*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1384691 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 11, 2013, 05:03:01 μμ »
Με συνοπτικές διαδικασίες και με απόλυτο αιφνιδιασμό φαίνεται πως η κυβέρνηση κλείνει την ΕΡΤ για να απολύσει άμεσα 2000 υπαλλήλους. Αλήθεια ακόμα πιστεύουμε εδώ μέσα ότι δεν θα βγουν στην διαθεσιμοτητα εκπαιδευτικοι? Μην βιαστείτε να γράψετε ότι όλοι είναι βύσματα και ότι δεν είναι μόνιμοι δημοσίου δικαίου. Αναφέρομαι στην σπουδή και στην αποφασιστικότητα της κυβέρνησης ενόψει την εντολής της τρόικας για απολύσεις εδώ και τώρα με ονόματα. Δεν θα διστάσουν ούτε με εμάς..απλά είναι θέμα χρόνου. Οι 25000 διαθεσιμότητες και 4000 απολύσεις που συμφώνησαν τα παλικάρια είναι πολύ κόσμος παιδιά δεν βρίσκονται εύκολα χωρίς της εκπαίδευση.

Υ.Γ Μου αρέσει που διαφώνησαν το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ σκέψου να συμφωνούσαν... 

Υ.Γ Σύσσωμη η αντιπολίτευση στο πλευρό των εργαζομένων, χαμός στα κανάλια και στο internet, αλήθεια αν γίνει κάτι ανάλογο σε εμάς πως θα αντιμετωπίσουν τους τάχα υπεράριθμους εκπαιδευτικούς όλοι οι παραπάνω?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 05:24:40 μμ από melo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:58 »

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 11, 2013, 05:22:49 μμ »
Η απόλυση όλων των εργαζομένων στην ΕΡΤ με ξαφνικό θάνατο είναι η κορυφή στο παγόβουνο.
Φοβάμαι στις ότι 29 Ιουνίου που θα κλείσουν τα σχολεία θα ανακοινωθεί κι ο δικός μας.
Δε θα υπάρξει χρόνος για αναλύσεις, απεργίες, επιχειρήματα ένθεν κακείθεν.
Ελπίζω να διαψευστώ.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 11, 2013, 05:24:30 μμ »
@melo

Να σου απαντήσω στο ΥΓ; Δεν διαφώνησαν ακριβώς. http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231252834. Διαφώνησαν με το προσωρινό κλείσιμο όχι με τις απολύσεις. Για την ιστορία πάντως ακόμα και να διφωνούν το κυβερνών κόμμα (εννοώ το μεγαλύτερο) έχει το μαστίγιο. Ποιο; Εκλογές.

Για το άλλο που αναφέρεσαι στο κυρίως κείμενο πάλι έχω απαντήσει ήδη.

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 11, 2013, 05:36:11 μμ »
Με μια διαφορά - Η ΕΡΤ είναι ΔΕΚΟ δεν είναι στενός δημόσιος τομέας.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στην εκπαίδευση, αλλά θα είναι αντισυνταγματικό και σίγουρα θα υπάρχει δικαίωση μετά από πολλά έστω χρόνια.
Ας κρατήσουμε λίγο την ψυχραιμία μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:58 »

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 11, 2013, 05:43:52 μμ »
Όντως είναι ΔΕΚΟ, αλλά μην ξεχνάμε ότι με Πράξη νομοθετικού περιεχομένου, που υπογράφτηκε και παρουσιάστηκε μόλις σήμερα, κατέστη δυνατό το κλείσιμο της ΕΡΤ.
Με μια αντίστοιχη Πράξη Ν.Π. θα μας αιφνιδιάσουν κι εμάς. Θα βρουν κάποιο νομοθετικό εφεύρημα να βαφτίσουν συνταγματικές και τις απολύσεις στην εκπαίδευση.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 11, 2013, 05:47:18 μμ »
@raven

