*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1393227 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #896 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:35:22 μμ »
εγω τα λεω; το δελτιο ειδησεων..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:03 »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #897 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:36:38 μμ »
Μιλάμε για τον απόλυτο παραλογισμό. Τον Αύγουστο πρέπει να πάρουμε μια δόση 8 δις. Προαπαιτούμενο η διαθεσιμότητα 12500 ΔΥ. Από ότι φαίνεται δεν έχει γίνει καμιά προεργασία με αποτέλεσμα να βγούμε σε διαθεσιμότητα όπως όλα δείχνουν εκπαιδευτικοί. Πραγματικά δε τους νοιάζει αν στέκει νομικά ή όχι αρκεί να παρουσιάσουν στη τροικα ονόματα. Το γνωστό παιχνιδάκι που είχε παιχτεί και με την παράνομη  προσυνταξιοδοτική εφεδρεία και με δικαστικές αποφάσεις κάποιοι έχουν επιστρέψει στην εργασία τους. Στο μεταξύ δε τους καίγεται καρφί για τη ζωή και την ψυχική υγεία 12500 ανθρώπων και των οικογενειών τους.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #898 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:36:51 μμ »
Να διατυπώσω μία αφελή ή - ό,τι άλλο θέλετε πείτε την - απορία: Πριν συζητήσουν για εκπαιδευτικούς μόνιμα διορισμένους δε θα έπρεπε να φύγουν οι ιδάχ που στελεχώνουν τόσες υπηρεσίες;
 Προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης: δεν υποστηρίζω τις απολύσεις, δε θεωρώ πως η λύση είναι να γλιτώσει ο καθένας τον εαυτό του, καθώς όταν η φωτιά πιάνει το σπίτι του γείτονα, θα πιάσει το σπίτι ολων στο τέλος κλπ κλπ.

Η αφελής απορία εδράζεται στο ότι: δεν πρέπει να υπάρξει μια στοιχειώδης λογική στην όποια σειρά;;;
Με βάση το ισχύον σύνταγμα ο μόνιμα διορισμένος δεν είναι περισσότερο προστατευμένος από κάποιον ιδαχ;;;
 ??? ??? ???
 
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #899 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:39:32 μμ »
steven_seagal

Εγω τους τα φωνάζω από μέρες και το πρωί και τι δεν έχω ακούσει:

- Τρομοκρατώ τον κόσμο και πρέπει να ντρέπομαι
- Με ειρωνεύονται αν έχω δεί τις λίστες με τα μάτια μου
- Οτι είμαι μέλος του ΣΥΡΙΖΑ
- πιο παλιά να μου σβήσουν τα μηνύματα

καθίστε στον καναπέ σας και θα έρθει η ΟΛΜΕ να σας σώσει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:03 »

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #900 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:44:19 μμ »
Υπέρ της απαγόρευσης των διαδηλώσεων ο Σγουρός

Τι άλλο θα δούμε και θα ακούσουμε .... Θεε μου....

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #901 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:45:52 μμ »
steven_seagal

Εγω τους τα φωνάζω από μέρες και το πρωί και τι δεν έχω ακούσει:

- Τρομοκρατώ τον κόσμο και πρέπει να ντρέπομαι
- Με ειρωνεύονται αν έχω δεί τις λίστες με τα μάτια μου
- Οτι είμαι μέλος του ΣΥΡΙΖΑ
- πιο παλιά να μου σβήσουν τα μηνύματα

καθίστε στον καναπέ σας και θα έρθει η ΟΛΜΕ να σας σώσει
Αυτό δεν  είναι τίποτα. Εγώ έλαβα χθες και πμ από το pde ότι έχω ενοχλήσει κάποιο μέλος. Μπορείς να διαβάσεις τι έχω γράψει και θα καταλάβεις.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #902 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:46:30 μμ »
Υπάρχουν πιο εύκολοι τρόποι να επιτευχθεί ο αριθμός των 12500...
Μειώνουν και άλλο τον μισθό των εκπαιδευτικών με μικρή προυπηρεσία, καταργούν και το εφάπαξ και αυτόματα από τις παραιτήσεις και τις συνταξιοδοτήσεις  που θα προκύψουν αντίστοιχα προκύπτει ο επιθυμητός στόχος...  ::)

Ή καλύτερα οι αποχωρήσεις - απολύσεις να γίνουν με κλήρο. Κάθε ΔΥ θα έχει μια πίθανότητα 12500/650000, δηλαδή περίπου 2% να κληρωθεί. Τα θύματα δεν θα βρίζουν την κυβέρνηση μετά, αλλά το κακό που τους έτυχε...
Άσε που για να "ρεφάρουν" μπορεί να το ρίξουν και στον τζόγο και να έχουμε τουλάχιστον ανάπτυξη σε αυτόν τον τομέα της οικονομίας...  ::)

Εναλλακτική πρόταση θα ήταν και η αξιοποίηση των φακέλων, που υπάρχουν στο υπουργείο  με τους μόνιμους που κάνουν και ιδιαίτερα. Αυτοί αν απολυθούν δεν θα έχουν και μεγάλο πρόβλημα, αφού καλύπτονται από τα ιδιαίτερά τους και παράλληλα η κυβέρνηση θα έχει τη στήριξη πολλών από τους αδιόριστους που κάνουν φροντιστήρια. Και δεν είναι λίγοι...  ::)

Έχω και άλλες προτάσεις πιο μπρουτάλ, αλλά απαιτείται πρώτα η κατάλληλη επεξεργασία...

