*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 369721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1162 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:33:29 μμ »
Μιλώντας με συναδέλφους ΠΕ02 που βρίσκονται σχετικά μπροστά στον πίνακα (θέση 100...200) διαπιστώνω πως περιορίζονται στην επιλογή πολύ λίγων περιοχών (2εως 4) με κίνδυνο να τους προσπεράσει το σύστημα και να συμβεί το εξής παράδοξο :Να δουλέψουν όσοι δήλωσαν απομακρυσμένες περιοχές ή το ναι σε όλα και να μείνουν άνεργοι πολλοί απο τους συναδέλφους που είναι μπροστά .( Όλ αυτά βέβαια με τη ν προυπόθεση οτι οι φάσεις δε θα είναι ούτε πολλές ούτε ευάριθμες)
Ποια είναι η εκτίμησή σας  σχετικά μ αυτό το ενδεχόμενο?

Εγω που ειμαι στο σχετικα μπροστα που λες δηλωσα τα παντα ολα και φοβαμαι μη με στειλει η πρωτη φαση στα βουνα και τελικα επειδη δε θα τους βγαινουν τα κουκια αποφασισουν να κανουν επομενες φασεις με θεσεις κοντα ακομα και μεσα στην Αθηνα και τις κοιταω με το κυαλι..... Ειναι δικοπο μαχαιρι.. Παντως οντως πολλοι απο αυτους που ειναι ψηλα στον πινακα δηλωσαν λιγες, κοντινες περιοχες....

Κατα τη γνώμη μου η φετινή χρονιά είναι σημαντική γιατί αυτοί οι λίγοι (σχετικά με αλλες χρονιες ) που θα προσληφθούν θα αποκτήσουν ενα επιπλέον πλεονέκτημα . Σκεφτείτε πως κάποιοι για 2 και 3 μόρια κάνουν μεταπτυχιακά κ.α.
Δεν αποκλείεται κάποιοι να ατυχήσουν με τον τρόπο που περιγράφεις παραπάνω . Θεωρώ όμως πως πολύ δύσκολα θα υπερβούμε φέτος τους μισούς πε02 σε σχέση με πέρσι .Δυστυχώς το υπουργείο έδειξε πως είναι κυνικό σε θέματα κάλυψης κενών

Ενα πλεονεκτημα για τι ομως;; Για διορισμους που πλεον δε γινονται;;;;;;; Η' για αναπληρωση στις ακρες της Ελλαδας μεχρι μια ωραια μερα να μας στειλουν ολους σπιτια μας;;;; Δεν ξερω αλλα φετος εχω αποηγοητευτει πολυ γιατι εχει αλλαξει ξαφνικα η κατασταση προς το πολυ χειροτερο και φοβαμαι τι μας περιμενει. Μακαρι να ειμαι λαθος  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:46 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1163 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:49:16 μμ »
Και πέρσι υπήρξε αυτό το παράδοξο. Το θέμα είναι ότι με κλειδωμένους τους πίνακες στο 2010 δεν υπάρχει πλεονέκτημα για την επόμενη χρονιά, και δεν ειναι καθόλου βέβαιο αν το "πλεονέκτημα" θα το εξαργυρώσει ποτέ κανείς.. :)


Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1164 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:00:24 μμ »
Και πέρσι υπήρξε αυτό το παράδοξο. Το θέμα είναι ότι με κλειδωμένους τους πίνακες στο 2010 δεν υπάρχει πλεονέκτημα για την επόμενη χρονιά, και δεν ειναι καθόλου βέβαιο αν το "πλεονέκτημα" θα το εξαργυρώσει ποτέ κανείς.. :)



Σωστά ,........τίποτα δεν είναι βέβαιο ,αλλα αν τελικά τρέξει ο 3848 αυτή η προυπηρεσία θα δίνει σοβαρό προβάδισμα. Το ερώτημα είναι ( κι σ αυτό συμφωνούν σχεδόν όλοι ) ποιοι και ως πότε μπορούν να παρακολουθήσουν αυτή την υστερία του υπουργείου . Εγώ ,δυστυχώς, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι πολύ.............
Υ.Γ Ας μη ψαχνουμε για λογική οσο η πολιτική κατάσταση παραμένει ως έχει.Εκείνο που συζητάμε τωρα θα μπορούσε να συνοψιστεί στον τίτλο "Οδηγίες επιβίωσης στο εκπαιδευτικό Νταχάου
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1165 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:12:07 μμ »
Αίτηση ωρομισθίων κάνατε;;; Αξίζει τελικά;; Ακούω ότι πολλοί από τις δευτεροβάθμιες αποτρέπουν αυτές τις αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:46 »

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1166 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:15:06 μμ »
Μπορώ αύριο να πάω να κάνω μια αλλαγή; Ειμαι σχετικά ψηλά στον πίνακα και τα διλήμματα πολλά.....

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1167 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:24:58 μμ »
Στέλιο, σε ευχαριστώ πολύ.Απλά φέτος δε με ρώτησαν αν δηλώνω για ΑΚΩ ή ΑΜΩ. Φοβήθηκα για τυχόν παγίδα.  Sikat μη με μαλώνεις...σε περιόδους στρες ζητάω βοήθεια, γιατί παρερμηνεύω αυτά που ήδη ξέρω... ;D Ευχαριστώ όπως και να'χει. :)

Δεν είναι κακό να ζητάει κανείς βοήθεια, ωστόσο ο καθένας πρέπει να έχει έτοιμη από πριν τη δήλωση με τις επιλογές του, ανεξάρτητα από τις ερωτήσεις που πιθανόν να κάνουν οι εργαζόμενοι στις διευθύνσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1168 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:27:38 μμ »
Μπορώ αύριο να πάω να κάνω μια αλλαγή; Ειμαι σχετικά ψηλά στον πίνακα και τα διλήμματα πολλά.....