Εχεις υπογράψει σύμβαση με κάποιον οργανισμό;
Να στο πω πιο απλά δεν σε απολύουν ξαφνικά όχι επειδή σε εγαπάνε αλλά γιατί δημιουργεί δεδικασμένο για όλους τους Δ.Υ. παντού (ακόμα και στα σώματα ασφαλείας και στο στρατό για να στο πω καλύτερα).
Είπαμε διαθεσιμότητα μετά από αξιολόγηση. Οσο λοιπόν δεν ακούς αξιολόγηση και καμία διαθεσιμότητα στο στενό Δημόσιο Τομέα η συζήτηση αυτή είναι άνευ περιεχομένου.
Να στο πω ακόμα πιο απλά. Τους κάθεται στο λαιμό το Σύνταγμα και δεν έχουν ούτε χρόνο ούτε 180 βουλευτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 06:03:51 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 11, 2013, 06:50:17 μμ »
Ανακοίνωση Κεδίκογλου:
"...Για όσες θέσεις της ΕΡΤ κρίνονται υπεράριθμες θα προσληφθούν με ΑΣΕΠ νέοι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία, στα ΚΕΠ κι όπου χρειαστεί..."
(Σ.Σ. πάντως σίγουρα όχι στην Παιδεία)
Δεν ξέρω εσείς οι αισιόδοξοι τι σκέφτεστε :P εγώ πάντως αναμένω και τον δικό μας υπουργάκο να κάνει κι αυτός τη δική του "τομή" και να μας κόψει τα κεφάλια λίαν συντόμως.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 11, 2013, 06:52:56 μμ »
@raven

πέρα του επικοινωνιακού παιχνιδιού που σίγουρα παίζει η κυβέρνηση για την ιστορία να θυμίσω ότι εμάς ΑΣΕΠ ήδη υπάρχει ενώ για Νοσοκομεία και ΚΕΠ πρεπει να προκηρυχθεί νέος ή να γίνουν μετατάξεις...

Και αφού μιλάμε με υπονοούμενα (γενικά μιλάω) μήπως κάποιοι ΚΑΙ εκπαιδευτικοί επιδιώκουν μέσω εθελοντικών παραιτήσεων να καπαρώσουν θεσούλες που προσδοκούν αλλά αργούν να έρθουν ή να δημιουργήσουν τετελεσμένα για να προσφέρουν θαλπωρή και κομματική στέγη στους αστεγους;;; (υποθέσεις κάνω...)

Δεν λέω καλή η γρίνια και η μοιρολατρία αλλά καμία εναλλακτική ή τρόπο αντιμετώπισης έχουμε αν πάει κατι στραβά;;; αλλιώς την μαυρίλα τους τους την χαρίζω. το έιπα και πριν ο μάγκας προνοεί και δεν περιμένει το μαννα εξ ουρανού...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 07:01:01 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:34:53 μμ »
ΔΕΚΟ ξεΔΕΚΟ, ΙΔΑΧ, ΙΔΟΧ κλπ, όλα αυτά με αφήνουν αδιάφορο. Με ενδιαφέρουν οι 2.700 άνθρωποι που θα μείνουν άνεργοι. Δεν αναφέρομαι σε Μάγια Τσόκλη, Παπαδόπουλο  και λοιπές φίρμες, οι οποίες δεν έχουν κανονικό μισθό των 1000 ευρώ μηνιαίως, όπως η συντριπτική πλειοψηφία, αλλά συμβόλαια πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ μηνιαίως ως εξωτερικοί συνεργάτες (εργολάβοι). Οι "φίρμες" θα είναι και πάλι στη νέα δημόσια τηλεόραση. Αναφέρομαι στους χιλιάδες μισθωτούς τεχνικούς, cameramen, καθαρίστριες, μακιγιέζ κλπ κλπ, οι οποίοι με το ζόρι τα βγάζουν πέρα όπως εμείς.

Όλοι αυτοί είναι όμοιοι μας, είναι άνθρωποι που ζούνε σε σπίτια σαν τα δικά μας και έχουν τις ίδιες καθημερινές αγωνίες με εμάς. Με νοιάζει οτι η ελίτ της κοινωνίας μας τα τελευταία τρία χρόνια αντιμετωπίζει τους ανθρώπους της συνωμοταξίας μας σαν βαρίδιο, σαν μανδαρίνους της παλιάς υπέροχης ελληνικής ταινίας με τον Δημήτρη Χορν. Πατάει ένα κουμπί και εξαφανίζει 3.000 μανδαρίνουν για να ταιριάξει ένα νούμερο σε ένα κουτάκι. Δεν είναι το θέμα αν τα νούμερα βγαίνουν ή δεν βγαίνουν. Το θέμα είναι οτι πασχίζουν κάθε μέρα, δουλεύουν, οργανώνουν κλπ τις δράσεις τους με τέτοιο τρόπο, ώστε να έχουν τη δυνατότητα, όταν χρειάζεται να εξαφανίζουν χιλιάδες μανδαρίνους. Τώρα οι 3.000 της ΕΡΤ αύριο 5.000 εκπαιδευτικοί, μεθαύριο 5.000 στους ΟΤΑ κ.ο.κ. Είμαστε αναλώσιμοι. Αναλώσιμοι για να βγουν τα νούμερα που εξυπηρετούν τα συμφέροντα του 5% της κοινωνίας. Και εμείς μαλώνουμε με ποια σειρά θα πατηθεί το κουμπί. Πρώτα της ΕΡΤ μετά το δικό μας. Πρώτα των ΟΤΑ μετά το δικό μας.

