*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1393026 φορές)

0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #616 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:15:29 μμ »
εγώ που διαβάζω τις πενήντα αποχρώσεις του γκρι ειμαι εντελώς τόπου και χρόνου δηλαδή ; Ωραία! Είμαι σε καλό δρόμο
!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:13 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #617 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:20:06 μμ »
Και εγώ διάβασα για απολύσεις εκπαιδευτικών...το λέει ξεκάθαρα και ο Νοστράδαμος...

Συνάδελφε μιλώντας σου με ειλικρίνεια και ευθύτητα, θα σου πω ότι αν αυτή η "στρουθοκαμηλική στάση" βοηθά τον ψυχισμό σου και την εσωτερική σου ισορροπία ( γιατί όλοι αισθανόμαστε πιεσμένοι εδώ και καιρό), καλά κάνεις.
Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου.
Αντιθέτως κιόλας, τέτοια φαινόμενα είναι ενδιαφέροντα για μένα μια και παρατηρώντας τα προσεκτικά μπορείς να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα για το πως αντιδρά ο κόσμος σε συνθήκες άγχους και πίεσης.

Από εκεί και πέρα, στόχος όλων αυτών είναι να ΜΗΝ υπάρχουν ( μετά το κεραυνό) δικαιολογίες του τύπου "δεν ήξερα...", "νόμιζα ότι...", κ.α.π. και φαιδρά.
Θα μου πεις: "Δεν θα υπάρχουν τέτοια μετά?"
ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
Διότι "έξης δευτέρα φύσης".
Αλλά τουλάχιστον, όσοι θα εκτοξεύουν τότε τέτοιες δικαιολογίες, θα ντρέπονται και λίγο ( τότε)...
Κάτι θα είναι και αυτό.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #618 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:21:52 μμ »
Το ότι γράφτηκαν σε κάποιες εφημερίδες δεν το κάνει και πραγματικότητα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.  Αυτά που λες δεν ισχύουν, δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, υπάρχει και νομοθεσία και είναι πολύ ισχυρότερο χαρτί από το τι πιστεύει ο κόσμος για τους εκπαιδευτικούς. Ότι πολλοί θέλουν να μας δουν να καταστρεφόμαστε δεν τους νομιμοποιεί να μας καταστρέψουν. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι δημοκρατία, είναι ρωμαϊκή αρένα, όπου ο αυτοκράτορας άκουγε τον όχλο και αποφάσιζε με πάνω ή κάτω τον αντίχειρα αν ο μονομάχος θα ζήσει ή θα πεθάνει. Ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε δει τέτοια πράγματα στην ταλαίπωρη πατρίδα μας και ελπίζω να μην δούμε ποτέ. Στην τελική αν κάνουν κάτι παράνομο υπάρχουν και τα δικαστήρια, με τα 1000 κακά τους αλλά κάτι είναι κι αυτό. Οπότε... Μολών Λαβέ!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #619 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:28:31 μμ »
Το ότι γράφτηκαν σε κάποιες εφημερίδες δεν το κάνει και πραγματικότητα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.  Αυτά που λες δεν ισχύουν, δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, υπάρχει και νομοθεσία και είναι πολύ ισχυρότερο χαρτί από το τι πιστεύει ο κόσμος για τους εκπαιδευτικούς. Ότι πολλοί θέλουν να μας δουν να καταστρεφόμαστε δεν τους νομιμοποιεί να μας καταστρέψουν. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι δημοκρατία, είναι ρωμαϊκή αρένα, όπου ο αυτοκράτορας άκουγε τον όχλο και αποφάσιζε με πάνω ή κάτω τον αντίχειρα αν ο μονομάχος θα ζήσει ή θα πεθάνει. Ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε δει τέτοια πράγματα στην ταλαίπωρη πατρίδα μας και ελπίζω να μην δούμε ποτέ. Στην τελική αν κάνουν κάτι παράνομο υπάρχουν και τα δικαστήρια, με τα 1000 κακά τους αλλά κάτι είναι κι αυτό. Οπότε... Μολών Λαβέ!

Συνάδελφε ας καταλάβουμε κάτι βασικό:

ΔΕΝ έχουμε Δημοκρατία με τον αυστηρό ορισμό της έννοιας.
Γιατί?
Για έναν απλούστατο λόγο!
Δεν πληρούνται οι βασικές προϋποθέσεις!
Δηλαδή?
Ο διαχωρισμός των 3 εξουσιών ( Εκτελεστική-Νομοθετική-Δικαστική).
Ουσιαστικά, δεν έχουμε πλήρη διαχωρισμό, με αποτέλεσμα η εκτελεστική να παρεμβαίνει στο έργο των άλλων δύο.
Γι' αυτό, και οι εκάστοτε κυβερνώνες ΚΑΙ έκαναν ΚΑΙ κάνουν ότι θέλουν στην πράξη...