Ναι, μπορείς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1169 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:32:00 μμ »
Μου επιτρέπεις jak_13 να συμπληρώσω, σελίδα 18 της εγκυκλίου:
"Κατά τη διάρκεια της υποβολής των αιτήσεων είναι δυνατή:
(α) η τροποποίηση της αίτησης τόσο για το σύνολο των επιλογών/πεδίων, που εμφανίζονται σε αυτή, όσο και για τις επιλογές/πεδία, που έχουν να κάνουν με τα προσωπικά στοιχεία του εκπαιδευτικού προσκομίζοντας τα απαραίτητα πιστοποιητικά, και
(β) η ανάκληση της αίτησης."

Άρα το (α) μέχρι και αύριο. Ανάκληση-απενεργοποίηση της αίτησης μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1170 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:46:44 μμ »
Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1171 στις: Αύγουστος 22, 2013, 05:08:35 μμ »
Κανονικά θα έπρεπε πριν από κάθε φάση το υπουργείο
α)να μας ενημερώνει ηλεκτρονικά που θα κάνει προσλήψεις,
 κατόπιν
β) να μας δίνει το δικαίωμα να απενεργοποιούμε την αίτηση μας, αν δεν επιθυμούμε πρόσληψη στις εν λόγω περιοχές
 και αφού καλέσει αναπληρωτές
γ)να επανα-ενεργοποιούμε την αίτηση μας!!!
Δεν είναι δύσκολο, απλά σύγχρονο...αλλά...

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1172 στις: Αύγουστος 22, 2013, 05:23:37 μμ »
Θέλω να με διαφωτίσετε σε κάτι. Εγώ που επιθυμώ ννα προσληφθώ και ως ΑΜΩ και στις 30 περιοχές, αρκεί να τσεκάρω το κουτάκι "Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις λοιπές περιοχές της  Β/θμιας εκπαίδευσης" ή πρέπει να γράψω και στις 30 περιοχές την ένδειξη "Μειωμένου Ωραρίου";;;

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1173 στις: Αύγουστος 22, 2013, 05:30:15 μμ »
Θέλω να με διαφωτίσετε σε κάτι. Εγώ που επιθυμώ ννα προσληφθώ και ως ΑΜΩ και στις 30 περιοχές, αρκεί να τσεκάρω το κουτάκι "Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις λοιπές περιοχές της  Β/θμιας εκπαίδευσης" ή πρέπει να γράψω και στις 30 περιοχές την ένδειξη "Μειωμένου Ωραρίου";;;

αν τσεκαρεις το κουτακι μπορει να βρεθεις οπουδηποτε...το λεει ξεκαθαρα.αν γραψεις κ στις 30 περιοχες ΑΜΩ τοτε η (πιθανη) σου προσληψη θα ειναι μονο ΑΜΩ...διαβασε καλα στην εγκυκλιο το κομματι που αναφερετε στον τροπο συμπληρωσης των επιλογων...θα λυθουν οι αποριες σου, απλο ειναι
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος adpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1174 στις: Αύγουστος 22, 2013, 05:41:16 μμ »
Θέλω να με διαφωτίσετε σε κάτι. Εγώ που επιθυμώ ννα προσληφθώ και ως ΑΜΩ και στις 30 περιοχές, αρκεί να τσεκάρω το κουτάκι "Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις λοιπές περιοχές της  Β/θμιας εκπαίδευσης" ή πρέπει να γράψω και στις 30 περιοχές την ένδειξη "Μειωμένου Ωραρίου";;;

Αν θέλεις σε όσες περιοχές πας ΑΚΩ να πας και ΑΜΩ θα πρέπει να τις γράψεις στις 30 επιλογές. Άρα στην πραγματικότητα εχεις 15 μόνο περιοχές να διαλέξεις μια που θέλεις 2 έγγραφες , μια για ΑΚΩ και μια για ΑΜΩ ανά περιοχή (με την προϋπόθεση ότι δεν βάζεις Εκκλησιαστικά κλπ κλπ , οπότε σου μειώνονται οι ελεύθερες θέσεις.)
Αν βάλεις το κουτάκι όπως είπαν και οι προλαλήσαντες ..... όπου γη και πατρίς !!!

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1175 στις: Αύγουστος 22, 2013, 05:56:10 μμ »
Αχ βρε golum, δεν στροφάρω - δεν το λέω ειρωνικά - σοβαρά, έχω καταμπερδευτεί. Εντάξει το κατάλαβα.Αν βάλεις όπως λέει ο adpan και ΑΜΩ μειώνονται -γεωγραφικά και ουσιαστικά - οι επιλογές σου. Οπότε, αν βάλω 30 περιοχές ΑΚΩ και τσεκάρω και το κουτάκι μπορώ να πάω ΑΜΩ οπουδήποτε.Απλά έτσι όπως είναι γραμμένη η πρόταση ¨Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου ΚΑΙ στις λοιπές περιοχές"¨ αυτό το "ΚΑΙ" δηλώνει ότι έχεις δηλώσει και άλλες περιοχές ως ΑΜΩ στον πίνακα των 30. Εγώ όμως που στον πίνακα δεν δήλωσα ΑΜΩ καμια από τις 30, είναι κουλό να τσεκάρω το κουτάκι. Φοβάμαι δηλαδή, μήπως το κουτάκι σε στείλει οπουδήποτε ως ΑΜΩ εκτός από εκείνες τις περιοχές που δήλωσες ως ΑΚΩ. Σας μπέρδεψα το ξέρω, αλλά είναι λεπτό το ζήτημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.