Τα τέρατα όμως ποτέ δεν χορταίνουν και κάθε φορά που πατάνε το κουμπί και εξαφανίζουν μερικούς χιλιάδες μανταρίνους, πλησιάζει πιο κοντά και η δική μας σειρά.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:36:57 μμ »
@black21

Με ένα φόβο ότι ξεφεύγω από το θέμα και κουράζω μια μικρή απάντηση.
Οπως αναφέρεις τα συγεκριμένα παραδείγματα ήταν σε άλλες εποχές. Το τι κερδίζεις δεν εξαρτάται πάντα από τον αγώνα που κάνεις (πρόσεχε δεν λέω να μην κάνεις αγώνα).
Αυτό που λες κερδίσαμε και κερδίσαμε σκέψου μήπως κάποια πράγματα έγιναν για να φανεί ότι το Δημόσιο κοστίζει πολύ. Εξάλλου τότε τα παλικάρια είχαν και έδιναν (σάμπως ήταν από την τσέπη τους;). Από ότι φάνηκε κουμάντο με τα χρήματα μας έκαναν και λογαριασμό δεν έδιναν.
Οσο για τα αίτια της μη αντίδρασης μας (ασχετα του αποτελέσματος) εδώ συμφωνούμε αλλά αν δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι τοτε το καλύτερο είναι να δεις τι μπορείς να κάνεις έστω και ατομικά για να την βγάλεις πέρα (σε όλα τα επίπεδα).
Τώρα αν θες την άποψη μου σου λέω ξεκάθαρα δύσκολα θα απολυθούμε αλλά πολύ εύκολα θα αλλάξουμε δουλειά (εντος Δημοσίου). Και αν δεν γίνει τώρα θα γίνει σε βάθος 10ετιας το πολύ.
Φίλε μου χωρίς παιδιά εκπαιδευτικοί δεν υπάρχουν....και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Δεν χρειάζεται να μου λες ότι μου τα λές με καλή διάθεση. είτε με καλή είτε με κακή τα σωστά μηνύματα τα λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψη. Δεν είμαι και με στην καλή χαρά και ο μήνας έχει 9. αλλά δεν βάζω και πλερέζες. Απλά το παλεύω. Καλό μεσημέρι.
Ακριβως αυτο ειναι το σχεδιο συρρικνωση της Γενικης και αναπτυξη της Τεχνικης Εκπαιδευσης(και εκει με νεα ''κατευθυνση'')!!!!! Δεν θελουν απο την Ελλαδα αλλους....Επιστημονες!!!! ;) ::) 8)


Έτσι.Καλά κάνουν.Έχουμε πήξει στους επιστήμονες στη χώρα του μπουζουκιού και της φραπεδιάς στην παραλία.


Όλοι στην τεχνική εκπαίδευση για να φάνε τα παιδιά ψωμί αύριο.Όποιος θέλει να γίνει επιστήμονας ας πάει στο εξωτερικό να σπουδάσει.

Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι είναι οι μαθηματικοί και οι φυσικοί του μέλλοντος στην εκπαίδευση!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:37:44 μμ »
ΔΕΚΟ ξεΔΕΚΟ, ΙΔΑΧ, ΙΔΟΧ κλπ, όλα αυτά με αφήνουν αδιάφορο. Με ενδιαφέρουν οι 2.700 άνθρωποι που θα μείνουν άνεργοι. Δεν αναφέρομαι σε Μάγια Τσόκλη, Παπαδόπουλο  και λοιπές φίρμες, οι οποίες δεν έχουν κανονικό μισθό των 1000 ευρώ μηνιαίως, όπως η συντριπτική πλειοψηφία, αλλά συμβόλαια πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ μηνιαίως ως εξωτερικοί συνεργάτες (εργολάβοι). Οι "φίρμες" θα είναι και πάλι στη νέα δημόσια τηλεόραση. Αναφέρομαι στους χιλιάδες μισθωτούς τεχνικούς, cameramen, καθαρίστριες, μακιγιέζ κλπ κλπ, οι οποίοι με το ζόρι τα βγάζουν πέρα όπως εμείς.