Δυστυχώς.
Ας το θυμόμασταν όταν ήταν νωρίς ακόμα...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:13 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #620 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:30:23 μμ »
@PA

Ολα στη ζωή έχουν ένα νόημα...τίποτα δεν είναι τυχαίο.
Το δικό σου νόημα ποιο είναι;
Μας τα είπες μας τα ξαναείπες.
Εχεις σκεφτεί ότι κάποιος θα μπορούσε να σε κατηγορήσει - πρόσεχε ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ - ως εκφραστή του κόμματος της πλειοψηφίας των περασμένων εκλογών;
Διάβασε λίγο τι λες.
Κάθαρση ηταν το κεντρικό σύνθημα του Καραμανλή.
Αυτά θέλουν το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ, δηλαδή το 6 και το 5 τοις εκατό καθορίζουν την πορεία του 30%...
Ωραία γιατί δεν πάει σε εκλογές η ΝΔ αφού ασφυκτιά;

Αν εσύ θέλεις να αποδεκτείς την μοίρα σου, εγώ πάλι  σου έχω ήδη απαντήσει δεν με νοιάζει να είμαι καθηγητής, το κατάλαβάινεις; Ασε λοιπόν την ψυχική μου ηρεμία. Δες και το πλεονέκτημα του να μην είμαι καθηγητής. Θα περιβάλλομαι από ανθρώπους που είναι πιο αισιοδοξοι για το μέλλον τους παρόλο που η τύχη τους χαμογέλασε λιγότερο από εμάς...
Που να ήμουν και κατατονικός δηλαδή θα έκοβα φλέβες εδώ μέσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 08:33:30 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #621 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:31:11 μμ »
Αν δεν μας ικανοποιήσουν τα ελληνικά Δικαστήρια, υπάρχουν και τα Ευρωπαϊκά! Στην ανάγκη μέχρι Χάγη θα φτάσουμε!  8)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #622 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:36:42 μμ »
Και κάτι τελευταίο να φτιάξουμε ένα topic όπως για την μουσική που να αφορά κηρύγματα;
Δηλαδή το τι πιστεύει ο καθένας που δεν το στηρίζει πουθενά πρέπει να το πιστεύουμε όλοι;
Και εντάξει να το πει μια δυο φορές το καταλαβαίνω από κει και πέρα καταντά πραγματικά κήρυγμα...