Και αφού γίνουν όλα αυτά, θα προκύψουν νέες θέσεις διορισμού. Και μετά θα μπω και εγώ επιτέλους ξανά στο παιχνίδι...  ;D

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #903 στις: Ιούνιος 25, 2013, 07:52:08 μμ »
Προσέχετε παιδιά μην ξυπνήσετε τους 2 αιρετούς του ΚΥΣΔΕ. Κανάλια, εφημερίδες και site, έχει βουίξει ο τόπος αλλά αυτοί δεν ανησυχούν, δεν γνωρίζουν τίποτα και δεν έχουν κανένα λόγο παρέμβασης και ενημέρωσης. Άλλωστε τι θα γίνει μωρέ, τίποτα, κάποιοι εκπαιδευτικοι οδηγούνται σε διαθεσιμοτητα και φυσικά στην απόλυση, σιγά τώρα...
 Άλλα και η ΟΛΜΕ όμως συγκινήθηκε... Για δε τον τομέα παιδείας του 5% εκεί να δεις αγωνία!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 07:55:22 μμ από melo »

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #904 στις: Ιούνιος 25, 2013, 08:07:47 μμ »
Melo

τώρα θα δείς αγώνες.... Ολοι οι συνάδελφοι ενωμένοι θα αποκλείσουν το υπουργείο και δεν θα περάσει!!!
Κοιμήσου ήσυχος.....

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #905 στις: Ιούνιος 25, 2013, 08:17:20 μμ »
Διαφωνώ με όσους λένε οτι η Κυβέρνηση δεν έχει κάνει προεργασία. Η επιλογή της εκπαίδευσης είναι στρατηγική και έχει να κάνει με το σχεδιαζόμενο εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο θα μοιάζει πολύ με το αμερικανικό. Σ' αυτό το σύστημα το "μόνιμο" προσωπικό είναι ελάχιστο. Γι' αυτό και αποτελεί στρατηγική επιλογή το "ξεφόρτωμα προσωπικού στην εκπαίδευση. Επίσης καλώς ή κακώς η εκπαίδευση ήταν θελκτικός τομέας για αξιόλογο προσωπικό τα τελευταία χρόνια. Ένας νέος με ικανότητες και γνώσεις την προηγούμενη δεκαετία είχε δύο βασικές επαγγελματικές επιλογές: εργασία στο εξωτερικό και εκπαίδευση. Δεν είναι τυχαίο οτι τα παιδαγωγικά έφτασαν να έχουν υψηλότερες βάσεις από τις ιατρικές και ο μέσος νέος εκπαιδευτικός έχει περισσότερα μεταπτυχιακά από έναν διευθύνων σύμβουλο πολυεθνικής.  Ίσως μια σκέψη κάποιων νοσηρών μυαλών είναι να κάταστήσουν αυτό το προσωπικό διαθέσιμο στους επερχόμενους επενδυτές.

Ωστόσο και επιμένω δεν έχει νόημα να συγκεκριμενοποιούμε το ποιοι θα βγούνε σε διαθεσιμότητα. Χάνουμε την ουσία. Υπερασπιζόμενοι τη θέση μας, υπερασπιζόμαστε το να μη γίνει χειρότερο το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα.  Εκεί πρέπει να εστιάσουμε.

Υ.Γ. Ο Μητσοτάκης δήλωσε σοκαρισμένος από τον αριθμό των μετακλητών υπαλλήλών που έχει, γι' αυτό θα ξεφορτωθεί τους μόνιμους και θα αυξήσει του μετακλητούς, συμπληρώνω εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 08:22:52 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #906 στις: Ιούνιος 25, 2013, 08:19:34 μμ »
Melo

τώρα θα δείς αγώνες.... Ολοι οι συνάδελφοι ενωμένοι θα αποκλείσουν το υπουργείο και δεν θα περάσει!!!
Κοιμήσου ήσυχος.....

