτήσεις ηλεκτρονικά είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει να επενδύσουν ένα μικρό ή μεγάλο ποσό (δε γνωρίζω πόσα χρήματα χρειάζονται) προκειμένου να διευκολύνουν τους αναπληρωτές, τους οποίους έχουν απίκο όποια ώρα θέλουν. Σκασίλα τους αν ταλαιπωρούμαστε, το μόνο που θα γλίτωναν είναι τα έξοδα από τη χαρτούρα...


Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 01, 2013, 02:45:13 μμ »
Θέλω να δω ρε τα μούτρα σας όταν με το καλό πρώτα ο Θεός γεροί να'μαστε βγει η εγκύκλιος και λέει ότι θα τις υποβάλουμε ηλεκτρονικά!!! :P :P :P :P :P :D :D :D :D

Θα ζήσουμε πάλι μεγάλες στιγμές! Όπως κάθε χρόνο άλλωστε,με τις ερωτήσεις των υποψήφιων ωρομίσθιων-αναπληρωτών του τύπου : εκεί που λέει ημερομηνία κτίσης πτυχίου τι βάζω? ;D ;D ;D ;D


ΥΓ: Προτείνω κάποιος που έχει άνεση στο γραπτό λόγο να κάτσει και να συντάξει μία δήλωση μετάνοιας στην περίπτωση που θα μπορούμε , λέμε τώρα, να υποβάλουμε την αίτηση μας ηλεκτρονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2013, 03:09:26 μμ από Ψιτ »
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 01, 2013, 03:08:54 μμ »
επίσης ξέχασα να αναφέρω , ένας ακόμα λόγος της καθυστέρησης στην εγκύκλιο, είναι μία συζήτηση που γίνεται σχετικά με το αν δικαιούνται- και με ποιο τρόπο θα γραφεί στην εγκύκλιο αναπληρωτών και ωρομισθίων- να υποβάλλουν αίτηση κάποιοι από τους συναδέλφους που έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα.

Μαλλον στη συζητηση θα μεινει αυτο. Απο τη στιγμη που ο δ.υ. δεν εχει απολυθει και πληρωνεται το 75% του μισθου του, πώς ειναι δυνατον να εργαστει/πληρωθει ταυτοχρονα ως αναπληρωτης που δεν πρεπει να ειναι δημοσιος υπαλληλος; Κανουμε κι υπευθυνη δηλωση γι'αυτο!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 01, 2013, 03:13:06 μμ »
απλώς θα προσθέσουν ένα επιπλέον κουτακι στις επιλογές "είμαι υπάλληλος σε διαθεσιμότητα σύμφωνα με την υπ. αριθμ. .......ΚΥΑ" και τσεκάρεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ.....

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #275 στις: Αύγουστος 01, 2013, 03:21:37 μμ »
απλώς θα προσθέσουν ένα επιπλέον κουτακι στις επιλογές "είμαι υπάλληλος σε διαθεσιμότητα σύμφωνα με την υπ. αριθμ. .......ΚΥΑ" και τσεκάρεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ.....

Μα αυτο λεω, συναδελφισσα: δε γινεται απο νομικης πλευρας να πληρωνεται ταυτοχρονα ως αναπληρωτης που εργαζεται με το δευτερο πτυχιο του κι ως δ.υ. σε διαθεσιμοτητα με 75% του μισθου του. Κοιτα τις περσινες ανακλησεις αναπληρωτων που ειχαν μεσα και τετοιες περιπτωσεις διπλοθεσιτων. Για να εργαστει ως αναπληρωτης, θα πρεπει να παραιτηθει απο δ.υ. πριν υπογραψει τη συμβαση του αναπληρωτη.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #276 στις: Αύγουστος 01, 2013, 03:51:27 μμ »
Θέλω να δω ρε τα μούτρα σας όταν με το καλό πρώτα ο Θεός γεροί να'μαστε βγει η εγκύκλιος και λέει ότι θα τις υποβάλουμε ηλεκτρονικά!!! :P :P :P :P :P :D :D :D :D

Θα ζήσουμε πάλι μεγάλες στιγμές! Όπως κάθε χρόνο άλλωστε,με τις ερωτήσεις των υποψήφιων ωρομίσθιων-αναπληρωτών του τύπου : εκεί που λέει ημερομηνία κτίσης πτυχίου τι βάζω? ;D ;D ;D ;D


ΥΓ: Προτείνω κάποιος που έχει άνεση στο γραπτό λόγο να κάτσει και να συντάξει μία δήλωση μετάνοιας στην περίπτωση που θα μπορούμε , λέμε τώρα, να υποβάλουμε την αίτηση μας ηλεκτρονικά.
   