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #623 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:41:11 μμ »
Άστον βρε, του αρέσει να τρολάρει, αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια βαρεθήκαμε. Άλλαξε λίγο την κασέτα. Πες ότι θα γίνει επιδρομή ακρίδων, μετά θα ξεσπάει λιμός και θα εκραγούν ταυτόχρονα όλα τα ενεργά ηφαίστεια του πλανήτη. Μαύρα σύννεφα θα σκεπάσουν τον γαλάζιο ελληνικό ουρανό και θα βρέχει καταρρακτωδώς 40 μέρες και 40 νύχτες! Το νερό θα καλύψει τα πάντα! Όσοι επιζήσουν στα βουνά δεν θα είναι για πολύ! Εισβολή εξωγήινων από το Διάστημα!!! Θα γίνουν στρατόπεδα συγκέντρωσης και θα μας περνάν από φρικτά βασανιστήρια εξερευνώντας τον άλυτο για αυτούς γρίφο του DNA των Ελλήνων δημοσίων υπαλλήλων! Στο τέλος θα φύγουν και θα μας ανατινάξουν! Η Γη θα μετατραπεί σε συνονθύλευμα από σκόνη και πέτρες που θα περιφέρονται αέναα στην άβυσσο! Μια κιμωλία μόνο θα παραμείνει ανέπαφη, το μόνο στοιχείο που θα μαρτυρά  την ύπαρξη του Έλληνα εκπαιδευτικού σε έναν πλανήτη με όνομα Γη!
Εντάξει είμαι φοβερός! Σεναριογράφος του Γουίλ Σμιθ θα γίνω όταν με απολύσει ο Μανιτάκης!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #624 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:48:57 μμ »
Άστον βρε, του αρέσει να τρολάρει, αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια βαρεθήκαμε. Άλλαξε λίγο την κασέτα. Πες ότι θα γίνει επιδρομή ακρίδων, μετά θα ξεσπάει λιμός και θα εκραγούν ταυτόχρονα όλα τα ενεργά ηφαίστεια του πλανήτη. Μαύρα σύννεφα θα σκεπάσουν τον γαλάζιο ελληνικό ουρανό και θα βρέχει καταρρακτωδώς 40 μέρες και 40 νύχτες! Το νερό θα καλύψει τα πάντα! Όσοι επιζήσουν στα βουνά δεν θα είναι για πολύ! Εισβολή εξωγήινων από το Διάστημα!!! Θα γίνουν στρατόπεδα συγκέντρωσης και θα μας περνάν από φρικτά βασανιστήρια εξερευνώντας τον άλυτο για αυτούς γρίφο του DNA των Ελλήνων δημοσίων υπαλλήλων! Στο τέλος θα φύγουν και θα μας ανατινάξουν! Η Γη θα μετατραπεί σε συνονθύλευμα από σκόνη και πέτρες που θα περιφέρονται αέναα στην άβυσσο! Μια κιμωλία μόνο θα παραμείνει ανέπαφη, το μόνο στοιχείο που θα μαρτυρά  την ύπαρξη του Έλληνα εκπαιδευτικού σε έναν πλανήτη με όνομα Γη!
Εντάξει είμαι φοβερός! Σεναριογράφος του Γουίλ Σμιθ θα γίνω όταν με απολύσει ο Μανιτάκης!
;D ;D ;D ;D ;D ;D ΠΡΟΣΚΥΝΩ!!!!!! ΦΟΒΕΡΟΣ!!! RESPECT!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #625 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:54:06 μμ »
Iσως ο τροπος που γραφει ο PA ειναι λιγο εμμονικος αλλά αρκετα συγγραφικος ....(ASXETO..)
Πολλες φορες σκεφτηκα γιατι τοσο ''παθος'' ....απο την αλλη ομως δεν θελω να τον κριτικαρω αρνητικα γιατι πλεον σ'αυτη τη χωρα , ναι ,μπορουν να συμβουν και αυτα που γραφει ο PA....Και αν δικαιωθει και ολοι εμεις μεινουμε μ'ανοιχτο το στομα;Αλλωστε στο υπουργειο ολα εξελισσονται συμφωνα με τις ...πιεσεις που δεχονται ενιοτε ,αυτη ειναι η πολιτικη της χωρας μας ! :( ::)Στο κατω-κατω οποιον δεν τον αφορουν τα γραφομενα του ,κανει απλα ''ζαππινγκ'' στο τοπικ και δεν του απαντα...ετσι το ''βλεπω'' εγω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 09:00:49 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #626 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:57:03 μμ »
Επανέλθετε στο θέμα και αφήστε τις κριτικές επι προσωπικού.
Ευχαριστώ,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #627 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:58:08 μμ »
Μην αγχώνεστε συνάδελφοι!

Έχουμε χρόνο ακόμα...

Ας περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει η κυβέρνηση, και μετά ασχολούμαστε.
Άλλωστε, χρόνος υπάρχει.
Κανένα πρόβλημα.

Υ.Γ. Να δω τι δικαιολογίες θα ακούγονται μετά...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #628 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:58:49 μμ »
 σύμφωνοι όλα μπορούν να συμβούν αλλά το να καθόμαστε και να μιζεριάζουμε και να κλαίμε τη μοίρα μας που τόσα χρόνια δεν κάναμε τίποτα δεν προσφέρει και κάτι....

αντίδοτο στη μιζέρια η αισιοδοξία, αυτήν φοβούνται...θα τους κάνουμε τη χάρη να "πέσουμε στα σκληρά" ;
Αμ δε!!!

ΜΑΡΚΟ
αυτο να το πεις στον ΡΑ που όπου βρει νήμα εύκαιρο γράφει τα ίδια και τα ίδια.... Δεν έχουν όλα τα νήματα θέμα " αφού τόσα χρόνια δεν κάναμε τίποτα ας φάμε τώρα τα σκ@τ@ μας"......
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #629 στις: Ιούνιος 19, 2013, 08:59:50 μμ »
@anixia

Αλλο το τι πιστεύω και άλλο έχω στοιχεία.
Επίσης όταν πιστεύεις κάτι και δεν σου αρέσει κάποια στιγμή πρέπει να βρεις και μια λύση.
Όπως είπε και ο Μαρκος στο θέμα μας.
Αλλά δεν μπορεί να έχω ένα τροπάριο και να κολλάει με όλα τα θέματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160938
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.