Μη μου τους κύκλους τάραττε

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #907 στις: Ιούνιος 25, 2013, 08:30:52 μμ »
Για την ιστορία όποιος έλεγε μέχρι χτες για Κούλη στο Διοικητ. Μεταρρυθμισης και Αδωνι στο Υγείας (μας άνοιξε και την πόρτα για να πάμε για καφέ το τρελό αγόρι...) θα τον έπαιρναν με τις σφαλιάρες. Μέχρι και η Βούλτεψη σε 1-2 ώρες παραιτήθηκε. Αυτά για την εγκυρότητα των δημοσιογράφων που ξέρουν τα πάντα αλλά στην ουσία ξέρουν μόνο όσα τους σφύριξαν κάποιοι τυχαίοι ή όσα τους πλήρωσαν να γράψουν...
Εξάλλου εφημερίδες πουλάνε - τι κάνει ντόρο να πει; ότι θα διώξω 3 κλητήρες στην Κάτω Ραχούλα ή 10.000 καθηγητές που θα κατακλύσουν τα sites και θα αγοράσουν εφημερίδες και θα δουν και τα κανάλια των 8;
Τώρα άμα ήταν τόσο εύκολο να διώξει 2500 Πληροφορικούς θα το είχε κάνει χτες...Από το 2010 θα το είχε κάνει ο Tζώρτζης...
Αλλο λοιπόν λέω ότι μπορεί να διώξει με κάποιον τρόπο και άλλο να λέω ότι έχει και λίστες έτοιμες...αυτά άμα θέλω να με παίρνουν και στα σοβαρά όταν γράφω...

Πάντως επειδή έχω δει ένα σωρό απίστευτα και από Συριζαίους των διαφόρων ΕΛΜΕ...Ρε παίδες έχετε καταλάβει ότι με τον τρόπο που πολιτεύεστε και με αυτά που γράφετε ωθείτε περισσότερο κόσμο στην Κυβέρνηση;;; Έλεος υποτίθεται ότι θέλετε να κυβερνήσετε κιόλας...Με τέτοιες μπουρδες θα αναλάβετε;;;

@demodos

Ξαναδιάβασε φίλε μου τι γράφω. Και προσπάθησε να καταλάβεις τι γράφω...Οσο για τον Μανιτάκη που γράφουν κάποιοι δημοσιογράφοι σιγά ρε παιδιά μην τον αναγκάσαν να υπογράφει και αυτά που υπέγραψε τόσο καιρό. Ακου λέει παραιτήθηκε γιατι του είπαν να απολύσει εκπαιδευτικούς και αυτός δεν ήθελε...Αμα δεν ήθελαν Κυρίες και Κύριοι να μην σχημάτιζαν Κυβέρνηση...και τους εκπαιδευτικούς γραμμένους τους είχαν...φάνηκε και από την κα. Ρεπούση και αν της έκαναν κάποια σύσταση για το μένος εναντίον των εκπαιδευτικών
Οσο για τους Καθηγητές που θα είναι 8000 που θα βγουν σε διαθεσιμότητα; ακόμα και έτσι να είναι 8000/25.000= περίπου 1/3. Δηλαδή οι περίπου 80.000 της Δευτεροβάθμιας είναι το 1/3 του Δημοσίου;;; Ν ρωτήσω κάτι εγώ τώρα...όλοι αυτοί που γράφετε εδώ είσαστε εκπαιδευτικοί έτσι; Διότι για να με πείσετε χρησιμοποιείται δημοσιεύματα από εφημερίδες και δηλώσεις από κανάλια που κατά τα άλλα βρίζουν τους καθηγητές...δηλαδή αυτόν που σε βρίζει τον χρησιμοποιείς για να δικαιολογήσεις ότι θα σε απολύσουν...
Οσο για τον κο Πασχάλη θα απολύσουν θεολόγους.... ;D ;D ;D ;D
Ούτε του παπά μην τα πεις αυτά...

ΥΓ. Εγώ θα προτιμήσω μέχρι 8 ή 15 ή 31/7 (όποτε πιστεύετε ότι θα βγούμε-βγουνε κάποιοι συγκεκριμένοι καθηγητές σε διαθεσιμότητα) να μην ξαναγράψω σε αυτό το topic. Δεν έχει πλέον νόημα...Προκαλώ όμως όσους γράφουν για διαθεσιμότητες συγκεκριμένων ειδικοτήτων (ΠΕ01, ΠΕ11 και ΠΕ19/20) να το κάνουν σε site με το ονοματεπώνυμο τους και να μην κρύβονται πίσω από Δημοσιογράφους. Ετσι για να αναλάβει και ο καθένας το κόστος των λεγόμενων του...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 12:16:24 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #908 στις: Ιούνιος 25, 2013, 08:58:13 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:23:17 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #909 στις: Ιούνιος 25, 2013, 09:18:48 μμ »
Θα παρακαλέσω ο,τιδήποτε αναφέρετε ως είδηση να λέτε και την πηγή παραθέτοντας και το σχετικό λινκ. Μην σπέρνουμε τον πανικό!
Επίσης, να διαβάζετε προσεκτικά και με ηρεμία τα σχόλια κάθε συναδέλφου. Συχνά δεν υπάρχει διάθεση ειρωνίας.
Παράκληση, σταματήστε να στέλνετε π.μ σε συντονιστες ή να κανετε αναφορές σε συντονιστή για τον παραμικρό λόγο. Μερικά σχόλια ισως ειναι ειπωμένα καθαρά με χιουμοριστική διάθεση.
Και τώρα πριν απαντήσετε διαβάστε πάρα πολύ προσεκτικά το παρακάτω λινκ.

Ευχαριστούμε,


http://www.pde.gr/index.php?page=507


απο το πρωί κάνω τον διαιτητή !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160942
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.