Όλοι αυτοί είναι όμοιοι μας, είναι άνθρωποι που ζούνε σε σπίτια σαν τα δικά μας και έχουν τις ίδιες καθημερινές αγωνίες με εμάς. Με νοιάζει οτι η ελίτ της κοινωνίας μας τα τελευταία τρία χρόνια αντιμετωπίζει τους ανθρώπους της συνωμοταξίας μας σαν βαρίδιο, σαν μανδαρίνους της παλιάς υπέροχης ελληνικής ταινίας με τον Δημήτρη Χορν. Πατάει ένα κουμπί και εξαφανίζει 3.000 μανδαρίνουν για να ταιριάξει ένα νούμερο σε ένα κουτάκι. Δεν είναι το θέμα αν τα νούμερα βγαίνουν ή δεν βγαίνουν. Το θέμα είναι οτι πασχίζουν κάθε μέρα, δουλεύουν, οργανώνουν κλπ τις δράσεις τους με τέτοιο τρόπο, ώστε να έχουν τη δυνατότητα, όταν χρειάζεται να εξαφανίζουν χιλιάδες μανδαρίνους. Τώρα οι 3.000 της ΕΡΤ αύριο 5.000 εκπαιδευτικοί, μεθαύριο 5.000 στους ΟΤΑ κ.ο.κ. Είμαστε αναλώσιμοι. Αναλώσιμοι για να βγουν τα νούμερα που εξυπηρετούν τα συμφέροντα του 5% της κοινωνίας. Και εμείς μαλώνουμε με ποια σειρά θα πατηθεί το κουμπί. Πρώτα της ΕΡΤ μετά το δικό μας. Πρώτα των ΟΤΑ μετά το δικό μας.

Τα τέρατα όμως ποτέ δεν χορταίνουν και κάθε φορά που πατάνε το κουμπί και εξαφανίζουν μερικούς χιλιάδες μανταρίνους, πλησιάζει πιο κοντά και η δική μας σειρά.

Πόσο μα πόσο αληθινά όσα γράφεις... :-\ :'(
Έχει ο Θεός.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:40:12 μμ »
@perastikos_kav

αναφερεσαι σε δικά μου μηνύματα;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:51:27 μμ »
Αναφέρομαι σε όλους μας, δεν προσωποποιώ τα μηνύματα. Θα ήθελα να σχολιάσω και κάτι που ανέφερες. Φυσικά και όλοι μας προσπαθούμε και σε προσωπικό επίπεδο να έχουμε εναλλακτικές λύσεις αν χρειαστεί. Όμως αυτή τη στιγμή, δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα και προέχει το συλλογικό επίπεδο. Εγώ όταν μιλάω για συλλογικό επίπεδο δεν εννοώ μόνο τον κλάδο μας, αλλά τη συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας. Είμαστε σε μία κατάσταση, όπου δεν χωράνε μόνο κλαδικές/συντεχνιακές διεκδικήσεις για να υπερασπιστούμε τα δικαιώματα, αλλά ευρύτερες. Δεν έχουμε να κάνουμε πλέον με τις ιδιοτροπίες της Κουτσίκου ή του Αρσένη ή και της Διαμαντοπούλου ακόμα. Πλέον μιλάμε για μακροχρόνιες δομικές συστημικές αναδιαρθρώσεις που αφορούν όλη την κοινωνία και γι' αυτό μόνο έτσι αντιμετωπίζονται. Το μεσοπρόθεσμο μέλλον επιφυλάσσει μια κοινωνία, όπου η συντριπτική πλειοψηφία θα εργάζεται τη μισή μέρα, θα αμοίβεται με μισθούς που με το ζόρι θα του επιτρέπουν να επιβιώνει και το μέσο μορφωτικό επίπεδο θα χαμηλώσει εν συγκρίσει με ο,τι έχουμε συνηθίσει τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια. Η αναμενόμενη διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών εντάσσεται στο παραπάνω πλαίσιο, είναι κομμάτι της και δεν θα αποτραπεί αν ως κοινωνία δεν προτάξουμε ένα διαφορετικό όραμα συνολικά για την κοινωνία. Ποιο θα είναι αυτό; δεν ξέρω, αλλά πρέπει η κουβέντα να ανοίξει. Στις συνελεύσεις των σωματείων, από τους διανοούμενους, από πολιτικές οργανώσεις από τους πάντες. Δεν μπορεί οι σύγχρονες συνθήκες σκλαβιάς να είναι μονόδρομος, η μόνη κοινωνία που μπορεί να έχει η ανθρωπότητα το 2013.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 11, 2013, 09:01:23 μμ »
Οκ, ζητώντας συγγνώμη για το off topic και για τον προσωπικό χαρακτήρα του μηνύματος