   8) Ας βγει και όλοι μαζί θα στείλουμε μία συγνώμη που ήμασταν προκατειλημμένοι  :'( :'( :'( :'( :'( και άδικοι  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[...αλλά μπορούμε να πούμε ότι μας έχουν δώσει ουκ ολίγες αφορμές!!! >:( Είτε ηλεκτρονικά είτε με το χεράκι μας ας την συμπληρώσουμε την "'άτιμη" την αίτηση...
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 01, 2013, 04:16:42 μμ »
Θέλω να δω ρε τα μούτρα σας όταν με το καλό πρώτα ο Θεός γεροί να'μαστε βγει η εγκύκλιος και λέει ότι θα τις υποβάλουμε ηλεκτρονικά!!! :P :P :P :P :P :D :D :D :D

Θα ζήσουμε πάλι μεγάλες στιγμές! Όπως κάθε χρόνο άλλωστε,με τις ερωτήσεις των υποψήφιων ωρομίσθιων-αναπληρωτών του τύπου : εκεί που λέει ημερομηνία κτίσης πτυχίου τι βάζω? ;D ;D ;D ;D


ΥΓ: Προτείνω κάποιος που έχει άνεση στο γραπτό λόγο να κάτσει και να συντάξει μία δήλωση μετάνοιας στην περίπτωση που θα μπορούμε , λέμε τώρα, να υποβάλουμε την αίτηση μας ηλεκτρονικά.
Είναι σίγουρο ότι θα δημιουργηθούν τραγελαφικές καταστάσεις και θα ανοίξουν πολλά τόπικς με ερωτήσεις στο PDE!
Μπορώ να μαντέψω και από ποιες ειδικότητες θα προέρχονται κυρίως αυτοί αλλά δε θα το κάνω γιατί δεν έχω όρεξη για διαλόγους και αντιπαραθέσεις μεσημεριάτικα! ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 01, 2013, 04:40:42 μμ »
Νομίζω πως ο βασικός λόγος που δεν γίνονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις από τους ενδιαφερόμενους, είναι γιατί ακόμα δεν έχει ληφθεί μέριμνα να υπάρχει ησ χετική υποδομή. Δηλαδή υποδομή, η οποία θα μπορεί να υποστηρίξει οτι πχ ταυτόχρονα 4-5 χιλιάδες άτομα θα προσπαθούν να υποβάλλουν αίτηση και το σύστημα τις 2-3 πρώτες ημέρες τις "λογικές" ώρες θα είναι πεσμένο. Αυτό το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε πολλά πληροφοριακά συστήματα υπουργείων.
εγω πιστευω οτι αν γινοταν ηλεκτρονικα θα λυνανε ακριβως αυτο το προβλημα να προσπαθουν να περασουν ταυτοχρονα 4-5 χιλιαδες αιτησεις γιατι θα περνουσαν ολο το 24ωρο και οχι τις εργασιμες ωρες 7-2 που κανουμε τις αιτησεις στις δευτεροβαθμιες

Εφόσον υποβάλουμε τις φορολογικές μας δηλώσεις εκατομμύρια Έλληνες πλέον ηλεκτρονικώς, θεωρώ ότι δε θα είναι δύσκολο κάποια στιγμή να δημιουργηθεί αντίστοιχο λογισμικό σύστημα που θα είναι ικανό να υποδέχεται 5.000 - 6.000 αιτήσεις. Πραγματικά, νομίζω ότι αποτελεί πλέον απαίτηση όλων μας να λυθεί αυτό το ζήτημα και να μην ταλαιπωρούμαστε κάθε χρόνο περιμένοντας στις ουρές των δ/θμιων.  Κι επίσης συμφωνώ απολύτως με τον jak13 δηλ. να γινόταν η υποβολή των αιτήσεων βάσει του λήγοντα ΑΦΜ. Ό,τι συμβαίνει και με τις φορολογικές μας δηλώσεις.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 01, 2013, 04:46:52 μμ »
Δε τους ενδιαφέρει αν ταλαιπωρείσαι ή όχι καλέ μου αναπληρωτή!! Θα φας και μια μέρα στο περίμενε, ε και????? Σχετικά με τις φορολογικές δηλώσεις τα πράγματα είναι διαφορετικά. Τους ενδιαφέρει να γίνουν γρήγορα για να εισπράξουν γρηγορότερα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 711

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.