κρατώ αυτό που με αφορά γιατί στο υπόλοιπο συμφωνούμε (αρκεί βέβαια αυτό να ισχύει πάντα - εγώ πάλι από ότι βλέπω δεν ισχύει - στην πρώτη ευκαιρία που θιγόμαστε τα χώνουμε στους άλλους, σημ. δεν αναφέρομαι προσωπικά).

Πάμε τώρα στα ατομικά και συλλογικά και σε ότι με αφορά. Στα μηνύματα μου τουλάχιστον από όσα θυμάμε μίλησα για προσωπικό επίπεδο εκτός από τις περιπτώσεις που μου την λένε ότι είμαι στην κοσμάρα μου; Μιλάνε οι περισσότεροι για το τι πρόκειται να γίνει όταν εγώ μιλάω για το τι γίνεται...Να σου πω κάτι πριν κάποια χρόνια πουλήθηκε ο ΟΤΕ, εκλεισε και πουλήθηκε η Ολυμπιακή και άλλες. Ασχολείται κανένας από αυτούς που δρουν συλλογικά; ΚΑΝΕΝΑΣ ή ελάχιστοι. Ψηφίζουνε σχεδόν όλοι κόμματα που θα τους βολέψουν. Και μόνο όταν έρχονται αρνητικά μηνύματα στην αυλή τους σκέφτονται τους αλλους να τους συμπαρασταθούν ώστε αργότερα αν κάτι πάει στραβά να τους συμπαρασταθούν και εκείνοι. ακου με λοιπόν φίλε μου. Ξέρεις τι έμαθα σε όσα χρόνια ζω. Στην γκρίνια όλοι μαζί και στη μάσα μόνοι μας. Δεν υπάρχει το συλλογικό στην κοινωνία που ζούμε. Είναι μια ουτοπία που κάποιοι την υποστηρίζουν βέβαια αλλά είναι η μειοψηφία. Επιλέγω λοιπόν ή κάθομαι και κλαίω την μοίρα μου με τον κάθε πονεμένο που μόλις βολευτεί θα με πουλήσει ή δίνω την μάχη μου μόνος μου με ότι καλύτερο μέσο διαθέτω. Λυπάμαι έτσι είμαι όσο κυνικά και να ακουγονται όλα αυτά. Δεν είμαι όμως κυνικός γιατί έτσι γεννήθηκα, κάποιοι με κατάντησαν έτσι. Κάποιοι που τώρα μου ζητάνε να τρέξω και να βάλω πλάτη. Οταν όμως ήμουν εγώ στη θέση τους θυμάσαι τι υφάκι είχαν στην ΕΤ3 για παράδειγμα;;; Να σου πω τι υφάκι είχαν όταν ήμουν στον ιδιωτικό τομέα και έλεγα ότι η δουλειά μου δεν πάει καλά ξέρεις τι μου είπαν; Καλά ρε μ... όλοι στο Δημόσιο μπαίνουν εσύ πως δεν μπήκες...Αυτά λοιπόν για κάποιους που πιθανόν μου είπαν ότι ξεχνάω κιόλας.

ΥΓ. Να σου θυμίσω επίσης ότι και κάποια ψυχή εδώ μέσα μας έλεγε ότι θα φύγουμε εμείς για να εξυπηρετηθούν οι ρουσφετολογηθέντες που μπήκαν με βύσμα...γιατί έτσι αποφάσισαν οι συνδικαλιστές μας πριν κάμποσα χρόνια...

ΔΕΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΑΝΕΝΟΣ. Αλλά στη ζωή αυτή όπως σπέρνεις θα θερίσεις...και αυτό ισχύει και για μένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 09:18:10 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.